ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ — 90
 
 
 
Мохаммад
Захур

Випускник металургійного
факультету (1980 р.)

Засновник і головний акціонер
групи компаній «ISTIL Group».
Кандидат технічних наук
 

 
 

Народився 1 серпня 1955 р. у м. Карачі (провінція Сінд, Пакистан) у родині державного службовця.

У 1974 р. приїхав до України, щоб здобути освіту в галузі металургії. Протягом 1975–1980 рр. був студентом Донецького політехнічного інституту (спеціальність «Обробка металів тиском»). Навчання у виші залишило добрі спогади. Серед високопрофесійних викладачів особливо запам’ятався професор В. М. Клименко — неповторна цікава особистість. Як професіонал своєї справи, він досконало викладав дисципліну і заходив до аудиторії тільки в доброму настрої та з усмішкою на обличчі.

Після закінчення навчання Мохаммад повернувся до рідного міста і почав працювати на заводі «Pakistan Steel» (потужний виробник сталі), де отримав досвід роботи у металургійному бізнесі. З 1987 до 1991 р. був директором Пакистанського торгового дому в Москві.

Власну справу Мохаммад Захур заснував у 1991 р., коли у партнерстві з гонконгською торговою групою створив і очолив компанію «MetalsRussia Corp. Ltd». Згодом торгівельна мережа організації, яка спеціалізувалася на продажі виробленої у СНД сталі, охопила Гонконг, Сінгапур, Таїланд, ОАЕ, Пакистан, Іран, Великобританію і країни Північної Америки. Через п’ять років своєї діяльності компанія потрапила у двадцятку найбільших світових продавців металопродукції, експортуючи 2 млн т сталі на рік. У 1997 р. вона успішно вийшла на Лондонську фондову біржу і була перейменована в «ISTIL Group» (International Steel and Tube Industries Limited).

Ще 1993 р. Мохаммад Захур ініціював створення на базі ППК № 2 Одеського морського порту ПІІ «MetalsUkraine Corp. Ltd». У 1996 р. «ISTIL Group» викупила контрольний пакет акцій ВАТ «Донецький металургійний завод», після реструктуризації електросталеплавильного та обжимного цехів якого був заснований український підрозділ «ISTIL Group» — ЗАТ «Міні-металургійний завод «ІСТІЛ (Україна)». Впродовж 1997–2008 рр. Мохаммад Захур інвестував у цю компанію близько 150 млн доларів, забезпечивши умови сучасного технологічно досконалого й ефективного виробництва сталі високого класу. Продукція «ІСТІЛ (Україна)» експортувалася до понад 30 держав, було розроблено новітні високолеговані марки сталі та налагоджено випуск окремих видів продукції, ринок збуту яких серед підприємств машинобудівельного комплексу України та країн СНД значно розширився.

У 2008 р., коли американські, британські та українські організації «ISTIL Group» відкрили свої філіали й офіси у найбільших містах світу, а ціна на метал рекордно зросла, Мохаммад Захур вирішив продати свій металургійний бізнес. Новим власником корпорації стала група компаній «Естар» («Електросталь Росії»).

Зараз Мохаммад Захур — головний акціонер «ISTIL Group». Він вкладає капітали у нові напрями (нерухомість, медіа, DTH-TV та IP-TV, індустрія розваг, готельний бізнес, банківська справа, створення телевізійного контенту, виробництво і дистрибуція фільмів, видобуток нафти й газу, продукування пластику, торгівельні операції).

Мохаммад Захур займається благодійною діяльністю. Він спонсорував реставраційні роботи Одеського державного академічного театру опери і балету, фінансує дитячі будинки у Донецьку та інших містах, будівництво Університету в Таксилі й інфраструктуру центру кардіологічних досліджень у Равалпінді (Пакистан), надав суттєву матеріальну допомогу жертвам землетрусу північних регіонів Пакистану (2005).

Корпорація «ISTIL Group» була офіційним партнером і генеральним спонсором Федерації хокею України, фінансувала національну, молодіжну та юнацьку збірні України з хокею та жіночу гандбольну команду «Академія». Мохаммад Захур — організатор і спонсор щорічного літнього турніру з крикету для іноземців, які проживають в Україні.

У 2007 р. він захистив кандидатську дисертацію у Донецькому політехнічному інституті. До сьогодні підтримує зв’язок із фізико-металургійним факультетом та ректором ДонНТУ О. А. Мінаєвим, а також надає спонсорську допомогу на будівництво бібліотечно-інформаційного центру, фінансує різні освітні та культурні заходи.

Для досягнення професійного успіху, на думку Мохаммада Захура, людина повинна мати освіту, хист до управління, впевненість у майбутньому, шану до батьків, віру в Бога та з повагою ставитися до своїх колег.

Одружений, має дорослих дочку й сина.< Моісеєв Валерій Васильович    |   зміст   |   Мадар Олександр Ємерикович >