Кіровоградська область вкрита лісами лише на площі 7,2%. Регіон має високу питому вагу еродованих земель, що потребує створення захисних лісових насаджень із подальшим підвищенням лісистості. Тому головне завдання професійної честі працівники лісового господарства області вбачають у забезпеченні розширеного відтворення лісів. Вони створюють захисні насадження в межах виконання регіональної екологічної програми «Ліси Кіровоградщини на 2016–2020 рр.».
Географічною особливістю Кіровоградщини є поступовий перехід лісів: з півночі — на південь, з Лісостепу — в зону Степу. Основними лісоутворювальними породами, які зростають на території області, є дуб звичайний і ясен звичайний. Цікаво, що 70% лісів, які перебувають під опікою держлісгоспів, рукотворного походження.
До складу обласного управління входять вісім державних лісогосподарських підприємств та Дослідно-селекційний дендрологічний лісовий центр «Веселі Боковеньки». У структурних підрозділах працюють понад 800 осіб, кожний робить власний внесок у розвиток лісової галузі. Тут готові допомогти молоді, цінують досвід старших колег і не забувають про ветеранів підприємств.
Працівники лісової охорони оберігають 129 000 га лісів. Окрім створення й вирощування лісів, пріоритетними напрямами діяльності лісівників Кіровоградщини є: охорона лісових масивів від пожеж та шкідників, збір лісового насіння, особливо жолудя дуба, вирощування посадкового матеріалу. Для забезпечення власних потреб підприємства кожного року вирощують приблизно 5 млн стандартних сіянців.
Про результати праці колективів лісгоспів свідчать площі молодих рукотворних лісових масивів. Останніми роками лісівники щорічно створюють приблизно 200–250 га нових лісів. Підприємства забезпечують розширення, відтворення лісів, виконують планові показники ведення лісового господарства. Протягом 10 років підрозділи лісгоспів відтворили лісові насадження на землях лісового фонду площею 5239 га і створили 9836 га захисних насаджень.
Лісова охорона забезпечує належний рівень захисту лісів від пожеж. Ліси Кіровоградщини в пожежонебезпечний період моніторять не лише із землі, але й із повітря за допомогою системи цілодобового відеоспостереження, квадрокоптера та квадроциклів. Сфера застосування безпілотника та квадроциклів у лісовому господарстві розповсюджується також на охорону лісових культур і промислових плантацій новорічних ялинок від незаконних рубок.
Сучасний напрям роботи, представлений у лісових господарствах, — збільшення обсягів та асортименту вирощування декоративного садивного матеріалу, зокрема із закритою кореневою системою. Щорічно підприємства закладають плантації новорічних ялинок, щоб забезпечити попит населення і, водночас, поповнити лісовий бюджет.
Кіровоградські лісівники працюють за принципом «Якісне насіння сьогодні — гарний ліс у майбутньому». З огляду на це, в Олександрівському лісгоспі спільно з науковцями створено клонову лісонасіннєву плантацію сосни звичайної площею 5 га. Призначення цього об’єкта постійної лісонасіннєвої бази — забезпечення підприємства насінням поліпшеної якості, яке буде використано для створення лісових культур.
Більшість працівників лісу мешкають у сільській місцевості. Частина лісогосподарських підприємств Кіровоградщини є бюджетоутворювальними.
Результати господарської діяльності лісгоспів забезпечують вчасні розрахунки та платежі до бюджетів. За 2017 р. до зведеного бюджету та фондів лісогосподарськими підприємствами сплачено 101,3 млн грн податків, зборів та обов’язкових платежів.
Праця лісівників спрямована на поліпшення економічних показників за рахунок ефективного використання заготовленої деревини, впровадження новітніх технологій, нарощування обсягів вирощування декоративного садивного матеріалу для озеленення територій, що дає змогу залучати додаткові кошти на розвиток підприємств та забезпечення соціальної захищеності працівників лісу.
Незважаючи на труднощі, підприємства переоснащують виробництво, закуповують нові механізми й техніку. Належну увагу приділяють охороні праці та поліпшенню умов трудової діяльності, розбудові мережі рекреаційних пунктів.
«Родзинки» лісівників Кіровоградської області відомі всій Україні. Це оригінальні обласні заходи, які організовують під час Всеукраїнської акції «Майбутнє лісу у твоїх руках», обласні зльоти шкільних лісництв, лісові квести, передноворічні ялинкові ярмарки тощо.
Працюючи сьогодні, кіровоградські лісівники дбають про те, щоб було кому передати турботу про ліси в майбутньому, залучаючи до своїх лав молодь через роботу шкільних лісництв, які діють у кожному адміністративному районі.
