Факультет агротехнологій і природо-користування

ГАВРИЛЮК
Валерій Борисович
Декан факультету, кандидат сільськогосподарських наук, доцент

Народився 23 липня 1963 р. в Республіці Казахстан.

Упродовж 1970–1980 рр. навчався в середній школі № 3 м. Кам’янця-Подільського.

Трудовий шлях розпочав у 1980 р. із посади лаборанта Проблемної лабораторії з гречки Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту. Протягом 1981–1983 рр. служив у лавах Збройних сил СРСР. У 1984 р. вступив, а в 1989 р. закінчив агрономічний факультет Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту, отримавши кваліфікацію «вчений агроном».

З 1989 до 1992 р. обіймав посаду головного агронома колгоспу імені Шевченка с. Ходоровці Кам’янець-Подільського району Хмельницької області.

У 1992–1995 рр. навчався в аспірантурі на стаціонарі при Кам’янець-Подільському сільськогосподарському інституті. З 1996 до 2016 р. — директор Хмельницької станції хімізації сільського господарства (нині — Хмельницька філія Інституту охорони ґрунтів України).

Без відриву від виробництва у 2000 р. закінчив Тернопільську академію народного господарства, отримавши кваліфікацію «економіст».

Кандидатську дисертацію захистив у 2004 р. у спеціалізованій вченій раді Кримського державного аграрно-технічного університету.

З 2017 р. дотепер — декан факультету агротехнологій і природокористування Подільського державного аграрно-технічного університету.

Історичний відлік факультету розпочато в 1919 р. після відкриття сільськогосподарського факультету при Кам’янець-Подільському державному українському університеті. Уперше на Правобережній Україні факультет розпочав підготовку фахівців із вищою агрономічною освітою для села.

У 1921 р. на базі цього факультету засновано сільськогосподарський інститут, який готував агрономів і зоотехніків. Після трьох років навчання випускники отримували диплом агронома. У 1930 р. було створено Інститут технічних культур для підготовки агрономів. Три роки потому Інститут технічних культур переведено до Житомира, а в 1955 р. у відновленому Кам’янець-Подільському сільськогосподарському інституті продовжено підготовку агрономів.

Протягом усього періоду функціонування цього структурного підрозділу ПДАТУ підготовлено понад 11 000 кваліфікованих фахівців для народного господарства України.

Серед випускників факультету — державні та політичні діячі, відомі науковці, знані виробничники: видатний генетик, автор світового відкриття мутагенної дії екзогенних ДНК М. Д. Тарнавський; д-р с.-г. наук В. С. Лехнович, який у блокадному Ленінграді зберіг всесвітньовідому колекцію картоплі Всесоюзного інституту рослинництва імені М. І. Вавілова; В. Г. Мізін — учасник гідрографічної експедиції 1913–1915 рр. на криголамах «Таймир» і «Вайгач», яка відкрила перший арктичний шлях від Владивостока до Архангельська; директор Науково-дослідного інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН, д-р с.-г. наук, проф., акад. УААН М. В. Роїк; акад. НААН Б. В. Дзюбецький; двічі Герої Соціалістичної Праці Г. І. Ткачук і Є. О. Долинюк; Герої Соціалістичної Праці М. П. Вакарюк, З. Д. Глуханюк, р. О. Кравчук-Сафонова, Ю. В. Лендюк, В. Д. Ліщук, А. В. Лятавський, М. С. Середа, В. І. Стецько; Герой України П. В. Іващук; заслужені агрономи України В. О. Савков, З. В. Плескачова, В. Г. Сірик, В. П. Мовченко; народні депутати України різних скликань М. В. Мельничук, С. А. Тимчук, І. Ф. Томич, І. Л. Рудик, В. С. Ядуха; доктори сільськогосподарських наук, професори, заслужені діячі науки і техніки України М. І. Бахмат, В. І. Овчарук, В. В. Шерепітко, В. О. Гончарук, О. С. Гораш; д-р юрид. наук, проф., заслужений працівник освіти України, генерал-майор СБУ М. П. Стрельбицький та багато інших.

Колектив деканату: Зліва направо: заст. декана, канд. с.-г. наук Ю. В. Сікора; заст. декана, канд. с.-г. наук О. Т. Кобернюк; секр. О. В. Пасяк; декан, канд. с.-г. наук В. Б. Гаврилюк; оператор ЄДЕБО К. С. Небаба; заст. декана, канд. с.-г. наук, доц. В. М. Григор’єв; заст. декана, канд. с.-г. наук, доц. Д. П. Плахтій

На факультеті працювали такі відомі учені-аграрники: доктори наук, професори О. С. Алексеєва, В. К. Блажевський, Л. М. Горєв, В. І. Гулай, М. М. Макрушин, М. К. Іжик, І. І. Назаренко, Е. р. Ермантраут, В. О. Оліневич, М. П. Перепечко, Г. І. Ройченко, В. П. Ступаков, С. М. Слободян, С. С. Сербін, О. Д. Хоменко, Г. Є. Усик, А. С. Якименко, Ф. П. Топольний, М. Г. Тягни-Рядно, В. К. Шевчук, І. М. Ковтуник, В. С. Марковський та ін.

Серед випускників — понад 40 заслужених агрономів і заслужених працівників сільського господарства, більш ніж 170 докторів і кандидатів наук.

Науково-педагогічний персонал факультету налічує 10 докторів наук, професорів, 45 кандидатів наук, доцентів. З них: 4 заслужені діячі науки і техніки України, 1 заслужений працівник освіти України, 5 відмінників освіти України, 6 відмінників аграрної освіти і науки України.

Сьогодні факультет агротехнологій і природокористування здійснює підготовку фахівців за п’ятьма спеціальностями («Агрономія», «Садівництво і виноградарство», «Екологія», «Геодезія та землеустрій», «Садово-паркове господарство») із загальним ліцензованим обсягом підготовки бакалаврів — 450, магістрів — 158 осіб, на денній і заочній формах навчання.

В. А. Зеленський
2011–2017 рр.
В. І. Печенюк
1983–2011 рр.
А. С. Якименко
1978–1983 рр.
Г. Є. Усик
1957–1978 рр.
Б. Й. Хмельов
1955–1957 рр.

На факультеті діє спеціалізована вчена рада Д 71.831.01 із правом прийняття до розгляду та проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 «Рослинництво».

На дослідному полі, площею приблизно 150 га, та в лабораторіях факультету проводять наукові дослідження, які активно впроваджують у виробництво в південно-західному регіоні України.

Основні напрями наукових досліджень:

Команда факультету агротехнологій і природокористування з баскетболу, 2017 р.

Студенти факультету на Міжнародному інвестиційному форумі «Central Ukrainian ID» в м. Кропивницький
Студенти спеціальності «Агрономія» на лабораторному занятті

На дослідах докторанта Я. В. Бабій в с. Ходорівці Кам’янець-Подільського району

На факультеті проводять наукові дослідження згідно з госпдоговорами на загальну суму 220 000 грн.

Доц. В. С. Вахняк у межах співпраці з селекційною станцією ТОВ «КВС-Україна» вивчає біологічні особливості гібридних ліній соняшника (24 лінії), гібридних ліній кукурудзи (56 батьківських форм) і з ТОВ «RAGT Semences» — строки сівби та норми висіву гібридів кукурудзи (34 гібриди).

У межах співпраці з «RAGT Semences», згідно з госпдоговірною тематикою, доц. В. М. Григор’єв разом із деканом факультету В. Б. Гаврилюком виконує науково-дослідну роботу з вивчення впливу норм висіву різних сортів пшениці озимої на показники росту, розвитку та продуктивності цієї культури.

