Факультет харчових технологій
та управління якістю продукції АПК
БАЛЬ-ПРИЛИПКО
Лариса ВацлавівнаВолодимир Вікторович

Декан факультету, доктор технічних наук, професор

Народилася 18 жовтня 1957 р. в м. Бердичеві Житомирської області. Вищу освіту здобула в 1979 р. у Київському технологічному інституті харчової промисловості.

Трудовий шлях розпочала на кафедрі технології м’яса та м’ясних продуктів Київського технологічного інституту харчової промисловості, де обіймала посади молодшого наукового співробітника, асистента і доцента. З 1996 р. за сумісництвом працювала керівником Департаменту м’ясопереробної та харчоконцентратної промисловості компанії «Беарс», директором з технологій і заступником генерального директора з наукових питань концерну «Беарс». З 2009 р. — у НУБіП України: доцент, професор кафедри технології м’ясних, рибних та морепродуктів; декан факультету харчових технологій та управління якістю продукції АПК.

Загальний стаж роботи — 43 роки, в НУБіП України — 9 років.

Створила понад 100 розробок, впроваджених на 70 основних м’ясопереробних підприємствах України, Білорусі, Молдови та Росії. Автор і співавтор більш як 500 науково-методичних праць, зокрема 11 підручників, 7 навчальних посібників, 5 монографій; понад 50 авторських свідоцтв та патентів України; понад 80 науково-методичних розробок. Підготувала 4 кандидатів наук, є керівником дисертацій 7 аспірантів університету.

За вагомий особистий внесок у розвиток аграрної галузі України нагороджена Почесною грамотою (2002) і Подякою (2005) КМУ, Подякою (2010) та Грамотою (2012) Мінагрополітики та продовольства України, Грамотою Верховної Ради України (2014).

Факультет створено на підставі Рішення Вченої ради НАУ та Наказу ректора університету від 16 лютого 2001 р. № 15. Мета — використання інтелектуального багажу науково-педагогічного персоналу вишу, розширення напрямів наукової та навчальної діяльності, координація науково-дослідних, дослідно-конструкторських, технологічних робіт, інформаційно-консультативного і сервісного забезпечення галузей із виробництва продовольства, підсилення навчальної, наукової та інноваційної складових в університеті.

До складу факультету харчових технологій та управління якістю продукції АПК входять: 3 кафедри, 5 навчальних лабораторій та 4 навчально-науково-виробничих лабораторій.

Факультет здійснює підготовку висококваліфікованих фахівців ОС «Бакалавр» і «Магістр» для харчової та переробної галузей і з питань якості, стандартизації та сертифікації продукції АПК України.

Колектив деканату. Зліва направо: голова профбюро О. С. Андрощук; декан, д.техн.н., проф. Л. В. Баль-Прилипко; секр. Г. М. Корейба; заст. декана, к.с.-г.н., доц. Н. М. Слободянюк

Концепція освітньої діяльності факультету полягає в таких засадах: професійне управління питаннями якості, безпеки, стандартизації та сертифікації сільськогосподарської продукції в період її виробництва, транспортування, переробки, зберігання і реалізації; створення екологічно-безпечних технологій виробництва, переробки та зберігання продукції АПК; створення сучасних методів управління якістю та безпекою сировини та харчових продуктів; розширення використання альтернативних видів сировини та енергоносіїв для одержання харчових продуктів; розроблення, удосконалення та введення у практику наукових методів та інноваційних технологій, які б забезпечували виробництво якісної та безпечної продукції; адаптація навчальних планів і програм підготовки фахівців до умов майбутньої діяльності; підготовка висококваліфікованих фахівців з харчових технологій та якості, стандартизації і сертифікації продукції АПК.


В. І. Карповський
Декан факультету,
2003–2004,
к.вет.н., доц.

С. Д. Мельничук
Декан факультету,
2002–2003,
д.б.н., проф.

