МУЗЕЙ ІСТОРІЇ


  Ковальова Лідія Дмитрівна

Директор музею (з 1982 р.). Викладач культурології та країнознавства.
Відмінник освіти України


Закінчила історичний факультет Донецького національного університету.
Брала участь у розробці і створенні експозиції музею, галереї відомих учених, галереї ректорів, розробила генеалогічне дерево університету. Започаткувала проведення у музеї виставок «Таланти ДонНТУ», видання збірок спогадів до 100-річних ювілеїв видатних постатей в історії вишу. Популяризує історію університету у засобах масової інформації.

Наш складний, суперечливий час девальвував багато понять. Однак виховання почуття поваги до своєї історії було, є і буде частиною навчально-виховного процесу. Розуміння цього адміністрацією Донецького національного технічного університету знайшло конкретне підтвердження. Тут студентів вчать любити свою alma mater. Дбайливе ставлення до історії університету, його традицій, до людей, які створили славу ВНЗ, відчувається вже в перші хвилини перебування в ДонНТУ. У головному — першому навчальному корпусі — розміщена портретна галерея вчених, що заклали основи першого на Донбасі вищого навчального закладу та зробили вагомий внесок у науку. Тут же розташувалося генеалогічне дерево університету, яке показує всі етапи становлення і розвитку Донецького гірничого технікуму — Донецького гірничого інституту — Донецького індустріального інституту — Донецького політехнічного інституту — Донецького національного технічного університету. А вже повну історію технічного університету можна простежити в музеї його історії.

Музей був відкритий у 1971 р. до 50-річного ювілею інституту і розташовувався у другому навчальному корпусі — будівлі, з якої почався виш, і навіть у приміщенні, де на початку 1920-х був кабінет першого ректора І. М. Пугача. Збиранням колекції і оформленням експозиції, що відображала основні етапи розвитку і становлення навчального закладу, займалися перші працівники музею С. А. Саакян, Т. О. Рибка, завідувач Н. О. Бондаренко. Були знайдені унікальні експонати з перших років існування інституту, і це мало важливе значення, адже довоєнні архіви були втрачені під час окупації у 1940-х.

До 75-річного ювілею ДонНТУ було переосмислено концепцію музейної експозиції. Ректорат висунув ідею створення художнього варіанту історії університету. Пам’ять нематеріальна, але втілена у мистецтві, вона набуває більш емоційного наповнення і легко сприймається. Так історія вишу матеріалізувалася в унікальному художньому полотні «Історія Донецького національного технічного університету». Сюжет картини розроблений авторським колективом університету, а реалізував задум талановитий донецький художник Є. Колмиков. Майже рік пішов на створення композиції. Вражають розміри картини: п’ять на вісім метрів. Сорок квадратних метрів площі густо «населені» основними персонажами історії університету. Сто п’ять портретів видатних учених, знаменитих випускників дають уявлення про людей, які творили історію і славу не лише університету, а й Донбасу та України загалом.

Композиційно картина ділиться на дві частини: історичний шлях ДонНТУ і його структурні підрозділи — факультети. Безперечно, нелегко художніми засобами і розповісти про історію вузу, і дати уявлення про нинішній університет. Однак художник впорався зі своїм завданням. Буквально кожен елемент на картині несе смислове навантаження. Наприклад, зображення трамвая на історичній лінії відображає реальний історичний факт: проектування та будівництво першої в Донецьку трамвайної лінії викладачами і студентами Донецького гірничого інституту ще у 1927 р. Історична лінія на картині спрямована вгору — в безмежний міжнародний інтелектуальний простір. Вміщені тут портрети почесних докторів ДонНТУ свідчать про визнання технічного університету світовою науковою елітою. Високий рейтинг вишу підтверджують нагороди: орден Трудового Червоного Прапора і орден Дружби В’єтнаму, бронзова медаль IV Міжнародного конгресу з інженерної освіти та інші. Лінія видатних випускників представлена портретами М. С. Хрущова, О. П. Ляшка, О. Ф. Засядька, Є. Л. Звягільського, А. Б. Солов’яненка та ін.

Презентація картини відбулася до 75-річного ювілею університету в 1996 р. Відтоді музей історії розташований у дев’ятому навчальному корпусі й займає площу майже 400 м2.

Тут же, в музеї, є ще одна унікальна експозиція — діорама «Визволення м. Сталіно (Донецька) 8 вересня 1943 р.». Автор діорами, художник Г. П. Кубрак, документально точно показав події того історичного дня. Поруч із діорамою розташований музей бойової слави, де відображено участь викладачів, співробітників і студентів у Великій Вітчизняній війні.

Частину експозиції музею присвячено науковим розробкам кафедр та науково-дослідної частини університету.

Велика площа дозволяє, крім екскурсій, проводити також різноманітні заходи: художні виставки, зустрічі ветеранів Великої Вітчизняної війни, поетичні вечори, зустрічі випускників різних років тощо.



Студенти фізико-металургійного факультету отримують сертифікати
на стипендії імені Героя України О. М. Риженкова у стінах музею ДонНТУ, 2011 р.

ДонНТУ — технічний виш, але тут багато творчо обдарованої молоді, викладачів, співробітників. Це підтвердили виставки-вернісажі «Таланти ДонНТУ», які проводять в музеї з 2001 р. Творчі роботи тут представляли у жанрі фотоарту викладачі Р. В. Котельва, Б. Ф. Федоров, студенти А. Сулин, А. Пічахчи та інші. Свої картини виставляли доценти І. Ю. Мачикіна, В. О. Трофимов, аспіранти Г. В. Пашинська, Д. В. Кузнєцова, студенти В. Каверинський, Т. Корнєєва. Розпис на батику демонструвала студентка О. Оверчик. Подією стала персональна виставка з вишивки співробітниці Л. В. Даньшиної, чиї роботи надихнули на рукоділля багатьох послідовниць. Такі заходи завжди користуються великою увагою та стають значною подією в культурному житті університету.

Музей започаткував традицію вшанування сторіч видатних особистостей університету. Так за останні роки були проведені конференції та видані збірки спогадів про ректора М. А. Богомолова, проректора О. Л. Симонова, докторів наук, професорів М. А. Кіклевича, М. Г. Ельяшевич, М. М. Пономарьову, Героя Радянського Союзу доцента М. П. Бойка тощо.

На основі матеріалів музею створено стенд «Гордість і слава ДонНТУ» в центральному корпусі. На ньому розміщені дані про видатних випускників — героїв України, Радянського Союзу, Соціалістичної Праці, лауреатів державних премій тощо.

На сторінках університетських газет «Донецький політехнік» та «Профспілкове життя» за матеріалами фондів музею публікуються статті до ювілейних дат, видатних подій в історії вишу.

Музей відвідують студенти, школярі, випускники, гості університету та міста. Особливий інтерес півторагодинна лекція-екскурсія викликає у студентів-першокурсників. Саме для них, фахівців ХХІ століття, призначена розповідь про перспективи розвитку університету. Але майбутнє неможливе без минулого, і саме в музеї створюється той ланцюжок, що з’єднує всі покоління студентів і викладачів Донецького національного технічного університету.



< Газета «Донецький політехнік»   |   зміст   |   Випускники — гордість університету >