Юрій ВолодимировичПОНОМАРЬОВ

ВИПУСКНИК ФАКУЛЬТЕТУ
ОБЧИСЛЮВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ (1974 р.)

ЗАСТУПНИК ДИРЕКТОРА З НАУКОВОЇ РОБОТИ ФІЛІЇ «НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ І ПРОЕКТНИЙ ІНСТИТУТ ТРАНСПОРТУ ГАЗУ»
ДК «УКРТРАНСГАЗ» НАК «НАФТОГАЗ УКРАЇНИ».
АКАДЕМІК УКРАЇНСЬКОЇ НАФТОГАЗОВОЇ АКАДЕМІЇ.
СТАРШИЙ НАУКОВИЙ СПІВРОБІТНИК ВАК УКРАЇНИ.
КАНДИДАТ ТЕХНІЧНИХ НАУК, ДОЦЕНТ

Народився 27 червня 1952 р. у Волгоградській області (Російська Федерація) у родині залізничника. З дитинства мав хист до точних наук, захоплювався математикою, яка і вплинула на вибір майбутньої професії. Навчання на факультеті обчислювальної техніки у Харківському інституті радіоелектроніки базувалося на вивченні прикладної математики. У період студентства Юрій Пономарьов був активним учасником науково-дослідних робіт, які проводилися на кафедрах прикладної математики та програмного забезпечення ЕОМ під керівництвом кандидата технічних наук В. А. Ловицького. Він став для молодого дослідника мудрим Учителем і прикладом справжнього фахівця у сфері штучного інтелекту.
Здобувши вищу освіту в 1974 р., Ю. В. Пономарьов розпочав трудову діяльність в українській філії ВНДПІАСУгазпром Мінгазпрому СРСР (Харків), де пройшов шлях від інженера до заступника директора інституту з наукової роботи.
Юрій Володимирович 35 років свого життя присвятив автоматизації газотранспортної галузі. За період діяльності в інституті він був керівником і брав безпосередню участь у наукових дослідженнях у галузі розробки та впровадження засобів і систем автоматизації підприємств нафтогазових комплексів, зокрема й створення математичного, інформаційного і програмного забезпечення, автоматизованих систем управління технологічними об’єктами, алгоритмів прийняття рішень, діагностування та прогнозування позаштатних ситуацій тощо. Результати виконаних робіт використовувалися на багатьох підприємствах НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром».
Протягом 1980–1982 рр. проходив службу в Збройних силах СРСР.
У 1989 р. у ХІРЕ Ю. В. Пономарьов захистив кандидатську дисертацію за спеціальністю «Керування у технічних системах», присвячену проблемам автоматизації інтелектуального управління технологічними процесами нафтогазової галузі.
З 1993 до 1999 р. брав участь у перспективних розробках зі створення автоматизованої системи обліку газу АТ «Укргазпром», які зараз експлуатуються на всіх об’єктах газотранспортної системи України.
Ірина та Юрій Пономарьови
на відпочинку
За рішенням правління НАК «Нафтогаз України» на базі НДПІАСУтрансгаз із метою виконання проектно-пошукових досліджень для реконструкції та будівництва технологічних об’єктів газотранспортної системи було створено філію «Науково-дослідний і проектний інститут транспорту газу», що ввійшов до складу ДК «Укртрансгаз». Ю. В. Пономарьов брав участь в організації цієї установи.
Він — автор 72 статей, опублікованих у науково-технічних журналах та збірниках, співавтор п’яти монографій і довідників, двох навчально-методичних праць та десяти патентів Росії і України.
Є доцентом кафедри інформаційно-керівних систем ХНУРЕ, очолював її філії при НДПІАСУтрансгаз, а зараз обіймає посаду завідувача філії при Інституті транспорту газу.
Упродовж 1970–1980 рр. Ю. В. Пономарьов серйозно займався гірським туризмом і як інструктор брав участь у походах вищих категорій складності. Він уже побував на Кавказі та Західному Тянь-Шані. Незважаючи на напружений робочий графік, Юрій Володимирович і зараз знаходить час для улюбленого заняття — при нагоді відвідує Карпати і Крим.
Його дружина Ірина Дмитрівна (дівоче прізвище — Носань) у 1976 р. закінчила ХІРЕ (за фахом — інженер-конструктор). Разом вони виховали доньку Тетяну і сина Олексія, який продовжив родинну традицію та в 1999 р. став випускником ХТУРЕ. Радість дідуся і бабусі — дві онучки й онук.
Завдяки особистісним і професійним якостям науковця, менеджера та керівника Юрій Володимирович успішно впроваджує у виробництво новітні наукові досягнення і розробки. Його життєве кредо — «Вперед и вверх!» — слова з відомої пісні Володимира Висоцького.

<< МАХОНІН Борис Володимирович      [ зміст ]      САЛИГІН Валерій Іванович >>