Економічний факультет
ДІБРОВА
Анатолій Дмитрович

Декан факультету, доктор економічних наук, професор

Автор понад 140 наукових праць, з яких 15 — в зарубіжних виданнях (з проблем удосконалення державного регулювання сільськогосподарського виробництва). З них: 1 одноосібна монографія, 7 колективних монографій, 5 підручників та навчальні посібники (в співавторстві).

У 1992 р. закінчив Українську сільськогосподарську академію за спеціальністю «Економіка і організація сільського господарства». В 1998 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Управління інвестиційними процесами в системі АПК». У 2009 р. захистив докторську дисертацію на тему «Державне регулювання сільськогосподарського виробництва». В 2012 р. йому було присвоєно вчене звання професора кафедри державного управління.

А. Д. Діброва пройшов шлях від стажиста-викладача кафедри управління виробництвом до директора Навчально-наукового інституту бізнесу. В 2015 р. призначений на посаду декана економічного факультету.

Провідний вчений з питань формування аграрної політики в умовах глобалізації. Основні теоретичні і практичні розробки присвячені обґрунтуванню удосконалення системи державної підтримки сільського господарства.

З 2010 до 2011 р. був членом експертної ради ВАК України з економіки сільського господарства. З 2011 до 2013 р. брав участь у роботі науково-методичної комісії з державного управління та науково-технічної ради Міністерства аграрної політики та продовольства України, очолював науково-експертну раду з питань оцінки реформ у сфері контролю в АПК Державної інспекції сільського господарства України.

Нагороджений Почесною грамотою Міністерства аграрної політики України (2003), Подякою голови Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації (2010), Подякою Прем’єр-міністра України (2016), Почесною грамотою НААН України (2016), Почесною грамотою НУБіП України (2018).

Економічну підготовку спеціалістів сільського господарства було започатковано в 1898 р. із заснуванням у Києві Політехнічного інституту з сільськогосподарським відділенням, від якого веде свою історію Національний університет біоресурсів і природокористування України. На сільськогосподарському відділенні викладали 20 навчальних дисциплін, зокрема, «Політичну економію» та «Сільськогосподарську економію і статистику», які й формували економічну підготовку майбутніх спеціалістів. Спеціальної кафедри економіки на сільськогосподарському відділенні не було, а викладання економічних дисциплін координував проф. А. К. Людоговський — один із засновників науки про систему ведення сільського господарства в країні.

У 1905–1917 рр. економічні дисципліни були зосереджені на кафедрі сільськогосподарської економії та статистики, яку очолював магістр сільського господарства, проф. В. Г. Бажаєв. У планах сільськогосподарського відділення передбачалася підготовка кадрів для поміщицьких маєтків. У 1919–1920 рр. кафедрою завідував проф. А. Н. Челінцев. Економічну підготовку в цей період здійснювали переважно щодо умов господарювання в одноосібних дрібних селянських господарствах, а також вивчали питання районування галузі сільського господарства.

Колектив деканату. Зліва направо: перший ряд: заст. декана, к.е.н., доц. М. С. Маршалок, метод. В. М. Єрмоленко, метод. Л. Л. Чухрій, декан, д.е.н., проф. А. Д. Діброва, заст. декана, к.е.н., доц. А. М. Шиш, метод. Д. М. Волошина; другий ряд: метод. Т. М. Попович, дисп. Н. П. Давидюк, заст. декана, к.е.н., доц. А. О. Музиченко, метод. М. І. Панченко, заст. декана, к.е.н., доц. В. В. Нагорний

У 1921 р. керівником кафедри було обрано і затверджено Всеукраїнським науковим комітетом проф. С. Ф. Веселовського, який очолював її до 1929 р. Згідно з існуючим положенням, кафедра мала дві секції — економії сільського господарства і сільськогосподарської промисловості, а також історії сільського господарства. Кафедра поєднувала навчально-методичну роботу з науковими дослідженнями. Особливої уваги надавали науковій організації праці в селянському господарстві, досліджували проблеми розвитку цукрової промисловості та її державного регулювання, бюджету і прибутку селянських господарств.

У 1929 р. Київський сільськогосподарський інститут, а разом з ним і кафедра, перебазувалися з території КПІ в Голосіїв.

На основі кафедри в 1930 р. було організовано Науково-дослідний інститут соціалістичної реконструкції сільського господарства. У 30-ті рр. розгорнулася масова колективізація сільського господарства, що потребувало докорінних змін у навчально-методичній і науково-дослідній роботі. У цей період кафедра вперше за всі роки її існування значно поповнилася аспірантами та студентами з молоді, що дало потім змогу створити на її базі два підрозділи — кафедру організації соціалістичних сільськогосподарських підприємств і науково-дослідну кафедру сільськогосподарської економіки, яка стала основою для організації Науково-дослідного інституту соціалістичної реконструкції сільського господарства.

Кафедру організації соціалістичних сільськогосподарських підприємств у 30-ті рр. очолювали доценти О. П. Каневський, А. Я. Радченко і проф. Н. Г. Клімко. Головну роботу в цей період було спрямовано на вдосконалення викладання традиційних і становлення нових економічних дисциплін із урахуванням докорінних змін у суспільних відносинах на селі. Кафедра читала курси з таких дисциплін: «Економіка і організація соціалістичних сільськогосподарських підприємств», «Сільськогосподарська статистика», «Сільськогосподарське рахівництво», «Земельне і колгоспне законодавство». Наукова робота зосереджувалася на дослідженні проблем спеціалізації сільського господарства Київського Полісся, організації і планування виробництва, насамперед у створених численних колгоспах, взаємодії колгоспів із машинно-тракторними станціями.

VUA General Meeting 2016 Szent Istvan University, Godollo, Hungary, 18–20 вересня 2016 р.

У липні-серпні 1941 р. Київський сільськогосподарський інститут було евакуйовано до Алма-Ати. Кафедри інституту ввійшли до складу відповідних факультетів Казахського сільськогосподарського інституту і продовжували готувати кадри для сільського господарства країни, а після повернення в 1944 р. до Києва, незважаючи на війну, в інституті відновилося навчання. Згідно з наказом Міністра вищої освіти СРСР № 768 від 15 травня 1951 р., у Київському сільськогосподарському інституті було створено факультет економіки і організації сільського господарства.

Першим його деканом до 1960 р. був проф. Д. А. Григорович. Факультет мав лише економічне відділення. В 1954 р. факультет економіки і організації сільського господарства став структурним підрозділом Української сільськогосподарської академії і почав готувати спеціалістів із бухгалтерського обліку на бухгалтерському відділенні (1959), економістів-математиків на кібернетичному відділенні (1966–1995). У 1994 р. було відкрито фінансово-кредитне відділення, а в 1995 р. на базі економічного факультету створено факультет аграрного менеджменту, науково-педагогічний склад якого укомплектовано здебільшого вихованцями Української сільськогосподарської академії.

У 2001 р., згідно з наказом ректора університету, шляхом галузевої інтеграції факультетів економічного та аграрного менеджменту створено Навчально-науковий інститут (ННІ) бізнесу, який до липня 2011 р. очолював д.е.н., проф., чл.-к. НААН України, заслужений діяч науки і техніки України В. П. Галушко. З липня 2011 р. до січня 2015 р. — д.е.н., проф. А. Д. Діброва.

Згідно з рішенням Вченої ради Національного університету біоресурсів і природокористування України та наказом ректора № 1424 від 25 грудня 2014 р., виконуючи вимоги нового Закону України «Про вищу освіту» та з метою упорядкування системи управління, економії бюджетних коштів, внесено зміни до структури університету. Зокрема, ННІ бізнесу було ліквідовано. 2 січня 2015 р. економічний факультет став одним зі структурних підрозділів університету.


Г. Г. Кірейцев
Декан факультету,
1976–1983 рр.

К. І. Олефір
Декан факультету,
1969–1976 рр.

І. П. Новаков
Декан факультету,
1965–1969 рр.

Г. В. Ларін
Декан факультету,
1960–1965 рр.

Д. А. Григорович
Декан факультету,
1951–1960 рр.

Т. Г. Камінська
Декан факультету,
2011–2014 рр.

Ш. І. Ібатуллін
Декан факультету,
2008–2011 рр.

С. М. Кваша
Декан факультету,
2001–2008 рр.

В. К. Терещенко
Декан факультету,
1997–2001 рр.

Г. С. Тарасенко
Декан факультету,
1984–1997 рр.

Деканат факультету в різні роки очолювали: професори Д. А. Григорович (1951–1960), Г. В. Ларін (1960–1965), доц. І. П. Новаков (1965–1969), професори К. І. Олефір (1969–1976), Г. Г. Кірейцев (1976–1983), Г. С. Тарасенко (1984–1997), академіки В. К. Терещенко (1997–2001), С. М. Кваша (2001–2008), професори Ш. І. Ібатуллін (2008–2011), Т. Г. Камінська (2011–2014). З 2015 р. факультетом керує д.е.н., проф. А. Д. Діброва.

За часи існування факультету заступниками декана тривалий час були: професори П. В. Корчовий, Л. І. Касьянов, Й. С. Завадський, О. Д. Гудзинський, В. П. Галушко, М. М. Ільчук, П. А. Лайко та доценти І. І. Кононенко, М. Г. Парасій, Л. М. Звонарьова, А. Д. Гончар, А. М. Клименко, О. Є. Попов, П. Б. Кроп, В. О. Яворська, М. Г. Садко, О. О. Олійник-Данн, С. О. Олійник, І. А. Коновал, Л. А. Аврамчук, С. І. Дерев’янко, Л. А. Олійник, О. М. Лабенко.

