Навчально-науковий
інститут післядипломної освіти
КУЛАЄЦЬ
Марія Михайлівна

Директор інституту, кандидат економічних наук, професор

М. М. Кулаєць — директор інституту, заслужений економіст України.

Народилася 9 серпня 1954 р. в с. Саранчуки Бережанського району Тернопільської області. Вищу освіту здобувала у 1971–1975 рр. у Тернопільському фінансово-економічному інституті, який закінчила з відзнакою.

Працювала головним економістом колгоспу, начальником планово-економічного відділу Управління сільського господарства, старшим бухгалтером-економістом із міжгосподарських підприємств Бережанського районного управління сільського господарства, першим заступником голови районного агропромислового об’єднання. З жовтня 1992 р. обіймала посаду проректора із соціально-економічного розвитку Бережанського агротехнічного коледжу. У квітні 1993 р. заснувала й очолила планово-економічне відділення. Вагому роль відіграла у створенні і становленні Бережанського агротехнічного інституту. Із входженням інституту до складу НУБіП України (як відокремлений підрозділ), планово-економічне відділення було реорганізовано у факультет, який Марія Михайлівна продовжувала очолювати впродовж 1999–2004 рр. У січні 2006 р. вона стала деканом факультету підвищення кваліфікації і перепідготовки фахівців АПК НУБіП України. З жовтня 2008 р. — директор ННІ післядипломної освіти.

Основні наукові роботи М. М. Кулаєць спрямовані на вивчення продовольчої безпеки в Україні, раціоналізації форм господарювання в агропромисловому комплексі, впровадження інновацій у навчальний процес в системі підвищення кваліфікації керівників, спеціалістів аграрних формувань, педагогічних і науково-педагогічних працівників аграрних ВНЗ І–ІV рівнів акредитації.

Інститут бере свій початок від часу заснування Республіканської вищої школи управління агропромисловим комплексом Міністерства сільського господарства УРСР у 1985 р. Після низки реорганізацій у січні 2005 р. створено структурний підрозділ Національного аграрного університету — Навчально-науковий інститут післядипломної освіти.

Освітня концепція навчально-наукового інституту передбачає такі складові:

– поглиблення, розширення й оновлення професійних знань, умінь і навичок фахівців агропромислового комплексу;

– надання можливості отримання другої вищої освіти на основі здобутого раніше освітньо-кваліфікаційного рівня (в розрізі спеціальностей);

– формування нової генерації державних службовців органів управління агропромислового комплексу, керівників і спеціалістів підприємств, установ та організацій різних форм власності, науково-педагогічних і педагогічних працівників аграрних вищих навчальних закладів I–IV рівнів акредитації.

Основними завданнями інституту є:

– підвищення кваліфікації керівних кадрів і фахівців агропромислової та природоохоронної галузей;

– підвищення кваліфікації науково-педагогічних і педагогічних працівників вищих аграрних навчальних закладів України I–IV рівнів акредитації;

– підготовка фахівців з наданням другої вищої освіти;

– підвищення кваліфікації та стажування державних службовців;

– підготовка магістрів за спеціальностями 28 «Публічне управління та адміністрування», 073 «Менеджмент» (спеціалізації «Управління інноваційною діяльністю» та «Дорадництво»);

– підготовка дорадників та експертів-дорадників.

Головними замовниками та координаторами є: Міністерство освіти і науки України, Міністерство аграрної політики і продовольства України та формування, що входять до сфери його управління, а також Національне агентство України з питань державної служби.

Партнерами інституту є:

– міністерства та відомства (Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, Центр державного земельного кадастру, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, головні управління агропромислового розвитку обласних і районних держадміністрацій, підприємства, установи і організації агропромислового виробництва усіх форм власності, зокрема, фермерські господарства);

– науково-дослідні інститути та навчальні заклади системи Національної академії аграрних наук України, Міністерства аграрної політики і продовольства України, Національна академія державного управління при Президентові України та ін.


П. А. Лайко
Директор інституту,
2004–2008 рр.

М. Ф. Бабієнко
Директор інституту,
1988–2004 рр.

Г. Г. Кірейцев
Директор інституту,
1985–1988 рр.

