|
|
Сич
Зеновій Деонизович
Доктор сільськогосподарських наук,
професор, завідувач кафедри овочівництва
Національного університету біоресурсів
і природокористування України
Випускник агрономічного факультету (1976 р.) |
|
Народився 14 серпня 1954 р. у с. Монастирок Золочівського району Львівської області. Батько — Сич Деонизій Григорович — робітник. Мати — Емілія Андріївна — продавець у сільському магазині.
На вибір професії Зеновія Деонизовича вплинула праця на землі змалечку, любов до багатої напівгірської природи неподалік витоків Західного Бугу та наставництво бабусі Теклі й дідуся Григорія, організатора місцевого колгоспу. Велику роль відіграли також учителі Зозулівської восьмирічної школи (нині — Зозулівська середня школа), які привчали учнів до спостережень і до роботи у шкільному дослідному городі й саду. Відтак у 1971 р. вступив на агрономічний факультет Львівського сільськогосподарського інституту, де виявився неабиякий потенціал З. Д. Сича як науковця в агрономії, зокрема у селекції та насінництві.
Найбільше за студентських років запам’яталася наукова робота на кафедрі селекції та насінництва під керівництвом відомого селекціонера Івана Денисовича Нечипорчука. Із викладачів інституту Зеновій Деонизович вдячно згадує Зеновія Майщука, керівника дипломної роботи, та Лідію Ліщак, від якої перейняв любов до овочевих рослин. Якось на іспиті з овочівництва він мало не отримав «добре», наплутавши всі температурні режими вигонки ріпчастої цибулі у спорудах закритого ґрунту. За відповіді на додаткові питання Лідія Петрівна поставила «відмінно», але сказала, що дуже сподівається на «повагу» до цибулі у майбутньому. І напророкувала: вступаючи у 1978 р. до аспірантури у Всесоюзний інститут рослинництва ім. М. І. Вавилова в Ленінграді, З. Д. Сич був змушений обрати спеціальність «Овочівництво», позаяк на його «рідну» селекцію картоплі місць не було. Так йому випало займатися вивченням біології цибулі під керівництвом відомого вченого, професора Антоніни Олексіївни Казакової. Мало того — саме біології з вигонкою у закритому ґрунті! Світова колекція цибулі ВІР стала основою для його кандидатської дисертації, а наукова робота над технологіями створення сортів і гетерозисних гібридів кавуна втілилася у докторській.
Зеновій Деонизович і зараз підтримує наукові зв’язки з викладачами кафедри плодоовочівництва, технології зберігання і переробки продукції рослинництва.
Одразу після закінчення університету працював старшим науковим співробітником Передкарпатської дослідної станції у Дрогобичі (1976–1977), пізніше — директором Приаральської дослідної станції Всесоюзного інституту рослинництва у Казахстані (1980–1983). У 1983–1985 рр. завідував лабораторією селекції та насінництва Львівського відділу овочівництва Інституту овочівництва і баштанництва УААН. Упродовж 1985–2000 рр. був старшим науковим співробітником, а потім — і завідувачем відділу селекції та насінництва, заступником директора Дніпропетровської дослідної станції овочівництва ІОБ УААН.
У 2000 р. Зеновія Сича призначили завідувачем кафедри овочівництва Національного аграрного університету (з 2008 р. — Національного університету біоресурсів і природокористування України).
Надзвичайно плідна науково-дослідна діяльність ученого: він створив сорти кавуна «Зоряний», «Киянин», «Нікопольський», «Обрій», «Північне Сяйво», «Січеслав», «Скарб», «Фаворит». У співавторстві із селекціонерами Р. Ю. Томасоном та І. І. Колесником працював над створенням сортів дині та гарбуза, з О. Ю. Барабашем і Т. К. Лесів — кропу, з Є. М. Коваленко — цибулі.
З. Д. Сич — автор понад 250 статей і методичних розробок з овочівництва, селекції та насінництва, книжок «Мандрівка за сортом» (1992), «Арбузы и дыни» (2002) «Гармонія овочевої краси і користі» (2005), «Біологічні основи овочівництва» (2005), «Догляд за овочевими культурами» (2008). Під його керівництвом захищено п’ять кандидатських дисертацій.
Успішний науковець спробував свої сили і в політиці: був депутатом Олександрівської сільської ради (1995–1998), а згодом — Дніпропетровської районної ради народних депутатів (1999–2001).
За вдосконалення навчального процесу з овочівництва нагороджений відзнакою Міністерства аграрної освіти і науки «Відмінник аграрної освіти і науки» (2007).
Одружений. Дружина Сич (Дмитренко) Ірина Михайлівна — фізіолог рослин, селекціонер, закінчила Донський сільськогосподарський інститут (Ростовська область, Росія) і аспірантуру Всесоюзного інституту рослинництва ім. М. І. Вавилова. Виховав двох доньок: Олесю (за освітою — соціолог) та Оксану (еколог).
Упродовж своєї плідної та успішної науково-дослідницької діяльності Зеновій Сич завжди дотримувався правила: «Робити все ґрунтовно, щоб користь була у гармонії з красою».
|
|