Українська лабораторія якості
і безпеки продукції АПК
УШКАЛОВ
Валерій Олександрович

Директор

Лабораторію створено в 2003 р. згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України. Очолює її д.вет.н., проф., чл.-к. НААН В. О. Ушкалов.

Згідно з Наказом Міністерства аграрної політики України та Української академії аграрних наук від 29 грудня 2007 р. № 966/141, УЛЯБП АПК було присвоєно статус підприємства (лабораторії) генетичного контролю.

Завданнями лабораторії є (за дорученням Президента України Л. Д. Кучми №1-1/932 від 1 липня 2003 р.): проведення незалежної експертизи якості і безпеки продукції АПК згідно з національними та міжнародними стандартами; виявлення у продукції АПК трансгенних матеріалів, а також збудників вірусних, бактеріальних та мікологічних захворювань; дослідження якості, впливу на навколишнє середовище та ефективності застосування в сільському, лісовому і рибному господарствах добрив, пестицидів та інших агрохімікатів, біологічно активних речовин і добавок; розроблення, експертиза та застосування генних, молекулярно-біологічних, аналітичних та інших сучасних методів діагностики захворювань рослин і тварин, а також визначення їх походження та генетична ідентифікація порід і сортів; впровадження системи управління якістю на підприємствах агропромислового комплексу; забезпечення підготовки і перепідготовки кадрів у визначеній сфері.

Структура УЛЯБП АПК (за центрами, відділами та секторами):

– Експертно-аналітичний центр (експертної діяльності; аналітичного моніторингу та організації роботи із замовниками; експертизи результатів випробувань; правового та методичного забезпечення експертної діяльності);

– Науково-дослідний центр моніторингу якості та безпеки агроресурсів і продукції АПК (моніторингу ґрунтів та агроресурсів; моніторингу якості продукції АПК; моніторингу безпеки продукції АПК; хроматографічних досліджень; спектральних досліджень; радіологічних досліджень);

– Науково-дослідний центр моніторингу біологічної безпеки (молекулярно-біологічних досліджень; ДНК-діагностики; молекулярної біотехнології; біотехнології тварин та аквакультури; фітовірусології та біотехнології рослин; мікробіологічних досліджень; мікробіологічних досліджень харчових продуктів; мікробіологічних досліджень об’єктів довкілля та агросировини; екобіомоніторингу та моделювання процесів в АПК; фітосанітарної експертизи та сертифікації насіння; моделювання агробіотехнологій);

– Науково-дослідний центр токсикологічних досліджень (біотестування; токсиколого-біохімічних досліджень; еколого-токсикологічних досліджень).

Із часу заснування співробітники лабораторії здійснили понад 250 000 аналітичних випробувань на замовлення юридичних та фізичних осіб.

УЛЯБП АПК є базовою установою для проведення навчальних практик студентів НУБіП України та інших навчальних установ, виконання дипломних, аспірантських і докторських робіт за напрямом якості та безпеки продукції АПК. На базі лабораторії створено навчальний комплекс «Аналітичні методи досліджень» (облаштування аналітичних лабораторій, спектроскопічні, хроматографічні, електрофоретичні та електрохімічні методи). В УЛЯБП АПК фахову підготовку проходили 292 співробітники випробувальних лабораторій.

Функціонують Вчена рада УЛЯБП АПК, науково-методична комісія та Експертна комісія з оцінки результатів випробувань пестицидів та агрохімікатів УЛЯБП АПК НУБіП України.

Основна наукова тематика — «Моніторинг якості біоресурсів та продукції агропромислового комплексу для забезпечення продовольчої та екологічної безпеки України». Всього за період існування лабораторії на замовлення міністерств і відомств виконано 58 наукових тем; на замовлення різних компаній, організацій та приватних підприємців — 717 наукових робіт.

Провідними вченими УЛЯБП АПК є: д.вет.н., проф., чл.-к. НААН В. О. Ушкалов, д.с.-г.н., проф. В. Ф. Дрозда, д.б.н., проф., акад. АН ВШ України В. М. Войціцький, д.с.-г.н., проф., акад. АН ВО України В. В. Данчук, д.б.н., проф. С. В. Хижняк, д.вет.н., акад. АН ВО України О. В. Волосянко. Під їхнім керівництвом упродовж останніх 15 років захищено 20 кандидатських дисертацій.

Визначення залишків пестицидів у продукції АПК
Визначення посівних якостей насіння