Інженерно-технічний факультет

ПАНЦИР
Юрій Іванович
Декан факультету, кандидат технічних наук, доцент

Ю. І. Панцир — декан факультету.

Народився 10 травня 1976 р. в с. Кам’янка Глибоцького району Чернівецької області. Закінчивши в 1995 р. Снятинський сільськогосподарський технікум, розпочав трудову діяльність у колгоспі «Кам’янський» Чернівецької області на посаді техніка-налагодника. Після завершення навчання в Подільській державній аграрно-технічній академії і до вступу в аспірантуру Національного аграрного університету працював головним інженером у тому ж колгоспі.

Здобув кваліфікації магістра-педагога та інженера-енергетика.

Упродовж 1998–2001 рр. був аспірантом Національного аграрного університету, а потім його прийняли асистентом кафедри фізики і електрифікації Подільської державної аграрно-технічної академії. У 2002 р. успішно захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук. У серпні того ж року призначений на посаду завідувача новоствореної кафедри енергетики сільськогосподарського виробництва (нині — кафедра енергетики та електротехнічних систем в АПК) Подільського державного аграрно-технічного університету.

З 2005 до 2015 р. обіймав посаду заступника директора Інституту механізації і електрифікації сільського господарства Подільського державного аграрно-технічного університету.

У 2007 р. йому присвоєно вчене звання доцента кафедри енергетики сільськогосподарського виробництва. У 2015 р. обраний деканом інженерно-технічного факультету, де працює дотепер.

Неодноразово нагороджений грамотами і подяками Кам’янець-Подільської міської ради та ректорату Подільського державного аграрно-технічного університету.

Історія факультету розпочалася 1 вересня 1966 р., коли стартувала підготовка інженерів-механіків сільськогосподарського виробництва. До 1970 р. цих фахівців готували на відділенні механізації сільського господарства у складі агрономічного факультету (декан — д-р с.-г. наук, проф. Г. Є. Усик). Керував відділенням канд. техн. наук, доц. А. М. Печуриця. Навчально-матеріальна база була фактично відсутня. Студенти навчалися в підвальному приміщенні головного корпусу та в аудиторіях корпусів № 1 і № 3.

Поступово навчально-матеріальна база факультету розширилася і зміцніла. Було побудовано павільйон сільськогосподарських машин, корпуси № 6 і № 7, гуртожиток для студентів, з’явилися спеціальні кафедри, навчальні кабінети та лабораторії. У різні періоди факультет очолювали: канд. техн. наук, доц. Ю. А. Бобильов (1970–1977), канд. техн. наук, проф. М. І. Самокиш (1977–1983), канд. техн. наук, доц. В. К. Фаюстов (1983–1988), канд. техн. наук, д-р пед. наук, проф. І. М. Бендера (1988–2015).

Велику роль у зміцненні та розвитку матеріально-технічної бази факультету відіграли і відіграють професори, доценти, викладачі, лаборанти та навчальні майстри: В. О. Білодідов, Ю. А. Бобильов, А. М. Божок, С. О. Буракова, І. М. Бендера, І. І. Водяник, М. М. Голотін, І. Д. Гарасимчук, Ю. Л. Діновський, В. І. Дуганець, В. П. Дудчак, С. М. Замойський, Г. О. Іващенко, М. Л. Крижачківській, В. Д. Кур’янов, В. П. Лаврук, І. Я. Маліщук, А. М. Марущак, Е. М. Моргун, Ф. М. Музичук, І. О. Мошенко, А. П. Паціркевич, Ю. І. Панцир, А. М. Печуриця, В. С. Ревука, А. В. Рудь, П. І. Роздорожнюк, М. І. Самокиш, Л. Г. Слободян, В. В. Свєчніков, П. П. Федірко, М. М. Чіркін, С. І. Шатковський та ін.

Основні віхи становлення

1 вересня 1966 р. — розпочалася підготовка інженерів-механіків за спеціальністю «Механізація сільського господарства» в Кам’янець-Подільському сільськогосподарському інституті (згідно з Наказом Міністерства сільського господарства СРСР від 23 лютого 1966 р. № 47).

1966 р. — відкрито відділення з підготовки інженерів-механіків сільського господарства на агрономічному факультеті, створено кафедру тракторів і автомобілів.

1969 р. — створено кафедру експлуатації машинно-тракторного парку і ремонту машин.

1970 р. — відділення з підготовки інженерів-механіків реорганізовано у факультет механізації сільського господарства.

Колектив деканату. Зліва направо: заст. декана, канд. фіз.-мат. наук, доц. С. Б. Слободян; секретар А. Б. Вільчинська; декан, канд. техн. наук, доц. Ю. І. Панцир; секретар М. В. Медведєва; заст. декана, канд. техн. наук, доц. О. М. Семенов, заст. декана, канд. техн. наук, доц. Ю. Ф. Павельчук

1972 р. — створено кафедру ремонту машин і технології металів на базі кафедри експлуатації машинно-тракторного парку.

1972 р. — створено кафедру загальнотехнічних дисциплін.

1972 р. — створено кафедру сільськогосподарських і меліоративних машин.

1979 р. — створено кафедру охорони праці і радянського права.

1997 р. — на базі кафедри сільськогосподарських машин організовано дві кафедри: механізації сільськогосподарського виробництва та сільськогосподарських машин.

1998 р. — відкрито спеціальності «Енергетика сільськогосподарського виробництва» та «Професійне навчання. Механізація сільськогосподарського виробництва та гідромеліоративних робіт».

2002 р. — створено кафедру енергетики сільськогосподарського виробництва.

2003 р. — факультет механізації сільського господарства реорганізовано в інститут механізації і електрифікації сільського господарства.

2003 р. — створено кафедру механізації переробки та зберігання сільськогосподарської продукції.

2003 р. — відкрито спеціальності «Машини та обладнання сільськогосподарського виробництва», «Обладнання переробних і харчових виробництв», «Організація і регулювання дорожнього руху».

2004 р. — створено кафедру педагогіки та психології.

2004 р. — відкрито спеціальності «Автомобілі та автомобільне господарство», «Організація перевезень і управління на транспорті».

2004 р. — створено навчально-практичний полігон.

2006 р. — на базі кафедр механізації сільськогосподарського виробництва та сільськогосподарських машин створено кафедру сільськогосподарських машин і механізованих технологій.

2007 р. — створено кафедру транспортних технологій.

2009 р. — створено ліцензійовану електротехнічну лабораторію.

2015 р. — інститут механізації і електрифікації сільського господарства реорганізовано в інженерно-технічний факультет.

2016 р. — відкрито аспірантуру за спеціальністю 015 «Професійна освіта (за спеціалізаціями)».

Інженерно-технічний факультет готує фахівців на денній та дистанційній формах навчання.

Спеціальності ОС «Бакалавр»:

І. М. Бендера
Декан,
1988–2015 рр.
В. К. Фаюстов
Декан,
1983–1988 рр.
М. І. Самокиш
Декан,
1977–1983 р.
Ю. А. Бобильов
Декан,
1970–1977 рр.
А. М. Печуриця
Зав. відділення,
1966–1970 рр.

Спеціальності ОС «Магістр»:

Підготовка документів до акредитації спеціальностей

Учасники науково-практичної конференції

Засідання деканату інженерно-технічного факультету

У складі факультету функціонують вісім кафедр:

1. Машиновикористання в АПК (завідувач — канд. техн. наук, доц. О. В. Ткач).