Сьогодні заступниками декана на денній формі навчання є: к.е.н., старший викладач кафедри економіки праці та соціального розвитку В. В. Нагорний — зі спеціальностей «Економіка», «Фінанси, банківська справа та страхування», к.е.н., доц. А. М. Шиш — зі спеціальностей «Облік і оподаткування», «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність»; на заочній формі навчання: к.е.н., доц. М. С. Маршалок. На громадських засадах заступниками декана працюють: з організаційних питань — к.е.н., доц. А. О. Музиченко; з міжнародної діяльності — к.е.н., доц. О. Г. Макарчук; з виховної роботи — ст. викл. О. Г. Криворот.

На факультеті здійснюють підготовку фахівців за такими напрямами (спеціальностями): «Економіка» (спеціалізації «Економіка підприємства», «Прикладна економіка»), «Фінанси, банківська діяльність та страхування» (спеціалізація «Фінанси і кредит»), «Облік і оподаткування» (спеціалізації «Облік і аудит», «Оподаткування»), «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» (спеціалізація «Біржова діяльність»). Упродовж 2014–2015 рр. на факультеті ліцензовано дві магістерські програми за спеціальностями «Біржова діяльність» та «Прикладна економіка».

Викладачі економічного факультету, 1973 р.

У складі професорсько-викладацького колективу — академіки НААН України, професори С. М. Кваша та В. К. Терещенко, члени-кореспонденти НААН України, професори М. М. Ільчук та В. М. Жук, професори А. Д. Діброва, Л. К. Сук, О. Ю. Єрмаков, В. К. Савчук, М. О. Солодкий, В. К. Збарський, Є. В. Калюга, П. Л. Сук, Л. М. Худолій, Н. М. Вдовенко, С. М. Рогач, Н. М. Давиденко, Н. П. Резнік, О. В. Жемойда та ін.

Економічному факультету є чим пишатися. За роки його існування підготовлено 24 513 фахівців економічного профілю ОС «Бакалавр», «Спеціаліст» та «Магістр», зокрема, економістів — 9101 осіб, бухгалтерів — 10 397, фінансистів — 3377, економістів-математиків — 847 (до 2000 р. включно), податківців — 251; 45 докторів та 560 кандидатів економічних наук.

Випускників факультету обирали депутатами Верховної Ради України. Вони працюють у міністерствах та урядових структурах, очолюють наукові установи, підприємства аграрної сфери та представництва міжнародних компаній у сфері аграрного бізнесу.

При кафедрах економічного факультету працюють наукові гуртки, у роботі яких беруть участь понад 400 студентів. Серед студентів — багато відмінників навчання, переможців II етапу Всеукраїнської студентської олімпіади, різних стипендіатів, найкращі з яких навчаються в університетах США, Європи та Японії.

Навчальний процес на факультеті спрямований на ефективну індивідуальну підготовку висококваліфікованого фахівця, здатного виконувати сучасні виробничі й наукові завдання з економіки, фінансів, банківської справи, бухгалтерського обліку, оподаткування та біржової діяльності. Навчальні плани адаптовано до системи вищої освіти США, країн Європейського Союзу, Японії. Значна частина науково-педагогічних працівників економічного факультету пройшла стажування в провідних зарубіжних університетах, зокрема в Університеті штату Пенсильванія (США) — доц. М. С. Ващик (2007), доц. О. В. Жемойда (2008), доц. О. О. Олійник-Данн (2009), доц. А. М. Шиш (2011); в Університеті штату Колорадо (США) — доц. Н. А. Герасимчук (2011), доц. В. О. Яворська (2011), доц. А. О. Музиченко (2012), доц. Т. В. Куць (2013); у Державному університеті штату Огайо (США) — доц. Н. А. Герасименко (2013), доц. О. Г. Макарчук (2013); у Варшавському університеті наук про життя (Польща) — доц. О. В. Жемойда (2007), доц. О. О. Олійник-Данн (2008), доц. Н. А. Герасименко (2012), доц. М. С. Ващик (2014), доц. О. М. Лабенко (2015), доц. О. Г. Макарчук (2015), проф. Т. Г. Камінська (2015), доц. М. С. Ващик (2015), доц. О. О. Олійник-Данн (2015), ас. К. Л. Тужик (2016); у Словацькому аграрному університеті в м. Нітра — доц. О. О. Олійник-Данн (2011), доц. О. М. Лабенко (2012); у Гентському державному університеті (Бельгія) — доц. М. С. Ващик (2008); в Університеті Нельсона Мандели (ПАР) — О. О. Рябченко (2011), в Університеті Гронінген (Нідерланди) — доц. О. О. Рябченко (2015).

Ветерани та нинішні викладачі економічного факультету, жовтень, 2016 р.

У 2015 р. декан економічного факультету НУБіП України Анатолій Діброва та декан факультету економічних наук Варшавського університету наук про життя Ярослав Големб’євський підписали угоду «Про подвійні дипломи», що дає можливість студентам університету одночасно отримати два дипломи.

Міжнародна діяльність факультету спрямована на розвиток відносин та встановлення міжнародних зв’язків із навчальними та науковими закладами США, країн ЄС, які створюють передумови для участі в міжнародних програмах, конференціях, навчання та стажування студентів і викладачів у багатьох провідних університетах, наукових центрах цих країн. Упродовж останніх десяти років особливо результативно відбувалася співпраця факультету в межах Вишеградської асоціації університетів.

У контексті реалізації програми розвитку університету на 2015–2020 рр. «Голосіївська ініціатива — 2020» перед економічним факультетом НУБіП України поставлено завдання підвищення якості підготовки фахівців, які зможуть виконувати складні економічні та управлінські завдання в умовах розвитку ринкових відносин, формування зони вільної торгівлі між Україною та країнами Європейського Союзу, бути конкурентоспроможними на світовому ринку праці.


КАФЕДРА ПІДПРИЄМНИЦТВА
ТА ОРГАНІЗАЦІЇ АГРОБІЗНЕСУ
ІЛЬЧУК
Микола Максимович

Завідувач кафедри, доктор економічних наук, професор

М. М. Ільчук — завідувач кафедри, член-кореспондент НААН України, відмінник освіти України.

В 1981 р. з відзнакою закінчив УСГА. З 1993 р. — кандидат економічних наук. З 2005 р. — доктор економічних наук.

В НУБіП України працює з 1981 р. У 2001–2005 рр. обіймав посаду директора НДІ економіки і менеджменту агропромислового виробництва. З 2005 до 2013 р. очолював кафедру організації агробізнесу ННІ бізнесу. В 2014 р. продовжив працювати завідувачем кафедри. Опублікував понад 230 наукових і методичних праць, з яких більш як 20 монографій, зокрема, 4 одноосібних, та більше ніж 80 наукових статей, 5 підручників і понад 10 посібників з грифом МОН України.

З 2007 р. М. М. Ільчук є провідним вченим Відділення аграрної економіки і земельних відносин НААН України. Член експертної комісії з питань формування та реалізації програм наукових досліджень НААН України. В 2010 р. обраний членом-кореспондентом НААН України.

Нагороджений нагрудним знаком МОН України «Відмінник освіти України» (2002), Почесною грамотою КМУ (2004), відзнакою «Знак пошани» Мінагрополітики України (2008), Грамотою Верховної Ради України (2016).


Сучасна кафедра підприємництва та організації агробізнесу формувалася в системі Київського політехнічного інституту в 1898 р. Першим її керівником був проф. А. П. Людоговський (1898–1904). У різні роки кафедру очолювали: проф. В. Г. Бажаєв (1905–1917), проф. А. Н. Челінцев (1918–1921), проф. С. Ф. Веселовський (1921–1929), у 30-ті посаду завідувача кафедри обіймали доценти О. П. Каневський, Л. А. Радченко і проф. Н. Г. Клімко, надалі: проф. В. В. Юрчишин (1954–1959) проф. К. О. Сироцінський (1959–1962), проф. Л. М. Клецький (1963–1974), акад. УААН, проф. С. П. Азізов (1978–1988), проф. Г. С. Тарасенко (1988–2000).

У 2000–2001 рр. кафедрою керував д.е.н., проф. М. М. Ільчук. З його ініціативи кафедра змінила напрям наукових досліджень, що дало змогу в 2000 р. змінити назву з кафедри організації сільськогосподарського виробництва на кафедру організації агробізнесу. Це супроводжувалося розширенням викладання низки нових дисциплін з ринкової економіки.

З 2002 до 2003 р. завідувачем кафедри був д.е.н., проф., акад. НААН України О. М. Шпичак. У 2004 р. на посаду завідувача кафедри було обрано д.е.н., проф., чл.-к. НААН України М. М. Ільчука. Для забезпечення відкриття нової спеціальності «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» на економічному факультеті з 1 січня 2017 р. Вченою радою НУБіП України була уточнена назва підрозділу як кафедри підприємництва та організації агробізнесу.

Основними завданнями кафедри є: підготовка висококваліфікованих фахівців економічного профілю; проведення всіх видів навчальної, навчально-методичної, наукової, культурно-виховної роботи під час підготовки фахівців ОС «Бакалавр» та «Магістр» за спеціальностями: «Економіка», «Фінанси, банківська справа та страхування», «Облік і оподаткування», «Менеджмент», «Менеджмент і адміністрування», «Техніка та енергетика аграрного виробництва»; підготовка магістрів за двома магістерськими програмами: «Бізнес-планування підприємницької діяльності в АПК» та «Проектування підприємницької діяльності в АПК»; розробка інноваційно-інвестиційних проектів розвитку підприємницьких структур агробізнесу та їх впровадження в агропромислове виробництво; підготовка аспірантів і докторантів та підвищення кваліфікації викладачів і спеціалістів з питань функціонування та розвитку агробізнесу в Україні; проблеми розвитку продовольчих ринків та ефективного функціонування аграрних формувань в умовах поглиблення європейської інтеграції, інноваційно-інвестиційного забезпечення їх функціонування та підвищення конкурентоспро-можності сільськогосподарської продукції.