У 2018 р. укладено госпдоговірну тематику «Вплив строків сівби та густоти соняшнику на його продуктивність в умовах південно-західного Лісостепу України». Роботу виконує доц. М. М. Хомовий в Науково-дослідному центрі «Поділля» ПДАТУ під науковим керівництвом канд. с.-г. наук, доц. В. М. Яворова.

Міжнародні зв’язки факультету агротехнологій і природокористування спрямовані на закріплення діяльності в галузі міжнародного співробітництва з представництвами іноземних організацій в Україні та закордонними навчальними закладами.

Це сприяє підвищенню наукової та професійної кваліфікації професорсько-викладацького складу, докторантів, аспірантів, магістрантів, молодих фахівців, студентів, а також виробничників.

Спільно з відділом міжнародних зв’язків університету підписано контракти щодо міжнародного співробітництва і збільшено кількість місць для студентів факультету, які проходитимуть практику в 13 зарубіжних країнах. Практика та стажування студентів за кордоном є однією з форм здійснення практичної підготовки, що є важливим компонентом освітньо-професійної програми підготовки фахівців для здобуття відповідної кваліфікації.

Згідно з Болонською угодою, метою практики і стажування є сприяння інтеграції національної освіти до світового освітнього простору на основі закріплення теоретичних знань студентів та вивчення практичного досвіду ведення сільського господарства у країнах із розвиненим аграрним сектором економіки; оволодіння студентами передовими технологіями вирощування, переробки та реалізації сільськогосподарської продукції; вивчення досвіду застосування сучасної техніки та набуття практичних навичок роботи з нею.

Доцент В. С. Вахняк представляє досліди з вивчення строків сівби та норм висіву гібридів кукурудзи

Студенти-першокурсники факультету агротехнологій і природокористування на екскурсії у Старому місті, 2018 р.

До практики за кордоном допускають студентів, які виконали всі вимоги навчального плану. В окремих випадках, за умови успішного навчання та виконання графіку навчального процесу, студентові можуть установлювати індивідуальний графік навчання.

Науково-педагогічні працівники факультету беруть участь у міжнародних конференціях у Польщі, Німеччині, Австрії, Румунії, Молдові, Білорусі, Словаччині.

На факультеті активно проводять виховну роботу. У 2016 р. відкрито Музей Хліба, в якому відбуваються заходи із патріотичного виховання студентів, зокрема до річниці голодомору, до 147-річчя від дня народження Лесі Українки. 11–18 квітня 2018 р. в музеї організовано виставку великодніх пасок.

Метою музею є виховання національно свідомого громадянина незалежної держави за високими ідеалами й традиціями українського народу. Одна з них — шанобливе ставлення до хліба. Працівники музею вбачають своє покликання у прищепленні любові до землі, до хліба, до людей праці. Музей допомагає вирішувати завдання навчально-виховного процесу, сприяє поглибленню вивчення народної творчості, історії хліборобства, традицій та обрядів українського народу. Ознайомлення з експонатами розвиває творче мислення студентів, стимулює пошуки нових композиційних рішень, а відтак впливає на формування професійних інтересів, свідомості молоді.

Спортивно-масова робота посідає значне місце в житті студентів факультету агротехнологій і природокористування ПДАТУ. Така діяльність спрямована на широке залучення студентської молоді до самостійних систематичних занять фізичною культурою, виховання у студентів потреби вести здоровий спосіб життя, зміцнення здоров’я, формування фізичних і духовних цінностей особистості, підвищення рівня фізичної підготовки, навчальної та трудової активності.

Зважаючи на матеріально-технічну базу, певні традиції, інтереси студентів та професорсько-викладацького колективу, в університеті діють секції з таких видів спорту: футбол, міні-футбол, баскетбол, волейбол, настільний теніс, бадмінтон, гирьовий спорт, важка атлетика, легка атлетика, що дозволяє приблизно 500 студентам і викладачам покращувати рівень своєї спортивної майстерності.

Щорічно студенти та викладачі факультету беруть активну участь у спартакіаді «Здоров’я» серед студентського та професорсько-викладацького складу університету з 5 видів спорту, завойовують призові місця.

Кафедра геодезії та землеустрою

ЛАВРУК
Віталій Валерійович
Завідувач кафедри, доктор економічних наук, доцент

В. В. Лаврук — завідувач кафедри.

Народився 4 жовтня 1974 р. в м. Кам’янці-Подільському Хмельницької області. У 1996 р. закінчив Подільську державну аграрно-технічну академію за спеціальністю «Облік і аудит» (спеціалізація «Фінансування і кредитування АПК»), здобувши кваліфікацію економіста з бухгалтерського обліку і фінансів.

Докторську дисертацію захистив у 2018 р. Напрям наукового дослідження — «Економічний розвиток сільських територій та модернізація аграрного виробництва».

Фаховий шлях розпочав у 1996 р. як головний економіст відділу доходів відділення державного казначейства в Кам’янець-Подільському районі. Надалі обіймав такі посади: 2001–2002 рр. — асистент кафедри бухгалтерського обліку і фінансів ПДАТА; 2003–2011 рр. — доцент кафедри фінансів ПДАТУ; 2011–2015 рр. — завідувач кафедри фінансів і кредиту університету. З 2018 р. працює завідувачем кафедри геодезії та землеустрою.

Студенти-геодезисти під час проходження навчальної практики

Вивчення правил аерофотозйомки на засіданні студентського гуртка

Пленарне засідання всеукраїнської студентської науково-практичної конференції, 2018 р.

Першоджерелом кафедри геодезії та землеустрою є кафедра агрохімії і ґрунтознавства, яку в 2004 р. було реорганізовано, і на базі якої створено кафедру агрохімії, ґрунтознавства та землевпорядкування. Очолив кафедру канд. с.-г. наук, доц. В. С. Вахняк.

Подальшим етапом в історії кафедри було заснування у 2007 р. кафедри землевпорядкування, кадастру і землеробства. Її завідувачем призначено д-ра с.-г. наук, проф. І. П. Рихлівського.

Історія кафедри як самостійного структурного підрозділу розпочалася 30 серпня 2008 р., коли, згідно з Наказом № 0202–1/087, в Подільському державному аграрно-технічному університеті у складі Інституту агротехнологій і природокористування було створено кафедру землеустрою і кадастру.

Першим завідувачем кафедри став канд. екон. наук, доц. Л. М. Двойнос (2008–2013). Піс- ля нього кафедру очолювали: проф. Д. П. Доманчук (2013–2014), проф. М. В. Місюк (2014–2015), доц. В. В. Лаврук (2015–2016), проф. І. А. Ясінецька (2016–2018).

У різні роки на кафедрі працювали відомі в Україні науково-педагогічні співробітники, які зробили великий внесок у її розвиток: д-р техн. наук, проф., член АБУ та АН ВО України, заслужений працівник освіти України, почесний землевпорядник України П. Г. Черняга; д-р екон. наук, проф., дійсний член УЕАН, почесний землевпорядник України М. Г. Ступень; д-р техн. наук, проф., лауреат Державної премії України, чл.-кор. АБУ, заступник директора з наукової роботи НДІ геодезії і картографії А. А. Лященко; канд. техн. наук, доц. М. П. Лісевич; канд. екон. наук, доц. Л. М. Тібілова; канд. техн. наук, доц. П. Ф. Кахнич та ін.