2. Ремонту машин та енергообладнання (канд. техн. наук, доц. П. П. Федірко).

3. Сільськогосподарських машин і механізованих технологій (д-р філос., проф. А. В. Рудь).

4. Енергетики та електротехнічних систем в АПК (канд. техн. наук, доц. І. Д. Гарасимчук).

5. Охорони праці та фізичного виховання (канд. с.-г. наук, доц. А. М. Марущак).

6. Професійної освіти (д-р пед. наук, проф. В. І. Дуганець).

7. Транспортних технологій та засобів АПК (канд. техн. наук, доц. С. М. Комарніцький).

8. Тракторів, автомобілів та енергетичних засобів (д-р техн. наук, проф. І. І. Водяник).

Сьогодні на інженерно-технічному факультеті навчаються приблизно 1300 студентів, з них більше половини — на денній формі. Спеціальні інженерні дисципліни читають понад 60 викладачів (професорів та доцентів). Навчання відбувається у спеціалізованих лабораторіях. Значну увагу звернено на вивчення загальнотехнічних і загальноінженерних дисциплін, що дає можливість студентам працевлаштовуватися не лише в аграрні, а й на інші підприємства України. Під час навчання студенти можуть здобувати робітничі професії газоелектрозварювальника, водія категорій «В» та «С», тракториста-машиніста, оператора ПЕОМ, слюсаря-електрика ІІ розряду, отримати третю групу допуску електробезпеки та технічної експлуатації енергообладнання з відповідним посвідченням.

Випускники факультету можуть працювати як на виробництві, так і в наукових установах та обіймати посади:

– інженер з діагностування технічного стану машинно-тракторного парку;

– інженер з експлуатації машинно-тракторного парку;

– інженер з комплектації устаткування;

– інженер з механізації та автоматизації виробничих процесів;

– інженер з теплофікації сільськогосподарських підприємств;

– інженер з механізації трудомістких процесів;

– спеціаліст з охорони праці;

– інженер-механік;

– інженер-дослідник із механізації сільського господарства;

– інженер-конструктор;

– викладач спеціальних і загальноінженерних дисциплін в училищах і коледжах;

– викладач професійних дисциплін у загальноосвітніх навчальних закладах згідно зі спеціалізацією;

– майстер виробничого навчання;

– старший майстер;

– завідувач лабораторії;

– старший лаборант;

– технолог-наставник;

– інструктор з навчання персоналу на виробництві;

– методист професійно-технічних закладів та центрів підвищення кваліфікації;

– адміністративні посади структурних підрозділів про- фесійних навчальних закладів, центрів підвищення кваліфікації, підрозділів з навчання персоналу.

Учасники наукової конференції присвяченої 117-й річниці від дня народження академіка П. М. Василенка

Кафедра машиновикористання в АПК

ТКАЧ
Олег Васильович
Завідувач кафедри, кандидат технічних наук, доцент

О. В. Ткач — завідувач кафедри.

Народився 16 липня 1973 р. в смт Кельменці Чернівецької області в сім’ї службовців. Після закінчення Кельменецької ЗОШ, у 1990–1995 рр. був студентом Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту (отримав кваліфікацію «інженер-механік»). Згодом обіймав посаду інженера з технічного обслуговування тваринницьких ферм у Кельменецькому ремонтно-транспортному підприємстві.

З 1997 р. навчався в аспірантурі Інституту цукрових буряків УААН. З 2000 р. працював асистентом кафедри машиновикористання Подільської державної аграрно-технічної академії.

У 2005 р. захистив кандидатську дисертацію та був обраний на посаду доцента кафедри машиновикористання. Вчене звання доцента йому присвоєно у 2007 р. Продовжує роботу над докторською дисертацією.

Підготував та опублікував 107 науково-методичних праць, отримав 7 патентів. Неодноразово був учасником міжнародних, всеукраїнських та обласних наукових конференцій і виставок. З 2008 р. дотепер завідує кафедрою машиновикористання в АПК. Нагороджений почесними грамотами Хмельницької ОДА, Управління освіти і науки Хмельницької ОДА та грамотами ректорату університету.

Експонати наукових розробок кафедри на виставці

Лабораторна доїльна установка

Співробітники кафедри та студенти — учасники «Дня поля»

Кафедру створено у 1969 р. як кафедру експлуатації машинно-тракторного парку і ремонту машин. У 1972 р. її перейменовано на кафедру експлуатації машинно-тракторного парку і охорони праці, а в 1978 р. — на кафедру експлуатації машинно-тракторного парку. У 1997 р. кафедру було розширено і надано назву кафедри машиновикористання сільськогосподарської техніки та охорони праці. У 2002 р. відбувся розподіл на дві кафедри — машиновикористання і охорони праці.

У 2008 р., після об’єднання двох кафедр, — машиновикористання і механізації тваринництва, було створено кафедру машиновикористання в рослинництві і тваринництві.

Кафедру машиновикористання в АПК засновано у 2010 р. в результаті об’єднання двох кафедр: машиновикористання в рослинництві і тваринництві й механізації переробки та зберігання сільськогосподарської продукції.

Біля витоків кафедри стояли: канд. техн. наук, доц. Д. Ф. Каминін, канд. техн. наук, доц. В. В. Свєчніков, канд. техн. наук, доц. М. Л. Крижачківський, канд. техн. наук, доц. М. В. Островський, канд. с.-г. наук, доц. П. І. Роздорожнюк. Кафедри, які увійшли до складу теперішньої кафедри, очолювали: канд. техн. наук, доц. В. Д. Кур’янов, канд. техн. наук, доц. Г. О. Іващенко, канд. техн. наук, доц. В. П. Лаврук, канд. с.-г. наук, доц. О. Я. Стрельчук. Сьогодні кафедрою машиновикористання в АПК керує канд. техн. наук, доц. О. В. Ткач.

На кафедрі здійснюють навчання студентів за такими спеціалізаціями: «Машиновикористання в рослинництві»; «Машини, обладнання та їх використання в тваринництві»; «Машини, обладнання та їх використання в переробних підприємствах».

З метою високоякісного забезпечення навчального процесу кафедра подбала про належні методичні матеріали і створила добре оснащену діагностичну лабораторію, що має діагностичні бігові барабани для випробування автомобілів, діагностичний стенд для визначення тягових властивостей тракторів, діагностичну установку КИ-4935 і мотор-тестер КИ-5524. На території кафедри розташовані: пункт технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, пункт технічної діагностики, лабораторія використання і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки ім. Д. Ф. Каминіна, лабораторія технічного обслуговування та діагностування тракторів і автомобілів, майданчик сільськогосподарської техніки, кабінети дипломного та курсового проектування.

У лабораторії технічного обслуговування і діагностики сільськогосподарської техніки встановлено унікальне обладнання для визначення технічного стану агрегатів і вузлів безрозбірним методом. Так, для повного комплексу діагностування автомобільних бензинових двигунів передбачено визначення потужності та паливно-економічних показників без зовнішніх навантажувальних пристроїв, встановлено мотор-тестер КИ-5524.

