Шановні друзі!

Сьогодні Національний університет біоресурсів і природокористування України (НУБіП України) — один із флагманів освіти, науки і культури в Україні, він відомий в Європі, Азії, Америці та в усьому світі.

Університет є закладом дослідницького типу, який провадить освітню, науково-дослідну, науково-інноваційну, навчально-виробничу та інформаційно-консультативну діяльність, спрямовану на вивчення сучасних проблем науки про життя і навколишнє природне середовище, використання, відтворення та збалансований розвиток біоресурсів наземних і водних екосистем, запровадження новітніх природоохоронних агро- і біотехнологій, технологій відродження безпечності та родючості ґрунтів, енергоощадних агротехнологій, екологічного і правового менеджменту в сільській місцевості, здійснення моніторингу і контролю за дотриманням стандартів, якістю і безпекою сільськогосподарської продукції, продуктів її переробки та довкілля.

Свій шлях НУБіП України розпочинає з 1898 р., однак дата його заснування

певною мірою умовна, оскільки саме тоді був створений Київський політехнічний інститут, два з чотирьох відділень якого були пов’язані з сільськогосподарським виробництвом. Відомо, що лісівничий інститут був заснований ще в 1816 р. у м. Маримонт, Польща, який потім переведений до Харкова і пізніше до Києва. Ветеринарний факультет був заснований ще при створенні Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Показово, що перший декан сільськогосподарського відділення КПІ — професор, зоотехнік, фізіолог Микола Чирвинський — став першим виборним ректором Київського політехнічного інституту, а випускні екзамени в агрономів у 1902 р. приймав всесвітньо відомий вчений Дмитро Менделєєв. Картина прийому екзаменів у перших студентів міститься у студентській конференц-залі.

Сучасні досягнення НУБіП України є результатом наполегливої праці найвідоміших учених не лише України, а й усього світу: всі вони відомі як у рідній країні, так і за її межами. Серед них і академіки та члени-кореспонденти НАН України та НААН, а також учені-засновники науково-дослідних інститутів і лабораторій, фундатори нових напрямів досліджень, автори численних наукових відкриттів. Згадаймо науковців університету, фундаторів аграрної науки Петра Сльозкіна, Володимира Колкунова, Євгена Вотчала, Євгена Алексєєва, Антона Скороходька, Павла Пшеничного, Петра Власюка, Петра Василенка, Володимира Пересипкіна, Івана Мартиненка та інших постатей, які в різні часи працювали у виші, очолювали університет або його факультети.

Отже, наша alma mater має більш ніж стодвадцятилітню історію. З її стін вийшло майже 195 тисяч кваліфікованих фахівців, які все зробили і нині роблять, щоб Україна була процвітаючою державою. Випускники НУБіП України, її викладачі — це національна гордість країни. І сьогодні університет прославляють його вчені і викладачі, талановиті випускники Олександр Мороз, Юрій Мельник, Микола Кучер, Леонід Козаченко, Іван Мірошніченко, Алекс Ліссітса, Валерій Кашпаров, Микола Стародуб, Микола Цвіліховський, Петро Лакида та інші.

Нині науково-педагогічний колектив обрав свою стратегію розвитку, що викладена в програмі «Голосіївська ініціатива — 2020». 38 академіків і членів-кореспондентів академій наук, 263 професорів і докторів наук, 905 доцентів і кандидатів наук несуть зерна добра і світла 27 тисячам студентів, які навчаються з 33 спеціальностей підготовки бакалаврів і 33 спеціалізаціями магістрів. В університеті виконується більше 200 наукових тем. Зі 155 університетами світу і міжнародними організаціями встановлені тісні зв’язки. НУБіП України бере участь у 38 міжнародних програмах, є національним координатором європейської дослідницької програми «Горизонт — 2020».

Колектив поставив за мету в найближчі п’ять років увійти до п’ятірки кращих університетів України, підтвердити звання дослідницького, закріпитися в когорті кращих університетів світу.

Цих завдань ми обов’язково досягнемо, бо спираємося на потужну енергію нашої блискучої молоді — студентства, глибинну генетичну мудрість наших вчених і викладачів, їх працелюбність, патріотизм і любов до України.

Ювілейне видання, присвячене 120-річчю з дня заснування нашого уславленого вишу, покликане в доступній, цікавій формі розповісти читачеві про історію і сьогодення Національного університету біоресурсів і природокористування України.

Шановні друзі, колеги, студенти і випускники! Щиро вітаємо Вас із цією знаменною датою! Бажаємо невичерпного натхнення, оптимізму і нових звершень в ім’я розквіту нашої країни!

З води і роси!



З повагою
ректор НУБіП України,
член-кореспондент НАПН України,
доктор педагогічних наук, професор,
випускник університету 1978 року
Станіслав Ніколаєнко