Наукова бібліотека

МИХАЙЛИК
Артур Олександрович
Директор наукової бібліотеки, кандидат історичних наук, доцент

Народився 8 квітня 1974 р. в м. Кам’янці-Подільському. У 1996 р. закінчив з відзнакою КПДПІ .

Фаховий шлях розпочав у 1996 р. вчителем історії в Слобідко-Рихтівській загальноосвітній школі. У 1999 р. в ПДАТА здобув другу вищу освіту (спеціальність «Облік і аудит»). З 2000 р. працює в ПДАТУ: спочатку — на посаді лаборанта кафедри філософії, з 2001 р. — на викладацькій роботі, а з 2018 р. — директором Наукової бібліотеки ПДАТУ. У 2006 р. захистив кандидатську дисертацію, а у 2009 р. А. О. Михайлику присвоєно вчене звання доцента кафедри історії, соціології і політології.

Автор 3 монографій (2 — у співавторстві), 3 навчальних посібників та понад 90 наукових статей.

З 2010 р. — член Національної спілки краєзнавців України, редактор науково-краєзнавчого збірника «Краєзнавець Хмельниччини». Науковий співробітник Центру дослідження історії Поділля Інституту історії України НАН України при КПНУ ім. І. Огієнка. Викладає лекційно-семінарські курси «Історія України», «Політологія», «Аграрна історія України», «Історія української культури».

З липня 2018 р. — директор наукової бібліотеки.

Історія Наукової бібліотеки ПДАТУ бере початок від створення Кам’янець-Подільського державного українського університету.

Організація фундаментальної бібліотеки стала одним із основних напрямів діяльності першого ректора університету І. І. Огієнка. Її підвалини заклали книги, привезені з Києва І. Г. Сливкою. У 1918 р. Івана Григоровича було призначено першим керівником книгозбірні. Завдяки цим заходам з жовтня 1918 р. до жовтня 1920 р. книжковий фонд бібліотеки зріс з 1688 до 32253 примірників.

У квітні 1919 р. було підготовлено Закон про відкриття сільськогосподарського факультету в складі Кам’янець-Подільського університету. З того часу активно почалась робота із забезпечення студентів навчальною і науковою літературою з аграрної тематики. У серпні 1919 р. сільськогосподарський факультет мав 68 таких підручників і книг. Тоді ж факультетська рада просила Правління університету виділити кошти на закупівлю книг у Румунії на суму 5000 крб, відрядивши у країну приват-доцента О. Полонського.

У січні 1920 р. Рада сільськогосподарського факультету висловила рішення надати верхній зал у факультетському будинку для розміщення бібліотеки-читальні. Також було розроблено Статут читальні — насамперед книгами користувалися викладачі та студенти, потім інші читачі, вносячи абонементну плату на реставрування книг. Читальний зал працював щоденно, крім святкових днів.

У лютому 1921 р. на базі Кам’янець-Подільського державного українського університету створено два окремих виші: Інститут народної освіти і Сільськогосподарський інститут. Бібліотечний фонд було поділено між двома закладами.

Інститутська бібліотека постійно поновлювалася. Так, якщо в 1921 р. вона нараховувала 2094 примірники, то в 1923 р. — 9430. У 1920–1930 рр. у книгозбірні працювало чимало фахівців своєї справи: завідувач бібліотеки О. М. Зварикін, бібліотекар П. А. Зайделева, каталогізатор Є. І. Котенко. Велику роль у формуванні книжкових фондів відіграв голова бібліотечної комісії, проф. М. Т. Геращенко.


«Науковий пікнік у вишиванці», 31 травня 2018 р.

На жаль, у 1935 р. сільськогосподарський виш у Кам’янці-Подільському було закрито. Він відновив свою роботу лише 1954 р. Завідувачем книгарні було призначено колишнього фронтовика А. П. Білецького, який обіймав цю посаду до 1967 р. У штаті книгозбірні також працювали: Ю. Л. Горшунова (старший бібліограф), Л. Зацерківна (бібліограф), І. Тустановська (старший бібліотекар), р. З. Горвиць та Д. М. Кулініч. Бібліотека розташувалась в історичній будівлі ХIХ ст. (колишня чоловіча семінарія), у приміщенні сучасного абонементу художньої літератури.

У 1960 р. в КПСГІ організовано першу бібліотечну раду, до складу якої увійшли: голова ради А. П. Білецький; викладачі М. Г. Гордієнко, І. Ф. Рось, Б. Й. Хмельов, М. Я. Шлякман; студенти Н. І. Корольов, Н. І. Швед, В. Д. Ковальов.

Наприкінці 1960 р. книжковий фонд бібліотеки нараховував 97 275 примірників. У 1967 р. бібліотеку очолила Ю. Л. Горшунова, яка працювала на цій посаді до 1983 р.

У 1980 р. у фонді бібліотеки налічувалося вже 348 340 примірників друкованих видань. Вона була й залишається однією з найбільших в області. Книгозбірня координує діяльність усіх бібліотек закладів аграрної освіти та науково-дослідних станцій Хмельницької області. Створено фонд рідкісної книги, який нараховує приблизно 730 книг та обмінно-резервний фонд.

З 1983 до 2013 р. завідувачем бібліотеки працювала Л. І. Малина. З липня до кінця грудня 2013 р. бібліотекою керувала Г. М. Чубатюк, а з 2014 до 2018 р. — О. М. Циганок.

Станом на 2018 р. Наукова бібліотека ПДАТУ є найбільшою книгозбірнею сільськогосподарського спрямування на Хмельниччині. Її книжковий фонд складає 635 814 примірників друкованих видань і видань на електронних носіях.

Сьогодення вимагає від бібліотеки інноваційних змін. Так, паралельно з картковими (паперовими) каталогами та картотеками запроваджено електронний каталог і власні електронні бази даних.

Нині бібліотека ПДАТУ складається з трьох відділів: 1) відділ комплектування, наукової обробки документів, організації каталогів і бібліографії; 2) відділ обслуговування; 3) відділ інформаційних технологій, консультування та комп’ютерного забезпечення.

бібліотека проводить культурно-просвітницьку роботу. При бібліотеці функціонують літературний клуб «Ліра», Історичний лекторій, Клуб історичної книги «Артефакт». Заклад є методичним центром, головною бібліотекою територіального об’єднання сільськогосподарських бібліотек Хмельницької області. До нього входять: бібліотека Коледжу ПДАТУ, бібліотека Новоушицького коледжу ПДАТУ, бібліотека Шепетівського коледжу ПДАТУ та бібліотека Хмельницької державної сільськогосподарської дослідної станції ІКСГП НААН.

Колектив Наукової бібліотеки ПДАТУ