Досвід, набутий школярами у співпраці з лісівниками, дає гарні сходи. Це не лише успішні виступи й перемоги на всеукраїнських змаганнях юних лісівників, а й міжнародні перемоги, зокрема в міжнародному конкурсі «Молодь у лісах Європи».
Лісівники формують природоохоронну свідомість людей та суспільства, змінюють їхнє ставлення до лісів, до природи. Це одне з найважливіших завдань, адже ліси треба берегти всією громадою.
Кіровоградських лісівників об’єднує працьовитість, високий професіоналізм, любов до лісу. Своєю сумлінністю, відданістю професії лісівники й надалі оберігатимуть ліси, збільшуватимуть їх площу на спадок майбутньому поколінню.
РЕВЕНКО Наталія Олександрівна |
|
Випускниця факультету лісового господарства (2008) Начальник Кіровоградського ОУЛМГ Відмінник лісового господарства України |
Народилася 25 лютого 1974 р. в м. Калінінграді (РФ). У 1994 р. закінчила Кременецький лісотехнічний технікум за спеціальністю «Технологія деревообробного виробництва», в 2006 р. — Уманський державний аграрний університет за спеціальністю «Облік і аудит», в 2008 р. — Національний аграрний університет за напрямом підготовки «Лісове і садово-паркове господарство». Трудову діяльність у лісовій галузі розпочала у вересні 1999 р. економістом Державного лісогосподарського об’єднання «Кіровоградліс». З грудня 2004 р. працювала інженером з переробки та реалізації деревини «Кіровоградлісу». В Кіровоградському ОУЛМГ обіймала такі посади: з січня 2005 р. — провідний фахівець відділу використання лісових ресурсів; з липня 2006 р. — заступник начальника — завідувач сектору використання лісових ресурсів; з січня 2012 р. — перший заступник начальника управління — головний лісничий. У вересні 2012 р. призначена начальником Кіровоградського ОУЛМГ, де працює дотепер.
За час роботи в лісовій галузі нагороджена: Подякою Держкомлісгоспу (2008), годинником УІЦАРЛП (2008), Почесною грамотою (2007) та Подякою (2010) Кіровоградської ОДА, Подякою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти, молоді та спорту України (2011), Почесною грамотою Кабінету Міністрів України (2011), Почесною грамотою Держлісагентства України (2014), нагрудним знаком «Відмінник лісового господарства України» (2017).
На думку Наталії Олександрівни, провідна риса лісівників Кіровоградщини — це професійний патріотизм, любов до свого регіону, втілена в результат спільної роботи. Її фахове кредо: «Керівнику не слід бути добрим, він має бути справедливим».
КОВАЛЕНКО Станіслав Петрович |
|
Випускник факультету лісового господарства (1982) Директор ДП «Долинське лісове господарство» |
У 1982–1986 рр. був помічником лісничого Онуфріївського лісництва, у 1986–1988 рр. — інженером лісових культур Долинської лісомеліоративної станції. Упродовж 1988–2002 рр. обіймав посаду головного лісничого Долинського лісгоспу. У 2002 р. очолив ДП «Долинське лісове господарство».
Нагороджений нагрудним знаком «За бездоганну службу в державній лісовій охороні 20 років» (2003); Почесною грамотою Кіровоградського ОУЛМГ (2004); Грамотою Кіровоградської ОДА (2005); Почесною грамотою Держлісагентства України (2014).
СЛЮСАРЕНКО Олександр Миколайович |
|
Випускник факультету лісового господарства (1988) Директор ДП «Компаніївське лісове господарство» |
Трудову діяльність у лісовій галузі розпочав із посади майстра лісу. Згодом працював інженером з лісових культур, помічником лісничого та лісничим. Із 2014 р. — директор ДП «Компаніївське лісове господарство».
Нагороджений нагрудним знаком «За бездоганну службу в державній лісовій охороні за 20 років» (2002), Грамотою ДП «Компаніївський лісгосп» (2009, 2011, 2013), Подякою Кіровоградського ОУЛМГ (2012), Почесною грамотою Держлісагентства України (2016).
ЗУЄВ Олександр Васильович |
|
Випускник факультету лісового господарства (1992) Директор ДП «Чорноліське лісове господарство» Відмінник лісового господарства України |
У лісовому господарстві розпочав працювати в 1985 р. робітником нижнього складу Чорноліського лісгоспзагу. У 1992 р. призначений помічником лісничого Дмитрівського лісництва Чорноліського держлісгоспу, в 1994 р. переведений на посаду інженера лісових культур. З 1999 р. працював головним лісничим Чорноліського держлісгоспу. З 2013 р. — директор ДП «Чорноліське лісове господарство».