За напрямом «Машини, обладнання та їх використання у тваринництві» оформлюють методичні матеріали для фермських машин (СМ-1,7; АПК-10; КЗС-1,7) на навчальному майданчику кафедри; розроблено методичне оформлення навчальної лабораторії проектування технологічних процесів у тваринництві в аудиторії № 17 (корпус 3), лабораторії машин для приготування та роздавання кормів (корпус 4), лабораторії доїльної техніки і первинної обробки молока ім. В. Д. Кур’янова в аудиторії № 132 (корпус 6). Розробляють і створюють робочі місця для лабораторних робіт, навчальні стенди і плакати.

Спеціалізація «Машини, обладнання та їх використання в переробних підприємствах» є випусковою для спеціальностей «Механізація сільського господарства» та «Професійне освіта». За цією спеціалізацією створено три навчально-наукові лабораторії: в аудиторії № 19 — проектування технологічних процесів у переробній галузі; в аудиторії № 20 — механізації технологічних процесів у переробній галузі; в аудиторії № 20а — підйомно-транспортних машин. Викладачі розробляють і постійно вдосконалюють навчально-методичні матеріали та матеріально-технічну базу кафедри.

Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: ст. лаб. І. А. Довгань, асист. О. В. Бондаренко, канд. техн. наук І. М. Змеєва, другий ряд: канд. техн. наук, доц. М. М. Борис, канд. техн. наук, доц. О. М. Семенов, канд. техн. наук, доц. С. М. Грушецький, канд. техн. наук, доц. В. В. Підлісний, канд. техн. наук, доц., зав. каф. О. В. Ткач, канд. с.-г. наук, доц. М. І. Палилюлько, навч. майст. М. А. Василинич, технік Д. В. Слободянюк, технік П. С. Корольчук

Кафедра ремонту машин та енергообладнання

ФЕДІРКО
Павло Петрович
Завідувач кафедри, кандидат технічних наук, доцент

П. П. Федірко — завідувач кафедри.

Народився 12 вересня 1961 р. в м. Кам’янці-Подільському Хмельницької області.

Завершивши в 1978 р. навчання в Кам’янець-Подільській середній школі № 16, працював токарем інструментальної дільниці заводу деревообробного інструменту імені Петровського.

Упродовж 1979–1984 рр. навчався в Кам’янець-Подільському сільськогосподарському інституті. Після закінчення цього вишу був направлений на роботу в Кам’янець-Подільське об’єднання «Сільгосптехніка», де обіймав посади інженера-діагноста та старшого інженера-технолога.

З 1988 до 1989 р. працював асистентом кафедри ремонту машин і технології металів. У жовтні 1989 р. був зарахований до аспірантури Білоруського інституту механізації сільського господарства, де отримав диплом інженера-дослідника та захистив кандидатську дисертацію.

З 1994 р. дотепер завідує кафедрою ремонту машин і енергообладнання Подільського державного аграрно-технічного університету.

Підготовка до занять

В лабораторії кафедри

Кафедру створено в 1972 р. як кафедру ремонту машин і технології металів, що мала таку назву до 2003 р. Під час організації в 1966 р. факультету механізації сільського господарства дисципліни «Технологія металів», «Основи взаємозамінності» та «Ремонт машин» викладали на кафедрі загальнотехнічних дисциплін. Очолював об’єднану кафедру один із перших доцентів факультету Д. Ф. Каминін.

Завідувачем новоствореної кафедри став канд. техн. наук, доц. М. М. Голотін. Він обіймав цю посаду десять років з невеликою перервою, пов’язаною з тим, що в 1978 р. був направлений до Республіки Куба, де працював радником ректора сільгоспвишу. Під час його перебування в закордонному відрядженні обов’язки завідувача кафедри виконував канд. техн. наук, доц. В. К. Фаюстов. У 1988 р. на зазначену посаду було обрано канд. техн. наук, доц. В. П. Дудчака, який керував кафедрою до 1993 р.

З 1994 р. кафедру очолює канд. техн. наук, доц. П. П. Федірко.

У різні роки на кафедрі працювали: кандидати технічних наук, доценти А. К. Теслюк, Л. Д. Калашнік, І. В. Коляско, В. К. Фаюстов, М. М. Голотін, В. П. Дудчак; кандидати сільськогосподарських наук, доценти М. В. Бойко та А. М. Оленюк; старші викладачі Є. А. Копоть, Б. С. Яровой, В. І. Бердник, р. М. Худякова, С. М. Борковський, Г. П. Краснолуцький, В. С. Лебедь; асистенти Л. П. Вябжев, В. К. Карамишев, А. Й. Присяжнюк, С. І. Соколан, А. І. Кочетков; навчальні майстри А. С. Березовський, В. В. Бучковський та ін.

На кафедрі викладають такі дисципліни: «Матеріалознавство і технологія конструкційних матеріалів», «Взаємозамінність, стандартизація та технічні вимірювання», «Стандартизація та сертифікація техніки і обладнання», «Основи технології машинобудування», «Електротехнічні матеріали», «Основи електротехнічної експлуатації енергообладнання та засобів керування», «Технологія обслуговування та ремонту електрообладнання і засобів автоматизації», «Технічний сервіс енергообладнання», «Діагностування електрообладнання», «Інтелектуальна власність», «Ліцензування і сертифікація транспорту», «Основи сертифікації автомобілів».

Заняття з усіх дисциплін проводять у добре обладнаних аудиторіях і спеціалізованих лабораторіях. З метою поліпшення навчального процесу на базі підприємств регіону організовано сім філій. Наявність на філіях кафедри спеціалізованого обладнання та висококваліфікованих робітників дає можливість максимально наблизити навчальний процес до реального виробництва.

Зважаючи на те, що студенти інженерних спеціальностей все частіше поєднують навчання з роботою на виробництві, зрозумілою стає щораз більша популярність робочих спеціальностей, зокрема «Газоелектрозварювання» і «Слюсар з ремонту автомобілів». Отримані після завершення навчальних і технологічних практик міжнародні сертифікати дозволяють їм працювати як в Україні, так і за кордоном. Тому щорічно десятки студентів інженерно-технічного факультету опановують робочі професії.

Низку дисциплін педагоги кафедри викладають з елементами наукових досліджень. Це дозволяє студентам отримати навички наукової праці та вступити до аспірантури. Студенти, дипломники кафедри беруть участь у роботі щорічних наукових конференцій викладачів та студентів.

Наукову роботу колектив кафедри здійснює за тематикою «Дослідження надійності нової і відремонтованої сільськогосподарської техніки та розробка методів і технологій її підвищення». Функціонує студентський науково-дослідний гурток.

Усі викладачі кафедри беруть активну участь у науково-практичних конференціях, результатом яких є друк статей у фахових виданнях та нагородження почесними грамотами і дипломами.

Усього за останні роки викладачі кафедри опублікували понад 200 наукових статей, 150 методичних матеріалів, 98 авторських свідоцтв і патентів, 4 посібники з грифом Міністерства освіти і науки України.

Кафедра плідно співпрацює щодо навчальної та наукової діяльності з промисловими підприємствами міста й області, а також із вищими аграрними навчальними закладами України, Польщі та Білорусі.

