Механіко-технологічний
факультет

Я. М. Михайлович — декан факультету, академік Академії інженерних наук України та Польської академії наук, заслужений працівник культури України.

Народився 19 червня 1954 р. в с. Головецько Сколівського району Львівської області. Вищу освіту здобував у 1976–1981 рр. на факультеті механізації сільського господарства УСГА.

Проводить наукові дослідження в галузі технічної експлуатації сільськогосподарської техніки. Основні його наукові роботи спрямовані на підвищення технічного рівня і конкурентоспроможності складної сільськогосподарської техніки. Підготував п’ятьох кандидатів технічних наук.

Автор і співавтор більше ніж 150 наукових, науково-методичних і навчальних праць, зокрема, одного підручника та 18 навчальних посібників з грифом МОН України. Має 31 патент на винаходи та корисні моделі.

За плідну працю неодноразово відзначався державними та галузевими нагородами: Грамотою Верховної Ради України, Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, трудовою відзнакою Міністерства аграрної політики України «Знак пошани», знаками «Відмінник освіти України», «Відмінник технічної служби України», Подякою Київського міського голови, Почесною грамотою НАУ (двічі).

МИХАЙЛОВИЧ
Ярослав Миколайович

Декан факультету, кандидат технічних наук, професор

Окрім того, проф. Я. М. Михайлович виконує великий об’єм громадської роботи, є прикладом для студентської молоді ефективного використання вільного від виконання основних обов’язків часу. Понад 30 років виступає на професійній сцені. Він є учасником, дипломантом і лауреатом багатьох Всеукраїнських та Міжнародних пісенних конкурсів і фестивалів, зокрема, таких, як «Копенгаген-96», «Слов’янський базар» та ін. Постійно бере участь у державних та столичних урочистостях як соліст-виконавець. Його пісні часто звучать з екранів українського телебачення та радіо. З концертними програмами побував у Данії, Бельгії, Німеччині, Польщі та багатьох країнах СНД. Одночасно був організатором і художнім керівником багатьох мистецьких заходів, які проводились у м. Києві та за його межами, за що відзначений Подякою Київського міського голови. За творчі успіхи, високий професіоналізм, згідно з Указам Президента України йому присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України».

Факультет було засновано 10 серпня 1929 р. рішенням спільного засідання колегій Народного Комісаріату Освіти УРСР (НКО) і Народного Комісаріату Земельних справ (НКЗ) у Харкові (протокол № 3 від 8 та 10 серпня 1929 р.) під головуванням Наркома Освіти України М. О. Скрипника при Київському сільськогосподарському інституті (КСГІ) на базі його технічних кафедр, а також кафедри сільськогосподарського машинобудування Київського політехнічного інституту та механічного факультету Білоцерківського політехнікуму. Це був перший в Україні факультет механізації сільського господарства, створений з метою підготовки технічних спеціалістів для переведення сільськогосподарської галузі на індустріальну основу. Відзначивши своє 75-річчя у листопаді 2005 р., факультет було перейменовано у механіко-технологічний.

Спочатку до складу факультету входили чотири кафедри: сільськогосподарських машин (завідувач — проф. А. О. Василенко, 1928–1930 рр.), тракторів і автомобілів (завідувач — проф. В. В. Заморський, 1929–1932 рр.), технології металів та деревини (завідувач — проф. П. В. Кучугуренко, 1929–1938 рр.), теоретичної механіки, прикладної механіки та опору матеріалів (завідувач — проф. В. П. Коваленко, 1929–1941 рр.).

Колектив деканату. Зліва направо: заст. дек., к.т.н., доц. І. М. Сівак, дисп. Т. І. Дзюба, декан, к.т.н., проф. Я. М. Михайлович, секр. Т. І. Сліпуха, секр. Т. В. Наконечна, заст. декана, к.т.н., доц. О. О. Заболотько

Перший 1929–1930 навчальний рік факультет розпочав зі студентським складом 162 особи (на І курсі — 65, на ІІ — 32, на ІІІ — 37, на ІV — 28). Першим деканом факультету було призначено проф. В. Д. Нерехтського (1929–1930).

У 1930 р., згідно з постановою комісії РНК СРСР, на базі факультету механізації сільського господарства був організований Інститут механізації і електрифікації сільського господарства (КІМЕСГ). До його структури увійшов і факультет електрифікації сільського господарства. За своє п’ятирічне існування інститут випустив 352 висококваліфікованих інженерів-механіків для сільськогосподарського виробництва. У 1935 р. на базі КІМЕСГ, Інституту агрохімії і ґрунтознавства, а також Агроекономічного інституту було відтворено Київський сільськогосподарський інститут, складовою частиною якого на правах факультету став КІМЕСГ.

На початку Великої Вітчизняної війни, у липні 1941 р., факультет МСГ було евакуйовано до м. Алма-Ати, де він продовжував функціонувати у складі Казахського сільськогосподарського інституту. Після звільнення Києва від фашистських загарбників, починаючи з квітня 1944 р., факультет відновив свою діяльність у рідному Голосієві. Невтомною працею професорсько-викладацького колективу здійснювали підготовку не тільки інженерних, але й кадрів масових професій: механіків, бригадирів, шоферів, трактористів, комбайнерів.

Вагомий внесок у формування, становлення та розвиток факультету, аграрної науки і техніки, підготовку високопрофесійних інженерних кадрів зробили такі видатні вчені: акад. АН СРСР М. М. Боголюбов; академіки АН УРСР С. В. Серенсен, А. О. Василенко; чл.-к. АН УРСР С. М. Кожевніков; академіки ВАСГНІЛ, професори П. М. Василенко, О. М. Карпенко; лауреат Державної премії УРСР, проф. М. К. Діденко; акад. АН ВШ України, проф. В. С. Обухова; професори І. Я. Бялер, В. В. Заморський, Ю. К. Кіртбая, Б. І. Костецький, С. В. Розов, Н. З. Савченко, В. М. Суторіхін, К. Г. Шіндлер та ін.


