Первинна організація
ветеранів війни, праці,
ліквідаторів та потерпілих
внаслідок аварії на ЧАЕС,
учасників АТО та «дітей війни»
ВОЙТЮК
Дмитро Григорович

Голова Ради ветеранів
Кандидат технічних наук, професор

Д. Г. Войтюк — голова Ради ветеранів, член-кореспондент НААН. Заслужений працівник народної освіти УРСР. Відмінник освіти України.

Народився 1 травня 1939 р. в с. Повч Лугинського району Житомирської області. Закінчивши у 1960 р. з відзнакою факультет механізації сільського господарства УСГА, працював на посадах інженера і головного інженера-механіка. У 1962 р. вступив до аспірантури альма-матер на кафедру сільськогосподарських машин, а в 1967 р. захистив кандидатську дисертацію.

У 1970–1976 рр. був заступником декана, а в 1976–2001 рр. — деканом факультету механізації сільського господарства. З 1988 р. до 2005 р. — завідувач кафедри сільськогосподарських машин. У 1993 р. обраний членом-кореспондентом УААН.

У 2001–2010 рр. обіймав посаду директора Технічного ННІ НАУ. З 2010 р. і дотепер — професор кафедри сільськогосподарських машин ім. акад. П. М. Василенка НУБіП України.

Уперше в Україні створив на кафедрі проблемну лабораторію «Система точного землеробства». Автор більше ніж 700 наукових праць, серед яких понад 80 авторських свідоцтв і патентів на винаходи, 7 монографій, понад 30 підручників і навчальних посібників. Під його керівництвом підготовлено 11 кандидатів наук.

Відзначений високими державними нагородами: орденами «Знак пошани» (1981), «За заслуги» ІІІ і ІІ ступенів (1998, 2005), святих Кирила і Мефодія УПЦ Київського патріархату, медалями Михаїла Очаповського Польської академії наук, «Григорій Сковорода» НАПН України та багато інших.

Первинна ветеранська організація НУБіП України розпочала свою діяльність у 50–60 рр. ХХ ст., коли була заснована Первинна організація Радянського комітету ветеранів війни при УСГА. В 1987 р. створено Голосіївську районну ветеранську організацію, яка об’єднала всі первинні організації ветеранів.

Нині ветеранська організація університету налічує 455 осіб, серед яких ветерани Другової світової війни (учасники бойових дій, інваліди, учасники війни трудового фронту та прирівняні до них учасники бойових дій — воїни-інтернаціоналісти, учасники воєнних конфліктів, миротворці), пенсіонери, ветерани військової служби, учасники АТО, діти війни, ліквідатори та потерпілі внаслідок аварії на ЧАЕС.

У різні періоди Первинну організацію ветеранів очолювали учасники бойових дій Другої світової війни: В. В. Котюжинський (3 бойові ордени й медалі), доц. В. С. Наконечний (5 бойових орденів і медалей), доц. Д. С. Чубов (2 бойові ордени й медалі). З 2015 р. Головою Ради ветеранів НУБіП України є проф. Д. Г. Войтюк. За роботу з ветеранами бойових дій відповідає заступник голови Ради ветеранів, проф. В. С. Клюй (має низку бойових орденів і медалей), який бере активну участь у зустрічах із ветеранами, викладачами, студентами університету, а також з учнівською молоддю навчальних закладів України в Запорізькій, Херсонській і Одеській областях. Інші члени Ради ветеранів очолюють такі напрями діяльності: секретар В. В. Кіру відповідає за роботу з жінками-ветеранами праці та війни; А. О. Есаулов — за роботу серед учасників Другої світової війни та прирівняних до них; М. М. Чос — за роботу серед учасників Другої світової війни трудового фронту; О. В. Грабовський — за роботу серед пенсіонерів; М. І. Юрченко — за стан пам’ятних знаків Другої світової війни та Меморіал на території університету; Р. В. Сопівник — за зв’язки з ректоратом, студентами та підшефним ліцеєм.

Учасник бойових дій А. І. Дьомін на Мітингу-реквіємі, 2017 р.