Подальшим етапом в історії кафедри було перейменування на кафедру геодезії та землеустрою 11 липня 2016 р., згідно з Наказом № 106. У той час відбувалося формування висококваліфікованого професорсько-викладацького колективу, працювали над створенням іміджу та матеріально-технічної бази кафедри.

Нині склад кафедри — це потужний колектив фахівців, які вивчають різні напрями землеустрою та раціонального використання земельних ресурсів. На кафедрі активно працюють: проф. І. А. Ясінецька; кандидати с.-г. наук, доценти В. В. Лапчинський та Ю. В. Потапський; кандидати с.-г. наук Т. М. Кушнірук, І. В. Трач, О. І. Петрище; кандидати екон. наук Ю. В. Лобунько, О. П. Лобанова; ст. викл. В. В. Додурич, асист. Н. І. Гаврилянчик.

Навчальний процес орієнтований на підготовку висококваліфікованих фахівців з питань землеустрою, землекористування, управління земельними ресурсами, оцінки земель та нерухомого майна, охорони та геосистемного моніторингу земельних ресурсів, ведення державного земельного кадастру.

Щорічно на базі університету й кафедри організовують та проводять Всеукраїнську науково-практичну студентську конференцію «Наука. Молодь. Земля. Сталий розвиток», яка присвячена Дню землевпорядника. За результатами конференції видають збірник тез доповідей, найкращих учасників відзначають дипломами І, ІІ та ІІІ ступенів.

На кафедрі функціонують наукові студентські гуртки різного спрямування. Один із них — «Картографічне моделювання проблем природокористування» (керівники: Т. М. Кушнірук, О. П. Лобанова).

Молоді науковці поглиблюють свої знання в науковому гуртку «ГІС в автоматизованих кадастрових системах» (керівник — І. В. Трач). Метою діяльності гуртка є ознайомлення зацікавлених студентів з виробничим процесом виконання кадастрових і землевпорядних робіт в Україні.

Студентський науковий гурток «Прогнозування розвитку сільських територій» (керівники: В. В. Лаврук, І. А. Ясінецька, В. В. Лапчинський) створений з метою організації та сприяння науково-дослідницькій та винахідницькій діяльності з питань прогнозування розвитку землекористувань сільських територій різного функціонального призначення.

Наукові напрацювання співробітників кафедри геодезії та землеустрою є актуальними, стратегічно спрямованими та мають практичне значення. Під час проведення наукових досліджень кафедра співпрацює з науково-дослідними та проектними інститутами землеустрою, а також підприємствами, організаціями, установами та іншими закладами, про що свідчать численні укладені угоди про співпрацю.

Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: канд. с.-г. наук, асист. Т. М. Кушнірук, канд. екон. наук, асист. О. П. Лобанова, канд. екон. наук, асист. Ю. В. Лобунько, асист. Н. І. Гаврилянчик, д-р. екон. наук, проф. І. А. Ясінецька, канд. с.-г. наук, асист. О. І. Петрище, лаб. Л. І. Пуздимір; другий ряд: канд. с.-г. наук, доц. В. В. Лапчинський, канд. с.-г. наук, асист. І. В. Трач, зав. каф., д-р. екон. наук, доц. В. В. Лаврук, ст. викл. В. В. Додурич

Кафедра рослинництва, селекції та насінництва ім. проф. О. С. Алєксеєвої

ГОРАШ
Олександр Савич
Завідувач кафедри, доктор сільськогосподарських наук, професор

О. С. Гораш — завідувач кафедри. Заслужений діяч науки і техніки України.

Народився 24 травня 1952 р. в с. Вівсяники Деражнянського району Хмельницької області. У 1979 р. закінчив Кам’янець-Подільський сільськогосподарський інститут, здобувши кваліфікацію вченого агронома.

Кандидатську дисертацію захистив у 1989 р. на тему «Подбор и изучение исходного материала в селекции гречихи для промежуточных посевов юго-западной Лесостепи и юга Степи УССР». Докторську дисертацію захистив у 2008 р. на тему «Управління продуційним процесом пивоварного ячменю».

Наукову діяльність розпочав у 1982 р. аспірантом кафедри рослинництва і селекції. Пройшов складний шлях становлення від асистента до доктора сільськогосподарських наук, завідувача кафедри.

О. С. Гораш організував і очолив Проблемну науково-дослідну лабораторію польових культур, опублікував понад 130 науково-методичних праць, посібників, методичних розробок. Є автором монографії «Управління продуційним процесом пивоварного ячменю».

Засідання студентського гуртка «Рослинник»:
проф. М. І. Бахмат ознайомлює студентів із колекцією зернобобових культур

Кафедра є однією з провідних на факультеті агротехнологій і природокористування. Її створено в 2015 р. у результаті об’єднання двох кафедр: рослинництва і кормовиробництва; селекції, насінництва і загальнобіологічних дисциплін.

Історія кафедри розпочалася з відкриття у 1921 р. кафедри рослинництва і селекції. Перші завідувачі кафедри: — проф. С. І. Городецький (1921–1924) та В. П. Живан (1924–1934).

Проведення плідної науково-дослідницької роботи професорсько-викладацького складу забезпечували контрольно-насіннєва лабораторія та дослідна станція з відділом селекції. Дослідження тривали до початку Другої світової війни, а завершилися із тимчасовим припиненням функціонування сільськогосподарського інституту.

Після війни кафедра відновила свою діяльність лише в 1954 р. Завідувачем кафедри у 1954–1958 рр. був доц. Н. С. Бабченко, який водночас очолював агрономічний факультет.

Упродовж 1958–1963 рр. кафедрою рослинництва і селекції керував доц. Б. Й. Хмельов, згодом його наступником став доц. В. С. Кочетков. Протягом 1970–1973 рр. кафедру очолював д-р с.-г. наук, проф. М. П. Перепічко. Тоді ж у колективі кафедри працювали: доц. М. М. Макрушин, М. К. Іжик, С. Н. Бахарєва, В. В. Левенець, Б. М. Григорович і лаборанти Н. О. Волжинська, А. Й. Цісар.

У 1973 р. на посаду завідувача кафедри призначено д-ра с.-г. наук, проф. О. С. Алексеєву. До штату кафедри увійшли: професори І. М. Ковтуник, І. М. Садиков, О. В. Гончарук; доценти М. М. Малина, І. К. Іванов, П. А. Філіпчук, М. В. Роїк, Д. І. Калашнік, р. Т. Якименко, М. О. Ігнатьєв, В. О. Мельник, О. В. Пендюр, М. М. Клімов, О. С. Гораш, О. В. Кващук, В. А. Рарок. Із 2003 р. вона реорганізована в кафедру селекції, насінництва і генетики сільськогосподарських культур.

Згідно з Наказом ректора інституту А. Т. Байдюка, у 1983 р. створено кафедру кормовиробництва, яка функціонувала до 2003 р. і була реорганізована в кафедру рослинництва і кормовиробництва. Першим завідувачем кафедри став д-р с.-г. наук, проф. В. К. Блажевський. У викладацькому колективі працювали: доценти М. І. Бахмат, р. С. Карастоянова, Е. р. Ермантраут та Є. А. Сороковський.

Упродовж 1988–2005 рр. кафедрою завідував д-р с.-г. наук, проф., акад. АН ВШ України, заслужений діяч науки і техніки України М. І. Бахмат. Співробітниками кафедри були: проф. О. В. Кващук; доценти В. А. Зеленський, М. О. Ігнатьєв, В. О. Мельник, В. Л. Пую, С. О. Гойсюк, Ю. В. Хмелянчишин; асистенти Ю. В. Околодько, М. В. Горук, В. М. Степанченко, В. В. Горбатюк; лаборанти Г. І. Срібняк, Л. І. Пуздимір.