Науково-педагогічні працівники кафедр Навчально-наукового інституту післядипломної освіти проводять наукові дослідження з питань теоретико-концептуальних підходів до розвитку інноваційних процесів; удосконалення організаційно-економічних механізмів інноваційної діяльності; пріоритетних напрямів інноваційно-технологічного розвитку аграрного сектору; методологічних та інноваційних засад перепідготовки фахівців аграрної сфери для надання другої вищої освіти; формування інформаційної бази інноваційної діяльності в аграрному секторі; розвитку державної інноваційної підтримки; інноваційних технологій в освіті та науці тощо.

Кірейцев Григорій Герасимович (1932–2014) — д.е.н., проф., заслужений працівник освіти України, заслужений професор НАУ, почесний професор ЖДТУ та ВНАУ, член-кореспондент Міжнародної академії аграрної освіти, почесний член Федерації аудиторів, бухгалтерів і фінансистів України. Перший ректор Республіканської вищої школи управління АПК Міністерства сільського господарства УРСР, із заснуванням якої і пов’язана діяльність ННІ післядипломної освіти. Основні наукові напрями: теоретико-методологічні засади розвитку бухгалтерського обліку та підготовка й перепідготовка бухгалтерських кадрів у системі вищої агроекономічної освіти. Опублікував більш як 200 наукових і науково-методичних праць, серед яких монографії, підручники та навчальні посібники.

Бабієнко Микола Федорович (1934 р.н.) понад 15 років був ректором Інституту післядипломної освіти, постійно займався викладацькою роботою. Свої наукові досягнення оприлюднював на семінарах, міжнародних і всеукраїнських науково-практичних конференціях, симпозіумах. Опублікував більше ніж 250 наукових і навчально-методичних праць, спрямованих на продовольчу безпеку і безпеку харчування та якість сільськогосподарської продукції, розвиток післядипломної освіти в Україні, застосування активних форм і методів підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації фахівців АПК.

Лайко Петро Афанасійович (1932–2014) — д.е.н., проф., чл.-к. НААН України. Зробив великий внесок у розроблення механізмів фінансово-кредитних відносин суб’єктів господарювання між собою, державою, кредитними і страховими компаніями. Розробив принципи, напрями, способи, форми і джерела державного фінансування розвитку сільського господарства та утримання соціальної інфраструктури у сільській місцевості. Свій науковий досвід передавав слухачам на курсах підвищення кваліфікації і перепідготовки фахівців АПК як директор інституту та як високопрофесійний викладач.

Колектив директорату. Зліва направо: перший ряд: методисти вищ. кат. О. І. Гераймович, Н. М. Козупиця, дир., к.е.н., проф. М. М. Кулаєць, бух. Н. М. Падалко, заст. дир., д.с.-г. н., проф. В. О. Пабат, мет. вищ. кат. Г. В. Луценко; другий ряд: к.е.н., доц. Н. П. Кузик, мет. вищ. кат. Л. С. Іванцова, заст. дир., к.е.н., доц. Т. Д. Микицей, мет. вищ. кат. О. Д. Новакова

Кафедра публічного управління
та менеджменту інноваційної діяльності
ВИТВИЦЬКА
Ольга Данилівна

Завідувач кафедри, доктор економічних наук, професор

О. Д. Витвицька — завідувач кафедри.

Народилася 10 жовтня 1974 р. в м. Бучач Тернопільської області. У 1996 р. закінчила економічний факультет Харківського державного політехнічного університету.

Викладає дисципліни: «Економіка й організація інноваційної діяльності», «Інноваційний менеджмент», «Стратегічне управління інноваційною діяльністю». Крім того, проводить заняття з питань інноваційної діяльності, інноваційної спрямованості педагогічної діяльності в межах семінарів підвищення кваліфікації для фахівців аграрного сектору. Координатор і розробник навчально-тематичної програми підвищення кваліфікації ННІ післядипломної освіти НУБіП України «Інноваційна спрямованість педагогічної діяльності».