Нагороджений Почесною грамотою РДА (2000), Почесною грамотою Державного комітету лісового господарства України (2004), Почесною грамотою Кіровоградської обласної ради (2008), нагрудним знаком «Відмінник лісового господарства України» (2010), нагрудним знаком «За бездоганну службу в державній лісовій охороні» (2013).
ІСАЄВ Олександр Славович |
|
Випускник факультету лісового господарства (2004) Директор ДП «Світловодське лісове господарство» |
Трудовий шлях у лісовій галузі розпочав у 1999 р., зокрема працював на посадах: майстра нижнього складу, лісничого, помічника лісничого, завідувача сектору лісового господарства, директора ДП «Компаніївський лісгосп». Із листопада 2012 р. був лісничим Тишківського лісництва ДП «Оникіївський лісгосп». Із жовтня 2014 р. і дотепер — директор ДП «Світловодське лісове господарство».
Нагороджений: Почесною грамотою Чорноліського держлісгоспу (1999), Подякою ДП «Оникіївський лісгосп» (2010), Почесною грамотою Кіровоградського ОУЛМГ (2014), Почесною грамотою Світловодської РДА та районної ради (2015), грамотами Світловодської РДА (2016, 2017).
СЛЮСАРОВ Сергій Володимирович |
|
Випускник факультету лісового господарства (1991) Директор ДП «Оникіївське лісове господарство» Відмінник лісового господарства України |
Із 1991 до 1995 р. працював інженером лісокористування Оникіївського держлісгоспу, з 1995 до 2004 р. — лісничим Оникіївського лісництва ДП «Оникіївське лісове господарство». З 2004 р. очолює ДП «Оникіївське лісове господарство».
Нагороджений почесним знаком «За бездоганну службу в державній лісовій охороні України — 10 років» (2005), Почесною грамотою і нагрудним знаком Кіровоградської ОДА (2006), Грамотою Маловисківської РДА та районної ради (2009), Подякою Президента України (2009), Подякою Маловисківської РДА та районної ради (2009), іменним годинником Держкомлісгоспу (2010), нагрудним знаком «За бездоганну службу в державній лісовій охороні» (2011), Почесною грамотою Маловисківської районної ради (2011), Подякою Федерації профспілок Кіровоградської області (2012), Почесною грамотою Держлісагентства України (2014), нагрудним знаком «Відмінник лісового господарства України» (2017).
ГАПИЧ Іван Васильович |
|
Випускник факультету лісового господарства (1994) Директор ДП «Олександрівське лісове господарство» Відмінник лісового господарства України |
Спочатку працював лісорубом Чигиринського держлісгоспу. Після закінчення університету продовжив роботу майстром лісу, а пізніше став помічником лісничого та лісничим цього ж підприємства. З 1998 до 2015 р. — лісничий Бірківського лісництва ДП «Олександрівський лісгосп». У 2015 р. очолив ДП «Олександрівське лісове господарство».
Нагороджений Почесною грамотою ДЛГО «Кіровоградліс» (2003), нагрудним знаком «За бездоганну службу в державній лісовій охороні — 10 років» (2004), нагрудним знаком «Відмінник лісового господарства України» (2005), нагрудним знаком «Лісничий І класу» (2007), званням «Кращий керівник підрозділу» (2008), Почесною грамотою Держкомлісгоспу України (2008), Почесною грамотою РДА (2009), званням «Кращий лісничий 2009 року», іменним годинником голови Держкомлісгоспу України (2010), Почесною грамотою начальника ОУЛМГ (2014), Дипломом Федерації профспілок України, Подякою голови ЦК профспілки (2015).
ГОНЧАРЕНКО Костянтин Васильович |
|
Випускник факультету лісового господарства (2009) Директор ДП «Голованівське лісове господарство» |
Трудову діяльність розпочав у Смілянському держлісгоспі верстатником Мліївського цеху переробки деревини.
У 2002–2005 рр. працював лісником, майстром лісу Мошнівського лісництва Черкаського держлісгоспу. В 2006 р. його переведено на посаду майстра лісу Свидівського лісництва цього ж держлісгоспу. В липні 2006 р. став майстром лісу Вільховатського лісництва ДП «Голованівське лісомисливське господарство». З 2006 до 2008 р. працював помічником лісничих Вільховатського та Ємилівського лісництв, в. о. лісничого Ємилівського лісництва, майстром лісозаготівель Голованівського механічного цеху переробки деревини та інженером з охорони та захисту лісу в Апараті управління Голованівського лісгоспу. З 2009 р. обіймав посаду начальника Голочанської виробничої лісогосподарської дільниці Голованівського лісгоспу. З 2012 р. — директор ДП «Голованівський лісгосп».
Нагороджений нагрудним знаком «Лісничий ІІІ класу» (2010), Почесною грамотою Кіровоградського ОУЛМГ (2015).