Протягом 2005–2008 рр. кафедру очолював д-р с.-г. наук, проф. І. М. Ковтуник, а до 2010 р. — д-р с.-г. наук, проф. О. С. Гораш.

У 2010 р. кафедру селекції, насінництва і генетики сільськогосподарських культур перейменовано на кафедру селекції, насінництва і загальнобіологічних дисциплін.

Викладачі кафедри забезпечують навчальний процес за 50 дисциплінами ОС «Бакалавр», «Магістр», «Доктор філософії» напрямів підготовки 201 «Агрономія», 203 «Садівництво і виноградарство», 206 «Садово-паркове господарство».

Пріоритетні напрями наукових досліджень:

– О. С. Гораш — управління продуційним процесом у технологіях вирощування сільськогосподарських культур; науково-теоретичне обґрунтування агробіологічних прийомів вирощування зернових культур; вивчення ефективності застосування листкового підживлення мікродобривами хлібних культур на формування агрофітоценозу, урожайності та якості зерна.

– Л. А. Вільчинська — створення, вивчення, розмноження і впровадження у виробництво нових сортів гречки; селекція гречки на стійкість до стресових факторів навколишнього середовища методом гібридизації на основі використання зразків колекції роду гречкових «Fagopyrum Mill».

– М. І. Бахмат — удосконалення інтенсивної технології вирощування цукрових буряків; вивчення елементів інтенсивної технології вирощування вусатих сортів гороху; запровадження адаптивної сортової технології вирощування сої та інших зернобобових культур.

За період 2015–2018 рр. на кафедрі видано 6 монографій, 5 навчальних посібників, 150 наукових праць у фахових виданнях. На кафедрі функціонують два наукові студентські гуртки «Рослинник» і «Вавіловець» (наукові керівники: доценти С. О. Гойсюк, Л. А. Вільчинська).

При кафедрі діють аспірантура та докторантура за напрямами 06.01.09 «Рослинництво», 06.01.05 «Селекція та насінництво». Наукові керівники та консультанти: д-р с.-г. наук, проф. О. С. Гораш, д-р с.-г. наук, проф. М. І. Бахмат, канд. с.-г. наук, доц. р. Ю. Гаврилянчик і канд. с.-г. наук, доц. Л. А. Вільчинська.

Нині почесними членами кафедри рослинництва, селекції та насінництва ім. проф. О. С. Алєксеєвої є: д-р с.-г. наук, проф., акад. НААН, заслужений діяч науки і техніки України, директор Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків М. В. Роїк; почесний професор, заслужений працівник сільського господарства України, голова агрофірми ТОВ «Св’ятець» Теофіпольського району Хмельницької області В. В. Мастій; директор солодового заводу АТ «Оболонь», голова Хмельницької обласної ради М. В. Загородний; генеральний директор СТОВ «Агрофірма «Маяк» Полонського району Хмельницької області, канд. с.-г. наук В. Л. Марченко; заслужений працівник сільського господарства України В. П. Мовченко.

Філіями кафедри на виробництві і базами для виробничої практики студентів є: ТОВ НВО «Перлина Поділля» в с. Квітневе Білогірського району Хмельницької області, яке очолює Герой України, канд. с.-г. наук П. В. Іващук, та СТОВ «Козацька долина» в с. Вихрівка Дунаєвецького району Хмельницької області, яке очолює заслужений працівник сільського господарства, почесний професор університету В. М. Загородний.

Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: ст. лаб. К. Е. Галицька; канд. с.-г. наук, доц. Л. А. Вільчинська; зав. каф., д-р с.-г. наук, проф. О. С. Гораш; лаб. К. С. Небаба; канд. с.-г. наук, асист. р. І. Климишена; другий ряд: канд. с.-г. наук, асист. Ю. В. Сікора; канд. с.-г. наук, асист. В. М. Степанченко; канд. с.-г. наук, доц. С. О. Гойсюк; д-р с.-г. наук, проф. М. І. Бахмат; канд. с.-г. наук, доц. Ю. В. Хмелянчишин

Кафедра садівництва і виноградарства

ЗЕЛЕНСЬКИЙ
Віктор Анатолійович
Завідувач кафедри, доктор сільськогосподарських наук, професор

В. А. Зеленський — завідувач кафедри. Відмінник освіти України. Відмінник аграрної освіти і науки України.

У 1982 р. з відзнакою закінчив Кишинівський сільськогосподарський інститут імені М. В. Фрунзе за спеціальністю «Агрономія», отримавши кваліфікацію вченого агронома. Перший досвід роботи за фахом набув в Окницькому районі Молдавської РСР на посадах старшого агронома району із захисту рослин і головного агронома колгоспу.

У 1991 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Вплив беззмінного вирощування однорічних кормових культур на їх урожайність і агрономічні властивості ґрунту». З 1992 р. працює в ПДАТУ: старшим науковим співробітником, асистентом, доцентом кафедри рослинництва і кормовиробництва (1992–1997), заступником декана агрономічного факультету (1997–2011), директором Навчально-наукового інституту агротехнологій і природокористування (2011–2015), деканом факультету агротехнологій і природокористування (2015–2017).

З 2018 р. обіймає посаду завідувача кафедри садівництва і виноградарства ПДАТУ.

Нагороджений нагрудним знаком МОН України «Відмінник освіти України» (2007), трудовою відзнакою Мінагрополітики України «Відмінник аграрної освіти і науки України» (2009), Почесною грамотою МОН України (2005).

Студенти кафедри закладають новий плодовий сад

Кафедру садівництва і виноградарства створено в 1963 р. Першим завідувачем кафедри став д-р біол. наук, проф. Л. М. Горев. У його творчому добутку — понад 150 наукових праць і навчально-методичних розробок із плодівництва та виноградарства. Під його керівництвом підготовлено 6 кандидатів наук.

Із 1970 до 1983 р. кафедру очолював д-р с.-г. наук, проф. Г. Є. Усик — відомий учений-овочівник в Україні й далеко за її межами. Автор понад 200 наукових праць, монографій, підручників, наукових і науково-виробничих статей, методичних і науково-методичних розробок.

З 1988 до 2000 р. кафедрою керував канд. с.-г. наук, доц. В. Г. Тонкочеєв. Упродовж 2000–2018 рр. завідувачем кафедри був д-р с.-г. наук, проф., заслужений діяч науки і техніки В. І. Овчарук. У 2018 р. кафедру очолив канд. с.-г. наук, доц., відмінник освіти України та відмінник аграрної освіти і науки України В. А. Зеленський. За період існування кафедри на ній працювали: доценти Д. І. Калашнік, В. М. Бескровна, р. М. Зацерковний, С. І. Бацей, І. Д. Хомовський, М. Д. Сухолиткий, В. Д. Букшій, асист. Л. П. Хоптяр, лаб. В. М. Дорошенко, С. О. Ковальчук.

Сьогодні у штаті кафедри садівництва і виноградарства — 7 співробітників, серед них: завідувач кафедри, канд. с.-г. наук, доц. В. А. Зеленський, д-р с.-г. наук В. І. Овчарук, кандидати с.-г. наук, доценти А. В. Долід, О. І. Мулярчук, С. Д. Чебан, асист. Л. В. Кобринська і ст. лаб. М. В. Калапац.

