НАВЧАЛЬНО-ТЕХНІЧНИЙ
ТЕЛЕВІЗІЙНИЙ ЦЕНТР

Тертишний Анатолій Степанович
Директор телестудії, начальник відділу застосування технічних засобів навчання
Народився 19 лютого 1940 р. у Донецькій області. У 1962 р. закінчив радіофізичний факультет Харківського державного університету ім. В. Н. Каразіна. Працював у дослідно-конструкторському бюро Заводу обчислювально-електронних машин (м. Пенза). У 1963 р. прийшов на роботу до Харківського інституту гірничого машинобудування, автоматики й обчислювальної техніки. У 1999 р. А. С. Тертишний був призначений на посаду начальника відділу застосування технічних засобів навчання, директора телестудії ХНУРЕ.
Нагороджений почесними грамотами, преміями, медаллю «Ветеран праці» (1978). Ім’я Анатолія Тертишного записане до Книги пошани університету.
У 2000 р. для підвищення рівня підготовки студентів керівництво радіотехнічного факультету ініціювало придбання сучасної телевізійної апаратури. Так співробітники і науковці вишу спроектували та відкрили навчальну телевізійну лабораторію (телестудію), обладнану новітніми технічними пристроями, призначеними для цифрової обробки аудіо- та відеосигналів, комп’ютерного монтажу відеоматеріалів і сучасного дизайну приміщень. Активну участь у створенні студії брав її науковий керівник, доцент кафедри радіоелектронних засобів І. В. Коритцев.
Обов’язки управління навчально-технічним телевізійним центром було покладено на начальника сектору інформаційно-обчислювального центру А. С. Тертишного. До колективу ввійшли провідні інженери лабораторії «Системи радіозв’язку» О. С. Іванов, В. А. Бардась, І. Б. Щербініна, а також випускники ХНУРЕ — досвідчений телевізійник О. О. Супрун і професійний режисер С. В. Стьопіна. Під керівництвом і за участі головного інженера О. С. Іванова співробітники телестудії опанували складну апаратуру, яка в подальшому стала навчальною базою низки спеціальностей: «Апаратура радіозв’язку, радіомовлення і телебачення», «Радіотехніка», «Технологія підготовки електронних видань», «Інформатика». У сфері виробництва інтерактивної аудіо-, відеопродукції та використання електронних засобів масової інформації зріс попит на випускників Харківського національного університету радіоелектроніки.
Сьогодні на основі телестудії:
– проводять лабораторні роботи з різних предметів («Апаратура систем радіозв’язку і телебачення», «Системи та мережі радіомовлення і телебачення», «Цифрові відеозаписувальні та відтворювальні пристрої», «Апаратні і програмні засоби відеомонтажу») для студентів спеціальностей «Апаратура радіозв’язку та телебачення», «Радіотехніка», «Радіотехнічні засоби»;
– проходять технологічну і дослідницьку практики студенти напрямів «Апаратура радіозв’язку та телебачення», «Видавничо-поліграфічна справа» і «Радіотехніка»;
– пишуть курсові і дипломні проекти;
– розробляють навчальний відеопосібник із диципліни «Цифрові технології мультимедіа»;
– створюють цикли лекцій провідних викладачів університету;
– знімають навчальні відеофільми для студентів стаціонарного відділення та дистанційної форми (відеоматеріали з оптичної технології, відеододатки до лабораторних робіт із фізики для Центру технологій дистанційного навчання та до лабораторних робіт із дисципліни «Обробка графічної інформації», мультимедійні додатки для математики і до відеопідручника для кафедри фізичного виховання);
– здійснюють переклад і оцифровування більше 50 навчальних відеофільмів, які використовують кафедри радіотехнічних засобів, основ радіотехніки, інженерної і комп’ютерної графіки, мікроелектроніки, електронних приладів і пристроїв, фізики.
Науково-технічна та творча діяльність навчальної телевізійної лабораторії проводиться за такими напрямами: дослідження методів і засобів обробки відеоінформації (студентський науковий гурток), створення відеопродукції для інтерактивних мультимедійних стрілецьких тренажерів (спільно з працівниками Академії наук прикладної радіоелектроніки вже виготовлено демонстраційний мультимедійний тир, представлений на виставках із боротьби з тероризмом у Києві та Львові), виготовлення відеопродукції (учасники студентської творчої групи пишуть сценарії, знімають і монтують фільми).