Сфера наукових досліджень охоплює питання вдосконалення організаційно-економічного механізму інноваційної діяльності, зокрема, інноваційно-технологічний розвиток аграрного сектору, інтеграція освіти, науки та виробництва, міжнародне співробітництво у напрямі інноваційної діяльності.

Під її керівництвом підготовлено та успішно захищено чотири кандидатські дисертації.

Автор і співавтор понад 170 наукових і науково-методичних праць, серед яких, дев’ять монографій.


Історія кафедри пов’язана зі створенням у 1985 р. кафедри науково-технічного прогресу Республіканської вищої школи управління агропромислового комплексу. Після низки реорганізацій у січні 2005 р. організовано кафедру інноваційної діяльності в агропромисловому комплексі, завідувачем якої з 2006 р. є д.е.н., проф. О. Д. Витвицька. У вересні 2017 р. кафедру перейменовано на кафедру публічного управління та менеджменту інноваційної діяльності.

Практичне заняття магістрів на базі Комітету з питань інформатизації та зв’язку Верховної Ради України на тему « Інноваційний вектор розвитку цифровізації суспільства»

Виїзне практичне заняття «Інноваційні технології в козівництві»

Виїзне заняття магістрів з управління інноваційною діяльністю в ПСП «Плешкані» Золотоніського району Черкаської області

Основні напрями розвитку кафедри:

– проведення концептуальних досліджень

інноваційних процесів;

– аналіз та узагальнення нововведень та вдосконалення на їх основі навчального процесу з підвищення кваліфікації фахівців;

– підготовка бакалаврів, магістрів та перепідготовка спеціалістів;

– доведення навчальної та науково-інноваційної роботи до рівня світових стандартів освіти.

– проведення теоретико-концептуальних досліджень процесів, які відбуваються в державному управлінні;

– вивчення та аналіз процесів реформування й оновлення державної служби та органів місцевого самоврядування України;

– узагальнення інноваційних процесів управління на різних рівнях влади; вдосконалення навчального процесу з підготовки та перепідготовки фахівців для роботи в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування України.

Кафедра успішно розвиває зв’язки з установами Міністерства аграрної політики і продовольства України, Національної академії аграрних наук України, Національною академією наук України, закордонними навчальними закладами (Вроцлавський природничий університет, Варшавський університет наук про життя, Вища школа бізнесу м. Домброва Гурніча, тощо). Співробітники реалізують активну співпрацю з Верховною Радою України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, науковими установами та освітніми закладами. Крім того, проводять виїзні семінари-навчання з підвищення кваліфікації державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування за напрямами діяльності кафедри.

Кафедра здійснює підготовку магістрів за спеціальностями 073 «Менеджмент» (освітня програма «Управління інноваційною діяльністю») та 281 «Публічне управління та адміністрування».

Актуальність підготовки магістрів за спеціальністю 073 «Менеджмент» (освітня програма «Управління інноваційною діяльністю») зумовлена тим, що сучасні досягнення України в міжнародному вимірі конкурентоздатності економіки, рівня розвитку і особливо ефективності функціонування національної інноваційної системи є недостатніми для забезпечення розвитку вітчизняної економіки. Тому потрібні фахівці високого рівня, які володіють не тільки спеціальними знаннями, але й спроможні ухвалювати стратегічні й тактичні інноваційні рішення, виявляти перспективні наукові розробки та впроваджувати у виробництво нові види продукції (послуг), вдосконалювати механізми просування продукції на ринок, створювати та використовувати нові методики розрахунку та обґрунтування соціально-економічних показників та оцінки результативності інноваційних проектів, проектувати та реалізовувати бізнес-моделі інноваційної підприємницької діяльності, комерціалізувати інтелектуальні розробки.

Програма підготовки магістрів за спеціальністю 281 «Публічне управління та адміністрування» узгоджується з кваліфікаційними характеристиками, стандартами і навчальними програмами згідно з вітчизняним законодавством. Враховує сучасні потреби роботодавців (органів влади), є комплексною, адаптованою до потреб державних службовців, посадових і виборних осіб органів місцевого самоврядування. Спрямована на формування управлінських навичок з ефективного використання ресурсного потенціалу держави, регіонів, територіальних громад, зокрема у сфері агропромислового комплексу; на формування знань, умінь і навичок із реалізації процесів децентралізації та запровадження демократичного врядування, виконання прикладних завдань з управління, формування практичних навичок для їх подальшого застосування.