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: к.е.н., доц. І. А. Коновал, к.е.н., ас. А. В. Збарська, к.е.н., доц. І. В. Мельникова, зав. каф., д.е.н., проф. М. М. Ільчук, к.е.н., доц. О. Д. Барановська, ст. лаб. О. В. Рябіца, к.е.н., доц. І. І. Андросович; другий ряд: к.е.н., доц. Р. П. Любар, к.е.н., доц. С. О. Нікітченко, к.е.н., доц. В. І. Радько, к.е.н., доц. М. С. Маршалок

кафедра економіки
підприємства ім. проф. і. н. романенка
РОГАЧ
Світлана Михайлівна

Завідувач кафедри, доктор економічних наук, професор

С. М. Рогач — завідувач кафедри.

У 1992 р. закінчила економічний факультет УСГА, здобувши кваліфікацію економіста — організатора сільсько-господарського виробництва.

В липні-серпні 1992 р. була економістом з оплати праці радгоспу ім. Котовського (с. Горинка, Кременецький р-н, Тернопільська обл.) Із вересня 1993 р. до травеня 1994 р. працювала старшим державним податковим інспектором відділу по контролю законності валютних операцій ДПІ Броварської райдержадміністрації Київської області.

У 1994–1997 рр. навчалася в аспірантурі НАУ. З травня 1997 р. до листопада 1999 р. — асистент кафедри економіки АПК НАУ. З листопада 1999 р. до жовтня 2013 р. — доцент кафедри аграрної економіки НУБіП України. З листопада 2013 р. і до сьогодні — професор кафедри економіки підприємства ім. проф. І. Н. Романенка НУБіП України. З жовтня 2013 р. до листопада 2014 р. — в. о. декана факультету аграрного менеджменту НУБіП України.

Нагороджена Почесною грамотою економічного факультету НАУ за рейтингом студентів (2002), Почесною грамотою НАУ (2008), Подякою Київської ОДА (2010), Подякою МОН України (2014), Грамотою МОН України (2016).


Кафедра організована в Українській сільськогосподарській академії в 1954 р. як кафедра економіки сільського господарства, потім перейменована на кафедру економіки АПК, а з 2008 р. — кафедру економіки підприємства ім. проф. І. Н. Романенка.

Першим завідувачем кафедри з 1954 до 1975 р. був чл.-к. ВАСГНІЛ, д.е.н., проф. І. Н. Романенко. У різні роки кафедру очолювали: д.е.н., проф. Л. І. Касьянов (1976–1987), д.е.н., проф. В. П. Мертенс (1987–1995), д.е.н., проф. П. П. Руснак (1995–2005), д.е.н., проф. В. К. Збарський (2006–2013), д.е.н., проф. А. Д. Діброва (2014–2015). Нині очільником кафедри є д.е.н., проф. С. М. Рогач, яка обіймає цю посаду з 2015 р. Напрям її наукової діяльності пов’язаний з інституційними та еколого-економічними засадами раціоналізації аграрного природокористування; перспективами інвестиційно-інноваційного розвитку аграрного сектору національної економіки.

Колектив кафедри бере участь у виконанні наукових досліджень у межах як вітчизняних, так і зарубіжних проектів.

Метою кафедри є підготовка висококваліфікованих фахівців у сфері економіки для забезпечення потреб сталого розвитку українського суспільства та створення сприятливого освітнього середовища, що забезпечує формування професійних кадрів і творчих особистостей, які володіють фундаментальними теоретичними знаннями, підкріпленими практичним досвідом.

Кафедра є випусковою з підготовки фахівців ОС «Бакалавр» і «Магістр» за спеціальністю «Економіка». На кафедрі розроблена та впроваджена магістерська програма «Економіка аграрного сектору».

Завданнями кафедри є:

– сприяння формуванню нової генерації українських економістів, здатних розробляти і реалізовувати стратегію розвитку підприємства на засадах ефективності і конкурентоспроможності в умовах глобальних економічних викликів;

– проведення фундаментальних і прикладних досліджень, спрямованих на поглиблення теоретико-методологічних засад та обґрунтування практичних рекомендацій щодо забезпечення ефективності функціонування господарюючих суб’єктів;

– підвищення якості освітнього процесу шляхом запровадження інноваційних методів і форм навчання.

Проводяться наукові дослідження з проблем забезпечення ефективності функціонування організаційно-правових форм господарювання; формування організаційно-економічного механізму конкурентоспроможного виробництва продукції; еколого-економічної ефективності використання і відтворення природно-ресурсного потенціалу аграрної сфери.


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: к.е.н., доц. Л. А. Ільків, к.е.н., доц. О. А. Томашевська, зав. каф., д.е.н., проф. Рогач С. М., ст. лаб. Ю. А. Бенюк, к.е.н., доц. Т. А. Гуцул, к.е.н., доц. О. О. Чередніченко; другий ряд: к.е.н., доц. Т. В. Мірзоєва, к.е.н., доц. Л. М. Степасюк, к.е.н., доц. Р. В. Янчевський, к.е.н., доц. Н. М. Суліма

кафедра економіки праці
та соціального розвитку
ЄРМАКОВ
Олександр Юхимович

Завідувач кафедри, доктор економічних наук, професор

О. Ю. Єрмаков — завідувач кафедри, заслужений економіст України.

В 1973 р. закінчив УСГА. В 1973–1975 рр. — стажист, а в 1975–1978 рр. — аспірант кафедри організації сільсько-господарського виробництва УСГА. В 1978–2000 рр. працював у Інституті садівництва НААН України на таких посадах: молодший, старший, провідний та головний науковий співробітник, завідувач відділу, відділення та лабораторії, вчений секретар інституту. З 2000 р. — професор, а з 2015 р. — завідувач кафедри економіки праці та соціального розвитку.

Має понад 200 наукових праць, серед яких навчальні підручники та посібники: «Основи методології наукових економічних досліджень», «Економіка підприємства», «Організація і планування сільськогосподарського виробництва», «Організація сільськогосподарського виробництва», «Організація виробництва в сільськогосподарських підприємствах», «Економіка і підприємництво, менеджмент», «Економіка і підприємництво, менеджмент» (практикум), «Планування і контроль на підприємствах»; 21 монографія.

Нагороджений Трудовою відзнакою Мінагрополітики України «Знак пошани», Подякою Прем’єр-міністра України, Почесною Грамотою Кабінету Міністрів України, почесним званням «Заслужений економіст України».


Кафедра створена в 1972 р. як кафедра наукової організації праці. Її першим завідувачем став відомий учений-педагог, д.е.н., проф., заслужений діяч науки і техніки України Д. А. Григорович. Основним завданням кафедри було забезпечення навчального процесу щодо підготовки фахівців-економістів у напрямі вдосконалення форм організації, нормування і оплати праці. Зокрема, значну увагу приділяли розробці теоретичних основ колективного і орендного підрядів, внутрішньогосподарського розрахунку, мотивації праці, підвищенню ефективності аграрного виробництва.

У 1984–1987 рр. кафедру очолював доц. В. А. Ярославський, який зробив вагомий внесок в наукове обґрунтування організації оплати праці та мотивації трудової діяльності.

У 1987–2013 рр. посаду завідувача кафедри обіймав д.е.н., проф., акад. НААН України, заслужений діяч науки і техніки України В. К. Терещенко. Він спрямував наукові дослідження кафедри на розробку систем мотивації праці, що й зумовило її перейменування на кафедру соціології праці та підприємництва. З посиленням уваги в країні до проблем соціально-економічного розвитку села на початку XX ст. кафедра отримала назву кафедри аграрної соціології та розвитку села. В 2013–2014 рр. вона функціонувала в складі об’єднаної кафедри економіки підприємства. З квітня 2014 р. кафедра мала назву кафедри економіки праці та розвитку сільських територій. З листопада 2015 р. завідувачем кафедри є д.е.н., проф., заслужений економіст України О. Ю. Єрмаков. Напрям його наукової діяльності — організаційно-економічні засади ефективного господарювання в аграрній сфері.

1 січня 2017 р. Вченою радою НУБіП України була уточнена назва кафедри економіки праці та розвитку сільських територій як кафедри економіки праці та соціального розвитку.

Метою діяльності кафедри на сучасному етапі є підготовка у межах спеціальності «Економіка» фахівців ОС «Бакалавр» та «Магістр» за магістерською програмою «Економіка праці та соціальне партнерство» шляхом формування у студентів фундаментальних знань з теорії та практики економіки праці в агропромисловій сфері України і відповідних професійних компетенцій у різних функціональних галузях економіки, які забезпечують формування високопрофесійних працівників для національного господарства.

Співробітники кафедри здійснюють ґрунтовні дослідження актуальних проблем удосконалення організації праці та виробництва, вивчення механізмів дії ухвалених законодавчих актів, ринкових форм господарювання та розробки науково-практичних рекомендацій щодо їх використання.


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: д.е.н., проф. В. К. Терещенко, лаб. Ю. Д. Пищик, зав. каф., д.е.н., проф. О. Ю. Єрмаков, к.е.н., доц. І. П. Гаврилюк, д.е.н., проф. В. А. Ткачук; другий ряд: к.е.н., доц. В. В. Нагорний, лаб. Т. П. Струк, к.е.н., доц. Є. О. Ланченко, ст. викл. Л. В. Коваленко; третій ряд: к.е.н., доц. А. А. Гребеннікова, к.е.н., доц. О. Д. Балан

кафедра
глобальної економіки
ВДОВЕНКО
Наталія Михайлівна

Завідувач кафедри, доктор економічних наук, професор

Н. М. Вдовенко — завідувач кафедри, заслужений працівник сільського господарства України.

