Народився 2 вересня 1959 р. у Донецьку в родині службовців Володимира Андрійовича та Світлани Ісаківни. Батько Ігоря Володимировича — геолог, понад 40 років пропрацював у газовій промисловості (із них 35 — в інституті ВАТ «ЮЖНІІГІПРОГАЗ»), а мати — біолог.
Ігор Білоусенко — Голова комісії з прийому
нової техніки для ВАТ «Газпром»
У 1976 р. Ігор Білоусенко став студентом Донецького політехнічного інституту, обравши спеціальність «Електропостачання промислових підприємств, міст і сільського господарства», адже професія інженера-електрика дозволяла застосувати знання і знайти своє місце у всіляких галузях промисловості та соціального життя.
Група, в якій навчався Ігор Володимирович, була дуже дружною, адже в ній опинилися п’ятеро студентів, які до того навчалися в одній школі, а четверо — взагалі були однокласниками. Це ще більше згуртувало групу і стало основою хорошої дружби. Усі разом відзначали майже всі свята, а після сесій на кілька днів виїздили на Сіверський Донець, де розташовувалася база відпочинку підприємства, яким керував батько однієї зі студенток. Це був веселий, життєрадісний час, сповнений ідей, надій і планів. Теплий слід у душі Ігоря Білоусенка залишив колишній завідувач кафедри проф. В. П. Совпель, дуже доброзичлива, інтелігентна людина.
Закінчивши в 1981 р. з відзнакою інститут, Ігор Володимирович пов’язав свою подальшу діяльність із газовою промисловістю, пройшовши за 30 років великий трудовий шлях: працював майстром з експлуатації й ремонту електроустаткування виробничого об’єднання «Надимгазпром» (м. Надим Тюменської області), потім головним енергетиком найбільшого у світі газовидобувного підприємства «Ямбурггазвидобуток».
У 1991 р. дисертаційна рада Державної академії нафти і газу ім. І. М. Губкіна присудила Ігореві Володимировичу вчений ступінь кандидата технічних наук, що було затверджено ВАК при Раді Міністрів СРСР, а у 1998 р. рішенням Державного вищого атестаційного комітету Російської Федерації було присвоєно ступінь доктора технічних наук. Учене звання професора на кафедрі теоретичної електротехніки та електрифікації нафтової і газової промисловості (ТЕЕП) Російського державного університету нафти і газу ім. І. М. Губкіна (РДУНГ) І. В. Білоусенку присвоєно рішенням Міністерства освіти Російської Федерації у 2001 р.
Як висококласний фахівець, Ігор Володимирович брав особисту участь у забезпеченні електроенергією промислових і житлових об’єктів м. Надим, у будівництві й експлуатації газових промислів Ямбурзького родовища, в реалізації проектів освоєння Заполярного родовища й газопроводу «Блакитний потік». Зараз він входить до складу робочих груп із будівництва об’єктів Бованенківського родовища на півострові Ямал, газопроводів «Бованенково-Ухта», «Північно-Європейський газопровід», освоєння Штокманівського родовища й інших об’єктів.
Голова Правління ВАТ «Газпром» Р. І. Вяхірєв
вручає І. В. Білоусенку галузеву премію
За особистої участі І. В. Білоусенка були розроблені «Концепція розвитку енергетики ВАТ «Газпром» на основі застосування власних електростанцій і енергоустановок» і «Програма впровадження й будівництва електростанцій і енергоустановок у 2002–2005 рр. і на період до 2010 року».
У 2004 р. Ігор Володимирович закінчив Санкт-Петербурзький міжнародний інститут бізнесу й одержав додаткову освіту — «Майстер ділового адміністрування» (МВА).
Ігор Білоусенко — двічі лауреат галузевої премії ВАТ «Газпром», у 2000 р. як керівник робіт за темою «Створення сімейства блочних автоматизованих електростанцій з газотурбінним приводом», обраний дійсним членом Академії гірничих наук, є членом експертної ради Комітету з енергетики, транспорту й зв’язку Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації, членом робочого комітету «Використання газу» Міжнародного газового союзу від ВАТ «Газпром», співголовою робочої групи «Енергетика» координаційного комітету ВАТ «Газпром»–«Сіменс».
Крім виконання обов’язків заступника головного енергетика ВАТ «Газпром», І. В. Білоусенко займається викладацькою і науковою діяльністю: підготував і читає лекційні курси «Електротехнічні установки й комплекси нафтової й газової промисловості» і «Техніка й нові електроенергетичні технології в нафтогазових галузях промисловості», видав сім навчально-методичних посібників, став співавтором підручника, автором 83 наукових і методичних робіт, із них п’ять монографій, одного авторського посвідчення. Під його науковим керівництвом захищено чотири кандидатські дисертації. Крім того, Ігор Володимирович — член дисертаційної ради із захисту докторських дисертацій за фахом «Електротехнічні комплекси й системи РДУНГ ім. І. М. Губкіна»; член Наукової ради Російської академії наук із проблем надійності й безпеки великих систем енергетики; член Комісії РАН із газових турбін; заступник голови секції «Енергетика» Науково-технічної ради ВАТ «Газпром», член редколегії виробничо-технічного журналу «Промислова енергетика».
Наукова й технічна спеціалізація І. В. Білоусенка — дослідження в галузі підвищення надійності і безпеки функціонування електротехнічних систем і комплексів нафтової та газової промисловості. До сфери робіт входять наукові дослідження і практичні розробки в галузі створення нових технічних засобів електропостачання об’єктів газової промисловості. У результаті цих досліджень була розроблена система організаційних і технічних заходів, що дозволяють підтримати оптимальний рівень безпеки під час експлуатації електротехнічних об’єктів Крайньої Півночі Тюменської області — основної сировинної бази газової промисловості. За особистої участі Ігоря Володимировича у ВАТ «Газпром» уперше в Росії було створено і введено в експлуатацію сімейство високоефективних енергоджерел на базі газопоршневих і газотурбінних агрегатів, розроблених вітчизняними машинобудівниками.
Сьогодні Ігор Володимирович намагається підтримувати зв’язок із рідною кафедрою та її завідувачем проф. А. П. Ковальовим, у 80–90-х рр., будучи головним енергетиком «Ямбурггазвидобутку», він уклав низку господарських угод із кафедрою з вирішення актуальних проблем в енергогосподарстві підприємства. Зараз Ігор Білоусенко охоче розглядає і готує висновки на методичні документи, які розробляються на кафедрі «Електропостачання промислових підприємств і міст», пише відгуки на роботи аспірантів та докторантів.
І. В. Білоусенко нагороджений медаллю «За освоєння надр і розвиток нафтогазового комплексу Західного Сибіру» (1991) та почесною грамотою Міністерства енергетики Російської Федерації (2009), удостоєний звання «Почесний працівник газової промисловості» (2003).
Ігор Володимирович намагається вести активний спосіб життя, захоплюється подорожами (відвідав 47 країн світу), спортом. Разом із дружиною Ганною Леонідівною виховав двох дітей. Син Андрій закінчив Московський державний технічний університет ім. М. Е. Баумана і працює в компанії «Siemens», а донька Марія — студентка Московського державного університету ім. М. В. Ломоносова. Брат Ігоря Володимировича Максим — також випускник Донецького національного технічного університету, кандидат економічних наук, протягом багатьох років викладав в університеті.
Головний життєвий принцип Ігоря Білоусенка — активна позиція у всіх ситуаціях, бажання довести все розпочате до кінця, самодостатність.
|