На факультеті здійснюють підготовку фахівців таких освітніх ступенів:

ОС «Бакалавр» — за спеціальністю «Харчові технології»; денна (4 роки) та заочна (5 років) форми навчання;

ОС «Магістр» — за освітніми програмами: «Технології зберігання, консервування та переробки м’яса», «Технології зберігання та переробки водних біоресурсів», «Якість, стандартизація та сертифікація»; денна та заочна форми навчання (1, 5 роки).

Зусилля вчених факультету спрямовані на проведення фундаментальних досліджень та прикладних наукових і науково-технічних розробок у сфері новітніх наукоємних технологій на основі прогнозування хімічних модифікацій харчових нутрієнтів, вивчення сучасного хімічного складу сільськогосподарської сировини та його змін під час перероблення сировини та виготовлення харчових продуктів; обґрунтування технологічних параметрів виробництва, розроблення нормативних і технологічних документів для забезпечення промислового виробництва харчових продуктів.


Є. В. Новожилова
Декан факультету,
2006–2009,
к.б.н., доц.

О. М. Якубчак
Декан факультету,
2004–2006,
д.вет.н., проф.

Створено мобільний завод для виробництва дизельного біопалива з рослинних олій. Він пройшов державні приймальні випробування і ефективно працює у м. Хмельницькому. Паливо відповідає вітчизняним і європейським стандартам.

Науковці кафедр факультету творчо співпрацюють із науково-дослідними установами України, НАН України та НААН, підтримують тісні зв’язки зі спорідненими навчальними закладами України, країн Європейського Союзу та СНД.

Факультет також бере активну участь у багатьох міжнародних проектах і зарекомендував себе як професійний та надійний партнер. Серед проектів варто виокремити: співпраця з компанією «Scanflavour» (Данія); міжнародна співпраця з компанією «Могунція-Україна» (представник швейцарської фірми); участь у Міжнародному тренінгу по функціональних інгредієнтах з компанією «INWAKO» (Польща), концерном «Bears Food Ingredients»; участь у проекті Дніпропетровської торгово-промислової палати «Практичні аспекти співпраці з ЄС» спільно з Посольством Великобританії.

Науковці факультету започаткували проведення в навчальному процесі підготовки магістрів майстер-класів від представників провідних компаній, експертів, виробників і закордонних учених, серед яких: фахівці концерну «TŰV SŰD», компаній «Technical Management Service», «Могунція-Інтерус», «Scanflavour» та ін.

Лабораторне заняття з магiстрами проводить
проф. Л. Баль-Прилипко
Участь науковців університету та студентів у Міжнародній виставці наукових досягнень

На кафедрах факультету, під керівництвом досвідчених спеціалістів, сформовані студентські наукові гуртки, в яких молодь поглиблює свої професійні знання і набуває практичних навичок щодо визначення якості харчової сировини та готової продукції. За результатами конкурсу наукових гуртків університету гуртки факультету займають призові місця. Протягом існування факультету студенти опублікували понад 150 наукових статей у фахових виданнях України, 250 тез доповідей за матеріалами конференцій, одержали 20 охоронних документів.

Випуск магiстрiв на факультетi
Дегустацiйна оцiнка ковбасних виробiв

Науковці факультету опубліковали понад 2000 наукових статей та тез доповідей, 58 монографій, з яких, 2 іноземною мовою, отримано понад 250 охоронних документів.

Наукові розробки факультету широко репрезентують на Міжнародних, Всеукраїнських, галузевих виставках наукових досягнень як в Україні, так і за її межами. За розроблення та впровадження ресурсоощадних біотехнологій виробництва харчових продуктів (керівник, проф. Л. В. Баль-Прилипко) на Міжнародних виставках «Агро-2015», «Агро-2016», «Агро-2017» нагороджені золотими медалями та дипломами.

За розробку серії мобільних заводів для виробництва дизельного біопалива з технічних рослинних і тваринних жирів колектив кафедри процесів і обладнання переробки продукції АПК (керівник — проф. Сухенко Ю. Г. ) на Міжнародній виставці «Агро-2010» одержав Золоту медаль, а на виставці «Агро-2011» Золотою медаллю була удостоєна «Технологія глибокої переробки жирів у широку номенклатуру паливо-мастильних матеріалів, змащувально-охолоджувальних рідин для металообробки, сировини для фармацевтичної і парфумерної промисловості».