У 1999 р. закінчила обліково-економічний факультет КНЕУ, здобувши кваліфікації економіста та викладача економіки.

З 2003 до 2013 р. — доцент кафедри технологій, економіки та менеджменту у тваринництві, а з 2011 р. — докторант кафедри державного управління стаціонарної форми навчання НУБіП України. За цей період діяльності започаткувала новий напрям, обґрунтувавши необхідність надання суб’єктам аквакультури статусу виробника сільськогосподарської продукції з відповідним реформуванням механізму державного регулювання в напрямі інтеграції аквакультури із сільським господарством. З 2013 р. — професор кафедри державного управління, а з 2014 р. і дотепер — завідувач кафедри глобальної економіки НУБіП України.

Є автором понад 420 наукових праць, зокрема, 14 навчальних посібників та 9 підручників з грифом МОН України, 32 авторських прав на твір, 9 монографій. Нагороджена трудовою відзнакою Державного агентства рибного господарства України «Почесний працівник рибного господарства України» (2011), Почесною грамотою Мінагрополітики України (2012), медаллю «Трудова слава» в номінації «За вагомий внесок у розбудову України та високий професіоналізм» (2010), золотою медаллю «АГРО — 2013» за наукову розробку з економіки рибного господарства.


Кафедра глобальної економіки заснована згідно з рішенням Вченої ради НУБіП України від 24 вересня 2014 р. На кафедрі глобальної економіки здійснюють підготовку фахівців ОС «Магістр» за спеціальністю «Економіка» (спеціалізація «Прикладна економіка»). Кафедра є випусковою за вказаною спеціальністю.

Метою кафедри є підготовка фахівців-економістів нової генерації, європейського і світового рівнів інтелектуального та особистісного розвитку з огляду на досвід найкращих українських і зарубіжних аграрних закладів вищої освіти з урахуванням практичного інтересу та потреб ринку праці. Основні завдання: забезпечення майбутніх фахівців-економістів фундаментальними знаннями з метою формування у студентів стратегічного мислення, глобальних, професійних компетенцій; дослідження форм прояву процесів глобалізації та євроінтеграції, проблем інтеграції економіки України до світового господарства та вплив цих процесів на розвиток аграрного сектору економіки.

Напрями наукових досліджень кафедри: розробка і формування базових напрямів аграрної політики України в нових умовах продовольчих і фінансових викликів; підвищення конкурентоспроможності аграрного сектору в умовах формування і функціонування зони вільної торгівлі з Європейським Союзом; формування та функціонування Спільної рибної політики Європейського Союзу та шляхи її реалізації в Україні; зміни у тенденціях глобальної торгівлі продукцією сільського господарства в напрямах регіональної інтеграції.

На кафедрі успішно функціонують студентські наукові гуртки: «Глобалізація та європейська інтеграція», «Регіоноведення», «Європейські студії». Здійснюючи економічну підготовку фахівців з вищою освітою, кафедра забезпечує структуру попиту на спеціалістів в Україні, яка зазнала в останні роки істотних трансформацій під впливом структурних змін в економіці країни, активізації інноваційних процесів і перспективи європейської інтеграції та глобалізації.

Кафедра проводить активну науково-консультаційну діяльність через підготовку проектів законодавчих і нормативних документів, аналітичних матеріалів для міністерств і відомств країни.

Сьогодні кафедра глобальної економіки — це компас у світ економічних знань, що веде шляхом подальшого засвоєння фахових дисциплін.


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: ст. лаб. К. В. Вдовенко, д.е.н., проф. С. М. Кваша, зав. каф., д.е.н., проф. Н. М. Вдовенко, д.е.н., проф. А. Д. Діброва; другий ряд: к.е.н., доц. К. С. Кваша, к.е.н., доц. Т. В. Олефіренко, к.е.н., доц., В. Л. Гераймович, к.е.н., доц. Н. М. Коробова; третій ряд: ас. М. М. Павленко, к.е.н., ст. викладач Л. В. Богач, к.е.н., доц. К. В. Наконечна, к.е.н., ас. Л. М. Сокол

кафедра
біржової діяльності і торгівлі
РЕЗНІК
Надія Петрівна

Завідувач кафедри, доктор економічних наук, професор

Н. П. Резнік — завідувач кафедри.

У 2000 р. закінчила Уманську сільськогосподарську академію. З 2005 р. — кандидат, а з 2013 р. — доктор економічних наук.

У 2002–2003 рр. — асистент кафедри економіки підприємства УДПУ. В 2003–2005 рр. — аспірантка Інституту економіки та прогнозування НАН України. В 2005–2007 рр. — доцент кафедри економіки підприємства УДПУ. В 2007–2010 рр. — докторантка Науково-дослідного економічного інституту. В 2010–2013 рр. — директор Інституту соціальної та економічної освіти, професор кафедри економіки підприємства і фінансів УДПУ. В 2013–2016 рр. — декан економічного факультету, професор кафедри економіки та менеджменту Київського міжнародного університету. З 2016 р. і дотепер — завідувач кафедри біржової діяльності і торгівлі НУБіП України.

Наукова діяльність Н. П. Резнік пов’язана з проблемою збільшення частки сільськогосподарської продукції на біржовому товарному ринку України. Нагороджена дипломом лауреата Черкаської обласної премії молодим науковцям (2010). Є головним редактором науково-фахового видання «Сучасні питання економіки і права», членом спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій.


Кафедра біржової діяльності і торгівлі була створена згідно з наказом ректора НАУ № 349 від 31 серпня 2001 р. з метою організації підготовки та перепідготовки фахівців для біржового ринку.

Значною подією для кафедри стало відкриття на її базі Навчально-науково-виробничої лабораторії біржової діяльності, що обладнана сучасною технікою, а також розробка і введення в експлуатацію комп’ютерної програми «Електронна аграрна біржа», на яку отримано свідоцтво № 18532 від 6 листопада 2016 р. Програмне забезпечення лабораторії дозволяє в режимі реального часу працювати на діючих електронних майданчиках вітчизняних та світових бірж.

Згідно з наказом Міністерства аграрної політики України № 292 від 13 червня 2006 р., а також наказом НАУ від 30 червня 2006 р. № 431 та від 30 серпня 2006 р. № 532, на базі кафедри біржової діяльності було відкрито спеціалізацію «Біржова діяльність на аграрному ринку».

З 2015 р. кафедра є базовою для підготовки магістрів із нової спеціальності — «Біржова діяльність».

Одним з основних досягнень та свідченням високого рівня навчально-педагогічної роботи кафедри біржової діяльності і торгівлі є те, що ліцензовано спеціальність 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» за першим (бакалаврським) рівнем освіти. З огляду на глобалізацію аграрних ринків та перспективи розвитку внутрішнього біржового ринку, фахівці такого рівня нині конче необхідні агробізнесу. Бакалаврська програма «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» забезпечує підготовку фахівців високого рівня, які володіють фундаментальними знаннями і практичними навичками сучасних методів ведення підприємництва насамперед використання біржових технологій торгівлі.

Отримано ліцензію про розширення ліцензованого обсягу підготовки фахівців спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» за другим (магістерським) рівнем освіти до 75 осіб. Магістерська програма забезпечує поглиблені знання зі спеціальності, що дають більше можливостей для працевлаштування як експертів, аналітиків, фахівців державних установ, бірж, міжнародних організацій тощо.

Кафедра тісно співпрацює з вітчизняними та міжнародними біржами, аналітичними компаніями, агрохолдингами, що входять до Ради роботодавців економічного факультету, зокрема — Київською агропромисловою біржею, Українською біржею, Аграрною біржею, Українською універсальною біржею, французькою аналітичною компанією Agritel, ІГ «Універ» тощо.


Колектив кафедри. Зліва направо: лаб. Ю. С. Голубенко, к.е.н., ст. викл. Л. В. Жайворонок, к.е.н., ст. викл. А. М. Слободяник, зав. каф., д.е.н., проф. Н. П. Резнік, ст. лаб. Я. Є. Дяченко, к.е.н., доц. А. С. Кравченко, к.е.н., проф. М. О. Солодкий, к.е.н., доц. В. О. Яворська, к.е.н., доц. Л. Л. Панкратова

кафедра
обліку та оподаткування
КАЛЮГА
Євгенія Василівна

Завідувач кафедри, доктор економічних наук, професор

Є. В. Калюга — завідувач кафедри, заслужений економіст України.

У 1983 р. закінчила Воронезький державний університет ім. Ленінського комсомолу за спеціальністю «Бухгалтерський облік і аналіз господарської діяльності».

У 1974–1983 рр. — бухгалтер, заступник головного бухгалтера, головний бухгалтер управління «Центрчорноземтара» (м. Воронеж). У 1983–1989 рр. — асистент, аспірантка КІНГ ім. Д. С. Коротченка. В 1989–1996 рр. — старший викладач, завідувач кафедри контролю та ревізії Криворізького філіалу КНЕУ. В 1996–1998 рр. — завідувач кафедри бухгалтерського обліку і аудиту Українського фінансово-економічного інституту (м. Ірпінь); у 1998–2002 рр. — докторант КНЕУ. В 2002–2007 рр. — завідувач кафедри бухгалтерського обліку Національного університету ДПС України (м. Ірпінь). У 2007–2009 рр. — професор кафедри аудиту НАУ.

