Винаходи та інновації. Винахідники України
  Нестерова Надія Віталіївна

   
Завідувач лабораторії репродукції
вірусів Інституту мікробіології
і вірусології ім. Д. К. Заболотного
НАН України, член міжнародного
товариства з антивірусних
досліджень (ISAR) та Товариства
мікробіологів України (ТМУ)
 
 

  Надія Нестерова — учений-вірусолог, чия діяльність спрямована на фундаментальні дослідження закономірностей функціонування вірусів людини, молекулярних механізмів взаємодії вірусів із клітиною як передумови розробки засобів етіотропної терапії спричинених ними захворювань. Найбільш перспективним напрямом у роботі є пошук активних антивірусних речовин, які були цілеспрямовано синтезовані на основі комплексної оцінки біологічної дії з урахуванням їх хімічної структури і фізико-хімічних властивостей. Показана антигерпетична активність низки хімічних сполук, а саме біциклічних і трициклічних агліконів, похідних ізоникотинової кислоти, модифікованих нуклеозидів. Особливу увагу приділено з’ясуванню структурно-функціональних зв’язків дії антивірусних препаратів на регуляторні процеси вірус-клітинної взаємодії. Одержані результати дозволяють розкривати нові потенційні напрями для терапії персистентної герпетичної інфекції. Поряд із цим уперше в Україні розроблено оригінальні діагностичні системи для виявлення антитіл до вірусу Епштейна-Барр у сироватках крові хворих на основі класичного імуноферментного аналізу та з використанням новітнього напряму імуносенсорного аналізу, що підтверджено отриманням відповідних патентів.

Нагорода за перемогу в конкурсі «Киянка-2009»
   Н. В. Нестерова брала участь у виконанні міжнародного проекту INTAS зі з’ясування ролі білків, кодованих вірусом Епштейна-Барр (ВЕБ), у сигнальній трансдукції при вірусній трансформації і малігнізації В-клітин. Ці дослідження мали на меті вивчення впливу протипухлинних препаратів на процес CD95-опосередкованого апоптозу в клітинах лімфоми Беркітта за умов вірусного навантаження. Аналіз різноманітних аспектів апоптозу важливий не лише з теоретичного погляду, адже нещодавно одержані дані підтвердили тісний зв’язок між відповіддю апоптичних клітин та чутливістю до хіміотерапевтичних препаратів у разі резистентності пухлинних клітин на дію хіміотерапії. Особливо цей аспект актуальний для пухлин, етіологічним агентом розвитку яких є віруси, зокрема онкогенний вірус Епштейна-Барр. Найперспективнішими підходами для лікування латентної інфекції при ВЕБ-залежних пухлинах є індукція вірусного літичного циклу з метою зруйнування інфікованих клітин, перетворення препаратів у їх цитотоксичні форми, пошук антивірусних препаратів, що діятимуть на нереплікативні вірусні білки, а саме білки латентного циклу LMP та EBNA. Отримані результати є фундаментальним підґрунтям для розуміння механізмів сприятливості пухлинних клітин до дії хіміотерапевтичних препаратів та внесення відповідних корективів у протоколи проведення онкологічних лікувальних заходів.
   За цикл робіт із дослідження макромолекулярної організації і функціональних фізико-хімічних властивостей віріонів та їх структурних компонентів, особливостей механізму адсорбції віріонів на клітинах-хазяях, ролі енергодаючих систем клітин різного еволюційного ускладнення при репродукції ціанофагів Н. В. Нестерова з групою авторів одержала премію ім. Д. К. Заболотного НАН України.
  

Колектив лабораторії репродукції вірусів під час проведення електронно-мікроскопічних досліджень. Зліва направо стоять: Г. В. Баранова, Л. М. Носач, О. Ю. Повниця, С. Д. Загородня; біля приладу Н. В. Нестерова
Наукові досягнення Н. В. Нестерової узагальнені у 286 статтях, одній монографії, патентах та авторських свідоцтвах.
   За багаторічну плідну працю, вагомі особисті здобутки у професійній діяльності, посутній внесок у розвиток Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного НАНУ Надія Нестерова нагороджена Почесною грамотою Президії Національної академії наук України.
   Коли в 1970 р. у Криму вирувала епідемія холери, Н. В. Нестерова у складі медичної групи Києва перебувала в епіцентрі подій — у мікробіологічній лабораторії вона визначала присутність холерного вібріона у людей і зразках водопровідної та морської води.
   Роботи Надії Віталіївни мають важливе практичне значення. У сучасній Україні спостерігається чітка тенденція зростання інфекційних захворювань, що зумовлено епідемічною та екологічною ситуацією, несприятливим станом санітарно-епідеміологічної служби. Суттєвим фактором цього процесу нерідко є низька активність або відсутність імунобіологічних препаратів, які використовуються на різних етапах складного процесу контролю та попередження епідеміологічного розповсюдження того чи іншого інфекційного захворювання, спричиненого збудниками вірусної, бактеріальної або протозойної природи. Важливе місце серед таких препаратів посідають специфічні імуноглобуліни. Інститутом мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного НАНУ разом із ВАТ «Біофарма» розроблені специфічні імуноглобуліни проти TORCH-інфекцій (цитомегаловірусу, герпесу 1 і 2 типів, вірусу Епштейна-Барр і хламідій), а також проти вірусу герпесу 6-го типу та проти вірусу оперізувального лишаю і налагоджений їх випуск. Ці препарати успішно застосовуються в урологічних, акушерських, неврологічних клініках України.
   Робота зі створення і застосування препаратів специфічних імуноглобулінів була представлена на конкурсі «Киянка-2009». Н. В. Нестерова стала переможцем цього конкурсу у номінації «Жінка-науковець року».
 
Вул. Заболотного, 154, м. Київ.
Тел.: 0 (44) 526-61-68. E-mail: nesterova_imv@rambler.ru
     Назад   ]   Зміст   [   Вперед