Святкування Дня унiверситету

Кафедра технології м’ясних,
рибних та морепродуктів
САВЧЕНКО
Олександр Аркадійович

Завідувач кафедри, кандидат технічних наук, доцент

О. А. Савченко — завідувач кафедри, лауреат премії УААН «За видатні заслуги в аграрній науці».

Народився 7 лютого 1963 р. в м. Ірпені на Київщині. Після закінчення Ірпінської СШ № 17 вступив на м’ясо-молочний факультет Київського технологічного інституту харчової промисловості. У 1985 р. призначений інженером лабораторії процесів і апаратів відділу маслоробного і сироробного обладнання УкрНДІм’ясомолпром. З 2002 р. — старший викладач і доцент кафедри технології молока і молочних продуктів НУХТ. З 2012 р. — доцент і в. о. завідувача кафедри технології м’ясних, рибних та морепродуктів НУБіП України.

Має понад 200 опублікованих наукових праць, більше ніж 40 авторських свідоцтв, патентів на винаходи та патентів на корисні моделі. У співавторстві видано 2 навчальні посібники, 2 підручники, 2 монографії.

Брав участь у розробленні 7 ДСТУ, є автором 5 ДСТУ, адаптованих з міжнародними ДСТУ ISO. Був відповідальним виконавцем і керівником понад 100 науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт.


Кафедру створено на підставі Рішення Вченої ради НАУ від 24 березня 2003 р. та наказу ректора університету від 23 квітня 2003 р. № 197 із метою посилення технологічної підготовки студентів вишу з дисциплін переробки продукції тваринництва та рибництва, що викладають студентам різних спеціальностей.

Основними напрямами наукової діяльності кафедри є: збільшення виробництва високоякісних і нових харчових продуктів; впровадження і розвиток інтенсивних технологій при широкому використанні результатів фундаментальних наукових досліджень у біотехнології; реалізація сучасних технічних і технологічних рішень, які могли б забезпечити не лише зберігання, консервування і переробку продукції тваринництва та рибництва згідно з існуючими технологіями, а й значно підвищити їх технологічний рівень; розроблення сучасних способів виробництва харчових продуктів на основі біотехнічної індустрії з економічно замкнутим циклом, що представляє собою промисловість цільового перетворення сировини тваринного походження в конкретні харчові продукти зі специфічним апаратурним оформленням, системами контролю, управління і економічним обґрунтуванням згідно з потребами промисловості цього профілю; впровадження і розвиток сучасних новітніх технологій зберігання, консервування і переробки м’яса, риби, птиці, молока і зернових продуктів, які базуються на глибоких теоретичних дослідженнях особливостей сільськогосподарської сировини; розширення технологічних досліджень, супроводжених організацією спеціалізованих технологічних лабораторій; збільшення обсягу технологічної інформації шляхом створення нових наукових шкіл; впровадження і розвиток ресурсозберігаючих технологій переробки м’яса, молока, птиці та риби у тваринницькій галузі та рибництві, одержання високоякісної продукції тваринництва.

За роки існування кафедри підготовлено 9 кандидатів та 1 доктора наук, опубліковано 9 підручників та 15 навчальних посібників, 35 навчально-методичних посібників, 8 монографій, більше ніж 500 статей, 120 методичних вказівок з дисциплін, понад 450 тез доповідей зі студентами.