Має відзнаку учасника конкурсу журналу «Фінансовий контроль» Державної фінансової інспекції України (2008). Нагороджена Подякою Методичної ради з питань бухгалтерського обліку при Міністерстві аграрної політики та продовольства України (2010), Почесною грамотою Міністерства фінансів України (2011), Почесною грамотою Головного управління агропромислового розвитку Київської ОДА (2011), Подякою Київської ОДА (2014), Подякою Міністерства освіти і науки України (2016).


Кафедра започаткована ще у складі Політехнічного інституту. Її діяльність продовжувалася з 1959 р. Кафедра є провідною з підготовки фахівців зі спеціальності (напряму підготовки) «Облік і оподаткування» («Облік і аудит»). Періодизація історії кафедри з уточненими назвами (бухгалтерського обліку і аудиту; обліку, аналізу та аудиту) постає як послідовна зміна хронологічних етапів.

Фундатором-організатором і першим завідувачем кафедри був доц. С. М. Рогаченко. За період свого існування кафедру очолювали доктори економічних наук, професори, які зробили значний внесок у формування молодих спеціалістів, удосконалення навчально-методологічної роботи, розвиток науки: І. В. Малишев (1961–1978), дійсний член Російської академії природничих наук, член-кореспондент Міжнародної академії аграрної освіти, заслужений працівник освіти України Г. Г. Кірейцев (1978–1994), Л. К. Сук (1994–1998), Л. С. Шатковська (1998–2004), С. О. Олійник (2004–2007), В. М. Ярошинський (2007–2009), Є. В. Калюга (2009–2014), Т. Г. Камінська (2014–2015). Нині кафедру очолює д.е.н., проф., заслужений економіст України Є. В. Калюга.

Вченою радою НУБіП України 23 листопада 2016 р. була уточнена назва кафедри бухгалтерського обліку і аудиту як кафедри обліку та оподаткування (наказ від 29 листопада 2016 р. № 1182).

Метою кафедри є органічне поєднання навчально-методичної та наукової діяльності професорсько-викладацького колективу через підготовку висококваліфікованих та конкурентоспроможних кадрів. Основні завдання кафедри: організація та проведення навчально-методичної, наукової і виховної роботи зі студентами денної, заочної та дистанційної форм навчання; проведення актуальних наукових досліджень з пріоритетних напрямів бухгалтерського обліку, аудиту, оподаткування діяльності суб’єктів аграрного сектору економіки та впровадження отриманих результатів у практичну діяльність і навчальний процес; організація навчально-виховного процесу, спрямованого на підготовку висококваліфікованих фахівців; підготовка і видання навчальної, наукової, навчально-методичної літератури з бухгалтерського обліку, аудиту та оподаткування; організація перепідготовки та підвищення кваліфікації НПП. Кафедра постійно проводить заходи з Федерацією професійних бухгалтерів та аудиторів України, видавництвом газети «Все про бухгалтерський облік», ННЦ «Інститут аграрної економіки» України, ДННУ «Академія фінансового управління».


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: ст. викл. Г. О. Германчук, к.е.н., доц. О. М. Колеснікова, к.е.н., доц. С. В. Тивончук, к.е.н., доц. С. О. Олійник, зав. каф., д.е.н., проф. Є. В. Калюга, к.е.н., доц. Є. Ю. Шара, к.е.н., доц. Н. П. Венгерук, ст. лаб. О. М. Кисильчук; другий ряд: д.е.н., проф. І. Д. Лазаришина, лаб. О. С. Лепеша, к.е.н., доц. О. А. Боярова, к.е.н., доц. Т. О. Гуренко, к.е.н., доц. Т. М. Слєсар, к.е.н., доц. І. В. Мельниченко, к.е.н., доц. О. М. Ганяйло, к.е.н., доц. К. В. Шевчук, д.е.н., проф. П. Л. Сук; третій ряд: ст. викл. О. Г. Криворот, к.е.н., доц. С. І. Дерев’янко, к.е.н., доц. В. С. Литвиненко, к.е.н., доц. С. Л. Макода, к.е.н., доц. Л. В. Мельянкова, к.е.н., доц. В. М. Ярошинський, к.е.н., доц. Н. П. Кузик

Кафедра статистики та економічного аналізу
САВЧУК
Василь Кирилович

Завідувач кафедри, доктор економічних наук, професор

В. К. Савчук — завідувач кафедри, заслужений працівник освіти України, відмінник освіти України, заслужений професор НУБіП України.

У 1965 р. закінчив Українську сільськогосподарську академію за спеціальністю «Бухгалтерський облік на сільськогосподарських підприємствах».

Після завершення навчання працював на Миколаївській дослідній станції, проходив службу в армії, обіймав посаду заступника головного бухгалтера Богуславського районного об’єднання «Сільгосптехніка». З 1967 р. — аспірант Української сільськогосподарської академії, а з 1970 р. — асистент, доцент, завідувач кафедри статистики та економічного аналізу НУБіП України.

Дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук Василь Кирилович захистив у 1996 р. Вчене звання професора йому присвоєно в 1996 р. Є автором понад 200 наукових публікацій, рекомендацій, монографій та навчально-методичних праць. Напрям його науково-дослідної роботи пов’язаний з удосконаленням аналітичного забезпечення управління діяльністю аграрних формувань та поліпшенням аналітичної підготовки студентів-економістів, аспірантів, докторантів.

Нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України, Подякою Прем’єр-міністра України.


Кафедра статистики та економічного аналізу веде відлік своєї історії з 1904 р., коли на сільськогосподарському відділенні Київського політехнічного інституту було створено кафедру сільськогосподарської економії і статистики. Пройшовши різні організаційні перетворення, в 1973 р. сформовано кафедру статистики та економічного аналізу.

До 1975 р. кафедру очолював д.е.н., проф., акад. В. В. Юрчишин, у 1975–1989 рр. — відомий економіст-статистик, к.е.н., доц. М. В. Степаненко. З 1989 р. і дотепер кафедрою завідує економіст-аналітик, д.е.н., проф. В. К. Савчук.

Завдання кафедри полягає у забезпеченні фундаментальної підготовки фахівців у сфері моніторингу, збору, опрацювання та аналізу соціально-еколого-економічної інформації для розробки управлінських рішень і прогнозування стратегії розвитку підприємств аграрної сфери з урахуванням фінансово-господарських ризиків у різних видах економічної діяльності та ієрархічних рівнях управління.

Нині кафедра статистики та економічного аналізу здійснює навчальний процес на різних факультетах та ННІ університету, готуючи фахівців зі спеціальностей «Економіка», «Облік і оподаткування», «Фінанси, банківська справа та страхування» ОС «Бакалавр», «Спеціаліст» і «Магістр» для різних галузей національної економіки. У зв’язку з ускладненням управління в умовах невизначеності та збільшення ризику господарювання, кафедра готує магістрів за програмою «Стратегічний облік та бізнес-соціальна аналітика».

Наукові дослідження кафедри:

– розробка методології економічного аналізу діяльності підприємств аграрної сфери та впровадження в них ефективних механізмів трансформації в конкурентоспроможні ринкові структури;

– управління використанням і відтворенням біологічного потенціалу України: економічний вимір, аналіз, прогноз;

– формування аналітико-прогностичної системи управління стратегічним розвитком підприємств аграрної сфери;

– розробка системи управління конкурентоспроможністю сільськогосподарської продукції;

– формування обліково-інформаційних систем управління активізацією діяльності аграрних формувань України.

На кафедрі функціонує навчально-наукова лабораторія біоеконометрики і дейтамайнінгу.


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: к.е.н., доц. А. М. Шиш, к.е.н., доц. Т. С. Собченко, к.е.н., доц. А. О. Музиченко, зав. каф., д.е.н., проф. В. К. Савчук, к.е.н., доц. Т. Д. Микицей, ас. Л. М. Рябенко; другий ряд: ст. викл. М. М. Гузь, ст. лаб. Н. М. Путкалюк, к.е.н., доц. О. І. Симоненко; третій ряд: к.е.н., доц. О. Ф. Кирилюк, к.е.н., доц. А. В. Чухліб, к.е.н., доц. Т. В. Куць

Кафедра ФІНАНСІВ
ДАВИДЕНКО
Надія Миколаївна

Завідувач кафедри, доктор економічних наук, професор

Н. М. Давиденко — завідувач кафедри, відмінник освіти України.

У 1998 р. закінчила Національний аграрний університет за спеціальністю «Облік і аудит», здобувши кваліфікацію економіста-бухгалтера.

Протягом 1998–2001 рр. навчалася в аспірантурі альма-матер. У 2002 р. захистила кандидатську дисертацію на тему «Фінансовий менеджмент в бурякоцукровому підкомплексі». У 2014 р. захистила докторську дисертацію на тему «Фінансова безпека аграрних формувань в системі корпоративного управління».

З 2000 р. працює в рідному університеті: асистентом кафедри фінансів (2001–2003), доцентом кафедри фінансів і кредиту (2003–2014), професором кафедри фінансів і кредиту (2014–2015).

З 2015 р. і до сьогодні обіймає посаду завідувача кафедри фінансів Національного університету біоресурсів і природокористування України.

Нагороджена Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України (2014), нагрудним знаком Міністерства освіти і науки України «Відмінник освіти України» (2016).


Кафедра фінансів створена на базі науковців відділу фінансів і кредиту Інституту аграрної економіки НААН України та професорсько-викладацького колективу кафедри бухгалтерського обліку Національного аграрного університету. Цим було забезпечено інтеграцію науки і навчання, поєднання наукового та навчального процесів. Висококваліфіковані спеціалісти науково-дослідного інституту подавали наукові розробки студентам університету і збагачували їх знання найновішими результатами досліджень. Своєю чергою, професорсько-викладацький склад університету багато часу присвячував науковій діяльності.

