ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ — 90
 
 
 
Скляр
Петро Тимофійович

Випускник факультету збагачення
корисних копалин (1952 р.)

Голова Технічного комітету України
зі стандартизації ТК-92 «Вугілля та продукти його перероблення», начальник відділу випробування, дослідження
та стандартизації вугілля
ДП «УКРНДІВУГЛЕЗБАГАЧЕННЯ»
 

 
 

Почесний енергетик України. Кандидат технічних наук. Один із засновників міжнародної теорії та практики випробування, автор нормативної бази з класифікації та визначення показників якості вугілля та вугільної продукції. Активний учасник організації централізованих пунктів випробувань на підприємствах вугільної промисловості.

Народився 20 червня 1929 р. у с. Попівка Канівського району Черкаської області у родині незаможних селян. Трудову діяльність почав прохідником підготовчих виробок на шахтах Донецька.

Петро Скляр здобував освіту в Донецькому індустріальному інституті. Завдяки старанням висококваліфікованих викладачів випускники отримували ґрунтовні фахові знання і були підготовлені до самостійної роботи одразу після закінчення інституту.

Ще у часи студентства, з 1950 р., П. Т. Скляр долучився до наукової діяльності, пройшовши шлях від молодшого наукового співробітника до керівника групи у ДонВУГІ. У 1958 р., з моменту створення інституту «Укрндівуглезбагачення», почав працювати начальником структурного підрозділу з питань випробування, дослідження та стандартизації вугілля. Він і сьогодні залишається керівником та безпосереднім виконавцем робіт із вивчення генетичних, технологічних властивостей, збагачуваності, якості та маркування вугілля.

Під керівництвом П. Т. Скляра розроблено багато засобів для контролю якості вугілля та перспективних технологічних розробок, які протягом останніх 50 років широко використовуються для обладнання вуглезбагачувальних фабрик і шахт України й країн СНД, а також експортуються до Індії, Ірану, Китаю, В’єтнаму. На базі його наукових досліджень вугілля споруджено і реконструйовано 62 збагачувальні фабрики.

У 1994 р. Петра Тимофійовича було призначено головою технічного комітету України зі стандартизації ТК-92 «Вугілля та продукти його перероблення». Очолювана ним установа спільно з ДП «УКРНДІВУГЛЕЗБАГАЧЕННЯ» видала близько 30 довідників «Техніко-економічний аналіз роботи вуглезбагачувальних фабрик України». Розробки, які виконуються під керівництвом і за безпосередньої участі Петра Тимофійовича, масово та ефективно впроваджуються у народне господарство. Зокрема проектування та введення у дію комплексної механізації випробування вугілля на вугільних та вуглепереробних підприємствах дало змогу замінити важку працю майже 9 тис. жінок.

Він — автор 138-ми наукових праць, 44-х винаходів і патентів. За участі Петра Скляра розроблено 30 стандартів ДСТУ, більше 100 ГОСТів, які діють в Україні, 100 міжнародних стандартів ISО. Як член Міжнародного комітету з стандартизації ТК-27 він бере активну участь у діяльності чотирьох робочих груп комітету.

Серед головних наукових досягнень П. Т. Скляра — запровадження близько 50 прогресивних стандартів із методів випробування, визначення якості, які забезпечують видобуток понаднормових 1200 тис. т вугілля щорічно при зменшенні втрат із відходами вуглезбагачення, а також знизили витрати газу та мазуту на електростанціях завдяки підвищенню якості вугілля для пиловидного спалювання.

П. Т. Скляр — переможець всеукраїнського конкурсу «Лідер паливно-енергетичного комплексу–2007» у номінаціях «Наукова розробка» і «Енергоощадний проект», нагороджений премією «Ніка». Він увійшов до «Золотого фонду нації» (2011).

Відзначений низкою державних нагород: орденами «Знак Пошани» (1966), «За заслуги» III ст. (2009), медалями «За доблесну працю» (1970), бронзовою, срібною, золотою медалями ВДНГ СРСР (відповідно у 1970, 1976, 1989 рр.), «Ветеран праці» (1985), знаками «Шахтарська слава» трьох ступенів (1961, 1978, 1988) та «Шахтарська доблесть» III ст. (2009), Почесною грамотою Кабінету Міністрів України (2008), нагрудними знаками «За заслуги в стандартизації» (1967, 2009).

Петро Тимофійович — учений зі світовим ім’ям. З 1993 р. є дійсним членом Американського інституту інженерів-хіміків. Інформація про нього міститься у довідниках «Хто є хто в науці та інженерії» (2002–2003, 2007–2008), він входить до переліку «500 видатних людей XXI сторіччя» і «2000 провідних фахівців сучасності». П. Т. Скляр удостоєний нагороди ЮНЕСКО «За мир у всьому світі» (Об’єднаного культурного конвенту США, 2003). У 2004 р. Американський біографічний інститут оголосив його «Людиною року». Петро Тимофійович нагороджений золотою медаллю Кембриджського університету й орденом «Міжнародний посланець» Міжнародного біографічного центру. З 2010 р. — академік Американського біографічного інституту.

Надійним тилом і підтримкою Петра Тимофійовича є його родина — дружина Лідія Іванівна, син Павло та онуки Олександр і Євген. Запорука професійного успіху — головний життєвий принцип: «Зроби сьогодні все можливе!».



< Сердюков Роман Петрович    |   зміст   |   Скубашевський Станіслав Валеріанович >