Інститут створено в 2001 р. на базі кафедр лісогосподарського факультету і факультету садово-паркового господарства та ландшафтної архітектури, наукової частини Боярської лісової дослідної станції, науково-виробничих лабораторій Ботанічного саду НУБіП України. З часу заснування до 2005 р. інститут очолював д.с.-г.н., проф. А. А. Строчинський, із 2006 до 2010 р. — д.с.-г.н., проф. В. Ю. Юхновський, із 2010 до 2014 р. — д.с.-г.н., проф. Н. О. Олексійченко, з 2015 до 2016 р. — д.с.-г.н., доц. Р. Д. Василишин, із 2016 до 2017 р. — д.с.-г.н., с.н.с. А. М. Білоус. Сьогодні посаду директора інституту знову обіймає Р. Д. Василишин.
До структури інституту входять: наукова частина ВП НУБіП України «Боярська лісова дослідна станція»; НДЛ комплексного обліку лісосировинних ресурсів та лісокористування; НДЛ лісової пірології; проблемна НДЛ оброблення деревини.
Основні напрями наукових досліджень: розроблення нормативно-інформаційного забезпечення системи обліку і раціонального використання лісосировинних ресурсів та удосконалення системи ведення лісового господарства на основі запровадження інструментів лісової сертифікації, ДЗЗ та ГІС-технологій; стале ведення лісового господарства, екосистемні функції та здоров’я лісів; відтворення та підвищення продуктивності лісових екосистем на засадах екологічно орієнтованого лісівництва; оптимізація структури захисних насаджень лісоаграрних ландшафтів як складової Національної екологічної мережі; моніторинг та охорона лісів від пожеж як основи збереження біорізноманіття та стійкості лісових екосистем; створення наукових основ комплексного використання та переробки деревних ресурсів України; належне ведення мисливського господарства в умовах вольєрного та вільного утримання тварин; відновлення садово-паркових об’єктів та формування стійких культур фітоценозів для оздоровлення довкілля та еколого-естетичного поліпшення ландшафту.
У межах діяльності НДІ представлено три основні наукові школи: проф. Б. Й. Логінова (розроблення наукових основ відтворення лісів), проф. В. О. Бодрова (лісомеліоративні методи боротьби з посухою та ерозією ґрунтів), проф. К. Є. Нікітіна (розроблення наукового та нормативного забезпечення системи комплексного обліку лісових ресурсів, дослідження біологічної продуктивності лісів та енергетичного потенціалу лісових насаджень). Вченими зі світовим ім’ям також є академіки П. С. Погребняк та А. З. Швиденко, за науковий доробок якого Міжурядову групу експертів зі змін клімату (IPCC) у 2007 р. нагороджено Нобелівською премією миру.
Підготовку наукових кадрів здійснюють в аспірантурі та докторантурі за такими спеціальностями: 205 «Лісове господарство»; 206 «Садово-паркове господарство»; 187 «Деревообробні та меблеві технології», 091 «Біологія». Функціонує дві спеціалізовані вчені ради: Д 26.004.09 (голова — проф. П. І. Лакида) та К 6.004.11 (голова — проф. О. О. Пінчевська).
Основними партнерами інституту є: Міжнародний інститут прикладного системного аналізу (IIASA), Європейський лісовий інститут (EFI), факультет лісівництва та екологічних досліджень Єльського університету, Університет штату Вермонт, Варшавський університет наук про життя, Лісова опікунська Рада (АІС), Глобальний центр моніторингу пожеж (GFMC), Міжнародний союз лісових дослідних організацій та багато наукових установ НАН та НААН.
В інституті функціонує Рада молодих вчених, активно працюють 18 студентських наукових гуртків. Щорічно студенти представляють свої здобутки на численних конференціях, семінарах та всеукраїнських конкурсах.
Серед найважливіших досягнень інституту — визнання наукових результатів та відзначення співробітників як на міжнародному, так і національному рівнях. Так, професор кафедри лісівництва С. В. Зібцев єдиний в Україні нагороджений «Зеленою зіркою» ООН за дослідження лісових екосистем Чорнобильської зони відчуження. Наукові роботи молодих науковців інституту (Р. Д. Василишин, А. М. Білоус, І. П. Лакида, С. Ю. Білоус, О. Ю. Чорнобров, Н. В. Гатальська, М. С. Мавко) три роки поспіль (2014–2016) відзначалися премією Президента України для молодих вчених. Щорічно науковці НДІ виграють 2–3 міжнародні та національні гранти для виконання наукових досліджень.