БУДІВЕЛЬНО-АРХІТЕКТУРНИЙ КОМПЛЕКС СТОЛИЦІ  

 
МУЗЕЙ ТРИПІЛЬСЬКОЇ КУЛЬТУРИ

 
Експозиція гончарного посуду

На березі Дніпра у с. Трипілля, навпроти невеликого мальовничого острівця, знаходиться єдиний у світі приватний музей Трипільської культури. Головний творець цієї історико-археологічної споруди – підприємець, будівельник, зодчий В. М. Лазоренко. До його створення активно долучилися також відомий колекціонер О. С. Поліщук, академік-архітектор А. В. Гайдамака та науковець-історик Ю. О. Шилов.
Розповідає Володимир Лазоренко: ''Це сталося 22 жовтня року Божого 2002-го, якраз на день народження Бориса Ілліча Олійника. Того дня, пригадую, приїхав його вітати й сказав: щойно підписав договір на придбання приміщення під музей Трипільської культури. І впродовж трьох років, залежно від того, скільки в мене вистачало фінансів, розбудовував його. Вивів третій поверх, облаштував, зладнав сантехніку, електрику, покрівлю. А поряд спорудив двоповерхівку, в якій є зал з каміном, де можуть розміститися з півсотні людей, послухати лекцію; де є також кав'ярня, сауна. Реконструював і збудував двоповерхову дерев'яну трипільську хату. Минулого року (2006 - прим. ред.) організували на цьому будівництві дві толоки, які показували на телевізії у щопонеділковій програмі.
У світі немає подібного музею. Та й не може бути. Я побував в Єгипті - країні давньої цивілізації. Але ж Трипілля було за півтори тисячі років до Єгипту. Занепад Трипілля почався, коли з'явився Єгипет. Але візьміть енциклопедії - російські, західні, і наші вже, українські: нічого не починається з Трипілля! Шумери, Месопотамія, Греція, Рим… А про Трипілля в цьому зв'язку якщо й згадують, то хіба що кількома рядками…''.
Численні відвідувачі Музею мають знати: успадкована від Трипільської цивілізації держава Аратта мала велику кількість зразків матеріальної культури, які переконливо свідчать про унікальність існування цієї дивовижної цивілізації. Вона існувала впродовж 3500 років (5700 р. до Різдва Христового - 2200 р. до Р. Х.) від Чорного моря та Дунаю до Польщі – на території сучасної України, Молдови, Румунії та інших держав. Ця цивілізація дала світові перше колесо (6500 р. тому), першого одомашненого коня (8 тис. років тому), 12 хліборобських злаків та багато іншого, не менш значущого. Пізніше людство лише вдосконалювало винайдене тоді, використовувало у свої потребах. І це лише те, що до нас дійшло, що можна розшифрувати на віднайденому посуді, інших атрибутах побуту трипільців.
Сьогоденні писанки, знакові символи, вишиванки, скульптури, різьблені предмети – прообраз аналогічних предметів побуту часів існування згаданої цивілізації.
Доторкнувшись до цих першоджерел, по-новому оцінюєш значущість існування незалежної держави Україна та наше в ній перебування.
Експозиція музею цікава, вражаюча, переконлива, яку варто неодмінно відвідати, познайомитися та замислитися – хто ми, звідки? Тут експонати озиваються до кожного відвідувача з глибини тисячоліть.
Трипілля – фундамент незалежної України.

Музей Трипільської культури, вул. Риболовецька, 1, с. Трипілля, Обухівський р-н, Київська обл.,
тел.: (044) 520-94-44, 8 (050) 682-59-05



Президент МАУП І. В. Щокін знайомиться з експозицією музею за участю засновників О. С. Поліщука та В. М. Лаюренка

Прадавній календар


Фото на згадку – під час відвідин музею Президентом України Ющенко В. А.



Логос Україна         Історичний нарис         Зміст         Наукові та навчальні заклади будівництва та архітектури