Науково-дослідний інститут круп’яних культур ім. О. Алексеєвої

БУРДИГА
Віталій Миколайович
Директор інституту, кандидат сільськогосподарських наук

Народився 14 серпня 1982 р. в м. Кам’янці-Подільському Хмельницької області. У 2006 р. закінчив Подільський державний аграрно-технічний університет з відзнакою за спеціальністю «Агрономія».

Кандидатську дисертацію захистив у 2013 р. на тему «Формування зернової продуктивності сорго зернового та соризу залежно від строку і способу сівби в умовах Лісостепу західного». Напрям наукового дослідження — історичний нарис, походження, збереження та інтродукція колекції світового генофонду гречки.

З 2010 р. — асистент кафедри землеробства, агрохімії і ґрунтознавства ПДАТУ.

У 2014 р. призначений директором Науково-дослідного інституту круп’яних культур ім. О. Алексеєвої.

Інститут виконує роботу згідно з Конституцією та чинним законодавством України, Законом України «Про насіння і садивний матеріал», Законом України «Про охорону прав на сорти рослин», указами та розпорядженнями Президента України, постановами та розпорядженнями Уряду України, наказами та вказівками Міністерства освіти і науки України, Статутом Подільського державного аграрно-технічного університету.

Напрями діяльності інституту:

З метою підвищення продуктивності сільського господарства України та його окремих галузей необхідне виявлення корисних та дієвих чинників, які б сприяли цьому процесу. Актуальним для вирішення зазначеної проблеми є об’єктивне дослідження в історичній площині діяльності найвидатніших вчених та практичної ефективності запроваджених ними науково-організаційних структур, ведення дослідницького процесу в різних сферах аграрної науки — одного з найважливіших рушіїв розвитку галузі.

Як свідчить наукова практика, досягнути результатів при виконанні наукоємних завдань можливо лише за наявності висококваліфікованих дослідників, об’єднаних спільністю підходів до вирішення проблеми, стилем роботи, спільним мисленням, ідеями та методами їх реалізації. Усі ці моменти поєднуються в понятті «наукова школа».

Багаторічне існування наукових шкіл свідчить про надзвичайну ефективність такої форми колективних досліджень. Хоча історія аграрної науки України багата на імена видатних учених, які створили всесвітньо відомі наукові школи та досягли в дослідній справі високих результатів, роль особистості керівника в них часто неоцінена.

Форма гречки «Салатна». Однотонне салатове забарвлення стебла і листя, високоросла (100–140 см), сильно гілкується (7–20 гілок). Стебло слабо ребристе, товсте, слабо опушені вузли. Листки середньої величини, товсті, серцевидної або широко стріловидної форми світло-жовто-зелені

Завідувач лабораторії селекції та насінництва гречки ПДАТУ А. В. Рарок проводить наукові досліди
Карлик типу «Малиш». Дуже низькорослий, редуковані вузли, високий ступінь наслоєння листкових слідів, вузли преривчасті, розміщені спірально. Стебло гладке з 10–26 вузлами. Суцвіття дрібні, плоди дрібні (маса — 1000 зерен 18,2–19,5 г), коричневі, без малюнку, веретеновидної форми

Народження наукової школи неможливе без появи видатного ученого з новою науковою програмою й методологією її реалізації, людини, яка поєднує в собі талант дослідника та вчителя. Зазначені риси були притаманні Олені Семенівні Алексеєвій — видатному вченому селекціонеру, академіку, заслуженому діячу науки і техніки України, академіку Міжнародної академії аграрної освіти Російської Федерації, Міжнародної академії інформатизації, Міжнародної академії екології та безпеки життєдіяльності, Академії екологічних наук Республіки Молдова, Академії наук вищої школи України. З ім’ям О. С. Алексеєвої нерозривно пов’язана історія створення та минуле наукової школи «Fagopyrum», школи вчених з селекції, насінництва, та технології вирощування цінної круп’яної культури — гречки.

У 1972 р. при кафедрі рослинництва організовано науково-дослідну лабораторію гречки, яку в 1979 р. реорганізовано в Проблемну науково-дослідну лабораторію гречки, а в 1997 р. — в Науково-дослідний інститут круп’яних культур. Згідно з Рішенням Вченої ради університету від 26 червня 2014 р., інституту присвоєно ім’я О. Алексеєвої.

Історичний аналіз минулого засвідчує, що наукова діяльність акад. АН ВШ України О. С. Алексеєвої є вагомим внеском в утвердження аграрної науки в Україні, а сформована наукова школа «Fagopyrum» — яскравий приклад ефективної науково-організаційної структури ведення дослідницького процесу. Її широкий, багаторічний досвід і глибокі знання у сфері селекції та насінництва гречки мають велике значення і актуальність для сьогодення та на перспективу.