Усі науково-педагогічні працівники кафедри мають базову вищу освіту, відповідно до дисциплін, які викладають, а також значний педагогічний стаж і досвід роботи на виробництві та в науково-дослідних установах. Викладачі кафедри постійно підвищують рівень кваліфікації, покращують якість викладання, займаються методичною та науковою роботою. Беруть участь у всеукраїнських та міжнародних наукових конференціях і семінарах, активно публікують результати власних наукових досліджень (щороку видають 30–40 наукових статей у тематичних фахових журналах і збірниках).

Кафедра щорічно проводить Всеукраїнську студентську наукову конференцію «Перші кроки в аграрну науку».

Співробітники кафедри за останній період видали 64 методичні розробки для проведення лабораторних занять із таких дисциплін: «Плодівництво», «Овочівництво», «Спеціальне плодівництво», «Розсадництво», «Селекція плодових і ягідних культур», «Технологія зберігання та переробки плодів і овочів», «Декоративне садівництво», «Квітникарство», «Товарознавство продовольчих товарів», «Овочівництво», «Хіміко-технологічний контроль», «Біометрія», «Методика дослідної справи в плодоовочівництві і виноградарстві», «Післязбиральна доробка плодів» та ін.

На кафедрі видано навчальні посібники з грифом відповідних міністерств та відомств: «Післязбиральна доробка плодів, овочів та винограду», «Ягідні культури в Україні», «Товарознавство продукції рослинництва», «Субтропічні культури», «Цитрусові та субтропічні плодові культури», «Ягідні культури в селянських і фермерських господарствах України», «Догляд за насадженнями плодових культур (методичні та практичні поради)», «Ягідні культури в Україні», «Овочеві культури в селянських і фермерських господарствах України», «Рекомендації. Технологія вирощування і зберігання овочів і картоплі», «Декоративне садівництво і квітникарство».

У центрі уваги співробітників кафедри — наукові дослідження з удосконалення існуючих і розроблення нових технологій вирощування насаджень зерняткових і кісточкових порід, а також овочевих культур. Розроблено технології вирощування основних ягідних культур. Проводять дослідження з визначення оптимальних для зберігання строків збору плодів районованих і перспективних сортів, встановлено раціональні температурні режими зберігання плодів у сховищах із використанням різних пакувальних матеріалів.

Основною темою науково-дослідної роботи кафедри з овочівництва є «Розроблення нових та вдосконалення існуючих технологій вирощування коренеплідних, капустяних, гарбузових, бобових, малопоширених овочевих культур та картоплі в умовах Західного Лісостепу України».

З метою зміцнення науково-виробничих зв’язків співробітників кафедри, а також для підвищення ефективності навчального процесу та покращення рівня практичної підготовки студентів, укладено договори про спільну діяльність і створення філій кафедри у фермерському господарстві «Яніс» (с. Шалівці Хотинського району Чернівецької області), ТОВ СП «НІБУЛОН», філія «Кам’янець-Подільська», ПСП «Константа» (с. Гринчук Кам’янець-Подільського району Хмельницької області), ПП «Буковина Агросвіт» (с. Сербичани Сокирянського району Чернівецької області), Приватне агропромислове підприємство «Цвітова» (Бучацького району Хмельницької області), ФГ «Тарас» (с. Білівці Хотинського району Чернівецької області).

При кафедрі функціонує теплично-парникове господарство площею 500 м2, розміщене на території університету і ботанічного саду. Теплично-парникове господарство є навчальною базою кафедри під час підготовки фахівців за спеціальністю 203 «Садівництво та виноградарство». Зокрема, в теплиці проводять практичні заняття з дисципліни «Овочівництво закритого ґрунту», де студенти під керівництвом проф. В. І. Овчарук і доц. О. І. Мулярчук освоюють секрети вирощування розсади, догляду за овочевими культурами, які вирощують у теплиці в осінньо-зимовий період.

У теплиці, що розташована на території університету, щорічно вирощують розсаду овочевих культур, які використовують у навчальному процесі як наочний матеріал для проведення лабораторних занять із дисципліни «Овочівництво». Крім того, вирощують розсаду приблизно 25 сортів огірка, помідор, перцю, баклажанів та інших овочевих культур, які потім висаджують на колекційній ділянці кафедри.

Базою практичної підготовки здобувачів вищої освіти з садівництва є закладений у 1997 р. на площі 10 га навчально-промисловий сад із великим сортиментом плодових порід.

Виконуючи програму підготовки студентів, магістрів і аспірантів, кафедра садівництва і виноградарства плідно співпрацює з Інститутом овочівництва і баштанництва НААН у сфері реклами сортименту овочевих і баштанних культур та сучасних технологій їх вирощування. Колектив кафедри організував колекційну демонстраційну ділянку сортів і гібридів овочевих культур, на базі якої викладачі проводять практичні заняття. Насіння для колекційної демонстраційної ділянки постачає Інститут овочівництва і баштанництва НААН.

Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: канд. с.-г. наук, доц. О. І. Мулярчук, асист. Л. В. Кобринська, лаб. М. В. Калапац; другий ряд: канд. с.-г. наук, доц. А. В. Долід, д-р с.-г. наук, проф. В. І. Овчарук, канд. с.-г. наук, доц., зав. каф. В. А. Зеленський, канд. с.-г. наук, доц. С. Д. Чебан

Кафедра садово-паркового господарства,
землеробства і ґрунтознавства

ХОМІНА
Вероніка Ярославівна
Завідувач кафедри, доктор сільськогосподарських наук, доцент

В. Я. Хоміна — завідувач кафедри, академік Академії наук вищої освіти України.

Вищу освіту здобула в 1999 р. в Подільській державній аграрно-технічній академії, отримавши кваліфікацію «вчений агроном».

Фаховий шлях розпочала в 1992 р. як лаборант лабораторії з гречки. У 1993 р. працювала лаборантом кафедри рослинництва і селекції. Упродовж 2004–2005 рр. була асистентом кафедри рослинництва та селекції, а також реорганізованої кафедри селекції, насінництва і генетики. Протягом 2005–2015 рр. обіймала посаду доцента кафедри селекції, насінництва і генетики та реорганізованих кафедр: селекції, насінництва і загальнобіологічних дисциплін, а згодом — рослинництва, селекції та насінництва. У 2016–2017 рр. була професором кафедри рослинництва, селекції та насінництва. З 2018 р. — завідувач кафедри садово-паркового господарства, землеробства і ґрунтознавства.

Під її керівництвом захищено 2 кандидатські дисертації за спеціальністю 06.01.09 «Рослинництво». Докторську дисертацію захистила в 2015 р.

Нагороджена знаком «За заслуги в екології», грамотами та подяками: МОН України, Хмельницької ОДА, Департаменту освіти і науки України, Кам’янець-Подільської РДА, Виконавчого комітету Кам’янець-Подільської міської ради.


Майстер-клас із топіарного мистецтва
(керівник — Т. А. Дудка)


«День Поля — 2018». На дослідах канд. с.-г. наук,
доц. В. С. Вахняка з випробування гібридів кукурудзи

Кафедра є однією з провідних на факультеті, має статус випускової. Вона забезпечує підготовку фахівців ОС «Бакалавр» та «Магістр» за кількома спеціальностями факультетів агротехнологій і природокористування та економічного. Науково-педагогічні працівники кафедри відповідають за розроблення навчальних планів, програм, підготовку дипломних робіт (проектів), проведення навчальних і виробничих практик, організацію роботи державних екзаменаційних комісій.