Першим завідувачем кафедри став директор Інституту аграрної економіки, акад. НААН України, д.е.н., проф. П. Т. Саблук.

За роки існування кафедри її очолювали: д.е.н., проф., акад. НААН України М. Я. Дем’яненко (1994–2000), к.е.н., доц. О. М. Карасик (2000–2007), д.е.н., проф. В. П. Мартиненко (2007–2012), д.е.н., проф. Л. М. Худолій (2012–2014). З вересня 2015 р. посаду завідувача кафедри обіймає д.е.н., проф. Н. М. Дaвиденко, яка має понад 250 наукових і навчально-методичних праць. Її основними науковими інтересами є фінансова політика держави та інструменти її реалізації, капітальні та фінансові інвестиції у реальному секторі економіки, корпоративні фінанси, фінансова безпека в агробізнесі.

Метою кафедри є органічне поєднання навчально-методичної та наукової діяльності професорсько-викладацького колективу шляхом підготовки висококваліфікованих і конкурентоспроможних фахівців ОС «Бакалавр» і «Магістр» за спеціальністю «Фінанси, банківська справа та страхування» для роботи на підприємствах, в установах та організаціях всіх форм власності і господарювання; органах державної влади, фінансових, банківських установах, контролюючих і фіскальних органах.

Завданням кафедри є навчально-методична і науково-дослідна робота в галузі корпоративного фінансового менеджменту, бюджетного менеджменту, державних і міжнародних фінансів для підготовки фінансового менеджера, який може здійснювати аналіз вхідних і вихідних грошових потоків, виявляти тенденції, що склалися, і пропонувати нові схеми роботи, які дають змогу одержати максимальні прибутки.

Напрями наукових досліджень: фінансова безпека підприємств аграрної сфери; фінансова санація підприємств; фінансові ресурси аграрних компаній; фінансові ризики банківських установ при кредитуванні аграрних компаній; інвестиційне забезпечення АПК; процеси бюджетотворення та управління державними фінансами; місцеві та сільські бюджети тощо.

Кафедра має навчальну лабораторію, проводить науково-дослідну роботу в наукових студентських гуртках «Фінансовий аналітик», «Інвестор».


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: к.е.н., ст. викл. Т. І. Євенко, к.е.н., ас. З. М. Тітенко, д.е.н., проф. Ю. В. Пасічник, зав. каф., д.е.н., проф. Н. М. Давиденко, ас. М. І. Буряк, к.е.н., доц. О. Є. Данилевська, к.е.н., проф. О. М. Карасик, к.е.н., доц. Л. А. Олійник; другий ряд: к.е.н., доц. І. М. Титарчук, к.е.н., доц. Ю. В. Негода, к.е.н., доц. Г. О. Скрипник, ст. лаб. Л. А. Азенко, к.е.н., доц. А. В. Буряк, к.е.н., доц. Н. К. Мрачковська

Кафедра фіскальної політики і страхування
ХУДОЛІЙ
Любов Михайлівна

Завідувач кафедри, доктор економічних наук, професор

Л. М. Худолій — завідувач кафедри, відмінник освіти України.

У 1976 р. закінчила Ворошиловградський сільськогосподарський інститут. У 1977–1980 рр. — аспірантка при УкрНДІ економіки і організації сільськогосподарського виробництва. В 1994–1997 рр. — докторантка при ННЦ «Інститут аграрної економіки».

У 1981 р. захистила кандидатську дисертацію на тему «Економіка і організація виробництва сорго в Степу України». В 1999 р. захистила докторську дисертацію на тему «Економічний механізм формування та функціонування ринку зерна в Україні».

У 2000–2008 рр. обіймала посаду завідувача кафедри фінансів Європейського університету інформаційних систем менеджменту і бізнесу (Європейський університет). З 2008 р. працює в НУБіП України: професором кафедри фінансів (2008–2010), завідувачем кафедри податкової і страхової справи (2010–2012), завідувачем кафедри фінансів і кредиту (2012– 2014), завідувачем кафедри оподаткування і страхування (з 2015 р.). Сьогодні очолює кафедру фіскальної політики і страхування (з 2016 р.).

Нагороджена Почесною грамотою КМУ (2006), Почесною грамотою Міністерства економіки і торгівлі України (2015), нагрудним знаком МОН України «За наукові та освітні досягнення» (2016).


Кафедра створена у листопаді 2000 р. як кафедра податкової та страхової справи на базі кафедри фінансів та кредиту. В лютому 2015 р. кафедра перейменована на кафедру оподаткування і страхування, а в грудні 2016 р. — на кафедру фіскальної політики і страхування.

У різний час кафедрою завідували: д.е.н., проф., чл.-к. НААН України, відмінник освіти України П. А. Лайко, к.е.н., доц. І. І. Долженко. З 2011 р. кафедрою керує д.е.н., проф., відмінник освіти України Л. М. Худолій. Любов Михайлівна є автором 220 наукових і навчально-методичних праць, серед яких 15 монографій, 9 навчальних посібників, статті та авторські свідоцтва на твір. Вона є відомим фахівцем із формування механізмів оподаткування доходів фізичних осіб, розробки фінансових механізмів розвитку сільського господарства і підприємств харчової промисловості, фінансування державних цільових програм.

Мета кафедри — підготовка висококваліфікованих конкурентоспроможних фахівців для роботи в органах державної фіскальної служби та її територіальних органах, в органах соціального страхування, в страхових, аудиторських, консалтингових компаніях та на аграрних підприємствах.

Основні завдання кафедри: організація навчальної, науково-методичної та культурно-виховної роботи з підготовки бакалаврів і магістрів зі спеціальностей «Фінанси, банківська справа та страхування», «Облік і оподаткування», які б відповідали професійним стандартам якості.

Для розвитку інноваційних здібностей та ініціативності, посилення їх конкурентних позицій на ринку праці студентів-дипломників кафедри залучають до участі у міжвишівських олімпіадах і до науково-дослідної роботи кафедри, вони працюють у науковому гуртку «Актуальні проблеми розвитку фінансових відносин».

Основними напрямами науково-дослідної роботи кафедри є: розвиток податкової системи України; формування механізмів фінансового забезпечення державних цільових програм; розробка фінансово-економічного механізму ефективного функціонування аграрних підприємств; розвиток ринку страхових послуг для аграрного сектору; управління податковими зобов’язаннями сільськогосподарських товаровиробників; банківське кредитування інноваційних проектів у агровиробництві.

Протягом трьох років кафедра була організатором міжнародних науково-практичних конференцій з удосконалення механізмів фінансування аграрного сектору України.


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: к.е.н., доц. О. М. Лабенко, к.е.н., доц. Р. М. Мамчур; зав. каф., д.е.н., проф. Л. М. Худолій, к.е.н., ст. викл. О. В. Файчук; к.е.н., доц. А. В. Фурса; другий ряд: к.е.н., доц. І. І. Долженко; ас. С. Г. Гаркуша, к.е.н., доц. Л. О. Березовська; к.е.н., доц. А. В. Кириченко; третій ряд: ст. лаб. О. С. Брусніка;
к.е.н., доц. О. О. Лемішко

Кафедра банківської справи
ОЛІЙНИК-ДАНН
Олена Олександрівна

Завідувач кафедри, доктор економічних наук, професор

О. О. Олійник-Данн — завідувач кафедри.

У 1998 рр. закінчила НАУ за спеціальністю «Фінанси і кредит», здобувши кваліфікацію економіста-фінансиста. В 2000–2003 рр. навчалася в аспірантурі альма-матер.

У 2005 р. захистила кандидатську дисертацію на тему «Розвиток довгострокового банківського кредитування сільськогосподарських підприємств».

У 2006–2007 рр. — доцент кафедри банківської справи, заступник декана економічного факультету НАУ. В 2007–2010 рр. — доцент кафедри фінансів, заступник декана економічного факультету НУБіП України. В 2010–2013 рр. — докторант, а в 2013–2015 рр. — доцент кафедри фінансів НУБіП України.

У 2014 р. захистила докторську дисертацію на тему «Формування фінансово-кредитної системи аграрного сектору економіки України».

З 2015 р. і дотепер — завідувач кафедри банківської справи НУБіП України.

За плідну науково-педагогічну працю нагороджена Подякою голови Голосіївської райдержадміністрації м. Києва та Почесною грамотою НУБіП України.


Кафедру банківської справи було створено в 1998 р. з метою підготовки фахівців та підвищення рівня наукових досліджень у банківській галузі.

Першим завідувачем кафедри був к.е.н., доц. С. І. Кручок (1998–2007) — видатний учений у галузі аграрної економіки, фінансів та іпотеки.

У 2007 р. кафедру банківської справи було об’єднано з кафедрою фінансів, але, згідно з наказом ректора НУБіП України від 1 грудня 2015 р., самостійний статус кафедри було поновлено у зв’язку з адаптацією змісту підготовки майбутніх фахівців за спеціальністю «Фінанси, банківська справа та страхування».

Доцільність відновлення статусу кафедри пов’язана з тим, що банки та інші фінансові корпорації, які спеціалізуються на фінансових послугах чи допоміжній фінансовій діяльності, згідно з визнаною у світі уніфікацією інституційних секторів, розглядають окремо як основні суб’єкти фінансової системи, вони мають суттєву специфіку функціонування, яка потребує особливих підходів до навчання та наукового осмислення.

Сьогодні кафедру банківської справи очолює д.е.н., проф. О. О. Олійник-Данн. Її основними науковими інтересами є порівняльний аналіз фінансових систем, фінансова підтримка сільського господарства, фінансові інструменти та фінансові інститути для сільського господарства.

Мета кафедри банківської справи — підготовка висококваліфікованих фахівців з банківської справи та фінансового ринку, які були б конкурентними на ринку праці та володіли знаннями і компетенціями згідно із загальновизнаними вітчизняними та міжнародними стандартами вищої школи.

