В. С. Лукач — директор інституту, кандидат педагогічних наук, доцент, заслужений працівник народної освіти України, відмінник освіти, відмінник аграрної освіти та науки.
У навчальному закладі працює з 1976 р, а з 1981 р. обіймає посаду керівника. За вагомий особистий внесок у підготовку кваліфікованих фахівців для сільського господарства, плідну наукову та педагогічну діяльність нагороджений Почесними Грамотами Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, нагрудним знаком Міністерства аграрної політики та продовольства України «Знак пошани» та Почесною грамотою НУБіП України, діамантовою зіркою «Взірець професіоналізму».
Пріоритетом діяльності В. С. Лукача є стратегія постійного розвитку навчального закладу, яка полягає в підвищенні рівня якості навчання, розвитку наукової та інноваційної діяльності, активізації міжнародної діяльності. Під його керівництвом докорінно зміцнилась і розширилась матеріально-технічна та навчально-методична бази інституту, модернізований навчально-науково-виробничий підрозділ став сучасною базою практичної підготовки майбутніх фахівців-аграріїв.
Навчальний заклад засновано 1 липня 1895 р. як ремісниче училище. У 1996 р. увійшов до складу Національного аграрного університету як Ніжинський агротехнічний коледж, а в 2001 р. отримав статус інституту і в 2005 р. акредитований за ІІІ рівнем. 15 грудня 2008 р. перейменований на Відокремлений підрозділ Національного університету біоресурсів і природокористування України «Ніжинський агротехнічний інститут».
В інституті функціонують два факультети: інженерії та енергетики; економіки, менеджменту і логістики. Підготовку фахівців освітнього ступеня бакалавра здійснюють за спеціальностями: «Агроінженерія», «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», «Агрономія», «Облік і оподаткування», «Менеджмент», «Транспортні технології (автомобільний транспорт)»; та освітнього ступеня магістра: «Агроінженерія», «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», «Облік і оподаткування».
За денною та заочною формами навчаються близько 800 студентів. Високу якість освітнього процесу забезпечують 10 кафедр, до складу яких входять 67 науково-педагогічних працівників, зокрема 8 докторів і 39 кандидатів наук. Викладачі постійно підвищують свій науковий і методичний рівень: видають навчальні посібники, підручники та монографії, беруть участь у міжнародних і всеукраїнських наукових конференціях, проходять стажування за кордоном, організовують студентську науково-дослідницьку роботу. Студенти інституту стають призерами всеукраїнських студентських олімпіад і конкурсів наукових робіт, проходять стажування за кордоном, зокрема в Німеччині та Польщі, беруть участь в іноземних освітніх і стипендіальних програмах.
Навчання здійснюється в сучасних лекційних аудиторіях, 60 спеціалізованих лабораторіях та 19 комп’ютерних класах. До послуг студентів — два гуртожитки, комфортна їдальня-кафе, актова зала, конференц-зал, спортивний, тренажерний, тенісний зали, спортивні майданчики, база відпочинку на річці Десна. Для дистанційної освіти та самостійної роботи студентів функціонує читальний зал із доступом до мережі Інтернет, бібліотека, книжковий фонд якої перевищує 92000 примірників, широко використовується навчально-методичний портал інституту на базі платформи Moodle. Студенти інституту мають змогу навчатися на кафедрі військової підготовки та отримати звання молодшого лейтенанта.
У рамках міжнародної діяльності налагоджена співпраця з навчальними закладами та науковими установами Білорусі, Латвії, Литви, Казахстану, Польщі, Південної Кореї. Проводяться спільні науково-практичні конференції, стажування студентів та викладачів, здійснюється обмін досвідом.
Основними напрямами науково-дослідної роботи інституту є відпрацювання сучасних технологій вирощування сільськогосподарських культур з упровадженням елементів біологізації землеробства, селекція коноплі з посиленими лікарськими властивостями, енергозберігаючі технології, інноваційний менеджмент та провайдинг.
Навчально-науково-виробничий підрозділ інституту є базою для поглибленої практичної підготовки майбутніх фахівців. Зокрема, у лабораторії рослинництва студенти здобувають практичні навички з ведення землеробства, у лабораторії технічного і технологічного обслуговування — працюють на сучасній техніці фірм «KUHN», «KINZE», «LEVSAK». Доїльний зал лабораторії тваринництва оснащений обладнанням фірми «DELAVAL», а в лабораторії переробки функціонує зерносушарка фірми «AGREX».
Із 2017 р. розпочала роботу регіональна науково-навчально-виробнича лабораторія луб’яних та олійних культур, оснащена сучасним обладнанням. Упровадження в інституті елементів дуальної системи навчання на основі співпраці з передовими агрофірмами дає унікальну можливість набути досвіду роботи під час навчання.
Одним із завдань керівництва інституту є розвиток студентського самоврядування: підвищення професіоналізму студентів — лідерів аграрного виробництва, формування студентських загонів для співпраці з навчально-науково-виробничим та адміністративно-господарськими підрозділами, забезпечення умов та мотивації раннього працевлаштування в інституті та провідних аграрних підприємствах області.
В інституті діють гуртки художньої творчості, учасники яких стають переможцями всеукраїнських і міжнародних мистецьких конкурсів. Студенти спортивних секцій гідно представляють навчальний заклад на змаганнях із волейболу, футболу, баскетболу, легкої атлетики, настільного тенісу та гандболу всіх рівнів.