Колектив кафедри. Зліва направо: зав. лаб., к.с.-г.н. О. С. Пилипчук, ас., к.т.н. Е. Р. Старкова, к.т.н., доц. Н. В. Голембовська, майст. вироб. навч. В. М. Ісраелян, зав. лаб. О. С. Андрощук, ас. І. А. Веретинська, д.т.н., проф. Л. В. Баль-Прилипко, к.с.-г.н., доц. Н. М. Слободянюк, зав. каф., к.т.н., доц. О. А. Савченко, ас. О. М. Очколяс, к.т.н., доц. Л. М. Тищенко, ас. А. А. Менчинська, ас. О. А. Сніжко

Кафедра стандартизації та сертифікації
сільськогосподарської продукції
СУХЕНКО
Владислав Юрійович

Завідувач кафедри, доктор технічних наук, професор

В. Ю. Сухенко — завідувач кафедри, член Міжнародної асоціації сталого розвитку м. Варна (Болгарія), Експертної ради МОН України з відбору проектів наукових робіт та науково-технічних розробок.

Народився 13 червня 1974 р. в м. Києві. У 1999 р. закінчив магістратуру УДУХТ за спеціальністю «Обладнання переробних і харчових виробництв». Працював на кафедрі машин і апаратів харчових виробництв, де читав лекції з дисциплін «Процеси та обладнання фармацевтичної та мікробіологічної промисловості» і «Технологічне обладнання фармацевтичної та мікробіологічної промисловості». Був стипендіатом Президента України для молодих учених.

З 2008 р. працює в НУБіП України. З 2015 р. — завідувач кафедри стандартизації та сертифікації сільськогосподарської продукції, де читає лекції з дисципліни «Стандартизація та сертифікація сільськогосподарської продукції». Керує чотирма аспірантами, є членом редколегій чотирьох науково-практичних фахових видань.

Автор понад 200 наукових і навчально-методичних праць, 3 монографій, 1 підручника, 9 навчальних посібників, співавтор більше ніж 100 патентів України на винаходи.


Кафедру створено на підставі рішення Вченої ради НАУ та наказу ректора університету від 20 червня 2001 р. № 267 для забезпечення підготовки фахівців з якості, стандартизації та сертифікації. Особливістю підготовки фахівців є відкритість, багатовекторність і багатоваріантність у кожній сфері діяльності.

Програма підготовки магістрів спеціальності «Якість, стандартизація та сертифікація» за оцінкою міжнародної організації зі стандартизації ISO у 2009 р. увійшла до п’ятірки кращих у світі.

Основними напрямами наукових досліджень кафедри є вирішення питань щодо: гармонізації національних стандартів до рівня міжнародних на продовольство та технології його одержання і переробки; вдосконалення вимог національних стандартів з систем управління, які б забезпечували раціональне використання ресурсів та задовольняли високі вимоги щодо якості продукції на виробництвах аграрної галузі; популяризації серед виробників і фахівців наукових і практичних засад менеджменту якості як основи системного і ефективного розвитку галузі; удосконалення порядку проведення процедури відповідності третьою стороною з метою надання споживачам правдивої оцінки об’єкта дослідження.

За період 2001–2017 рр. співробітники кафедри розробили більше ніж 50 національних стандартів, з яких 45 прийнято і надано чинності на території України, останні готують до опублікування. За роки існування кафедри видано 3 підручники та 9 навчальних посібників з грифом МОН України, 27 навчально-методичних посібників, 173 статті, 327 тез доповідей, 45 методичних вказівок з дисциплін, більше ніж 250 тез доповідей (зі студентами).

На кафедрі навчаються студенти з Лівії, Туреччини та Туркменістану. Курси навчальних дисциплін для іноземних студентів викладають англійською мовою.

Випускники спеціальності обіймають керівні посади у відділах якості переробних підприємств, фармацевтичних виробництв, торгівельних мереж, Держпродспоживслужбі, Національному органі стандартизації, Міжнародній фінансовій корпорації тощо.


Колектив кафедри. Зліва направо: к.вет.н., доц. В. М. Шапошнік, зав. лаб. Г. С. Головатюк, к.т.н., доц. Н. А. Мєдвєдєва, зав. каф., д.т.н., проф. В. Ю. Сухенко, к.т.н., доц. Ю. В. Слива, к.б.н., доц. Н. Б. Сілонова

Кафедра процесів і обладнання
переробки продукції АПК
СУХЕНКО
Юрій Григорович

Завідувач кафедри, доктор технічних наук, професор

Ю. Г. Сухенко — завідувач кафедри, відмінник освіти України.