Кафедру садово-паркового господарства, землеробства і ґрунтознавства створено згідно з Наказом ректора № 149 від 31 серпня 2018 р. Вона об’єднує дві спеціальності: 201 «Агрономія» та 206 «Садово-паркове господарство». Крім цього, кафедра здійснює підготовку студентів за спеціальностями: 193 «Геодезія та землеустрій», 101 «Екологія», 051 «Економіка», 071 «Облік і оподаткування», 072 «Фінанси, банківська справа та страхування», 073 «Менеджмент», 074 «Публічне управління та адміністрування», 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність».

У штаті кафедри — досвідчені педагоги та молоді перспективні фахівці, які працюють над докторськими й кандидатськими дисертаціями. Це є запорукою впевненості в подальшому розвитку кафедри, розкритті її наукового й педагогічного потенціалу.

За кафедрою закріплено шість навчальних аудиторій, які обладнані відповідно до профілю кафедри і дисциплін, які там викладають.

З ініціативи д-ра с.-г. наук, проф. І. П. Рихлівського в одній з аудиторій кафедри створено «Музей Хліба», де представлено хлібобулочні вироби провідних вітчизняних виробників. У музеї систематично проводять заходи із патріотичного виховання студентів: до річниці голодомору, річниць від днів народжень українських письменників, а також — екскурсії, семінари, конференції, виставки великодніх пасок. В аудиторії ґрунтознавства наявні колекції: мінералів, гірських порід, агрономічних руд і монолітів ґрунтів України. Професорсько-викладацький колектив кафедри викладає приблизно 70 навчальних дисциплін.

Дисципліни, які читають на кафедрі, забезпечені навчально-методичними матеріалами та комплексами. Педагоги кафедри видали 40 навчальних посібників і підручників, зокрема з грифом Міністерства аграрної політики та продовольства України або Міністерства освіти і науки України, 7 монографій, оформлено 44 патенти на корисну модель та авторських свідоцтва.

Періодично викладачі кафедри проходять стажування та підвищення кваліфікації у провідних навчальних закладах регіону й України, а також закордонне стажування, що дає змогу впроваджувати в навчальному процесі прогресивні методи організації і навчання.

На кафедрі виконують наукові дослідження за госпдоговірними темами, безпосередніми керівниками та виконавцями яких є кандидати сільськогосподарських наук, доценти В. С. Вахняк і М. М. Хомовий: проводять випробування компонентів гібридів кукурудзи та соняшнику ТОВ «КВС-Україна», дослідження строків і густоти посівів гібридів кукурудзи та соняшнику фірми ТОВ «RAGT Семенс-Україна».

Майже всі викладачі кафедри є керівниками дипломних робіт студентів ОС «Магістр». Залучення студентів до наукової роботи ще з ІІ курсу дає змогу провести наукові експериментальні дослідження, зібрати матеріал для дипломних робіт (проектів), всебічно проаналізувати наукові джерела та фондові матеріали, якісно написати дипломну роботу.

Викладачі кафедри здійснюють підготовку аспірантів та докторантів за спеціальністю 06.01.09 «Рослинництво». Тематика дисертаційних робіт здебільшого спрямована на вивчення оптимізації комплексу технологічних заходів під час вирощування олійних, ефіроолійних і лікарських культур.

Останніми роками відбуваються досить швидкі і значні зміни в навчальному процесі, пов’язані з новими вимогами до фахівців сільського господарства, зміною концепції вищої освіти в Україні, загальними інтеграційними процесами. Ці зміни впливають на організацію роботи кафедр як основних структурних одиниць вищих навчальних закладів, а також на їхній науково-педагогічний склад.

Варто зауважити, що за період роботи кафедра декілька разів змінювала назву. Проте біля витоків історії була кафедра землеробства. Історія кафедри, очевидно, бере початок з перших років створення вишу. Підготовка фахівців сільського господарства завжди передбачала вивчення фундаментальних дисциплін, які закладали основу професії агронома. Власне як окремий підрозділ освітнього закладу кафедра землеробства є однією з найстаріших в новітній історії вишу (в післявоєнні роки). Орієнтовно кафедра створена в 1954 р., але почала свою діяльність в 1955 р., про що свідчать архівні дані. Після відновлення КПСГІ в повоєнний період, у 1955 р. кафедру очолив Г. К. Жабіцький. З 1962 до 1970 р. кафедрою завідував П. С. Молєв, а з 1971 р. — д-р с.-г. наук, проф. В. П. Ступаков, якого вважають засновником дисципліни «Гербологія», знаний рекультиватор земель на Поділлі і в Україні. Його перу належить підручник «Основи землеробства». Після В. П. Ступакова кафедрою керували такі відомі в Україні науковці, як д-р с.-г. наук, проф. І. І. Назаренко (1985–1988), д-р с.-г. наук, проф. В. О. Оліневич (1988–1991), д-р с.-г. наук, проф. А. С. Якименко (1991–2004), д-р с.-г. наук, проф. І. П. Рихлівський (2004–2017), канд. с.-г. наук, доц. В. М. Яворов (2012–2014). У різні роки на кафедрі працювали: Є. А. Сороковський, р. С. Карастоянова, В. С. Василенко, Б. М. Григорович, О. В. Процюк, А. О. Дорошенко, Е. р. Ермантраут, Л. П. Столярська, В. К. Блажевський, М. І. Бахмат, В. А. Красовський, В. О. Чапай, В. М. Григор’єв, О. Т. Кобернюк, Т. В. Козіна, В. А. Тарасюк, В. М. Бурдига, Н. І. Рачинська, М. В. Калапац та ін.

Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: канд. с.-г. наук, асист. В. Б. Гаврилюк, лаб. Г. Й. Галицька, зав. каф., д-р с.-г. наук В. Я. Хоміна, канд. с.-г. наук, асист. Л. В. Гойсюк, асист. Т. А. Дудка, лаб. Г. І. Срібняк; другий ряд: д-р с.-г. наук, доц. В. Л. Пую, канд. с.-г. наук, доц. В. С. Вахняк, канд. с.-г. наук, доц. В. І. Печенюк, канд. с.-г. наук, доц. М. М. Хомовий, канд. с.-г. наук, асист. В. С. Строяновський, канд. с.-г. наук, доц. П. В. Безвіконний, канд. с.-г. наук, доц. р. О. М’ялковський

Кафедра екології, карантину
і захисту рослин

БАХМАТ
Олег Миколайович
Завідувач кафедри, доктор сільськогосподарських наук, професор

О. М. Бахмат — завідувач кафедри.

Народився 29 жовтня 1975 р. в с. Теремківці Чемеровецького району Хмельницької області. Першу вищу освіту здобув у 1997 р. в ПДАТА, отримавши кваліфікацію «вчений агроном». Другу вищу освіту здобув у 2013 р. в ПДАТУ, отримавши кваліфікацію «еколог, викладач вищих навчальних закладів».

Трудову діяльність розпочав у 1997 р. як науковий співробітник ДБТ 10/96. Надалі обіймав низку посад в альма-матер, пройшовши шлях від асистента кафедри загальної біології, екології та моніторингу навколишнього середовища до завідувача кафедри екології, карантину і захисту рослин.

Докторську дисертацію захистив у 2012 р. на тему «Теоретичне обґрунтування біоорганічних і агротехнічних заходів адаптивної сортової технології вирощування сої в Лісостепу західному». В 2014 р. йому присвоєно вчене звання професора.