Напрями наукових досліджень:

– підвищення ефективності діяльності банків щодо обслуговування потреб сільськогосподарських товаровиробників;

– розвиток фінансово-кредитної системи аграрного сектору економіки України;

– удосконалення механізмів іпотечного кредитування в аграрному секторі економіки та методів експертного оцінювання предметів іпотеки;

– актуальні питання розвитку фінансового ринку та його інфраструктури;

– розроблення інноваційних моделей мікрофінансування сільського господарства;

– виявлення шляхів подолання негативного впливу раціонування кредиту для дрібних фермерських господарств та домогосподарств у сільській місцевості;

– інструменти та методи державного регулювання діяльності фінансових установ, що обслуговують аграрний сектор економіки України.


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: ст. лаб. Л. Х. Толкова, к.е.н., доц. О. Б. Жарікова, зав. каф., д.е.н., проф. О. О. Олійник-Данн, к.е.н., доц. В. А. Костюк, к.п.н., доц. Л. А. Аврамчук; другий ряд: к.е.н., ст. викл. О. В. Бронін, к.е.н., доц. О. М. Калівошко, к.е.н., доц. О. А. Муравський

кафедра вищої математики ім. акад. м. п. кравчука
ІВАНОВА
Юлія Ігорівна

Завідувач кафедри, кандидат фізико-математичних наук, доцент

Ю. І. Іванова — завідувач кафедри.

Вищу освіту здобула в Київському державному університеті ім. Т. Г. Шевченка на факультеті кібернетики. Наукову діяльність розпочала в Інституті механіки ім. С. П. Тимошенка Національної академії наук України, де в 1993 р. захистила кандидатську дисертацію на тему «Численное решение задач о деформации гибких прямоугольных в плане пологих оболочек на основе сплайн-аппроксимации».

З 1995 р. працює в Національному університеті біоресурсів і природокористування України.

Наукові дослідження пов’язані з розрахунком напружено-деформовного стану пологих оболонок під дією різних видів навантаження. Є автором і співавтором більше ніж 60 наукових і науково-методичних робіт, зокрема, двох підручників і одного посібника з вищої математики.


Кафедру вищої математики започатковано у 1954 р., коли об’єднали Київський сільськогосподарський та Український лісогосподарський інститути і на їх базі постала Українська сільськогосподарська академія. Ще раніше в Київському сільськогосподарському інституті, починаючи з 1922 до 1928 р., математику викладали фахівці кафедри технічних наук. А вже в 1928 р. було створено кафедру фізики та математики. Водночас до структури Київського лісо-господарського інституту від самого початку його заснування в 1930 р. входила кафедра математики і теоретичної механіки.

До історичних здобутків кафедри вищої математики насамперед належить педагогічно-наукова діяльність акад. М. П. Кравчука (з 1922 до 1933 рр. працював у стінах КСГІ). З 2010 р. кафедра має ім’я цього видатного математика сучасності.

З моменту заснування і до 2006 р. кафедру вищої математики очолювали: професори Ю. О. Сікорський, М. П. Кравчук, доценти І. А. Езрохі, М. М. Долгов, проф. І. М. Суліма, доц. В. Г. Слюсаренко. У 2006 р. керівником кафедри стала к.ф. м.н., доц. Ю. І. Іванова.

У зв’язку зі структурними змінами в НУБіП України, кафедра в 2015 р. увійшла до складу економічного факультету.

Метою роботи кафедри є формування особистості студентів, розвиток їх інтелекту та здібностей до логічного та алгоритмічного мислення, оволодіння основами математичного апарату, необхідного для розв’язання теоретичних і практичних задач економіки. Викладачі прагнуть навчити студентів самостійно вивчати наукову літературу з математики і застосовувати її; підвищити загальний рівень математичної культури; розвинути вміння складати математичні моделі тих чи інших економічних і технологічних процесів та виробити навички математичного дослідження прикладних задач, користуватися методами опрацювання й аналізу одержаних результатів.

Поставлені перед вищою школою завдання щодо підготовки студентів до праці та життя в умовах сучасної економіки потребують формування особистості, готової до активної участі в науково-технічному та соціальному прогресі, конкурентоспроможного фахівця.

Основним видом діяльності для студентів є навчання, тому кафедра вищої математики вбачає своє завдання в організації та виконанні на високому рiвнi навчальної, науково-методичної та органiзацiйно-виховної роботи зi студентами, у підвищенні їхньої активності під час навчання.


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: ст. викл. Т. І. Цюпій, зав. каф., доц. Ю. І. Іванова, доц. Е. І. Дібрівна, доц. Л. М. Артемчук; другий ряд: доц. В. Г. Слюсаренко, ст. викл. С. Г. Савчук, проф. В. П. Легеза, ст. викл. М. Я. Ружило, ст. лаб. О. В. Гречушнікова

Наукові досягнення економічного факультету,
які вплинули на суспільний прогрес

Науково-дослідна робота викладачів, аспірантів та докторантів економічного факультету пов’язана з вирішенням пріоритетних економічних проблем розвитку аграрного сектору економіки України: розвитку аграрної політики України в умовах євроінтеграції (проф. С. М. Кваша, проф. А. Д. Діброва, проф. О. В. Жемойда); прогнозування біоекономічного потенціалу сільського господарства України в умовах ризиків кліматичних змін (проф. А. Д. Діброва, доц. О. О. Рябченко); підвищення конкурентоспроможності аграрного сектору в умовах формування і функціонування ЗВТ з ЄС (проф. С. М. Кваша, проф. Н. М. Вдовенко); розробка пропозицій щодо поліпшення якості і конкурентоспроможності продукції тваринництва в Україні, прогнозування розвитку підприємництва та організації агробізнесу в Україні (проф. М. М. Ільчук); формування збалансованого інституціонального середовища аграрного природокористування (проф. С. М. Рогач); розвиток сільських територій (проф. В. К. Терещенко); наукові засади ефективного господарювання в агропромисловому виробництві (проф. О. Ю. Єрмаков); бухгалтерський облік, контроль та аналіз в умовах міжнародної економічної інтеграції (проф. Є. В. Калюга); розробка фінансового механізму діяльності аграрних суб’єктів господарювання (проф. Н. М. Давиденко); розвиток венчурного фінансування аграрних підприємств (проф. Н. М. Давиденко, проф. О. М. Карасик); поліпшення інвестиційного забезпечення аграрного сектору економіки України (проф. Н. М. Давиденко); розробка фінансово-економічного механізму ефективного функціонування аграрних підприємств у нових умовах оподаткування (проф. Л. М. Худолій, І. І. Долженко, Р. М. Мамчур); удосконалення механізмів фінансування державних екологічних програм (проф. Л. М. Худолій, к.е.н. В. В. Сотник).

Міжнар. наук.-практ. конф-цію «Аграрна політика України в умовах глобальних продовольчих та фінансово-економічних викликів», присвячену 65-річчю екон. фак-ту відкриває декан А. Д. Діброва. Зліва направо: декан А. Д. Діброва, акад. П. Т. Саблук, акад. В. В. Юрчишин, чл.-к., ректор НУБіП України С. М. Ніколаєнко, акад. В. М. Жук, акад., проректор С. М. Кваша, голова студ. орг-ції К. І. Дювенжи, 20 жовтня 2016 р.

Науковці кафедр економіки праці та соціального розвитку і економіки підприємства ім. проф. І. Н. Романенка В. А. Ткачук, О. Д. Балан та Н. М. Суліма спільно з представниками агробіологічного факультету провели науково-дослідну роботу «Соціально-економічні та екологічні наслідки впровадження генетично-модифікованих сільськогосподарських культур в Україні», в результаті чого розроблено прогноз можливих соціально-економічних та екологічних наслідків упровадження генетично модифікованих сільськогосподарських культур в Україні.

Кафедра біржової діяльності і торгівлі координує роботу з розвитку біржового ринку в Україні, бере участь у підготовці проектів Законів України щодо функціонування біржового товарного та фондового ринків.

У 2017 р. підписано Меморандуми про співпрацю з Антимонопольним комітетом України, з українською Універсальною біржею, з ПАТ «Українська біржа». Ці документи спрямовані на підвищення рівня підготовки фахівців спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність», обмін між сторонами в усіх академічних сферах, наукових та інших видах діяльності, поглиблення знань із розвитку біржової та підприємницької діяльності.

Щороку магістри спеціальності успішно представляють університет на престижному міжнародному студентському конкурсі з інвестиційних досліджень «CFA Society Ukraine», де змагаються найталановитіші студенти з усієї України. Фахівці Аграрної біржі створили тестову платформу для студентів спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність», на якій в умовах реального часу студенти практикуються як учасники біржових торгів. Це є унікальною можливістю апробувати теоретичні знання, усвідомити зміст своєї майбутньої професії і отримати практичні навички щодо ведення біржової торгівлі.

Постерні презентації магістрів економічного факультету спеціальності «Економіка підприємства», листопад 2017 р.

Першими досліджуваними проблемами кафедри обліку та оподаткування стали обліково-економічне забезпечення господарського будівництва на селі, пов’язаного з реорганізацією МТС і продажем техніки колгоспам, запровадження гарантованої грошової оплати праці, створення умов для дії принципів госпрозрахунку. Історично сформувалася потужна наукова школа, спрямована на подальший розвиток фундаментальних пошукових і прикладних досліджень із питань бухгалтерського обліку, а з часом — аудиту та оподаткування. Так, д.е.н., проф. І. В. Малишев здійснив фундаментальний науковий пошук із впливом на теорію бухгалтерського обліку шляхом обґрунтування методу подвійного запису, проф. Г. Г. Кірейцев проводив наукові дослідження з найважливіших теоретичних соціально-економічних і науково-технічних проблем розвитку бухгалтер-ського обліку в Україні: теоретико-методологічні засади розвитку бухгалтерського обліку та підготовка бухгалтерських кадрів в системі вищої агроекономічної освіти.

