ЛьвІвський нацІональний аграрний унІверситет. ЛІтопис випускникІв
 Шпак
Ярослав Федорович

Президент асоціації
«Паливно-енергетичний комплекс
Львівщини».

Заслужений енергетик України

Випускник факультету електрифікації (1961 р.)

Народився 26 лютого 1938 р. у с. Озерна Зборівського району Тернопільської області в сім’ї кравця Федора Степановича та Наталії Андріївни Шпаків.
З юних років хлопця цікавила електрика — своєю важливою роллю в житті людської цивілізації, масштабами функціонування, складністю обладнання, апаратури, систем автоматики, таємничістю процесів, тому під час вступу до Львівського сільськогосподарського інституту у 1956 р. вибір факультету електрифікації для Ярослава Федоровича був невипадковий. Найбільш яскравими були перші роки навчання, поїздки на сільськогосподарські роботи, практика будівництва електричних ліній у с. Нове Давидково Закарпатської області, практика в м. Рига з виїздами на пляжі Балтійського моря та випускний вечір.
Після закінчення університету Ярослав Шпак працював спершу в Західноукраїнському філіалі «УкрНДІпросільелектро», інженером та старшим інженером-електриком. У 1964 р. він перейшов на роботу до районного енергетичного управління «Львівенерго», спершу на посаду начальника виробничо-технічної служби Червоноградських електричних мереж, потім — начальника електричних мереж Червоноградського району, упродовж 1971–1974 рр. був головним інженером Івано-Франківського підприємства електричних мереж, а протягом наступних майже десяти років — заступником головного інженера з електротехнічної частини виробничого енергетичного об’єднання (ВЕО) «Львівенерго».
З 1983 р. Ярослав Федорович почав працювати у виробничому енергетичному об’єднанні «Крименерго»: спочатку головним інженером, а потім, у 1986–1995 рр., — генеральним директором (після реорганізації ВЕО в Державну акціонерну енергопостачальну компанію «Крименерго» — головою правління).
У 1995 р. Ярослав Шпак повернувся на Львівщину і протягом 1995–2005 рр. був головою правління, радником голови правління ДАЕК «Львівобленерго» (згодом — ВАТ «Львівобленерго»).
Упродовж 2005–2007 рр. Ярослав Федорович обіймав посаду виконавчого директора ТОВ «Енергоінвест», а з 2008 р. є президентом асоціації «Паливно-енергетичний комплекс Львівщини» — господарської неприбуткової організації.
Один з основних напрямів діяльності асоціації — сприяння розвитку ПЕК Львівської області з розширеним використанням місцевих, вторинних ресурсів, поновлювальних та супутніх джерел енергії, підтримка наукових досліджень із проблемних питань, а також популяризація досягнень науки, технічних знань, впровадження заходів зниження витрат та екологічно чистих технологій. Із цією метою асоціація організовує тематичні та спеціалізовані виставки, конференції, семінари. Організація також займається громадською діяльністю.
Я. Ф. Шпак — автор публікацій із тематики оптового ринку електроенергії України, поновлювальних джерел енергії та з інших питань розвитку електроенергетики.
Згадуючи студентські роки, Ярослав Федорович стверджує, що фундаментом його професійних досягнень стали знання, отримані в університеті, які згодом стимулювали до подальшої самоосвіти. Жодного разу він не пошкодував про вибір спеціальності, бо зміг реалізувати усі свої фахові здібності.
Ярослав Шпак досі підтримує тісні стосунки з багатьма своїми однокурсниками, адже їх єднає міцна життєва і професійна дружба. Щоп’ять років випускники факультету зустрічаються у Львові, й ці зустрічі для кожного є справжнім святом.
Із рідним університетом Ярослава Федоровича пов’язує співпраця в напрямі нових альтернативних джерел енергії та використання аграрного потенціалу в паливно-енергетичному балансі регіону.
Я. Ф. Шпак — кавалер ордена Дружби народів (1979) та Трудового Червоного Прапора (1986). У 2009 р. був удостоєний почесного звання «Заслужений енергетик України».
У родині Ярослава Федоровича сформувалася династія енергетиків: один із двох його синів та один із п’ятьох онуків пішли шляхом свого батька й дідуся.

Логос Україна      << Шевчук Михайло Йосипович      [ зміст ]      Шукало Роман Васильович >>