Метою діяльності Ради ветеранів є соціальний захист ветеранів, усіх літніх людей, активна боротьба за збереження їхніх законних прав, пільг та інтересів, зокрема й пенсійних. Організація ветеранів веде облік складу ветеранів — учасників бойових дій, інвалідів війни, ветеранів праці, військової служби. Проводить прийом відвідувачів, надає їм по змозі допомогу, а за необхідності звертається до відповідних вищих інстанцій, контролює проходження й виконання їхніх звернень.

Велику допомогу у вирішенні проблем Ради ветеранів надають: Голосіївська районна в м. Києві державна адміністрація, територіальні центри соціальної допомоги й захисту населення, інші державні та громадські організації району. Спільна робота, узгодженість дій дають змогу успішно з’ясовувати багато питань соціально-побутового, матеріального та медичного забезпечення ветеранів.

Рада ветеранів тісно співпрацює з ректоратом університету, профкомами працівників і студентів. Ректорат, за зверненням Ради ветеранів НУБіП України, тим ветеранам, які працюють в університеті, надає матеріальну допомогу, а тим, які пішли на заслужений відпочинок, матеріальну допомогу надає профком. Щороку для ветеранів ректорат організовує продаж сільськогосподарської продукції, яку вирощують у науково-дослідних господарствах НУБіП України, за зниженими цінами; профком університету виділяє пільгові путівки на бази відпочинку університету, що розташовані на узбережжі Чорного моря.

Ректорат, профспілка і Рада ветеранів беруть участь в організації допомоги щодо надання ритуальних послуг вдовам померлих ветеранів.

Ветерани університету — учасники бойових дій: А. І. Дьомін, В. С. Клюй, Л. Я. Зрібняк, В. В. Моісєєв, учасник АТО Ю. А. Герасимчук беруть активну участь у культурно-виховній роботі зі студентами та учнями підшефного НУБіП України Еколого-природничого ліцею № 116 м. Києва.

Значну патріотично-виховну роботу проводять ветерани-викладачі кафедри військової підготовки: І. П. Родіонов, О. Г. Максименко, А. П. Андрієвський і завідувач кафедри, полковник А. О. Есаулов.

Щорічно ректорат спільно з Радою ветеранів університету організовують серед студентської молоді акцію «Пам’ять воєнної пори». Відбуваються концерти «Студентська молодь — захисникам Вітчизни», «Голосіївська весна», присвячені воєнній тематиці та спрямовані на виконання закону України «Про увіковічення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 років». Видано книгу «Пам’ять поколінь», в якій наведено короткі дані про учасників Другої світової війни, які працювали чи працюють в НУБіП України.

Мітинг-реквієм біля університетського меморіалу, 2017 р.

Заслуговує на увагу створений на механіко-технологічному факультеті Музей історії факультету, де на окремому стенді відображено героїзм працівників факультету та студентів у боях на фронтах Другої світової війни. Тут розміщені портрети учасників та альбоми фотокарток з їхнього життя і річниць святкування Дня Перемоги.

Величезна робота проведена ректоратом щодо відновлення після пожежі 2013 р. навчального корпусу № 3, в якому розміщувався Музей НУБіП України.

Запропонована ректором університету, проф. С. М. Ніколаєнком нова концепція побудови славетної історії вишу за 120 років досягнень і звитяг у науковій, навчальній та виховній роботі, що схвалена Вченою радою університету і Радою ветеранів, реалізована в новій експозиції Музею НУБіП України на електронних носіях, стендах, Алеї слави видатних учених, які працювали в університеті.

Ректорат і профспілка університету за пропозицією Ради ветеранів беруть участь в організації та проведенні зустрічей, присвячених знаменним датам: Дню захисника Вітчизни, Дню Перемоги, Дню скорботи, Дням оборони та визволення міста-героя Києва, Дню визволення України тощо. У ці дні відбувається привітання та нагородження найактивніших і заслужених ветеранів, щорічно надається матеріальна допомога всім ветеранам війни університету.

Святкування Дня Перемоги у Другій світовій війні відбувається біля меморіального комплексу з обов’язковим покладанням квітів до могил, а також запаленням Вічного вогню.