Перспективи кафедри насамперед полягають в удосконаленні технології науково-методичної, науково-дослідницької роботи і педагогічних технологій на основі створення електронних навчальних комплексів у системі MOODLE; залученні найкращих студентів до наукової роботи; покращенні взаємодії з філіями кафедри на виробництві та виконанні робіт за госпдоговірною тематикою. Це дозволяє значно підвищити конкурентну спроможність випускників кафедри на ринку праці.

Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: ст. викл. В. О. Кроль, канд. с.-г. наук, доц. Т. В. Дудчак, канд. техн. наук, доц., зав. каф. П. П. Федірко, асист. В. В. Морозов, ст. лаб. А. П. Паціоркевич, другий ряд: лаб. А. О. Гончарук, канд. техн. наук, асист. О. А. Оленюк, канд. техн. наук, асист. М. М. Корчак, канд. техн. наук, доц. В. С. Бончик, техніки А. В. Підперигора, М. Т. Куровський

Кафедра сільськогосподарських машин і механізованих технологій

РУДЬ
Анатолій Володимирович
Завідувач кафедри, доктор філософії в галузі технічних наук, професор

А. В. Рудь — завідувач кафедри, голова ради Первинної організації ветеранів університету. Заслужений працівник освіти України. Відмінник освіти України. Відмінник аграрної освіти та науки України.

Народився 9 серпня 1946 р. в с. Слобідка Підлісноолексинецька Городоцького району Хмельницької області в сім’ї хліборобів.

Середню спеціальну освіту здобув у 1966 р. в Кам’янець-Подільському сільськогосподарському технікумі (спеціальність «Агрономія»). Трудову діяльність розпочав у 1966 р. агрономом колгоспу ім. Кірова, що на Городоччині Хмельницької області.

Вищу освіту здобув у 1971 р. в Кам’янець-Подільському сільськогосподарському інституті (спеціальність «Механізація сільського господарства»). За направленням працював старшим інженером з держтехнагляду в Кам’янець-Подільському районі Хмельницької області. У 2005 р. закінчив ПДАТУ (спеціальність «Професійне навчання. Механізація сільськогосподарського виробництва та гідромеліоративних робіт»).

Після служби в армії, з 1972 р. був асистентом кафедри сільськогосподарських і меліоративних машин. З 1977 р. працював старшим викладачем, а з 1985 р. — доцентом цієї кафедри. З 1991 р. дотепер обіймає посаду завідувача кафедри сільськогосподарських машин і механізованих технологій.

Має понад 400 наукових праць, а також 50 авторських свідоцтв і патентів. Видав підручник у двох томах, навчальні посібники та монографії.

Нагороджений трудовою відзнакою «Знак пошани», ювілейною медаллю «50 років Держтехнагляду України», медаллю ВДНГ СРСР, орденами «За заслуги в науці», «За заслуги в освіті», «Зірка пошани», відзнакою «За заслуги перед міською громадою», грамотами й подяками Міністерства аграрної політики України і Міністерства промислової політики України тощо.

Ректор університету, д-р. екон. наук, проф. В. В. Іванишин часто зустрічається і спілкується з колективом кафедри

Під час проведення навчальної практики студентів з управління сільськогосподарською технікою

Кафедру створено в 1972 р. як кафедру сільськогосподарських та меліоративних машин. Її першим завідувачем став канд. техн. наук, доц. В. Г. Черніков. Біля витоків кафедри стояли: канд. техн. наук, доц. А. М. Печуриця, канд. техн. наук, доц. В. О. Білодідов, канд. техн. наук, доц. М. І. Самокиш, канд. техн. наук, доц. І. І. Денисенко, канд. с.-г. наук, доц. М. В. Косов.

Упродовж 1974–1977 рр. кафедрою завідував канд. техн. наук, проф., заслужений працівник народної освіти України М. І. Самокиш. З 1977 до 1991 р. кафедру очолював канд. техн. наук, доц. В. С. Ревука.

З 1991 р. посаду завідувача кафедри обіймає доктор філософії, проф., заслужений працівник освіти України А. В. Рудь. У цьому ж році кафедру було перейменовано на кафедру сільськогосподарських машин. У 1997 р. кафедру розділили на дві: сільськогосподарських машин і механізації сільськогосподарського виробництва. Першою керував проф. М. І. Самокиш, другою — проф. А. В. Рудь. У 2006 р. зазначені кафедри було об’єднано в кафедру сільськогосподарських машин і механізованих технологій.

У штаті кафедри: канд. техн. наук, доц. В. Ю. Бурдега, канд. техн. наук, доц. В. І. Дуганець, канд. техн. наук, доц. В. В. Іліяшик, канд. техн. наук, доц. Ю. Ф. Павельчук, канд. техн. наук, асист. О. В. Думанський, асист. В. В. Мельник, техніки І категорії І. О. Мошенко, А. І. Бугера, П. р. Мельник.

На кафедрі викладають такі дисципліни: «Сільськогосподарські машини», «Механіко-технологічні властивості сільськогосподарських матеріалів», «Гідропривод сільськогосподарської техніки», «Система точного землеробства», «Система «машина-поле», «Механізація, електрифікація та автоматизація сільськогосподарського виробництва», «Машиновикористання в рослинництві», «Механізація технологічних процесів у рослинництві», «Система технологій в галузі», «Технологія виробництва, переробки та зберігання сільськогосподарської продукції», «Машини та обладнання агропромислового комплексу», «Діагностика електрифікованих сільськогосподарських машин», «Електропривод сільськогосподарських машин, агрегатів та поточних ліній», «Автоматизація електроприводу», «Методика викладання інженерних дисциплін», «Організація навчального процесу в закладах професійно-технічної освіти», «Методика виробничого навчання», «Теорія і методика наукових досліджень».

Навчальний процес забезпечують науково-педагогічні працівники з використанням мультимедійних засобів з елементами 3D-технологій. До кожної лекції викладачі готують студентам роздатковий матеріал для економії часу лекції на записування теми, плану лекції та списку рекомендованої літератури. Кожен науково-педагогічний працівник кафедри впродовж навчального року готує і впроваджує у навчальний процес електронні навчальні комплекси в системі «MOODLE», подає заявки для отримання патентів за участю студентів-гуртківців та дипломників кафедри.

Наукова робота співробітників кафедри спрямована на розроблення та вдосконалення робочих органів сільськогосподарських машин і механізованих технологій вирощування сільськогосподарських культур. За весь період існування кафедри виконали наукові дослідження і успішно захистили дисертації 19 аспірантів і пошукувачів. Двоє з них — Ю. Ф. Павельчук і В. І. Дуганець — старанно працюють над підготовкою докторських дисертацій. На кафедрі працюють за госпдоговірною тематикою з дослідження переущільнення ґрунтів на суму 20 000 грн і надають консалтингові послуги виробництву.

Викладачі кафедри написали та видали підручники, навчальні посібники та монографії, серед яких: «Механізація, електрифікація та автоматизація сільськогосподарського виробництва», «Проектування сільськогосподарських машин», «Основи механізації сільськогосподарського виробництва», «Практикум по сільськогосподарських машинах і знаряддях», «Дипломне проектування у вищих навчальних закладах Мінагрополітики України», «Герої праці – випускники Подільського державного аграрно-технічного університету» та ін.

