ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ — 90
 
 
 
Федоров
Савелій Дмитрович

Випускник енергетичного
факультету (1978 р.)

Директор Приватного
науково-виробничого
підприємства «Синапс».
Заслужений енергетик України
 

 
 

Н30 липня 1953 р. у Донецьку в робітничій родині Дмитра Савича та Лідії Яківни.



С. Д. Федоров
у студенські роки

У 1972 р. вступив до Донецького політехнічного інституту на енергетичний факультет, де здобув диплом із відзнакою за спеціальністю «Електропостачання промислових підприємств і міст».

Після закінчення інституту протягом 1979–1993 рр. працював у Донецькому політехнічному інституті на посаді асистента кафедри «Електропостачання промислових підприємств і міст» та навчався в аспірантурі Київського інституту електродинаміки, яку закінчив у 1994 р.

Здобута в інституті спеціальність та викладацький досвід стали базою для організації власного бізнесу. Савелій Дмитрович підтримує стосунки з викладачами кафедри, на якій працював упродовж багатьох років, та з колегами на інших кафедрах і факультетах Донецького національного технічного університету. Багато з них зараз живуть і працюють за межами України: Володимир Еліософ та Юрій Старіков — у США, дехто в Німеччині, хтось в Ізраїлі. Найбільше у пам’яті закарбувалися лекції викладачів Бориса Микитовича Шерстяка (фізика), Михайла Михайловича Федорова (електротехніка), Федора Федотовича Стіфєєва (теоретична механіка).

У 1990 р. Савелій Федоров заснував та очолив Приватне науково-виробниче підприємство «Синапс», яке має найбільший в України досвід проектування та введення в експлуатацію найскладніших систем енергопостачання та проектів із когенерації, і досі є його беззмінним керівником. 30 жовтня 2009 р. компанія відзначила 19-річчя успішної діяльності. Сьогодні на тисячах об’єктів по всій Україні надійно функціонують системи, створені фахівцями «Синапсу». Серед замовників — підприємства різних галузей промисловості, зв’язку, транспорту, торговельні комплекси, державні установи й банки, адже системи енергозабезпечення затребувані практично у всіх галузях життєдіяльності людини, а безперебійна робота сучасного технологічного й електронного устаткування без використання таких систем стає просто неможливою.



Когенераційний модуль — основний вузол
когенерації та енергозбереження

Спочатку компанія займалася продажем UPS, дизель-генераторів, згодом — проектуванням систем електроживлення, пізніше — виробництвом електрощитового устаткування, монтажем підстанцій і розподільних мереж, що переросло в комплексне енергозабезпечення відповідальних об’єктів.

Однією з визначальних робіт для компанії стало замовлення від Національного банку України за підсумками тендера на забезпечення безперебійного енергопостачання платіжної системи України (1996). Завдання формування системи надійного електроживлення платіжної системи України було виконано на найвищому рівні й дотепер компанія «Синапс» здійснює її обслуговування. Саме запровадження платіжної системи дозволяє надійно й енергонезалежно здійснювати будь-який платіж по Україні з одного банку в інший усередині системи не більше, ніж за 15 хвилин.

Вершина розвитку компанії «Синапс» — когенерація — одночасне виробництво тепла й електроенергії та поліпшення електричного, а також спільного ККД спалювання газу, що призводить і до економії газу, і до зменшення викидів. Когенераційні установки здатні працювати на різних видах газу, і це дозволяє використовувати їх у всіх сферах народного господарства, зокрема на котельнях, де є гарантований споживач тепла.

Компанія має більше сотні потенційних клієнтів для співпраці у галузі когенерації і вже реалізувала цілу низку проектів. Із-поміж них — АП «Шахта ім. О. Ф. Засядька». Цей проект уважається найбільшим у світі проектом з утилізації шахтного метану на час початку його реалізації. Компанія «Синапс» виступила генеральним проектувальником і основним підрядником. Роботи із проектування й будівництва когенераційної станції на шахті провадяться з 2004 р. Станція вже успішно працює три роки, майже повністю забезпечуючи потреби шахти в електроенергії.



Енергомодуль шахти ім. О. Ф. Засядька



Енергоблок Іллічівського
олійно-жирового комбінату

Компанія «Синапс» співпрацює також з Іллічівським олійно-жировим комбінатом — було створено й у 2008 р. здано в експлуатацію енергоблок, що виробляє електроенергію, тепло й пару.

Ще один цікавий об’єкт — енергоблок для фабрики банкнотного паперу НБУ в м. Малин (2008 р.). Система побудована так, що вихлопні гази від когенераційних машин при цьому теж утилізуються, надходячи у паровий котел для вироблення пари. Котли обладнані утилізаторами тепла, що ще більше підвищує ККД установки.

У 2008 р. також було започатковано проект, масштабніший за реалізований на АП «Шахта ім. Засядька». Новий об’єкт працюватиме на шахтному метані із шахти «Червоноармійська-Західна № 1».

Ці та інші проекти компанії «Синапс» є успішними й результативними, адже у своїй діяльності її працівники керуються девізом: «Ідеальна енергія для Ваших систем».

У 2006 р. Савелій Дмитрович отримав звання «Заслужений енергетик України». Крім того, за результатами професійної діяльності він відзначений багатьма нагородами: медаллю за активну участь у студентському будівельному русі молодіжної партії НДР (1980), орденом «За трудові досягнення» IV ст. (2000), хрестом пошани «За духовне відродження» (2002). Лауреат Всеукраїнського конкурсу «Лідер паливно-енергетичного комплексу» в номінаціях «Наукова розробка» (2000) та «Методичні рекомендації з проектуванню систем гарантованого електропостачання» (2005). Має диплом та пам’ятну медаль за заслуги в розбудові економіки та вагомий внесок у створення гідного міжнародного іміджу України від альманаху «Золота книга української еліти».



Савелій Дмитрович із доньками:
Анастасією, Марією та Веронікою

Окрім наукової та підприємницької діяльності С. Д. Федоров активно займається благодійністю. За увагу до релігійного життя країни й відродження церкви нагороджений орденом Української православної церкви Преподобного Нестора Літописця III ст.

Працьовитий науковець, мудрий і досвідчений керівник, Савелій Федоров знаходить час і для хобі — захоплюється велотуризмом. Очолював комісію велотуризму Донецької обласної федерації туризму, був організатором багатьох змагань, семінарів, подорожей та експедицій обласного, республіканського та всесоюзних рівнів. Полюбляє займатися спортом, кататися на лижах та відпочивати з дружиною Юлією Іванівною, а також трьома доньками Анастасією, Марією та Веронікою.

Головний життєвий принцип С. Д. Федорова — завжди доводити розпочату справу до логічного кінця. Він бере на себе надскладні завдання, які не під силу іншим. Приміром, у галузі енергетики та електрозбереження всі найбільші когенераційні об’єкти реалізовані його компанією. Кредо Савелія Дмитровича — «З енергією по життю».



< Фарберов Веніамін Ісакович    |   зміст   |   Филимонов Павло Євгенович >