Напрям наукового дослідження — Розроблення та вдосконалення екологічних і агротехнічних заходів адаптивної сортової технології вирощування сої в Лісостепу західному.


Екскурсія студентів-екологів на сонячну електростанцію, с. Ясенівка Ярмолинецького району Хмельницької області, 2018 р.


Студенти спеціальності «Екологія» на відкритті сучасної модульної котельні, м. Кам’янець-Подільський, 2018 р.

Кафедра є випусковою за двома напрямами: 101 «Екологія», 202 «Захист і карантин рослин». Її історія розпочалася в 1991 р. із заснуванням кафедри екології та безпеки життєдіяльності. Кафедру створено з метою викладання таких дисциплін: «Медико-екологічний захист людини, її поведінка в екстремальних умовах», «Екологія та безпека життєдіяльності», «Соціальна екологія», «Охорона природи», «Охорона праці», «Інженерне діловодство», «Цивільна оборона» та ін. Завідувачем призначено канд. біол. наук, доц. В. П. Гищука. На кафедрі працювали 10 викладачів, серед яких проф. С. О. Буракова.

У 2002 р. кафедру реорганізовано в кафедру загальної біології, екології та моніторингу навколишнього середовища, а в 2005 р. — в кафедру екології та моніторингу навколишнього середовища. Після смерті В. П. Гищука в 2006 р., кафедру очолив проф. Б. А. Шелудченко.

У 2008 р. проведено реорганізацію задля підвищення якості підготовки фахівців екологічного спрямування, і в результаті створено кафедру моніторингу навколишнього середовища та збалансованого природокористування.

У 2010 р. на факультеті агротехнологій і природокористування організовано кафедру екології та захисту рослин, яку очолила д-р с.-г. наук, проф. В. К. Шевчук, а на посаду професора цієї кафедри призначено д-ра с.-г. наук, проф. І. М. Ковтуника.

У 2014 р. засновано кафедру екології та збалансованого природокористування внаслідок об’єднання кафедри екології та захисту рослин і кафедри моніторингу навколишнього середовища та збалансованого природокористування.

У 2018 р. кафедра екології та збалансованого природокористування з метою підвищення якості освітньої діяльності була реорганізована в кафедру екології, карантину і захисту рослин, що створило можливість для відкриття нової спеціальності — 202 «Захист і карантин рослин», та підготовки фахівців за цим профілем.

Кафедру очолює д-р с.-г. наук, проф. О. М. Бахмат. Під його керівництвом навчально-методичну роботу здійснює високопрофесійний колектив фахівців, серед яких: 2 доктори сільськогосподарських наук, професори, 6 кандидатів сільськогосподарських наук, з них 2 доценти, лаборант.

Працюючи над удосконаленням навчального процесу й підготовкою фахівців, викладачі кафедри розробили навчально-методичні комплекси, видали методичні вказівки та навчальні посібники. Так, опубліковано 18 навчальних посібників, із них 5 із грифом Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства освіти і науки України.

На кафедрі екології, карантину і захисту рослин налагоджено комплексну й системну роботу. Так, науково-педагогічні працівники опублікували понад 600 наукових праць, 8 монографій, отримали 16 патентів на винаходи.

Водночас із навчально-методичною роботою, колектив кафедри дбає про всебічний розвиток студентів університету, заохочуючи їхній науковий пошук, звертаючи увагу на патріотичне виховання молодого покоління.

Разом із майбутніми науковцями та виробничниками викладачі проводять дослідження в науково-дослідних лабораторіях кафедри. Функціонує кабінет дипломного проектування та магістерської підготовки.

Кафедра тісно співпрацює з виробничими та науковими установами різних регіонів України. Щороку кафедра рекомендує зразкових студентів для проходження навчально-виробничої практики за кордоном. Кращі випускники-бакалаври отримують рекомендацію щодо продовження навчання на ОС «Магістр» та в аспірантурі ПДАТУ.

Наукові дослідження на кафедрі виконують у профільних навчально-наукових і науково-дослідних лабораторіях. Студенти мають змогу брати активну участь у науково-дослідній роботі під керівництвом науковців кафедри за різними напрямами екологічних досліджень та досліджень із питань захисту і карантину рослин.

У науково-технічній та дорадницькій діяльності кафедра охоплює широке коло питань регіону. Апробація досліджень молодих учених та викладачів відбувається на щорічних студентських науково-практичних конференціях, які проводять одночасно з конференцією науково-педагогічного колективу університету в березні. Матеріали конференції друкують у збірнику «Наука. Молодь. Земля. Сталий розвиток». Доброю традицією на кафедрі стала щорічна організація конференції «Засуха, суховій і пилова буря в Україні в період глобальної зміни клімату» до Всесвітнього дня боротьби з опустелюванням та посухами.

Функціонує аспірантура для підготовки наукових кадрів. Керівництво аспірантами здійснюють професори кафедри О. М. Бахмат, О. В. Овчарук, О. С. Чинчик.

Викладачі кафедри виступають офіційними опонентами докторських і кандидатських дисертацій, беруть безпосередню участь та організовують міжнародні й регіональні конференції, обмінюючись досвідом і результатами наукового пошуку.

Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: канд. с.-г. наук, доц. В. М. Григор’єв, лаб. Т. В. Вороніна, канд. с.-г. наук, асист. О. Т. Кобернюк, зав. каф., д-р с.-г. наук, проф. О. М. Бахмат, канд. с.-г. наук, асист. Т. В. Козіна, канд. с.-г. наук, доц. Д. П. Плахтій; другий ряд: канд. с.-г. наук, асист. В. А. Тарасюк, д-р. с.-г. наук, доц. О. С. Чинчик, д-р. с.-г. наук, доц. О. В. Овчарук, канд. с.-г. наук, асист. В. М. Бурдига

Кафедра агрохімії, хімічних
та загальнобіологічних дисциплін

РОГОВИК
Леон Йосипович
Завідувач кафедри, кандидат хімічних наук, доцент

Л. Й. Роговик — завідувач кафедри. Відмінник освіти України.

Народився 6 лютого 1942 р. в с. Долина Тлумацького району Івано-Франківської області. Вищу освіту здобув у 1965 р. в Чернівецькому державному університеті, де навчався за спеціальністю «Хімія» (кваліфікація «Хімік-органік. Викладач хімії»). Кандидатську дисертацію на тему «Синтез та фізико-хімічні характеристики деяких біс-четвертинних солей хінолінів» захистив у 1976 р. Вчене звання доцента присвоєно в 1981 р. Трудову діяльність розпочав у 1978 р. і до 1980 р. працював доцентом кафедри хімії Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту. Протягом 1981–2005 р. обіймав посаду завідувача кафедри хімії. З 2006 до 2012 р. був доцентом кафедри технології переробки продукції тваринництва і хімічних дисциплін. З 2013 до 2015 р. — доцент кафедри анатомії, фізіології і валеології Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.

Із 2015 р. дотепер завідує кафедрою агрохімії, хімічних та загальнобіологічних дисциплін Подільського державного аграрно-технічного університету.


Студенти 3-го курсу спеціальності «Агрономія»
проводять майстер-клас

Кафедру хімії створили одразу після відновлення роботи інституту — в 1955 р. Окрім «Хімії» тоді читали «Агрохімію», «Біохімію» та ін. Пізніше на основі цих дисциплін засновано самостійні кафедри, які розташували в інших приміщеннях, а викладачі кафедри хімії постійно перебували в навчальному корпусі № 2.