Зусиллями кафедри відновлені та працюють у науково-дослідному центрі «Поділля» університету: зернова сівалка СЗ-3,6А, фрезерний культиватор КФ-5,4, очисник зернового вороху СВС-15; переобладнано штанговий обприскувач ОП-2000–2-01 комплектом «ХАРДІ» для хімічного захисту посівів сільськогосподарських культур від бур’янів, шкідників та збудників хвороб; відновлено й запущено в експлуатацію електромагнітну насіннєочисну машину ЕМС-1А; спроектовано й виготовлено машину ВС-0,4 для викопування сіянців і саджанців плодових дерев у науковому саду університету.

Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: канд. техн. наук, доц. В. І. Дуганець; д-р філософії, проф., зав. каф. А. В. Рудь; технік І. О. Мошенко; другий ряд: технік П. р. Мельник; канд. техн. наук, доц. В. В. Іліяшик; канд. техн. наук, доц. В. Ю. Бурдега; асист. В. В. Мельник; канд. техн. наук, асист. О. В. Думанський; канд. техн. наук, доц. Ю. Ф. Павельчук; технік А. І. Бугера;

Кафедра енергетики та електротехнічних систем в АПК

ГАРАСИМЧУК
Ігор Дмитрович
Завідувач кафедри, кандидат технічних наук, доцент

І. Д. Гарасимчук — завідувач кафедри.

Народився 15 листопада 1976 р. в с. Баламутівка Заставнівського району Чернівецької області.

У 1998 р. закінчив факультет механізації сільського господарства Подільської державної аграрно-технічної академії за спеціальністю «Механізація сільського господарства». Має кваліфікації магістра-педагога та інженера-енергетика. У жовтні 1998 р. вступив до аспірантури Національного аграрного університету, де навчався до листопада 2001 р.

У 2002 р. призначений на посаду асистента кафедри фізики і електрифікації Подільської державної аграрно-технічної академії. У 2002 р. здобув науковий ступінь кандидата технічних наук. У серпні цього ж року призначений в. о. доцента новоствореної кафедри енергетики сільськогосподарського виробництва.

З 2005 р. дотепер — завідувач кафедри енергетики сільськогосподарського виробництва (нині — кафедра енергетики та електротехнічних систем в АПК ПДАТУ).

У 2007 р. йому присвоєно вчене звання доцента кафедри енергетики сільськогосподарського виробництва.

Був занесений на Дошку пошани ПДАТУ, неодноразово нагороджений грамотами та подяками.

Стажування на підстанції електричних мереж

Екскурсія на Нетішинській атомній електростанції

Підготовка інженерів-енергетиків сільськогосподарського виробництва на факультеті механізації сільського господарства Подільської аграрно-технічної академії розпочалася в 1998 р.

На базі кафедри фізики та електрифікації сільського господарства (завідувач канд. фіз.-мат. наук, доц. М. М. Чіркін) у 2002 р. створено кафедру «Енергетика сільськогосподарського виробництва». Першим завідувачем кафедри став канд. техн. наук, доц. Ю. І. Панцир. У 2008 р. кафедру перейменовано на кафедру «Енергетики та електротехнічних систем в АПК» (з 2005 р. і по теперішній час завідувач кафедри — канд. техн. наук, доц. І. Д. Гарасимчук).

Свого часу на кафедрі працювали: д-р техн. наук, проф., акад. Української академії аграрних наук І. І. Мартиненко; д-р техн. наук, проф. О. Д. Черенков; почесний проф. ПДАТУ Г. Б. Грубі; канд. техн. наук, доц. В. Г. Камишлов; канд. техн. наук, доц. О. Й. Бомк; канд. фіз.-мат. наук, доц. С. Б. Слободян; канд. екон. наук, доц. Ю. А. Пастух; канд. екон. наук, доц. А. В. Печенюк; канд. техн. наук, доц. П. П. Краснолуцький; канд. техн. наук О. В. Калініченко; старші викладачі П. В. Герасимов та В. С. Богуцький; асистенти Б. В. Чорний, Є. Б. Опольський, В. О. Любко, А. С. Верстюк, А. Ю. Нісходовська, О. В. Бордюг, А. А. Марчишин; лаб. О. В. Яворська; навчальні майстри С. В. Чірков, А. А. Сторожук, В. В. Заришняк, Д. М. Люльчук, В. А. Мамчур, В. Г. Никифорук, В. В. Сікорський, р. В Божок, р. О. Яковинен, Ю. В. Шаповал.

Зараз на кафедрі працюють: д-р техн. наук, проф. Б. І. Котов; канд. техн. наук, доц. Ю. І. Панцир; канд. техн. наук, доц. І. Й. Гордійчук; канд. техн. наук, доц. В. М. Дубік; канд. техн. наук, доц. П. В. Потапський; канд. техн. наук, доц. Л. М. Михайлова; канд. екон. наук, доц. Е. В. Добровольська; канд. техн. наук, асист. О. В. Козак; канд. техн. наук, асист. В. А. Мазур; канд. с.-г. наук, асист. Д. В. Вільчинська; асистенти О. В. Горбовий, В. Г. Хворостовський, А. В. Голобродський; технік І. Т. Арцаблюк; лаборанти Т. І. Волкова та В. С. Ревуцький.

Кафедра енергетики та електротехнічних систем в АПК, яка є випусковою для спеціальностей «Енергетика та електротехнічні системи в АПК», «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», забезпечує вивчення понад 40 навчальних дисциплін.

Високий науковий потенціал кафедри зосереджений на дослідженні та визначенні шляхів зростання ефективності енергопостачання, енергоспоживання та енергозбереження на підприємствах агропромислового комплексу. На кафедрі функціонують 10 навчальних лабораторій.

Основні напрями наукової роботи: зменшення енерговитрат і автоматизація виробництва продукції тваринництва та птахівництва; новітні методи енергозбереження в аграрному виробництві; розроблення методів і електронних систем електромагнітної технології для лікування тварин та знищення шкідників; створення систем контролю параметрів технологічних процесів; розроблення та дослідження альтернативних систем енергопостачання.

Увесь період навчання студенти разом із викладачами замаються науковими розробками, виконують реальні технічні проекти, за результатами чого публікують наукові роботи. Це дозволяє отримати практичні навики та продемонструвати свої можливості потенційним працедавцям.

Практичне навчання студентів відбувається за наскрізною програмою практичної підготовки. Навчальні практики студентів проводять у начальних майстернях, лабораторіях та філіях кафедри, де є необхідні умови. Кожного року студенти проходять виробничу практику на підприємствах енергетичного профілю. Найкращі студенти кафедри практикуються за кордоном у різних країнах світу.

Кафедра активно співпрацює з найкращими науковими школами визначних вчених і виробничників, а також найбільшими аграрними навчальними закладами України. Проекти співпраці супроводжують стажуванням студентів та викладачів у партнерських організаціях України та за її межами.

Колектив кафедри. зліва направо: перший ряд: канд. техн. наук, доц. І. Й. Гордійчук; канд. с.-г. наук, асист. Д. В. Вільчинська; канд. техн. наук, доц. Т. Д. Гуцол; канд. техн. наук, доц., зав. каф. І. Д. Гарасимчук; канд. техн. наук, доц. Л. М. Михайлова; канд. техн. наук, доц. Ю. І. Панцир; другий ряд: технік Б. С. Лавренчук; асист. А. В. Голобродський; навч. майс. М. А. Василинич; лабор. В. С. Ревуцький; асист. В. Г. Хворостовський; канд. техн. наук, асист. О. В. Козак; канд. техн. наук, доц. П. В. Потапський; канд. техн. наук, асист. В. А. Мазур; асист. О. В. Горбовий; канд. техн. наук, доц. В. М. Дубік; асист. М. В. Вусатий; технік І. Т. Арцаблюк; технік С. О. Руденко

Кафедра охорони праці та фізичного виховання

МАРУЩАК
Анатолій Миколайович
Завідувач кафедри, кандидат сільськогосподарських наук, доцент

А. М. Марущак — завідувач кафедри.

