Наукова і науково-технічна діяльність

Історія розвитку наукової діяльності в ПДАТУ розпочалася з моменту його становлення і є невід’ємним складником процесу підготовки висококваліфікованих фахівців. За столітню історію університет здобув багатий досвід науково-інноваційної діяльності та сформував потужний творчий, кадровий і науково-методичний ресурс, що сьогодні об’єднує майже 300 докторів і кандидатів наук, приблизно 100 аспірантів і докторантів.

Сучасна наукова діяльність ПДАТУ успішно реалізується в галузях рослинництва, тваринництва, ветеринарної медицини, агроінженерії, енергетики, екології, землевпорядкування, економіки, педагогіки тощо. Пріоритетними напрямами є: збереження та вивчення генофонду гречки з метою створення національного банку зародкової плазми роду «Fagopyrum»; створення та дослідження альтернативних систем енергопостачання; розроблення та впровадження в клінічну практику ефективних методів ветеринарного обслуговування тварин; розроблення нових підходів оцінки мікробіологічної безпечності продуктів харчування за рахунок удосконалення нормативно-методичної бази контролю; покращення системи обороноздатності й цивільного захисту України; науково-інноваційні проблеми ботанічного саду; розроблення конструкцій природно-техногенних геоекосистем з підвищеними рівнями екологічної безпеки; сприяння конвергенції розвитку аграрної сфери до євростандартів; дослідження проблем компетентнісно-особистісного підходу в підготовці фахівців-аграріїв; розширення діяльності університету у впливових міжнародних організаціях, проектах, програмах, створення спільних з міжнародними організаціями структур.

Міжнародна науково-практична конференція «Аграрна наука та освіта в умовах євроінтеграції», 20–22 березня 2018 р.

Наукові дослідження здійснюють на базі інфраструктури 13 структурних підрозділів, серед яких: 4 факультети, 2 інститути, Науково-дослідний центр «Поділля», наукова бібліотека, ботанічний сад, ветеринарна клініка, студентська навчальна ферма, колекційний плодовий сад і навчальна пасіка.

Особливе місце посідає Науково-дослідний інститут круп’яних культур ім. О. С. Алексеєвої, діяльність якого спрямована на підтримку та збереження колекції світового генофонду гречки роду «Fagopyrum Mill». Окрім того, інститут проводить наукові дослідження з питань генетики, селекції і насінництва гречки з метою забезпечення виробників-аграріїв насінням високих репродукцій.

Підготовку кадрів вищої кваліфікації в університеті здійснюють за програмами PhD та в докторантурі, а основною ланкою в системі атестації наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації є спеціалізовані вчені ради, які покликані забезпечувати високий рівень вимог при атестації.

В університеті успішно функціонують 2 спеціалізовані вчені ради із захисту докторських і кандидатських дисертацій за спеціальностями: 06.01.09 «Рослинництво», 08.00.03 «Економіка та управління національним господарством» і 08.00.04 «Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності)».

Наукова продукція університету, як результат наукової та науково-технічної діяльності, відображена в різних формах інтелектуальної власності. Зокрема, протягом останніх п’яти років, співробітники університету опублікували понад 30 монографій, приблизно 1500 наукових статей, з яких понад 300 — у зарубіжних виданнях. Університетський банк об’єктів інтелектуальної власності поповнився 144 охоронними документами.

ПДАТУ стабільно утримує позиції одного з провідних закладів вищої освіти в регіоні, де постійно відбувається обмін думками і фахові дискусії серед учених, державних службовців, представників бізнесу, де щороку проводять приблизно 50 різноманітних науково-технічних і просвітницьких заходів. Зокрема, упродовж 2018 р. на базі університету відбулися Міжнародна науково-практична конференція «Аграрна наука та освіта в умовах євроінтеграції», ІІ Міжнародна науково-методична конференція «Проблеми підготовки фахівців-аграріїв у навчальних закладах вищої та професійної освіти», ХІІ Всеукраїнська науково-практична конференція студентів та молодих науковців «Перші наукові кроки — 2018», науково-просвітницький захід до Дня науки «Науковий пікнік у вишиванці», Х Міжнародна конференція «Клімат орного поля», V Міжнародна наукова конференція студентської та учнівської молоді «Стан та перспективи виробництва, переробки і використання продукції тваринництва», Міжнародний науково-практичний форум «Бджільництво України: світовий досвід у галузі бджільництва та перспективи розвитку в Україні». Організацію і проведення наукових заходів в університеті здійснюють на основі принципів плановості й періодичності, самоокупності та синхронізації з випуском періодичних фахових видань.

Фестиваль науки і творчості «Науковий пікнік у вишиванці», 31 травня 2018 р.

Університет є засновником (співзасновником) наукових журналів: «Подільський вісник: сільське господарство, техніка, економіка», «Інноваційна економіка», «Інститут бухгалтерського обліку, контроль та аналіз в умовах глобалізації», «Економічний дискурс», «Професійно-прикладні дидактики», які включено до Переліку наукових фахових видань Міністерства освіти і науки України та індексуються міжнародними наукометричними базами даних.

В умовах глобалізації міжнародна наукова співпраця закладів вищої освіти в науково-освітній сфері набуває особливого значення. З метою інтеграції освітньої та наукової діяльності ПДАТУ з року в рік розширює міжнародне співробітництво з університетами інших держав, активно співпрацює із зарубіжними партнерами у сфері фундаментальних і прикладних досліджень. Протягом останніх років реалізоване масштабне наукове співробітництво з університетами Польщі, Ізраїлю тощо. На підставі 26 міжнародних договорів, право на участь у програмах академічної мобільності мають здобувачі вищої освіти всіх освітніх рівнів, особи, які здобувають наукові ступені доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук, науково-педагогічні, наукові та педагогічні працівники.

Окрім участі у програмах академічної мобільності, реалізації міжнародної співпраці сприяють обмін статтями в наукових журналах, які зареєстровані в наукометричних базах, написання спільних колективних монографій і проведення наукових конференцій.

В університеті та його підрозділах успішно функціонує Наукове товариство студентів та молодих учених. Серед основних його здобутків у 2018 р.: 12 переможців всеукраїнських і міжнародних конкурсів студентських науково-дослідних робіт, 1 одноосібна монографія, 5 наукових публікацій у наукометричних базах «Scopus» і 4 — у «Web of Science».

Наукова й науково-технічна діяльність ПДАТУ розвивається завдяки творчому потенціалу та ініціативі його співробітників, що в найближчій перспективі сприятиме забезпеченню максимально можливої інтеграції університетської науки у світову спільноту.