Із 1955 р. кафедра входила до складу біотехнологічного факультету. Її завідувачами були: доц. М. Я. Шлякман (1955–1962), доц. С. П. Оліфіренко (1962–1977), доц. А. І. Каретник (1977–1981), доц. Л. Й. Роговик (1981–2005). доц. Т. В. Коваль (2005–2010), проф. Т. М. Приліпко (2011–2015). У цей час кафедру хімії об’єднали з кафедрою технології переробки і стандартизації продукції тваринництва.

У різні роки на кафедрі працювали кваліфіковані викладачі: доц. М. М. Бабанський, О. О. Ногаєв, І. І. Тахтай, О. Й. Хотяновський, Л. І. Любченко, Б. Ф. Скрипко, Т. М. Мамчур, А. П. Тітова, Н. І. Вертелецька, доц. І. Й. Хом’як, доц. М. Ф. Сотницький, доц. М. В. Дем’янчук, доц. Л. С. Дем’янчук.

У зв’язку з оптимізацією навчального процесу в ПДАТУ, на базі кафедри хімії 8 травня 2015 р., згідно з наказом ректора, проф. В. В. Іванишина, було створено кафедру агрохімії, хімічних та загальнобіологічних дисциплін, яка ввійшла до складу факультету агротехнологій і природокористування. Очолив кафедру канд. хім. наук, доц. Л. Й. Роговик.

Головним завданням колективу кафедри є покращення навчального процесу та підготовка конкурентоспроможних фахівців для сільськогосподарської галузі. Кафедра забезпечує навчальний процес студентів денної та заочної форм на таких факультетах: агротехнологїй і природокористування, ветеринарної медицини та технологій у тваринництві, інженерно-технічному факультеті. Науковий потенціал кафедри складає: кандидати наук — 9 (100%).

Об’єднувальною науково-методичною темою педагогів кафедри останніх років є питання вдосконалення навчального процесу при викладанні хімічних дисциплін у сільськогосподарському вищому навчальному закладі. З цієї теми викладачі займаються пошуками ефективного проведення лекційних занять, експериментують з різними формами та методами проведення лабораторних занять і самостійної роботи студентів, знаходять творчі підходи до вивчення дисциплін, окреслюють напрями профорієнтаційного викладання дисциплін, зважаючи на спеціальності. Крім того, вивчають шляхи проведення виховної роботи, формування екологічної культури, створення необхідності творчої праці загалом і під час вивчення хімічних дисциплін зокрема. За матеріалами цих досліджень педагоги кафедри виступають на щорічних звітних наукових конференціях, видають методичні посібники і рекомендації, публікують статті в періодичних виданнях.

За останній період видано 7 навчальних посібників, 1 із них із грифом МОН України. Загалом видано 52 найменування навчально-методичної літератури. Це дає можливість студентам, крім отриманих знань на лекціях і лабораторних заняттях, навчатися самостійно.

Для поліпшення знань студентів та кращого засвоєння матеріалу, на базі кафедри створено три студентських наукових гуртки: «Агрохімік» (науковий керівник — канд. с.-г. наук, доц. В. М. Яворов), «Науковий гурток з хімії» (науковий керівник — канд. с.-г. наук О. В. Овчарук), «Студентський науковий гурток із загальнобіологічних дисциплін» (науковий керівник — канд. с.-г. наук, доц. З. В. Пустова).

Матеріально-технічне забезпечення навчального процесу здійснюють ст. лаб. І. В. Бугримчук та лаб. В. А. Танасова.

За звітний період працювали над виконанням госпдоговірних тематик: «Еколого-агротехнічне обґрунтування використання природних руд для покращення властивостей, збільшення вмісту поживних речовин в ґрунті та підвищення продуктивності сільськогосподарських культур», ПАТ «Гіпсовик»; «Вивчення реакцій гібридів соняшнику на строки сівби», ТОВ «RAGТ Семенс-Україна»; «Вивчення реакцій гібридів соняшнику на густоту посіву», ТОВ «RAGТ Семенс-Україна» (канд. с.-г. наук, доц. В. М. Яворов).

Досягнуто значних результатів. Так, створено селекційний матеріал гречки за ознакою скоростиглості на основі використання зразків колекції роду гречкових «Fagopyrum Mill» (науковий керівник — В. В. Іванишин, виконавці: О. С. Гораш, Л. А. Вільчинська, О. П. Городиська, В. М. Бурдига, О. Камінна). Канд. с.-г. наук О. П. Городиська отримала Диплом ІІІ ступеня Хмельницької обласної ради за наукову роботу «Створення нового селекційного матеріалу гречки за ознаками посухостійкості на основі використання колекції світового генофонду».

Отримано охоронні документи на об’єкти права інтелектуальної власності:

1. «Машина для збирання квасолі» (О. В. Овчарук, О. В. Овчарук (власник), А. В. Степась, В. В. Акуленко, Ю. В. Околодько).

2. «Спосіб боротьби з бур’янами на посівах квасолі» (О. В. Овчарук, О. В. Овчарук (власник), А. В. Степась, В. В. Акуленко, Ю. В. Околодько).

3. «Спосіб сумісного вирощування квасолі» (О. В. Овчарук, О. В. Овчарук (власник), А. В. Степась, В. В. Акуленко, Ю. В. Околодько).

4. «Зразок генофонду гречки їстівної популяції 7/07» (О. П. Городиська, Л. А. Вільчинська).

5. «Спосіб спалювання соломи», корисна модель № 125686 (власник — ПДАТУ, винахідники: М. М. Корчак, П. П. Федірко, В. С. Бончик, р. С. Ямборак).

Колектив кафедри проводить щорічні конференції на екологічну тематику. Так, у 2016 р. відбулася конференція «Чорнобиль — 30 років після», де заслухано 13 доповідей студентів. У 2017 р. організували конференцію «Екологічна освіта — основа третього тисячоліття», де виступили 15 студентів. Керівниками студентських наукових робіт були більшість викладачів кафедри. До конференції підготували газету «Українське довкілля», випуск № 2, за результатами конференції видано тези доповідей. У роботі конференції брали участь випускники шкіл міста та району.

Загальнотеоретична кафедра підтримує тісні зв’язки з учнями та вчителями шкіл міста, району й області. Зокрема, викладачі стали учасниками семінару вчителів біології, хімії та трудового навчання «Науки природничого циклу, їх значення та практична спрямованість у сьогодення», котрі відбувалися в Кам’янець-Подільському та Дунаєвецькому районах. Проведено 12 занять з учнями старших класів міста з метою підготовки до щорічних хімічних олімпіад. Крім того, педагоги кафедри беруть участь у роботі та рецензуванні робіт Малої академії наук України.

Кафедра підтримує зв’язок з виробництвом і науковими установами: ТОВ «АВЕ Івано-Франківськ», Хмельницька філія ДУ «Інститут охорони ґрунтів України», ПАТ «Гіпсовик», м. Кам’янець-Подільський, корпорація «Мрія», Тернопільська область.

Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: канд. хім. наук Т. М. Крачан, ст. лаб. І. В. Бугримчук, лаб. В. А. Танасова, канд. географ. наук, доц. р. С. Ямборак, канд. с.-г. наук О. П. Городиська, канд. с.-г. наук О. В. Овчарук; другий ряд: канд. с.-г. наук, доц. У. І. Недільська, канд. с.-г. наук, доц. В. М. Яворов, канд. хім. наук, доц., зав. каф. Л. Й. Роговик, канд. с.-г. наук, доц. З. В. Пустова, канд. с.-г. наук, доц. Т. В. Коваль