НУСБАУМ
Степан Антонович
Випускник лісогосподарського факультету (1983)
Керівник ДП «Новоград-Волинське досвідне лісомисливське господарство»
Депутат Житомирської обласної ради IV, VI та VIІ скликань
Заслужений лісівник України

Народився 8 серпня 1956 р. в м. Скалат Тернопільської області. Мати, Невмержицька Ганна Іпполітівна (світла пам’ять), працювала вчителькою початкових класів у сільській школі Лугинського району Житомирської області.

Вищу освіту С. А. Нусбаум здобував у 1978–1983 рр. на лісогосподарському факультеті УСГА. Трудову діяльність розпочав у 1975 р. техніком Приморської аерофотолісовпорядної експедиції, був майстром лісу, помічником лісничого, лісничим у Овручському лісгоспі. З 1987 р. працює в Новоград-Волинському держлісомисгоспі. На посаді директора — з грудня 1998 р.

У 2012 р. Степану Антоновичу, згідно з Указом Президента України, присвоєно почесне звання «Заслужений лісівник України». Крім того, нагороджений званням «Почесний лісівник України» та нагрудним знаком «Відмінник лісового господарства України». За активну громадську діяльність в 2013 р. С. А. Нусбаума відзначено орденом УПЦ Святителя Миколая Чудотворця. У 2014 р. нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.

Степан Антонович — керівник, який працює на розвиток і перспективу, щиро вболіває за довірену справу, очолюючи Новоград-Волинське досвідне лісомисливське господарство. Підприємство створено в 1936 р. Загальна площа лісомисгоспу становить 30,2 тис. га, загальний запас деревини — 5700,7 тис. м3. Середній приріст насаджень за рік на вкритій лісом площі — 105,7 тис. м3.

Основним завданням лісомисгоспу є своєчасне і якісне лісовідновлення, планомірне використання лісосировинних ресурсів за основним принципом безперервного невиснажливого лісокористування. Щороку лісомисгосп проводить посадку лісових культур на площі приблизно 200 га, створює 6 га плантацій новорічних ялинок. За десять попередніх років працівники підприємства додатково висадили лісові культури площею 830 га на деградованих землях військового полігону. Створені насадження екологічно стійкі, з цінних порід деревини, зокрема таких, як дуб, ясен, сосна, модрина та ін. На посадку та доповнення лісових культур використовується власний посадковий матеріал, вирощений у розсадниках і трьох сучасних теплицях загальною площею 12 соток, які оснащені туманоподібними зрошувальними установками, де вирощуються саджанці із закритою кореневою системою. Такі саджанці більш стресостійкі до пересаджування та дають в рази кращі показники приживлюваності лісових культур. Підприємство займається вирощуванням декоративного посадкового матеріалу для озеленення та створення ландшафтних композицій більше ніж 15 років. Вагомим досягненням колективу підприємства є створення сучасних цехів з переробки деревини в комплексі з сушильним цехом на 880 м3 одночасного завантаження деревини, де працюють 320 осіб.

Завдяки автоматизації процес переробки деревини став практично безвідходним. Підприємство є найбільшим виробником нових видів паркету в Україні, які давно поширені в Європі. Такого паркету в рік підприємство виготовляє 220 тис. м3. Це недорога й екологічно чиста продукція, а тому проблем зі збутом не виникає. Крім паркету, підприємство виготовляє пиломатеріали, пиляні заготовки різних розмірів і порід, сухі колоті дрова. Надходження від продажу продукції деревообробки підприємство спрямовує на розвиток мережі лісових автомобільних доріг. С. А. Нусбаум називає їх шляхом до прогресу, покладаючи великі надії на те, що в майбутньому такі дороги зменшать ручну працю лісівників, оскільки всі лісові роботи виконуватимуть харвестери та форвардери.

Невід’ємною частиною лісового комплексу є мисливська фауна. Ліси лісомисгоспу — це середовище проживання лосів, диких кабанів, косуль, оленів, бобрів, мисливських птахів. На території підприємства організовано десять заказників загальною площею 1112 га республіканського та місцевого значення. З 2006 р. продукція лісового господарства підприємства сертифікована за міжнародною системою FSC, а з 2011 р. підприємство є утримувачем другого сертифікату на всю продукцію деревопереробки, що свідчить про високий рівень ведення лісового господарства, а якість продукції відповідає всім європейським стандартам, експортується в країни Європи та Ізраїль.

Увесь безперервний процес, починаючи від висадки дерев, догляду за лісовими угіддями, вирощування, вирубки та переробки деревини забезпечує сталий колектив підприємства кількістю 660 працівників. Їхня праця гідно оплачується, зарплатня постійно зростає. На підприємстві трудяться понад 20 випускників НУБіП України.

У колективі керівника шанують і пишаються, до його порад дослухаються. Життєве кредо директора — «Будувати краще життя на рідній землі, створювати нові робочі місця та дбати про людей, які живуть поруч».