Народився 19 червня 1949 р. в с. Залісці Дунаєвецького району Хмельницької області.

У 1966 р. закінчив Балинську середню школу. Рік працював помічником тракториста в колгоспі.

Після завершення навчання в Кам’янець-Подільському сільськогосподарському інституті, в 1972 р. працював старшим інженером з експлуатації автопарку районного об’єднання «Сільгосптехніка» Дунаєвецького району Хмельницької області.

У 1973 р. прийнятий асистентом кафедри експлуатації машинно-тракторного парку Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту. Далі працював викладачем, старшим викладачем кафедри охорони праці і радянського права.

У 2001 р. захистив кандидатську дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук, а згодом йому було присвоєно вчене звання доцента.

На посаді завідувача кафедри охорони праці та фізичного виховання працює з 2002 р. дотепер.

Займається розробленням системи навчання щодо атестації знань працівників агроформувань з охорони праці, створенням системи управління охороною праці на підприємствах АПК.

Автор 86 наукових праць, 14 науково-методичних посібників та рекомендацій.

Засідання кафедри

Кафедру створено у 1971 р. Завідувачем кафедри на той час був канд. техн. наук, доц. Д. Ф. Каминін. У зв’язку з розширенням навчального закладу та відкриттям нових факультетів, у 1978 р. організовано кафедру охорони праці та радянського права. Очолив кафедру канд. техн. наук, доц. М. С. Христич.

Упродовж 1983–1983 рр. кафедрою керував ст. викл. А. М. Марущак.

З 1983 до 1991 р. посаду завідувача кафедри обіймала канд. техн. наук, доц. С. О. Буракова. У 1991 р. їй було присвоєно вчене звання професора.

У результаті поділу та створення нових кафедр та факультетів, того ж 1991 р. створено кафедру екології та безпеки життєдіяльності, завідувачем якої призначено канд. біол. наук, доц. В. П. Гищука.

Унаслідок змін навчальних планів та впровадження нових спеціальностей, у 1997 р. організовано кафедру машиновикористання сільськогосподарської техніки і охорони праці. Її очолив канд. техн. наук, доц. В. В. Свєчніков, а в 2000 р. — канд. с.-г. наук, доц. П. І. Роздорожнюк.

У 2002 р. кафедру машиновикористання сільськогосподарської техніки і охорони праці було розділено і створено кафедру охорони праці, яку очолив канд. с.-г. наук, доц. А. М. Марущак.

У зв’язку з реорганізацією кафедр у Подільському державному аграрно-технічному університеті, в 2015 р. кафедру охорони праці було об’єднано з кафедрою фізичного виховання й утворено кафедру охорони праці та фізичного виховання. Її очолив уже згаданий канд. с.-г. наук, доц. А. М. Марущак.

У штаті кафедри: три кандидати наук, доценти, п’ять викладачів фізичного виховання, з них два майстри спорту, навчальний майстер, лаборант. Педагоги кафедри проводять заняття зі студентами всіх спеціальностей факультетів ПДАТУ.

Кафедра забезпечує вивчення таких дисциплін: «Безпека життєдіяльності», «Основи охорони праці», «Охорона праці в галузі», «Цивільний захист», «Інженерне діловодство», «Професійне діловодство», «Транспортне діловодство», «Ергономіка», «Фізичне виховання».

Усі лабораторії і кабінети обладнані наочними засобами навчання — стендами, приладами для проведення лабораторних робіт, комплектом первинних засобів пожежогасіння та надання першої долікарської допомоги, а також необхідним комплектом методичних вказівок щодо проведення практичних і лабораторних робіт з усіх дисциплін, які викладають на кафедрі.

Науково-методичну роботу на кафедрі здійснюють за такою тематикою:

– вплив обробітку ґрунту, екологічно-доцільних норм мінеральних добрив на урожай силосної та зернової кукурудзи в умовах південно-західної частини Лісостепу України;

– використання замінників молочних кормів (на сої) різних технологій приготування в годівлі телят української чорно-рябої молочної породи;

– організація роботи з охорони праці на підприємствах системи АПК;

– теоретичні основи безпеки життєдіяльності;

– результати експериментального дослідження роботи роторного культиватора.

Викладачі кафедри написали підручники та посібники для студентів навчальних закладів ІІІ–ІV рівнів акредитації: «Охорона праці в сільському господарстві», «Збірник документів інженера з охорони праці», «Охорона праці в запитаннях і відповідях»; практикум з дисциплін «Основи охорони праці» та «Охорона праці в галузі», «Охорона праці в тваринництві», «Охорона праці в рослинництві», «Безпека життєдіяльності. Практикум», «Транспортне діловодство», «Цивільний захист. Навчальний посібник», «Безпека життєдіяльності. Навчальний посібник».

Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: викл. Т. В. Комарова, канд. с.-г. наук, доц., зав. каф. А. М. Марущак, навч. майст. Н. В. Андрєєва; другий ряд: викл. С. П. Степанков, викл. В. М. Цимбалістий, канд. с.-г. наук М. А. Тиш, канд. техн. наук М. П. Супрович, викл. О. І. Хомовський, викл. С. А. Андреєв

Кафедра професійної освіти

ДУГАНЕЦЬ
Віктор Іванович
Завідувач кафедри, доктор педагогічних наук, професор

В. І. Дуганець — завідувач кафедри.

Народився 29 жовтня 1955 р. в м. Первомайську Попаснянського району Луганської області.

Трудову діяльність розпочав 1973 р. в колгоспі «Перемога» с. Велика Медведівка Шепетівського району Хмельницької області з посади помічника комбайнера.

У 1981 р. закінчив факультет механізації сільського господарства Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту за спеціальністю механізація сільського господарства і отримав кваліфікацію інженера-механіка.

Навчався у стаціонарній аспірантурі Саратовського інституту механізації сільського господарства імені М. І. Калініна, де в 1993 р. захистив кандидатську дисертацію. У 1995 р. отримав вчене звання доцента.

18 травня 2016 р. у спеціалізованій вченій раді Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка захистив докторську дисертацію. У 2018 р. отримав вчене звання професора.

З листопада 2014 до червеня 2017 р. працював на посаді завідувача кафедри тракторів, автомобілів та енергетичних засобів, а 30 червня 2017 р. обраний за конкурсом на посаду завідувача кафедри професійної освіти.

Нагородження переможців 1-го туру Всеукраїнської олімпіади з «Психології», керівник — доцент О. М. Васильєва

Навчальне заняття зі студентами спеціальності «Професійна освіта», викладач — доц. О. П. Ляска

Проведення Всеукраїнського радіодиктанту з української мови «Пишемо разом», керівники — доц. О. П. Прокопова, асистенти О. В. Книш, О. М. Красуцький

Кафедру створено у 2004 р. як базовий структурний підрозділ Подільського державного аграрно-технічного університету, що здійснює навчально-виховну і науково-методичну діяльність за спеціальністю «Професійна освіта» з відповідних нормативних професійно-орієнтованих дисциплін, україномовних і психологічних дисциплін для усіх інших спеціальностей.