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: д.с.-г.н., проф. В. О. Пабат, к.е.н., проф. М. М. Кулаєць, зав. каф., д.е.н., проф. О. Д. Витвицька; другий ряд: ас. К. О. Обиход, ст. лаб. В. Є. Бойсан, д. держ. упр., проф. І. М. Грищенко, д. держ. упр., проф. Я. Ф. Жовнірчик, к.е.н., доц. Б. В. Вишнівська, к.е.н., доц. О. А. Стретович; третій ряд: лаб. Овраменко С. М., к.е.н., доц. В. А. Скрипниченко, к.т.н., доц. С. Д. Войтюк

Кафедра
аграрного консалтингу і туризму
КАЛЬНА-ДУБІНЮК
Тетяна Прокопівна

Завідувач кафедри, доктор економічних наук, професор

Т. П. Кальна-Дубінюк — завідувач кафедри, заслужений науково-педагогічний працівник НУБіП України

Народилася 20 січня 1951 р. в м. Києві. В 1973 р. з відзнакою закінчила УСГА. Працювала в Інституті кібернетики ім. В. М. Глушкова АН УРСР, де захистила кандидатську дисертацію. З 1991 р. працює в НУБіП України, захистила докторську дисертацію.

Високопрофесійний викладач. Викладає українською і англійською мовами. Сприяє розвитку післядипломної освіти та дорадництва, є секретарем комісії з сертифікації дорадників та експертів-дорадників Мінагрополітики України.

Розвиває наукову школу з дорадництва, сільського туризму та економіки аграрного сервісу, впроваджує інтерактивні консалтингові системи, вдосконалює електронну систему дорадництва, має свідоцтва про реєстрацію авторського права.

Наукові досягнення Тетяни Прокопівни відомі в Україні та за кордоном. Є автором першого в Україні навчального посібника з дорадництва англійською мовою (2005), має приблизно 250 наукових і навчально-методичних праць. Під її керівництвом захищено три кандидатські дисертації.

Нагороджена орденом «За сумлінну працю та високий професіоналізм» Ради з питань туризму та курортів України (2011), Подякою МОН України (2015).


Кафедра аграрного консалтингу створена в 2001 р. Її засновник — д.е.н., проф., акад. НААН України М. Ф. Кропивко, очолював кафедру з 2001 р. У 2003 р. завідувачем призначено д.е.н., проф., заслуженого науково-педагогічного працівника НУБіП України Т. П. Кальну-Дубінюк. Вона є членом міжнародних асоціацій з дорадчої освіти Європи (ЕSЕЕ) і світу (AIAEE), учасницею програм обміну FEP, США (1997), програми стажування імені Фулбрайта, США (2000–2001), членом організації «Українське Фулбрайтівське коло».

У 2004 р. кафедру об’єднано з кафедрою економіки аграрного сервісу, якою з 1996 до 2004 р. керував д.е.н., проф. П. О. Мосіюк. У 2004 р. кафедрі надано нову назву — аграрного консалтингу та сервісу.

З жовтня 2017 р. кафедру перейменовано на кафедру аграрного консалтингу і туризму, тому що в її роботі з’явилась нова проліцензована програма за спеціальністю «Туризм» для бакалаврів.

Великий вклад у розвиток кафедри зробили: д.е.н., проф., акад. НААН України М. Ф. Кропивко, д.е.н., проф. П. О. Мосіюк, ветерани Великої Вітчизняної війни, професори І. В. Хоменко, Л. К. Грінчук, д.е.н., проф. В. В. Підліснюк, д.е.н., проф. Л. О. Мармуль, доценти Г. М. Приймак, Д. І. Штурба, Г. Г. Левченко, І. М. Криворучко, ст. викл. В. В. Калюжний.