Окремі роботи студентів брали участь у різних фестивалях і конкурсах. Так відеоролик «Високий стиль» на IV Українському фестивалі студентської реклами посів друге місце, відеоролик «Навчання — світло» на ІІІ Українському фестивалі студентської реклами одержав заохочувальний приз, а відеофільм «Живе кіно» переміг на І Фестивалі аматорського кіно «Молодіжний кіносвіт».
Співробітники телестудії створюють інформаційні і презентаційні фільми про університет, лабораторії, кафедри, факультети. О. О. Супрун і С. В. Стьопіна провели майстер-клас із режисерського та операторського мистецтва для молоді Шахтарського кінотехнікуму (Донецька область), після якого група студентів щорічно отримує направлення на навчання за контрактом до ХНУРЕ.
На території телестудії проводять екскурсії для школярів, студентів технікумів, слухачів підготовчих курсів, абітурієнтів-іноземців. Уже знято фільм та презентаційні ролики про університет, які ілюструють структуру вишу, його факультетів і кафедр (автоматизації проектування обчислювальної техніки, радіоелектронних систем, основ радіотехніки, інженерної і комп’ютерної графіки, фізики, інформаційно-управляючих систем, системотехніки, біомедичної електроніки, прикладної математики і проектування та експлуатації електронних приладів), створено науково-інформаційні та презентаційно-рекламні сюжети для трансляції в ефірі передач «Перша столиця», «Дзеркало науки», «Сучасні технології» і новинні ролики для місцевих каналів «ОТБ», «А/ТВК», «Фора» та «Simon». Також виготовлено фільми про центри навчання іноземних громадян та післядипломної освіти, маркетинговий відділ. Телевізійний центр активно співпрацює з обласними каналами «ХОГ ТРК» і «А/ТВК».
Постійно знімають і монтують сюжети про наукові конференції, форуми, семінари, олімпіади, виставки та інші заходи. Велику увагу працівники телестудії та університету приділяють висвітленню досягнень вишу, заснуванню нових лабораторій, центрів і філій. Так створено репортажі про відкриття лабораторії «Валідіо», «Эхостар», «Профендсофт», центрів «Microsoft», «Samsung», «Cisco», сертифікації цифрових ключів, «Бізнес-інкубатор», інформаційно-навчальний фільм про лабораторію «Відеокомунікаційні технології і системи».
До історико-популярного надбання телестудії належать фільми: «Планета твого імені» (до 75-річчя ХНУРЕ), «Уламки пам’яті» (до 60-річчя Великої Перемоги), «Зупинка на маршруті» (до ювілею радіотехнічного факультету), «Іспит на зрілість» (факультет комп’ютерної інженерії та управління), «Феномен електронної техніки» (однойменний факультет), «Дорога довжиною у 40 років» (факультет комп’ютерних наук), «Рівна серед рівних» (кафедра філософії), «Перебудовуючи простір» (кафедра інженерної і комп’ютерної графіки), «З любов’ю до кафедри» (кафедра інформаційно-управляючих системи та технологій), «Формула успіху» (кафедра фізики), «Системотехніка — нам 35», «Сильний характер», «Під щасливою зіркою», «Своя висота» (до 90-річчя проф. Я. С. Шифріна) та інші.
Співробітники також фільмують святкові концерти, відеопривітання колективів студентського клубу та викладачів вишу, інтерв’ю із ветеранами Великої Вітчизняної війни. У зйомці концертів використовують сучасні технології «прямого ефіру» для демонстрації відео на великому екрані концертної зали.
Студія співпрацює з науковою бібліотекою, для якої створено сюжети із Дня поезії, Свята української мови, Шевченківського свята, інформаційні ролики про книжкові виставки, експозицію музею історії, презентаційно-рекламні фільми про соціально-психологічну службу ХНУРЕ тощо.
Спільно з міською і обласною адміністраціями створено такі фільми: «Слобожанське родинне свято», «Освітянська скарбниця Харківщини», «Молодий науковець Харківщини», «Я з комп’ютером «на ти», «Погляд у майбутнє. Розвиток Харківського регіону через інформаційні технології і побудову інформаційного суспільства», «Інформаційні технології».
Діяльністю колективу телестудії опікується ректор університету М. Ф. Бондаренко та перший проректор В. В. Семенець.
Колектив навчально-технічного телевізійного центру. Зліва направо: перший ряд: І. В. Коритцев,
І. Б. Щербініна, С. В. Стьопіна, А. С. Тертишний; другий ряд: М. А. Ільїн, О. О. Супрун, Т. С. Супрун,
М. І. Мульовін, С. В. Дуняк

<< Відділ практики «Центр-кар’єра»      [ зміст ]      Навчально-науковий видавничо-поліграфічний центр >>