Першим завідувачем кафедри став канд. психол. наук, доц. О. П. Ляска. З 2015 р. кафедру очолював д-р пед. наук, проф. І. М. Бендера, а з 2017 р. кафедрою керує д-р пед. наук, проф. В. І. Дуганець.

У штаті кафедри: д-р пед. наук, проф. В. І. Дуганець, канд. психол. наук, доц. О. П. Ляска, канд. пед. наук, доц. О. П. Прокопова, канд. психол. наук, доц. О. М. Васильєва, канд. філол. наук О. В. Книш, асист. О. М. Красуцький.

На кафедрі викладають такі дисципліни:

– «Українська мова за професійним спрямуванням»;

– «Психологія»;

– «Педагогіка»;

– «Психологія управління»;

– «Культура мовлення та ораторське мистецтво»;

– «Методика викладання інженерних дисциплін»;

– «Транспортна психологія»;

– «Методика виховної роботи»;

– «Методика контролю знань»;

– «Методика викладання інженерних дисциплін»;

– «Технічні засоби навчання».

Пріоритетами діяльності кафедри є:

– поглиблення знань інноваційного характеру в галузі професійної педагогіки, педагогічної психології, креативних технологій навчання, теорії і методики викладацької діяльності, оволодіння засобами впровадження інноваційних педагогічних технологій;

– поглиблення спеціальних знань у галузі конструювання змісту та дидактичного проектування загальнотехнічних і спеціальних навчальних дисциплін.

Діяльність кафедри ґрунтується на реалізації принципів Концепції розвитку неперервної педагогічної освіти:

– неперервності;

– поєднання національних освітніх традицій та найкращого світового досвіду;

– інноваційності.

Головними завданнями кафедри є:

– фундаментальна та професійна підготовка кваліфікованих фахівців для педагогічної, організаційно-управлінської, викладацької, аналітичної та дослідницької діяльності на підприємствах і організаціях різних галузей народного господарства і різних форм власності;

– організація і забезпечення навчального процесу з дисциплін кафедри, проведення виховної роботи серед студентів, виконання наукових досліджень, участь у підготовці та підвищенні кваліфікації науково-педагогічних кадрів;

– безперервне вдосконалення якості викладання, розвиток творчих можливостей студентів;

– комплексне методичне забезпечення навчальних дисциплін кафедри: підготовка підручників, навчальних посібників з використанням найбільш досконалих методів; ефективне використання сучасної навчальної техніки та обладнання;

– участь у професійній орієнтації абітурієнтів;

– вивчення, узагальнення і розповсюдження досвіду роботи найкращих викладачів; допомога викладачам в оволодінні педагогічною майстерністю;

– проведення наукових досліджень з наукових проблем за профілем кафедри; організація науково-дослідної роботи студентів;

– співробітництво з однопрофільними кафедрами інших вишів України та зарубіжжя в навчальній, навчально-методичній, науково-дослідній роботі, а також із зарубіжними науково-дослідними установами за профілем кафедри.

Колектив кафедри. Зліва направо: канд. психол. наук, доц. О. М. Васильєва, канд. пед. наук, доц. О. П. Прокопова, канд. психол. наук, доц. О. П. Ляска, д-р пед. наук, проф., зав. каф. В. І. Дуганець, лаб. Н. І. Лучинська, асист. О. М. Красуцький, канд. філол. наук, асист. О. В. Книш

Кафедра транспортних технологій та засобів АПК

КОМАРНІЦЬКИЙ
Сергій Петрович
Завідувач кафедри, кандидат технічних наук, доцент

С. П. Комарніцький — завідувач кафедри.

Народився 22 липня 1981 р. в с. Баговиця Кам’янець-Подільського району Хмельницької області.

У 2004 р. закінчив Інститут механізації і електрифікації сільського господарства Подільської державної аграрно-технічної академії за спеціальністю «Механізація сільського господарства», отримавши кваліфікацію інженера-механіка за ОКР «Магістр». У жовтні 2005 р. вступив до аспірантури Подільського державного аграрно-технічного університету, де навчався до листопада 2008 р.

У 2007 р. працював асистентом кафедри транспортних технологій Подільського державного аграрно-технічного університету. В 2012 р. здобув науковий ступінь кандидата технічних наук.

У цьому ж році призначений в. о. доцента кафедри транспортних технологій. У 2015 р. йому присвоєно вчене звання доцента кафедри транспортних технологій та засобів АПК.

З 2015 р. дотепер обіймає посаду завідувача кафедри транспортних технологій та засобів АПК Подільського державного аграрно-технічного університету.

Лекцію читає канд. техн. наук, доц. С. М. Замойський

Історія кафедри розпочалася на початку 2000-х рр. Тоді на факультеті механізації сільського господарства відкривали нові спеціальності для підготовки висококваліфікованих фахівців.

У 2002 р. стартувала підготовка студентів за спеціальністю «Організація і регулювання дорожнього руху», а в 2003 р. — за спеціальностями «Організація перевезень і управління на транспорті» та «Автомобілі і автомобільне господарство».

З метою підготовки і випуску перших бакалаврів у 2007 р. в Інституті механізації і електрифікації сільського господарства створено випускову кафедру транспортних технологій. Для кафедри було збудовано новий навчальний корпус.

Завідувачем кафедри став канд. техн. наук, доц., перший проректор університету В. І. Дуганець. Сьогодні кафедру очолює канд. техн. наук, доц. С. П. Комарніцький. На кафедрі працюють: ректор університету, д-р екон. наук, проф., заслужений працівник сільського господарства України В. В. Іванишин, проректор з науково-педагогічної і виховної роботи, канд. техн. наук, доц. Т. Д. Гуцол, канд. техн. наук, доц. С. М. Замойський, канд. техн. наук, доц. Ю. П. Фірман, асист. В. А. Мельник, асист. Д. Б. Теренов, асист. В. І. Дашко, ст. лаб. І. В. Кувила, технік М. А. Рудик, завідувач навчально-практичної майстерні (полігон) В. А. Янковський. Також на кафедрі працювали: д-р техн. наук, член-кореспондент Національної академії аграрних наук України О. В. Сидорчук, асистенти С. Л. Олексійко, П. А. Приступа, О. В. Зеленський, О. В. Шелега.

Практичні заняття з організації дорожнього руху
Заняття з технічних засобів організації дорожнього руху

Науково-дослідну роботу співробітники кафедри проводять за тематикою «Оптимізація транспортних процесів в агропромисловому комплексі».

Основними завданнями науково-дослідної роботи є:

– удосконалення логістично-транспортного обслуговування перевезень вантажів у внутрішньому і міжнародному сполученнях;

– покращення методів організації дорожнього руху;

– оптимізація транспортної інфраструктури агропромислового комплексу;

– підвищення рівня безпеки руху транспортних засобів при перевезенні вантажів і пасажирів.

