ЛьвІвський нацІональний аграрний унІверситет. ЛІтопис випускникІв
 Ходан
Михайло Михайлович

Президент Прикарпатського центру
Української академії архітектури.

Народний архітектор України

Випускник землевпорядного факультету (1972 р.)


Подружжя Ходанів
Народився 23 червня 1948 р. на Косівщині Івано-Франківської області. Змалку Михайло Михайлович у своїй уяві будував казкові палаци, згодом він почав замальовувати проекти цих будівель, відчувши у цьому своє покликання. Тому в 1967 р. вступив на архітектурне відділення землевпорядного факультету Львівського аграрного інституту. Сьогодні він із приємністю та вдячністю згадує своїх викладачів В. П. Базарника, Ю. Ф. Соломіна, М. Д. Лисечка, М. С. Павліка та інших.
«Глибокий слід у моєму житті залишив завідувач кафедри архітектури С. М. Соколов. Він навчив упевненості в собі, у своїх творчих задумах, сміливості втілювати їх у життя, а також заклав знання для їх реалізації», — згадує Михайло Михайлович.
Після закінчення інституту в 1972 р. М. М. Ходан працював головним архітектором м. Калуша. З 1987 по 2008 р. був головним архітектором Івано-Франківської області. В цей час він виконує низку авторських проектів, зокрема детально планує реконструкцію центральної частини м. Калуша (1977). Найбільш відомі його роботи цього періоду — проект пам’ятника «Возз’єднання українських земель» (1989) та пам’ятник «2000-річчя Різдва Христового» (2001) у м. Івано-Франківську. Також був співавтором генплану і проекту детального планування м. Тисмениця (1990), програм ремонтно-реставраційних робіт і благоустрою історико-заповідної зони міст Галича (1998), Коломиї (2000), Косова (2002). М. М. Ходан — керівник авторських колективів спорудження пам’ятників Т. Шевченку в м. Тисмениці, смт Рожнятові, Богородчанах і Верховині. Архітектор постійно бере участь у науково-дослідному обґрунтуванні реставрації пам’яток народної дерев’яної архітектури, зокрема церков. Нині працює над розробкою спортивно-оздоровчого комплексу «Горгани».

Пам’ятник «2000-
ліття Різдва
Христового» на
історичних валах
у Івано-Франківську

Пам’ятник «Возз’єднання»
на адміністративній площі
в Івано-Франківську
Михайло Михайлович — член Національної спілки архітекторів України з 1978 р. У 1986 р. йому присуджено звання «Заслужений архітектор України», а з 2003 р. — «Народний архітектор України».
У 1995 р. М. М. Ходан пройшов стажування в галузі архітектури у Гарвардському університеті (м. Бостон, США). Нині він є професором Московського відділу Міжнародної академії архітектури. Протягом 1995–2008 рр. очолював кафедру архітектури та викладав в Івано-Франківському університеті права імені Короля Данила Галицького. Автор понад 150 реалізованих архітектурних проектів. Нині — президент Прикарпатського центру Української академії архітектури.
Михайло Михайлович — лауреат Державної премії України в галузі архітектури (2001), дійсний член Української академії архітектури (2002), лауреат обласної мистецької премії в галузі архітектури ім. Я. Лукавецького (2003).
Творча діяльність М. М. Ходана відзначена нагородами — орденами Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого III ст. (2001) та Святого Архістратига Михаїла (2006). Михайлу Ходану присвоєно почесне звання «Лицар Вітчизни» із врученням ордена «Лицар Вітчизни» (2008).
У виші Михайло Михайлович зустрів свою долю, майбутню дружину — Ольгу Пасічну — студентку економічного факультету. На четвертому курсі, в 1970 р., вони побралися і вже сорок років живуть душа в душу. Щасливе подружжя виховало трьох дітей. Сини — Любомир і Тарас, наслідуючи батька, стали архітекторами. Дочка Вікторія викладає англійську мову у виші. Діти подарували батькам шестеро внуків.

Логос Україна      << Цюра Орест Анатолійович      [ зміст ]      Чапюк Ростислав Степанович >>