Ботанічний сад
університету
СЛИВА
Олександр Анатолійович

Директор Ботанічного саду

О. А. Слива — директор Ботанічного саду.

Народився 12 січня 1986 р. в м. Києві.

У 2003 р. із золотою медаллю закінчив школу-гімназію у м. Бобровиця Чернігівської області.

Упродовж 2003–2008 рр. навчався в Національному університеті біоресурсів і природокористування України за спеціальністю «Лісове та садово-паркове господарство».

В університеті Олександр Анатолійович працює з 2006 р. На посаді провідного інженера Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства — з 2010 р.

У 2015 р. очолив Ботанічний сад Національного університету біоресурсів і природокористування України.

Ботанічний сад засновано у 1928 р. П. Ф. Круг-Веселовським на базі інтродукційного розсадника. У 1938 р. на території розсадника було започатковано дендрарій Українського лісотехнічного інституту. Першим його завідувачем обрано старшого викладача кафедри дендрології О. В. Плетеньова, а пізніше — дендролога І. І. Вертепного, які розпочали плідну працю з перетворення розсадника на дендрарій. Після створення в 1954 р. Української ордена Трудового Червоного Прапора сільськогосподарської академії дендрарій став навчально-науковою базою не тільки лісогосподарського, але й інших факультетів.

Державний ботанічний сад, згідно з Постановою Ради Міністрів Української РСР від 13 лютого 1989 р. № 53, створено на базі дендрологічного саду УСГА і оголошено об’єктом природно-заповідного фонду України. У 1972 р. сад став членом Ради ботанічних садів України.

Колектив Ботанічного саду. Зліва направо: перший ряд: майстри вироб. навч. М. І. Керебко та Л. І. Гуменюк, садівник О. М. Кільова, інж. О. В. Полупан, зав. лаб.
Г. П. Шульженко; другий ряд: ст. лаб. В. О. Приступко, майстри вироб. навч. С. А. Куліда і О. М. Якобчук,
дир. О. А. Слива, інж. Ю. Я. Швиденко, зав. лаб. С. І. Слюсар; третій ряд: лаб. І. В. Лазебник, майст. вироб. навч.
М. В. Степаненко, заст. дир. О. О. Середюк,
зав. лаб. В. М. Майданенко, майст. вироб. навч.
Г. А. Кривохатько, зав. лаб. Д. Г. Гаврилюк

Постановою Верховної Ради України від 16 червня 1992 р. № 2457-ХІІ Державний ботанічний сад набув статусу Ботанічного саду загальнодержавного значення. Загальна площа Ботанічного саду складає 53 га. Ботанічний сад є структурним підрозділом НУБіП України, функціонує у складі ННІ лісового і садово-паркового господарства.

Мета Ботанічного саду — збереження, вивчення, акліматизація, розмноження у спеціально створених умовах і ефективне господарське використання рідкісних видів місцевої та світової флори, ведення наукової та навчально-освітньої роботи. З моменту отримання офіційного статусу директорами Ботанічного саду були: А. І. Кушнір (1989–1991), А. О. Сиволапенко (1991–1996), О. С. Козьяков (1996–1999), О. А. Калініченко (1999–2001), Л. І. Крупкіна (2001–2006), О. В. Колесніченко (2006–2015). Нині сад очолює О. А. Слива.

Сьогодні Ботанічний сад НУБіП України поєднує у своїй структурі науково-дослідні підрозділи: ННІ лісового і садово-паркового господарства, агробіологічний факультет, факультет тваринництва та водних біоресурсів. Навчальний і науково-виробничий процес дев’яти кафедр цих інститутів проводять на території Ботанічного саду.

Найбільшу площу Ботанічного саду займають колекційні насадження — 5,93 га, географічні посадки дуба — 0,36 га, лісопаркові насадження — 30,33 га. Значну площу надано для вирощування різних за призначенням розсадників, шкілок, маточних плантацій, садів та інших ділянок спеціального наукового, навчального та виробничого призначення.

Наукова діяльність Ботанічного саду пов’язана зі збереженням видів місцевої флори, а також з інтродукційним випробуванням видів, завезених з інших географічних районів земної кулі. Окремим напрямом досліджень є розроблення технологій використання господарсько-цінних рослин та впровадження їх у виробництво.

Збагачення колекцій рослин Ботанічного саду проводиться шляхом інтродукції втрачених і нових видів; інтродукції видів, занесених до Червоної книги України, Зеленої книги України, Європейського Червоного списку, Червоної книги Міжнародного союзу охорони природи та природних ресурсів; інтродукції місцевих видів природної флори; розширення формового різноманіття для навчальних потреб.

Найбільшою є дендрологічна колекція незахищеного ґрунту, що представлена 389 видами, 4 різновидами, 2 формами, 33 гібридами та 176 культиварами (всього 604 колекційні одиниці), які належать до 144 родів та 57 родин. Загальна кількість рослин, які зростають на території Ботанічного саду НУБіП України, становить 1499 таксономічних одиниць. У лабораторії екології та біотехнології деревних рослин проводять агрохімічні дослідження студенти та аспіранти ННІ лісового і садово-паркового господарства.

На базі науково-дослідних лабораторій Ботанічного саду відбуваються лабораторні та практичні заняття з питань ботаніки, дендрології, екології, охорони природи, селекції, рослинництва, декоративного садівництва, ландшафтної архітектури, навчально-виробничі практики.