За роки існування кафедри видано 3 монографії, 10 навчальних посібників, опубліковано більш ніж 100 статей у фахових виданнях, 50 тез доповідей на міжнародних, всеукраїнських науково-теоретичних і практичних конференціях, підготовлено понад 700 бакалаврів за напрямом «Транспортні технології», 500 фахівців за спеціальностями «Організація і регулювання дорожнього руху» та «Організація перевезень і управління на транспорті», 50 магістрів за спеціальностями «Транспортні технології» та «Транспортні технології і засоби в агропромисловому комплексі».

Підготовка фахівців з транспортних технологій дозволяє поєднати теоретичні знання і практичний досвід, тож окрім лекцій педагоги кафедри надають важливе значення поглибленому практичному навчанню студентів.

Навчальний процес організовують із великою кількістю лабораторно-практичних занять, курсових і дипломних проектів, а також власне практики студентів. Кожен із названих етапів навчання має свої особливості та можливості практичної підготовки фахівців і вимагає цілеспрямованої роботи. Після отримання диплома випускники можуть успішно працювати на ділянці виробництва, що відповідає їхній спеціальності та кваліфікації.

Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: канд. техн. наук, доц., зав. каф. С. П. Комарніцький, ст. лаб. І. В. Кувила; д-р екон. наук, проф. В. В. Іванишин; канд. техн. наук, доц. Л. С. Шелудченко; канд. техн. наук, доц. Ю. П. Фірман; другий ряд: технік М. А. Рудик; асист. В. А. Мельник; канд. техн. наук, доц. Т. Д. Гуцол; канд. техн. наук, доц. С. М. Замойський; зав. майстерні В. А. Янковський, асист. Д. Б. Теренов

Кафедра тракторів, автомобілів та енергетичних засобів

ВОДЯНИК
Іван Іванович
Завідувач кафедри, доктор технічних наук, професор

І. І. Водяник — завідувач кафедри.

Народився 3 липня 1933 р. в с. Іпатово Ставропольського краю (Росія). Після закінчення в 1956 р. Азово-Чорноморського інституту механізації сільського господарства, протягом 1960–1963 рр. навчався в аспірантурі цього ж інституту.

Спочатку працював викладачем сільськогосподарського інституту, а з 1963 р. — старшим науковим співробітником і керівником лабораторії в Сибірській філії науково-дослідного інституту в Красноярську. З 1968 р. — доцент кафедри тракторів і автомобілів Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту.

Науковий ступінь доктора технічних наук здобув у 1987 р. за спеціальністю «Автомобілі і трактори». У 1989 р. йому було присвоєно вчене звання професора.

Опублікував приблизно 160 наукових праць. Видав монографію «Воздействие ходовых систем на почву. Научные основы», навчальний посібник «Експлуатаційні властивості тракторів і автомобілів» та ін.

Проведення заняття з дисципліни «Газопостачання в АПК»

Технічні розробки науково-педагогічних працівників кафедри

Д-р пед. наук, проф. В. І. Дуганець, ст. викл. В. В. Майсус і лаб. Т. М. Ревуцька готуються до занять

Кафедру створено в 1966 р. як кафедру тракторів і автомобілів. Вона об’єднувала такі дисципліни: «Конструкції тракторів і автомобілів», «Основи теорії та розрахунку тракторних і автомобільних двигунів», «Основи теорії та розрахунку тракторів і автомобілів», «Теплотехніка та застосування теплоти в сільському господарстві», «Правила дорожнього руху».

Першим завідувачем кафедри був канд. техн. наук, доц. Ф. М. Музичук. Із 1977 р. кафедру очолював канд. техн. наук, доц. Ю. А. Бобильов. Із 1987 р. дотепер посаду завідувача кафедри обіймає д-р техн. наук, проф., дійсний член Міжнародної академії аграрної освіти І. І. Водяник.

У різні роки на кафедрі працювали науково-педагогічні працівники: А. А. Більневіч, Є. П. Коваленко, А. А. Кірічек, І. П. Олійник, Б. Г. Койфман, В. С. Таралевич, М. М. Баюк, Г. Н. Кучеров, Й. К. Шевчук, В. М. Воскресенський, В. Д. Близнець, А. С. Бурко, В. В. Смільський, О. І. Брензей, М. М. Клєвцов, А. М. Божок, В. О. Прокопчук, М. І. Кизима.

За останні десять років співробітники кафедри захистили дві дисертації:

– В. В. Чекменьов (2007) — на тему «Безступінчасте регулювання потужності дизеля при виконанні сільськогосподарських робіт застосуванням універсального регулятора», отримавши науковий ступінь кандидата технічних наук;

– В. І. Дуганець (2016) — на тему «Теорія і практика виробничого навчання майбутніх фахівців аграрно-інженерного напряму», отримавши науковий ступінь доктора педагогічних наук.

На кафедрі викладають такі дисципліни: «Трактори і автомобілі», «Автомобілі», «Автомобільні двигуни», «Альтернативні енергоустановки», «Газопостачання АПК», «Гідравліка», «Гідравліка та водопостачання в АПК», «Гідравліка, гідро- і пневмоприводи», «Електронне та електричне обладнання автомобілів», «Енергозбереження в теплоенергетичних системах та комунально-житловому господарстві», «Моделювання технологічних процесів і систем», «Моделювання технологічних процесів підприємств автомобільного транспорту», «Нові енергетичні засоби», «Основи сертифікації автомобілів», «Основи технології виробництва та ремонту автомобілів», «Основи технічної діагностики автомобілів», «Основи теплотехніки», «Паливно-мастильні та інші експлуатаційні матеріали», «Прикладні комп’ютерні технології», «Сучасні тенденції розвитку конструкцій автомобілів», «Стратегія сталого розвитку транспорту», «Сучасні методи розрахунку при проектуванні машин», «Теплотехніка і гідравліка», «Теплотехніка та теплоенергетичні установки», «Технічна експлуатація автомобілів», «Технологічне обладнання для обслуговування та ремонту автомобілів», «Транспортні засоби», «Фірмове обслуговування транспортних засобів», «Фірмове обслуговування автомобілів».

За час існування кафедри було створено й обладнано сучасним устаткуванням десять лабораторій загальною площею понад 1000 м2. Це три лабораторії конструкцій тракторів і автомобілів; лабораторія енергетичних засобів у сільському господарстві, паливно-мастильних та інших експлуатаційних матеріалів; лабораторія випробувань тракторів і автомобілів; лабораторія теплотехніки; лабораторія випробувань двигунів внутрішнього згоряння; лабораторія гідравліки; лабораторія енергозбереження в теплоенергетичних системах та ЖКГ; лабораторія газопостачання АПК.

Окрім того, було створено автотракторний полігон, клас автотренажерів та спеціалізований клас технічних засобів навчання з вивчення конструкцій тракторів і автомобілів. Усі лабораторії обладнані необхідним сучасним устаткуванням і методичними матеріалами.

Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: канд. техн. наук, доц. О. А. Роляк, д-р техн. наук, проф., зав. каф. І. І. Водяник, лаб. Т. М. Ревуцька, д-р пед. наук, проф. В. І. Дуганець; другий ряд: канд. техн. наук, доц. П. П. Краснолуцький, ст. викл. В. В. Майсус, канд. техн. наук, доц. В. В. Чекменьов, технік М. П. Волинкін, лабор. В. Л. Пукас, асист. С. Л. Олексійко