Винаходи та інновації. Винахідники України
  Харківський державний університет харчування та торгівлі

   
Черевко
Олександр Іванович


Ректор Харківського державного
університету харчування та торгівлі

Черевко Олександр Іванович —ректор, доктор технічних наук, професор, академік Української академії наук, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки.
Пройшов шлях від асистента кафедри обладнання до начальника науково-дослідного сектору, завідувача кафедри процесів, апаратів та автоматизації харчових виробництв, проректора з наукової роботи. У 1982 р. О. І. Черевко захистив кандидатську, в 1997 р. — докторську дисертацію. З 1983 р. — доцент, із 1995 р. — професор.
У 1991 р. Олександр Іванович став ректором ХДУХТ.
За результатами досліджень учений видав 24 підручники та навчальні посібники, 17 монографій, опублікував 565 статей і 227 тез доповідей, отримав 139 авторських свідоцтв і патентів на винаходи та корисні моделі, розробив і затвердив 35 нормативно-технічних документів на нові види харчових виробів, які нині використовують на підприємствах Харкова, Черкас, Дніпропетровська, Донецька, Бєлгорода. Його наукова розробка безвідходної переробки харчової кістки удостоєна срібної медалі ВДНГ СРСР.
О. І. Черевко нагороджений орденом «За заслуги» III ст. (2007), Почесною грамотою Верховної Ради України (2007), нагрудними знаками Міністерства освіти і науки України «Відмінник освіти України» (2006) і «Петро Могила» (2007), нагрудним знаком Міністерства економіки України «За сумлінну працю» II ст. (2010), а також медаллю «Ділова людина України» (2004, 2006), знаком Асоціації кулінарів України «Професійна пошана» III та II ст. (2006, 2008), грамотами МОНУ (2002, 2006, 2007), Президії Федерації профспілок України (2006), Харківської обласної державної адміністрації та Харківської обласної ради (2002, 2005, 2007), виконкому Харківської міської ради (2002, 2007).

