МЕЛЬНИК
Іван Панасович


Випускник агрономічного факультету (1964)
Президент асоціації «Біоконверсія»
Кандидат сільськогосподарських наук.
Заслужений працівник сільського господарства України.
Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки.
Почесний професор ПДАТУ
Іван Панасович на відпочинку разом зі своєю родиною в м. Яремче Івано-Франківської області

І. П. Мельник з директором ПФ «Богдан і К» Б. В. Тимофійчуком на полях соняшнику

Зліва направо: І. П. Мельник, ректор В. В. Іванишин та головний агроном корпорації «Колос ВС» О. С. Іванишин

Народився 10 січня 1939 р. в с. Говори Віньковецького району на Хмельниччині. У 1957 р. закінчив Кам’янець-Подільский сільськогосподарський технікум, а в 1964 р. — Кам’янець-Подільский сільськогосподарський інститут.

Творчий шлях Івана Панасовича тісно пов’язаний із Прикарпаттям. Із 1979 р. понад 20 років очолював обласне об’єднання «Сільгоспхімія», зробивши чималий внесок у поліпшення родючості ґрунтів краю.

Відомий науковець в Україні, та за її межами. Йому належить ідея вермикультивування — способу утилізації органічних відходів червоними дощовими черв’яками і запровадження їх у новітніх технологіях біологізації землеробства.

Очолив створену в 1989 р. асоціацію «Біоконверсія». Головна мета асоціації — запровадження новітніх технологій органічного землеробства, популяризація вирощування червоних каліфорнійських дощових черв’яків. Було організовано понад 400 вермигосподарств, зокрема більш як 150 діяло в усіх областях України. Понад 200 вермигосподарств за розробленими асоціацією технологіями і сьогодні успішно функціонують у Росії, Білорусі, Казахстані, Молдові, Азербайджані, Вірменії, країнах Балтії.

Автор і співавтор понад 400 наукових праць, з них 4 монографії, 38 патентів України, 3 науково-популярних фільмів. З ініціативи І. П. Мельника проведено 5 міжнародних конгресів та 37 науково-виробничих конференцій з проблем біоконверсії і охорони навколишнього природного середовища в Україні та інших державах. З роботою асоціації «Біоконверсія», її інноваційними розробками ознайомлювалися науковці та фахівці країн СНД, Східної і Західної Європи, США, Китаю, Тунісу тощо і дали високу оцінку.

Розробив, запатентував і спільно з фахівцями асоціації «Біоконверсія» впровадив у виробництво новітні технології виробництва та застосування органічних добрив, отриманих методом пришвидшеної біологічної ферментації органічних відходів тваринного і рослинного походження в біоферментаторах та методом вермикультивування і виготовлених на їх основі комплексних гумінових препаратів, які сприяють поліпшенню родючості ґрунтів, збалансованому функціонуванню агроекосистем, збільшенню виробництва екологічно чистої продукції.

Нагороджений орденами «Знак пошани», Трудового червоного прапора, орденом Дружби народів.

Як науковець і організатор аграрного виробництва постійно надавав і надає допомогу фахівцям з проблем біологізації землеробства, охорони навколишнього природного середовища. Заслужив велику повагу і беззаперечний авторитет у наукових колах.

Іван Панасович підтримує тісний зв’язок із альма-матер. Кам’янець-Подільський сільськогосподарський інститут закінчила його дружина Тамара Володимирівна, захистили кандидатські дисертації зять Володимир та онук Володя, навчається в аспірантурі молодший онук Іван.