ВОЛОЩУК
Василь Михайлович
Випускник зооінженерного факультету (1983)
Директор Інституту свинарства
і агропромислового виробництва НААН
Доктор сільськогосподарських наук, професор,
член-кореспондент НААН

Народився 22 серпня 1957 р. в с. Середи Ємільчинського району Житомирської області в сім’ї колгоспників — Михайла Харитоновича та Ганни Якимівни Волощуків.

У 1972 р. закінчив вісім класів Киянської середньої школи Ємільчинського району Житомирської області та вступив до Рогачів-Волинського зоотехнічного технікуму, випускником якого став у 1976 р. Трудову діяльність розпочав після закінчення технікуму старшим зоотехніком у колгоспі «Маяк» Червоноармійського району Житомирської області. З 1976 до 1978 р. служив у лавах Радянської армії.

З 1978 до 1983 р. навчався на зооінженерному факультеті Української Ордена Трудового Червоного Прапора сільськогосподарської академії, яку закінчив з відзнакою. Зазначає, що на вибір факультету значно вплинули поради батьків, власне бажання та досвід роботи після закінчення Рогачів-Волинського зоотехнічного технікуму. Зі студентського життя найбільше запам’яталося будівництво гуртожитку № 11 під особистим керівництвом ректора академії Григорія Олександровича Богданова. Висловлює велику подяку високопрофесійному професорсько-викладацькому колективу вищого навчального закладу, де сформував, закріпив та поглибив важливі для подальшої успішної професійної діяльності знання.

Президент НААН, акад. Я. М. Гадзало вручає В. М. Волощуку Почесну грамоту Верховної Ради України, 2014 р.

Згодом працював у Київській науково-дослідній станції луківництва: зоотехніком з кормовиробництва, селекціонером, головним зоотехніком. З 1987 до 1990 р. навчався в аспірантурі при Полтавському науково-дослідному інституті свинарства, закінчивши який обіймав посаду молодшого наукового співробітника відділу зоогігієни і технології.

З 1991 р. працював у НУБіП на посадах: асистента, доцента, заступника директора Навчально-наукового інституту тваринництва та водних біоресурсів, завідувача кафедри технологій та економіки продуктів свинарства і вівчарства, професора кафедри технологій економіки та менеджменту цього ж наукового закладу.

У 1992 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Оцінка і удосконалення різних способів вирощування і відгодівлі молодняку свиней».

З 2004 до 2007 р. навчався в докторантурі. У 2009 р. захистив докторську дисертацію за спеціальністю 06.02.04 «Технологія виробництва продуктів тваринництва» на тему «Теоретичне обґрунтування і створення конкурентоспроможних технологій виробництва свинини».

Упродовж 2009–2010 рр. за сумісництвом, працював головним технологом Департаменту технологій та проектування тваринницьких об’єктів «КЛМ». У 2014 р. йому присвоєно вчене звання професора.

У 2011 р. В. М. Волощук призначений на посаду директора Інституту свинарства і агропромислового виробництва Національної аграрної академії наук України, де працює і сьогодні.

Інститут свинарства і агропромислового виробництва НААН — єдина в Україні спеціалізована установа, яка комплексно займається питаннями розроблення теорії і практики ведення галузі свинарства та підготовкою кадрів. Науковий потенціал інституту складає: 11 докторів наук (серед них один академік, два члени-кореспонденти), 39 кандидатів наук.

Василь Михайлович є провідним вченим у галузі свинарства. Завдяки його ініціативній роботі було обґрунтовано та розроблено принципи реконструкції свиноферм на 20–100, 300, 600, 1200 свиноматок, які пропонуються для використання в малих, середніх і великих господарствах України, що сприяє поліпшенню культури виробництва свинини та підвищенню продуктивності тварин на 18–20%. Значним досягненням його наукової роботи є удосконалення методики розрахунків основних елементів потокового виробництва свинини і проектування свинарських приміщень та розроблення алгоритмів відповідних комп’ютерних програм, які рекомендовані до застосування як на виробництві, так і в сільськогосподарських навчальних закладах ІІІ та ІV рівнів акредитації.

Нагородження В. М. Волощука з нагоди його 60-річчя Почесною відзнакою НААН від першого заступника Президента НААН акад. М. І. Бащенка

Розроблені ним технології і технологічні рішення впроваджені в понад 50 проектах виробництва свинини у 9 областях різних регіонів України (Одеська, Херсонська, Вінницька, Волинська, Чернігівська, Київська, Черкаська, Хмельницька, Полтавська).

В. М. Волощук бере активну участь у розробленні загальнодержавних програм розвитку свинарства України. Працює над проектами будівництва та реконструкції сучасних свинокомплексів, чотири з яких пройшли державну експертизу та впроваджені у виробництво.

Автор 272 наукових праць, зокрема 9 монографій, 26 підручників і навчальних посібників. Має 55 патентів та авторських свідоцтв. Працює над удосконаленням, розробленням та впровадженням сучасних технологій виробництва свинини.

Досвідчений вчений та ініціативний керівник. Під його керівництвом підготовлено та захищено 58 магістерських випускних робіт за спеціальністю «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва», а також 14 кандидатських і докторських дисертацій.

Нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України (2014), Почесною грамотою Президії Національної академії аграрних наук України (2012), Грамотою Академії наук вищої освіти України (2013).

Сьогодні Василь Михайлович підтримує активний зв’язок із Національним університетом біоресурсів і природокористування України. Є членом спеціалізованої вченої ради Д26.004.05. Періодично його призначають головою державної екзаменаційної комісії на випускних іспитах факультету технології виробництва і переробки продукції тваринництва.

Нещодавно для навчальних цілей він передав для студентів цього факультету 50 фундаментальних книг «Свинарство», випущених за його редакцією, а також низку інших науково-навчальних праць. Бере активну участь у видавничій діяльності університету. Налагодив обмін науковими працями.

Захоплюється міжнародним туризмом, колекціонує художні картини, переважно вітчизняних художників, на природничу тематику. Діти В. М. Волощука — син Олександр і дочка Людмила за його прикладом пішли у велику науку. Свого часу (відповідно, у 2005 і 2006 рр.) закінчили Національний університет біоресурсів і природокористування України, а нині успішно працюють над кандидатськими дисертаціями. Міцну підтримку в сім’ї забезпечує вірна дружина і турботлива мати Любов Миколаївна. До того ж сфера її фахової діяльності подібна до професій найрідніших людей.

Життєве кредо: «Доводити розпочату справу до повного завершення. Не зупинятись на досягнутому, а завжди йти вперед».


Учасники Всеукраїнської науково-практичної конференції з питань інноваційного розвитку свинарства біля головного корпусу інституту, 27–28 вересня 2017 р.