Провідними винахідниками Харківського державного університету харчування та торгівлі є: доктори технічних наук, професори О. І. Черевко, В. М. Михайлов, Л. В. Кіптела, П. П. Пивоваров, О. О. Гринченко, Ф. В. Перцевий, Г. В. Дейниченко, Г. М. Лисюк, Р. Ю. Павлюк, Л. П. Малюк, В. В. Євлаш, к. т. н., доц. Ю. І. Єфремов та інші.
Під керівництвом д. т. н., проф. О. І. Черевка активно функціонує наукова школа «Удосконалення процесів, обладнання харчових виробництв та розробка прогресивних технологій переробки сільськогосподарської сировини», до якої входять доктори технічних наук, професори В. М. Михайлов, Л. В. Кіптела, М. П. Головко, В. О. Коваленко та к. т. н., доц. Ю. І. Єфремов. Їх наукові інтереси полягають в удосконаленні процесів та обладнання харчових виробництв, створенні нових технологій переробки сільськогосподарської сировини (рослинної та тваринної) і виробництва на її основі продуктів харчування функціонального призначення. Вчені одержали патенти на винаходи і корисні моделі: В. М. Михайлов — 40, Л. В. Кіптела — 25, Ю. І. Єфремов — 32, М. П. Головко — 23, В. О. Коваленко — 35.
Науковці П. П. Пивоваров і О. О. Гринченко проводять дослідження у сфері комплексної переробки рибної сировини і морепродуктів та освоєння ресурсів антарктичного крилю, розробки технологій напівфабрикатів і готової продукції в процесі комплексної переробки гідробіонтів, створення реструктурованих продуктів та готової продукції на їх основі, розробки наукових засад підвищення технологічної стабільності харчових гетерогенних систем тощо. За результатами виконаних ними робіт отримано понад 40 патентів на винаходи і корисні моделі. Так під керівництвом професора П. П. Пивоварова в 2011 р. подано до конкурсу на здобуття Державної премії в галузі науки і техніки України працю «Інноваційні технології виробництва харчової продукції нового покоління масового споживання», підготовленої науковцями ХДУХТ і Національного університету харчових технологій спільно з виробничими підприємствами АТЗТ «Харківська бісквітна фабрика», корпорацією «ГРУППА «ТАЙФУН», ТОВ «Тайфун–2000», ТОВ «Чигринов».
Наукова діяльність професора Ф. В. Перцевого, який є автором 60 патентів на винаходи і корисні моделі, спрямована на розробку технологій желейної продукції на драглеутворювачах з якісно змінними функціональними властивостями, створення закусочних продуктів типу плавлених сирів (пастоподібних, скибкових та твердих) із кисломолочного знежиреного сиру і рослинних жирів, розробку технологій напівфабрикатів і готової продукції на основі переробки ядра соняшника.
Наукові інтереси д. т. н., проф. Г. В. Дейниченка, який отримав понад 50 патентів, — удосконалення процесів і обладнання для мембранної обробки харчових рідин, процесів виробництва молочно-білкових фаршів, розробка безвідходної переробки сільськогосподарської сировини і технології ультразвукового оброблення м’ясної сировини, а також технологій борошняних формованих виробів радіопротекторної дії тощо.
Професор Г. М. Лисюк займається розробленням технологій хлібобулочних і кондитерських виробів із використанням різних видів нетрадиційної сировини, підвищеної харчової цінності, збагаченої білком та навпаки — з низьким вмістом білка для дієтичного харчування, створенням технологій кондитерських, макаронних виробів і харчоконцентратів із використанням барвників природного походження, поліпшенням функціонально-технологічних властивостей харчових систем із використанням регуляторів консистенції, розробкою хлібобулочних та кондитерських виробів із подовженим терміном зберігання з використанням екологічно безпечних пакувальних матеріалів і матеріалів, здатних до біодеградації. Науковець має понад 20 патентів.
Професор Р. Ю. Павлюк — автор близько 15 патентів на винаходи і корисні моделі. Її наукові інтереси спрямовані на створення і впровадження кріогенної технології та кріоподрібнювального обладнання для отримання дрібнодисперсних порошків (високовітамінних, антиоксидантних і порошків-барвників) із принципово новими споживчими властивостями, розробку нових технологій отримання та зберігання функціональних оздоровчих добавок, створення і впровадження кріогенного обладнання для подрібнення мікроскопічних одноклітинних харчових об’єктів — квіткового пилку, розроблення технологій функціональних оздоровчих порошків із рекордним вмістом біологічно активних речовин, а також технологій функціональних оздоровчих продуктів швидкого приготування для імунопрофілактики.
Основні напрями діяльності професора Л. П. Малюк, яка є автором понад 35 патентів, — теоретичні та практичні аспекти збереження біологічно активних речовин плодоовочевої сировини під час її переробки, розробка нових технологій продуктів (соусів, паст, напоїв) на основі плодів, ягід та овочів із заданими технологічними властивостями, що мають високу харчову цінність і підвищений вміст біологічно активних речовин.
Професор В. В. Євлаш працює у сфері створення низки технологій продуктів харчування антианемічного спрямування, збагачених легкозасвоюваним гемовим залізом, зокрема оздоблювальних напівфабрикатів для кондитерських, хлібобулочних виробів тощо. Вона має 28 патентів.
Науковці Харківського державного університету харчування та торгівлі розробили низку нових конкурентоспроможних технологій харчових продуктів для дитячого і лікувально-профілактичного харчування, в основі яких лежить використання тільки натуральної сировини рослинного та тваринного походження ціленаправленої дії.
