Винаходи та інновації. Винахідники України
  Писаренко Валерій Георгійович

   
Доктор фізико-математичних
наук, завідувач відділу
Інституту кібернетики
ім. В. М. Глушкова
НАН України
 
 

  Писаренко Валерій Георгійович закінчив Московський державний університет ім. М. В. Ломоносова за спеціальністю «теоретична ядерна фізика» (1965). У 1967 р. захистив дисертацію на здобуття ступеня кандидата, а в 1971 р. — доктора фізико-математичних наук.
   Трудову діяльність розпочав у Києві, в Інституті математики АН УРСР — як аспірант академіка АН СРСР М. М. Боголюбова (1965–1967), потім працював там само на посадах молодшого (1967–1968) та старшого (1968–1974) наукового співробітника. Протягом 1975–1981 рр. був завідувачем відділу Інституту фізики АН УРСР, у 1981–1988 рр. керував відділом Інституту геофізики АН УРСР, а з 1988 р. очолює відділ Інституту кібернетики ім. В. М. Глушкова НАН України.
  

Безпілотний літальний апарат «БЕРКУТ-03»


Система дистанційного зондування узбережжя: угорі БПЛА «БЕРКУТ-04» з сенсорами та радіопередавачем інформації, на березі приймальна апаратура
В. Г. Писаренко є автором та співавтором більш як 240 наукових робіт та винаходів, зокрема понад 15 монографій і підручників. Запропонував та обґрунтував математичні принципи побудови розв’язків змішаних задач для систем нелінійних диференційних рівнянь із частинними похідними певних класів шляхом розкладу по представленнях груп Лі (1970–1973), що стало узагальненням класичного методу Фур’є розв’язання лінійних рівнянь математичної фізики. Побудував математичну модель впливу ефекту скінченності швидкості розповсюдження взаємодії електрозаряджених мас на динаміку певних об’єктів космічного простору (1972–1974). Запропонував метод прогнозування сильних землетрусів на основі власної математичної моделі впливу геофізичних полів космічного оточення Землі на моменти розвантаження тектонічних напружень у геооболонках (1975). Розробив наукові основи випромінювача когерентних вузькоспрямованих гравітаційних хвиль на ефекті збудження когерентних коливань атомів спеціального кристалу під дією відповідних потужних лазерних імпульсів (1983–1988).
   Крім того, В. Г. Писаренко розробив концепцію формування та функціонування інтелектуальної системи УПРАВЛІННЯ_ТЕП для управління оперативним виявленням, ідентифікацією та нейтралізацією небезпечних швидкоплинних техноекологічних подій (НШТП) з використанням даних дистанційного зондування від мобільних інтелектуальних роботів (2004–2006 рр.). Апробував низку програмно-апаратних компонентів цієї концепції на створених за його участю мобільних автономних роботах з елементами штучного інтелекту для завдань МНС України та кількох комерційних структур. Розробив оригінальну математичну та алгоритмічну модель економічної діяльності багатогалузевої корпорації або регіону та відповідну інформаційну технологію «ТЕНДЕР» багатокритеріального відбору конкурсних проектів реінжинірингу (2001–2004), які успішно апробував на Державному підприємстві «Укрзалізниця» (2002–2003). Розробив математичні основи спеціальних хвильових технологій керування охолодженням металевих розплавів, що забезпечує значне підвищення експлуатаційних характеристик металевих виробів (2004–2007). Останнє було підтверджено на спеціально розробленій ним експериментальній установці на марках металів, профільних для низки провідних металургійних комбінатів України (2005–2007). Також розробив комплекс, що включає безпілотні літальні апарати (БПЛА) серії «БЕРКУТ» для швидкого обстеження віддалених об’єктів чи споруд, які потерпають від дії спостережуваної НШТП.
   Запропонував концепцію гетеромедіуму як класу багаторівневих систем зі схожою системною структурою, для моделювання яких необхідно використовувати закони квантової фізики для нанорівнів та закони багатофазового медіуму для мезо- та макрорівнів (2008) і показав ефективність цієї концепції для низки завдань металургії, геофізики, біомедицини, соціології тощо.
   Як професор НТУУ «КПІ» (з 1997 р.) В. Г. Писаренко багато уваги приділяє вихованню нових наукових кадрів, залучаючи талановитих випускників та студентів до наукових розробок. Під його керівництвом захищено немало кандидатських і докторських дисертацій.
   У 1997 р. Валерій Георгійович обраний іноземним членом Російської академії природничих наук, а в 2007 р. — дійсним членом Української академії наук. Рішенням Федерації космонавтики Росії «За заслуги перед отечественной космонавтикой» нагороджений медаллю «100 лет со дня рождения С. П. Королева» (2007) та медаллю «Начало космической эры» (2009).
   Відомості про розробки програмно-апаратних комплексів під керівництвом професора В. Г. Писаренка, а також основні монографії розробників можна знайти на сайті: www.robocratic.net.
 
Тел.: 0 (44) 526-33-48
E-mail: jvpisarenko@gmail.com. Web-сайт: http://www.robocratic.net
     Назад   ]   Зміст   [   Вперед