Народився 30 вересня 1951 р. в м. Вишневець Тернопільської області. В 1974 р. закінчив факультет літакобудування ХАІ.

Наукові напрями: проблеми тертя та зношування, підвищення надійності і довговічності машин та обладнання переробних і харчових виробництв, використання альтернативних джерел енергії на транспорті та в сільськогосподарському виробництві.

Нагороджений Подякою Прем’єр-міністра України, нагрудними знаками МОН України «Відмінник освіти України» та «За освітні та наукові досягнення».

Автор і співавтор понад 500 наукових і навчально-методичних праць, 4 монографій, 3 підручників, 15 навчальних посібників, 70 авторських свідоцтв, патентів на винаходи та корисні моделі.


До 2009 р. кафедра називалася кафедрою механізації переробки та зберігання сільськогосподарської продукції, яка була створена у червні 1994 р. на факультеті механізації сільського господарства. На той час кафедра була структурним підрозділом Технічного навчально-наукового інституту НУБіП України. У 2009 р. кафедра стала навчально-науковим підрозділом подвійного підпорядкування. Вона входила до складу Навчально-наукового технічного інституту та Навчально-наукового інституту якості і стандартизації продовольства та харчових технологій. Весною 2010 р. як структурний підрозділ кафедру підпорядковано Українському навчально-науковому інституту якості біоресурсів та безпеки життя. Після оптимізації структури університету в 2015 р. кафедра стала підрозділом факультету харчових технологій та управління якістю продукції АПК.

Першим завідувачем кафедри був академік Міжнародної академії вищої школи, заслужений працівник народної освіти України, відзначений орденом «Знак пошани», відмінник освіти України, відмінник аграрної освіти і науки І ступеня, проф. О. В. Дацишин. З березня 2009 р. кафедру тимчасово очолював доц. В. В. Сарана. З серпня 2009 р. до сьогодні кафедрою керує відмінник освіти України, д.т.н., проф. Ю. Г. Сухенко.

За останні роки колектив розробив і впровадив у ВАТ «Проскурів» (м. Хмельницький) і СТОВ «Чигиринська аграрна компанія» (м. Чигирин) автоматизовані мобільні заводи для виробництва дизельного біопалива з відходів олійних культур і тваринних жирів. Паливо, яке виробляють на цих заводах, відповідає європейському EN 14214, американському ASTM D-6751 і національному ДСТУ 6081–2009.

Лише за останні п’ять років фахівці кафедри видали 3 підручники, 12 навчальних посібників з грифом Міністерства освіти і науки України та Міністерства аграрної політики України, 4 монографії, опублікували приблизно 530 наукових праць, понад 200 методичних вказівок і рекомендацій, отримали більше ніж 70 патентів на винаходи та корисні моделі.

У різні роки на кафедрі працювали: професори О. В. Дацишин, О. Н. Півень, доценти Д. С. Чубов, А. І. Ткачук, В. Ф. Журавель, І. В. Єременок, О. І. Єременко, Ю. І. Бойко, А. М. Матиящук, ст. викл. О. В. Мартиненко, асистенти В. А. Денисюк, О. А. Дениско. Вагомий внесок у розвиток кафедри зробили О. В. Дацишин, Д. С. Чубов та А. І. Ткачук.


Колектив кафедри. Зліва направо: майстер вироб. навч. В. А. Царенко, к.т.н., доц. В. П. Василів, к.т.н., доц. В. В. Сарана, д.т.н., проф. І. П. Паламарчук, зав.каф., д.т.н., проф. Ю. Г. Сухенко, зав. лаб. М. М. Гудзенко, майст. вироб. навч. Л. І. Ільяков, майст. вироб. навч. Н. М. Пчелінова, к.т.н., ст. викл. З. А. Бурова, к.т.н., доц. М. М. Муштрук, к.т.н., доц. М. М. Жеплінська