Так в університеті створено продукти швидкого приготування високої біологічної цінності без штучних барвників та ароматизаторів — концентрати харчові киселів із кріас-порошками, сушені м’ясні напівфабрикати, макаронні вироби швидкого приготування, борошняний напівфабрикат для млинців, сушені овочі та фрукти, які повністю відновлюються, максимально зберігають вітамінний склад, смак, колір і запах, а за якістю можуть бути альтернативою сублімованим продуктам.
Розроблено продукти з використанням нетрадиційної сировини, зокрема борошняні вироби із застосуванням дикорослої рослинної сировини, продуктів переробки морських водоростей, мікробних полісахаридів, желейна продукція із використанням природних кріас-барвників, борошняні формовані вироби із застосуванням вторинних продуктів переробки молока (сколотину, пахти), морозиво на основі овочів і морських водоростей, макаронні вироби з використанням каротину, кальцієвих добавок, овочевих порошків.
Створено низку натуральних плодоовочевих продуктів, які використовують як наповнювачі та згущувачі у різних галузях харчової промисловості, серед них фруктові та овочеві пасти, порошки, соуси, цукати, заморожені фрукти й овочі тривалого зберігання з високим вмістом біологічно активних речовин.
Розроблено нові біологічно активні харчові добавки (БАД), які є джерелом біологічно активних речовин і використовуються як перспективні добавки у дитячому, лікувально-профілактичному харчуванні, а також для імунопрофілактики населення. Це БАД «Фітор», «Фітон», «Оранжон», «Горобинка», БАД із квіткового пилку, моркви, гарбуза, хріну, болгарського перцю, БАД «Гемодар» на основі крові великої рогатої худоби, дієтичні добавки, виготовлені на базі вторинної колагеновмісної сировини м’ясопереробної промисловості та рослинних компонентів.
На основі розроблених біологічно активних добавок створюють імуномоделюючі продукти для підвищення імунітету та біокорекції організму: фітосиропи на базі БАД із різних трав та фруктових соків («Біо-тонік», «Фіто-фрукт»), фітоконцентрати для виготовлення напоїв («Золушка», «Фіто-віт»), фітодраже імуномоделюючої й антиоксидантної дії («Фіто-віт», «Вітамінка»), борошняні вироби з використанням БАД на основі крові великої рогатої худоби та продукти, які не містять білка для гіпопротеїнових дієт і раціонів харчування дітей, хворих на фенолкетонурію.
Учені плідно працювали в напрямі створення енерго- та ресурсоощадних технологій продуктів харчування. Так було розроблено інтенсифікувальні технології зі зниженою собівартістю м’ясних виробів із використанням фаршу, ферментованого протеолітичними препаратами; порошкоподібний напівфабрикат на основі плодів та овочів; м’ясні січені вироби, смажені у функціонально замкнених середовищах та в полі ІЧ-випромінювання; томатний соус і лечо, отримані на основі безвідходної технології переробки томатів; пасти з дикорослих ягід.
Важливе місце займають дослідження, спрямовані на виготовлення імітованих продуктів харчування. Так розроблено аналог філе анчоуса солоного консервованого зі смаком і ароматом, подібними натуральному; реструктуровані рибні вироби у вигляді готового до вживання продукту желеподібної структури з чітко вираженими рибними смакоароматичними властивостями; імітована чорна ікра на основі яйцепродуктів.
Сьогодні активно проводять дослідження у сфері створення нових сировинних ресурсів, продуктів цілеспрямованої дії і створення на їх основі продуктів функціонального призначення. Так, наприклад, розроблено напівфабрикат кістковий харчовий (НКХ) у вигляді порошку і пасти, який містить у своєму складі легкозасвоювані організмом людини біоорганічні сполуки кальцію. З додаванням НКХ створено технології ковбасних, кулінарних м’ясних січених виробів, паштетів, хлібобулочних, макаронних виробів, печива та інших продуктів, збагачених кальцієм.
У 2006 р. науково-педагогічний колектив університету отримав Державну премію України у галузі науки і техніки за роботу «Створення і впровадження прогресивних технологій і ефективного обладнання для отримання нових функціональних оздоровчих харчових продуктів» (автори — д. т. н., проф. О. І. Черевко, д. т. н., проф. Р. Ю. Павлюк, к. т. н., проф. В. В. Погарська, к. т. н., проф. Л. М. Соколова). Нові технології впроваджено в НВП «Фіпар», НВП «Кріас Плюс», ЗАТ «Сокова компанія», АТЗТ «Хладопром» тощо.
У 2008 р. на конкурсі «Винахід року» завідувач кафедри технології хліба, кондитерських, макаронних виробів і харчоконцентратів (ТХКМВХ), д. т. н., проф. Г. М. Лисюк, доцент кафедри ТХКМВХ, к. т. н. С. Г. Олійник, асистент О. І. Кравченко з винаходом «Спосіб виробництва пшеничного хліба» перемогли в номінації «Кращий винахід у галузі біотехнології та харчової промисловості».
У 2009 р. грант Президента України для молодих вчених для розробки проекту «Наукові основи одержання капсульних форм пробіотичних мікроорганізмів із використанням технології керованого вивільнення для профілактики мікробіоценозу шлунково-кишкового тракту людини» отримав к. т. н., доц., докторант Є. П. Пивоваров.
Харківський державний університет харчування та торгівлі приймає замовлення на розробку нових технологій, обладнання для харчової промисловості та ресторанного господарства, нормативно-технічної документації, виконання науково-дослідних робіт і запрошує до співпраці підприємства овочепереробної, м’ясної, молочної, макаронної, хлібопекарної, кондитерської, харчосмакової промисловості, ресторанного господарства та торгівлі.

Вул. Клочківська, 333, м. Харків, 61061. Тел.: 0 (57) 336-89-79, факс: 0 (57) 337-85-35.
Е-mail: hduht@kharkov.com. Web-сайт: www.hduht.edu.ua
Харківський національний університет радіоелектроніки   ]   зміст   [   Хмельницький національний університет