За участю професора кафедри Л. К. Сука розроблено Рекомендації з чекової форми контролю внутрігосподарського розрахунку, Рекомендації по застосуванню журнально-ордерної форми бухгалтерського обліку, Типові положення з планування, обліку і калькуляції собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств; сформовано імітаційну обліково-аналітичну модель управління відтворенням довгострокових біологічних активів рослинництва; апробовано на практиці пропозиції щодо відображення та групування витрат з їх вирощування.

Завідувач кафедри, проф. Є. В. Калюга в межах Стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007–2015 рр. (Постанова КМУ № 34 від 16 січня 2007 р.) брала безпосередню участь в опрацюванні та кінцевому редагуванні проектів національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі (надалі — НС(П)БОДС: 122 «Нематеріальні активи», 124 «Доходи», 126 «Оренда», 127 «Зменшення корисності активів», 136 «Біологічні активи», які побудовані на основі IPSAS з урахуванням IMF GFSM 2001). Проф. Є. В. Калюга брала участь у реалізації Проекту модернізації державних фінансів — консультативна підтримка впровадження реформ та модернізації бухгалтерського обліку в державному секторі (контракт № 15010-02/100). Плідну науково-методологічну роботу з оновлення і вдосконалення нормативно-методичного забезпечення з бухгалтерського обліку і фінансової звітності проводила Є. В. Калюга у складі Методологічної ради з бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України. Пріоритет отримали теоретико-методологічні засади обліку в державному секторі економіки, стан економічного контролю в Україні та напрями його реформування.

Декан економічного факультету А. Діброва на першій організаційній зустрічі учасників проекту ERASMUS + «Від теоретично-орієнтованого до практичного навчання у аграрній сфері» (TOPAS), Самарканд (Узбекистан), лютий 2018 р.

З 2009 до 2011 р. на кафедрі обліку та оподаткування в межах виконання завдань на тему «Обліково-аналітичне забезпечення розвитку внутрішньогосподарських механізмів ефективного управління діяльністю сільськогосподарських підприємств» (номер державної реєстрації —0109U000784) удосконалено методику калькулювання товарної та науково-дослідної сільськогосподарської продукції.

Науково-дослідна робота кафедри також орієнтована на розробку ефективних систем обліку господарської діяльності навчально-дослідних господарств університету (Агрономічної дослідної станції, Великоснітинського навчально-дослідного господарства ім. О. В. Музиченка, навчально-дослідного господарства «Ворзель»).

На кафедрі статистики та економічного аналізу: розроблено рекомендації з розвитку вітчизняної аквакультури, реалізація яких забезпечує підвищення господарської ефективності використання внутрішніх водойм і річок країни; оцінено біоенергетичний потенціал сільськогосподарських підприємств, використання якого підвищує енергобезпеку України; розроблено заходи з оцінки і підвищення якісних параметрів сільськогосподарських угідь, реалізація яких спрямована на збереження і нарощування продуктивного потенціалу ґрунтів для виробництва екологічно чистої агропродовольчої продукції; обґрунтовано концептуальні підходи до підвищення соціальної відповідальності бізнесу — визначального чинника зростання національного багатства; запропоновано методичні підходи до оцінки конкурентоспроможності сільськогосподарської продукції з урахуванням біологічно-господарських характеристик сортів культур і тварин, виробничо-господарських умов отримання продукції, екологічних обмежень та ресурсного потенціалу підприємств, що є передумовою розширення ринків збуту продукції і підвищення окупності вкладеного у виробництво капіталу.

Завідувач кафедри фінансів, проф. Н. М. Давиденко розробив економіко-організаційний інструментарій з метою становлення стратегії гарантування фінансової безпеки аграрних формувань, який забезпечує сталу ефективну діяльність через формування власних та залучених фінансових ресурсів; розпрацював окремі положення до законодавства щодо гарантування фінансової безпеки аграрних формувань, які регулюють аграрну політику в Україні.

Постерні презентації магістрів економічного факультету спеціальності «Фінанси, банківська справа та страхування», листопад 2017 р.

Провідні науковці кафедри фіскальної політики і страхування під керівництвом д.е.н., проф. Л. М. Худолій розробили фінансово-економічний механізм функціонування аграрних підприємств України на середньострокову перспективу. В цій розробці реалізована ідея про те, що механізми, які використовують для регулювання діяльності галузей у певні періоди їх розвитку, мають формуватися на відповідних принципах і окупатися приростом продукції, а із багатьох інструментів необхідно обирати саме ті, які узгоджуються із міжнародними угодами, підписаними країною, та є найбільш ефективними.

На основі проведених досліджень вчені кафедри (д.е.н. Л. М. Худолій, к.е.н. О. В. Файчук) розробили рекомендації щодо вдосконалення банківського кредитування інноваційних проектів у агропродовольчому виробництві. Розробка балансує інтереси банку та інноватора і спрямована на збільшення конкурентоспроможності продукції аграрного сектору економіки України.

Соціально значущим є дослідження науковців кафедри фіскальної політики і страхування (д.е.н. Л. М. Худолій, к.е.н. В. В. Сотник), які присвячені раціональному використанню дефіцитних бюджетних коштів, виділених на фінансування екологічних державних цільових програм, розробці механізмів залучення коштів від інвесторів на засадах державно-приватного партнерства.

За участю першого завідувача кафедри банківської справи, к.е.н., доц. С. І. Кручка було розроблено значну кількість нормативно-правових актів, зокрема він брав участь у розпрацюванні Земельного кодексу, законопроектів «Про оцінку земель», «Про іпотеку», «Про Фонд земель державної власності», «Про іпотечні облігації», «Про фінансову гарантійну компанію агропромислового комплексу», «Про Державну аграрну іпотечну установу», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», «Про Гарантійний фонд Державного реєстру», «Про використання державних земель з метою забезпечення випуску іпотечних цінних паперів», «Про кооперативні банки» тощо.

Більшість законопроектів були прийняті і сьогодні успішно регулюють відносини, пов’язані з іпотекою, її оцінкою та реєстрацією. Зокрема, Закон «Про іпотеку» був визнаний найкращим законом в Європі щодо іпотеки.

Спільно з фахівцями Світового банку Степан Іванович брав участь у розробці рекомендацій щодо створення кадастрово-реєстраційної системи України, які надалі стали підґрунтям для формування такої системи.

Вперше в Україні за його авторства вийшов підручник «Іпотечне кредитування». Під керівництвом С. І. Кручка захистилася значна кількість кандидатів наук.

Урочисте відкриття аналітичної лабораторії із застосуванням моделі AGMEMOD: Марія Богонос і Фолькер Зассе вручили декану економічного факультету Анатолію Діброві символічний CD, на якому записана програма AGMEMOD, січень 2018 р.

До наукових досягнень кафедри вищої математики ім. акад. М. П. Кравчука насамперед належить педагогічно-наукова діяльність акад. М. П. Кравчука, який увійшов до історії світової математичної науки як узагальнювач ортогональних многочленів, відомих нині як «многочлени Кравчука». Серед визначних здобутків академіка провідне місце також належить розробці українськомовної математичної термінології та створеному курсу вищої математики безпосередньо для сільськогосподарських навчальних закладів. Посібнику з вищої математики, одним зі співавторів якого є нинішній завідувач кафедри вищої математики ім. акад. М. П. Кравчука Ю. І. Іванова, присуджено другу премію в номінації «Навчальні посібники» у проведеному в 2011 р. конкурсі навчальної літератури Академії наук Вищої освіти України.

Для аспірантів та НПП факультету у співпраці з «Німецько-українським агрополітичним діалогом» започатковано спецкурс «Моделювання впливу політичних рішень на аграрний сектор за допомогою моделі часткової рівноваги AGMEMOD», а також відкрито аналітичну лабораторію, яка оснащена ліцензійним програмним забезпеченням AGMEMOD — економетрична модель часткової ринкової рівноваги, що об’єднує близько 50 продуктів сільського господарства у приблизно 35 країнах світу.

У 2017 р. науковий проект «Від теоретико-орієнтованого до практичного навчання в аграрній освіті» став переможцем конкурсу — в межах Програми ЄС ERASMUS+: Розвиток потенціалу вищої освіти (керівник проф. А. Д. Діброва).

Широкий спектр заходів у межах проекту сприятиме переходу від фронтальної освіти, що ґрунтується на засвоєнні знань, до нефронтальної — яка орієнтована на студентів та передбачає отримання насамперед практичних навичок. З цією метою передбачено розробку методологічних підходів для нефронтального практично-орієнтованого навчання, вдосконалення професійно-орієнтованих практичних програм підготовки фахівців економічного профілю для аграрної сфери на основі компетентісного підходу.

Проект також передбачає розроблення міждисциплінарної та відкритої для будь-яких користувачів платформи з метою сприяння співробітництву між підприємствами та університетами, розширення співпраці з аграрними формуваннями, впровадження інновацій у практично-орієнтоване навчання та викладання. В межах проекту буде сформовано спеціальну базу даних, яка може бути корисною як для навчального і дослідницького процесу, так і для осіб, що приймають рішення з питань розвитку аграрного сектора.

Науково-педагогічний колектив економічного факультету своєю наполегливою працею створив високорозвинений науково-навчальний комплекс, який має свої традиції і досвід у справі навчання, освіти, підготовки науково-педагогічних кадрів і виховання студентів.