Уперше в Україні кафедра започаткувала спеціальність «Дорадництво». Навчання магістрів розпочалося в 2015–2016 н. р., а в 2016–2017 н. р. було відкрито спеціальність «Туризм» для бакалаврів. Викладацький колектив кафедри забезпечує навчальний процес за основними дисциплінами: «Основи аграрного консалтингу», «Управлінський консалтинг», «Організація інформаційно-консультаційної діяльності», «Економіка і організація аграрного сервісу», «Сільськогосподарська дорадча діяльність», «Основи туризмознавства», «Сільський зелений туризм» та ін. Проводиться підвищення кваліфікації фахівців та власників агросадиб з сільського зеленого туризму, дорадників та експертів-дорадників для отримання кваліфікаційного свідоцтва.

Акредитація спеціальності «Менеджмент» (освітня програма «Дорадництво»)

Кафедра залучає до співпраці викладачів із провідних університетів Європи та Америки для читання лекцій з дисциплін «Організація дорадництва» та «Агротуризм» на основі їхніх актуальних програм. Практика відбувається на базі дорадчих служб і сучасних агроосель України та зарубіжжя — Польщі, Угорщини, Нідерландів тощо.

Науково-педагогічні працівники кафедри є постійними учасниками щорічних міжнародних симпозіумів і конференцій з питань розвитку аграрної економіки та дорадництва, сільського зеленого туризму тощо.

Викладачі кафедри налагодили двосторонні зв’язки з університетами України — Вінницьким національним аграрним університетом, Подільським державним аграрно-технічним університетом, Полтавською державною аграрною академією, Таврійським державним агротехнологічним університетом та ін.; Угорщини — Університет Св. Стефана (м. Гьодьольо); Польщі — Університет наук про життя (м. Варшава), Краківським аграрним університетом (м. Краків); Чехії — Університет наук про життя (м. Прага); США — Університет штату Айова, Університет штату Оклахома, Університет штату Пенсильванія та ін.; Узбекистану — Узбецький державний університет (м. Ургенч); Таджикистану — агроконсалтингова асоціація «Зарзамін» (м. Худжанд) та ін.

Кафедра розвиває наукову школу з дорадництва, сільського туризму та економіки аграрного сервісу, електронну дорадчу систему із застосуванням інтерактивного консалтингу для прийняття науково-обґрунтованих рішень, виконується бюджетна тематика. Отримано три свідоцтва на авторське право.

Видано типові навчальні програми з основних дисциплін, 8 підручників та 26 навчальних посібників, 8 монографій, більше ніж 500 наукових статей, зокрема, англійською мовою; виграно грант програми FARM та створено 4 науково-популярні відеофільми про розвиток дорадництва в Україні; запроваджено дистанційний курс «Сільськогосподарська дорадча діяльність», що розміщений на сайті www.dorada.org.ua; розроблено електронні навчальні курси на базі платформи Moodle.

Здійснюється робота з підготовки науково-педагогічних кадрів. Успішно захищено 1 докторську та 28 кандидатських дисертацій. Більшість аспірантів кафедри стали висококваліфікованими викладачами.

Співробітники кафедри аграрного консалтингу і туризму беруть активну участь у підвищенні кваліфікації на базі міжнародних проектів і програм, серед яких: FARM — Канадсько-український проект (доценти І. П. Кудінова, Л. Х. Рибак, М. Ф. Безкровний, В. В. Самсонова); Польсько-українська програма з розвитку дорадництва, стажування у м. Брівново (Л. Х. Рибак, Т. П. Кальна-Дубінюк); воркшопи за підтримки Всесвітньої сільськогосподарської асоціації FAO (Т. П. Кальна-Дубінюк, В. В. Самсонова, Л. Х. Рибак, І. П. Кудінова, С. І. Мосіюк), міжнародні програми обміну викладачами — FEP USDA, імені Фулбрайта, США.


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: к.е.н., с.н.с. В. В. Самсонова; к.с.-г.н. О. А. Локутова, зав. каф., д.е.н., проф. Т. П. Кальна-Дубінюк, к.е.н., доц. І. П. Кудінова; другий ряд: к.е.н., доц. С. І. Мосіюк, зав. лаб. Н. В. Харазишвілі, к.е.н., доц. Л. Х. Рибак, д.е.н., доц. М. Ф. Безкровний