В. Д. Нерехтський
Декан факультету,
1929–1930,
проф.

Г. П. Наказний
Декан факультету,
1930–1933,
проф.

Й. П. Могильний
Декан факультету,
1933–1935,
доц.

А. П. Ланге
Декан факультету,
1935–1937,
проф.

І. М. Шитов
Декан факультету,
1937–1939,
проф.

Випускники факультету відомі не тільки в Україні, але й за її межами: Герої Соціалістичної праці М. М. Величко, П. Ф. Волоха, Л. І. Палажченко; Герой України А. М. Пачевський та ін.

До Верховної Ради СРСР, УРСР та України були обрані: В. Ф. Бортник, М. Н. Бредюк, С. Р. Гріневецький, І. М. Грищенко, Г. М. Калетник, В. І. Кравчук, В. Я. Круценко, В. В. Куянов, В. Г. Лисенко, М. П. Момотенко, О. О. Мороз (1994–1998 рр., 2006–2007 рр. — Голова Верховної ради України), Л. П. Козаченко, І. А. Ніколаєнко, С. М. Ніколаєнко (2004–2007 рр. — міністр освіти і науки України), Л. І. Палажченко, А. В. Печеров, Є. Я. Сігал, В. А. Сільченко, В. Л. Філоненко, А. М. Шаланський, О. І. Юхновський.


П. І. Кондратюк
Декан факультету,
1944–1945,
проф.

В. П. Коваленко
Декан факультету,
1945–1946,
проф.

Л. К. Головінський
Декан факультету,
1946–1949,
доц.

П. П. Кравченко
Декан факультету,
1949–1970,
доц.

П. О. Кудінов
Декан факультету,
1970–1976,
доц.

Ректорами ВНЗ обирали: проф. Л. П. Середа — Вінницького державного аграрного університету, проф. О. М. Царенко — Сумського національного аграрного університету, акад. В. Є. Канарчук — Національного транспортного університету, проф. Г. М. Калетнік — Вінницького національного аграрного університету. Сьогодні Київський національний університет технології та дизайну очолює випускник факультету, проф. І. М. Грищенко. Ректор НУБіП України проф. С. М. Ніколаєнко також є випускником механіко-технологічного факультету.


З. В. Ружило
Декан факультету,
2014–2015,
доц.

І. Л. Роговський
Декан факультету,
2012–2014,
доц.

Я. М. Михайлович Декан факультету,
2001–2012,
проф.

Д. Г. Войтюк
Декан факультету,
1976–2001,
проф.

На денній та заочній формах факультету навчаються приблизно 1300 студентів ОС «Бакалавр» та «Магістр» за трьома спеціальностями: «Агроінженерія», «Транспортні технології», «Автомобільний транспорт». Навчальний процес спрямований на формування освіченої, гармонійно розвиненої особистості, здатної до постійного оновлення знань, професійної мобільності та прискореної адаптації в умовах перехідного періоду реформування економіки сільського господарства. Це складові програми розвитку НУБіП «Голосіївська ініціатива — 2020».

Мiжнародна наукова конференцiя

Студенти факультету вивчають мобiльнi енергетичнi машини зарубiжного виробництва

У лабораторiї зарубiжної сільськогосподарської технiки

Особливу увагу на факультеті приділяють практичній підготовці майбутніх інженерів-механіків, наближенню процесу навчання до виконання виробничих функцій у реальних умовах господарювання. Велику роль у цьому відіграє створена на факультеті рада роботодавців. До неї входять керівники і менеджери вищої ланки відомих вітчизняних і зарубіжних компаній, концернів і холдингів, які залучені до підготовки та впровадження навчальних програм, узгодження з ними освітніх і професійних стандартів, переорієнтації навчальних планів на збільшення частини практичної компоненти, масштабного запровадження програм стажування на виробництві з подальшим працевлаштуванням.

Це відомі виробники сучасної сільськогосподарської техніки «KUHN», «HARDI», «Joon Deere», АТ «Ельворті Роберт і Томас», транспортно-логістичні компанії «Євротрейд», «Інтертранс» тощо. З їхньою допомогою оновлено матеріально-технічну базу, створено новітні лабораторії сучасного рівня.

Вчені факультету проводять наукові дослідження за такими основними напрямами:

– розробка та випробування зернозбирального комбайну «Сампо-Україна 3000» (проф. Д. Г. Войтюк);

– концепція підвищення технічного рівня і конкурентоспроможності складної сільськогосподарської техніки (проф. В. Д. Войтюк, проф. Я. М. Михайлович, доц. І. Л. Роговський);

– розробка та випробування обприскувача польових культур з автоматичним регулюванням норми внесення (проф. Д. Г. Войтюк, доц. В. Б. Онищенко);

– високопродуктивні сенсорні системи аналізу властивостей ґрунту (проф. Л. В. Аніскевич);

– класифікатор ризику травматизму основних професій на механізованих процесах у рослинницькій та тваринницькій галузях сільськогосподарського виробництва (доц. О. В. Войналович);

– технологія і засоби виробництва дизельного біопалива із заданими показниками якості (доц. В. М. Поліщук);

– інтегральні ресурсозберігаючі технології виробництва високоліквідної натуральної рослинної сировини, її переробки і зберігання на основі адаптивних агробіоінженерних систем (доц. С. В. Драгнєв);

– технологія переробки біологічних відходів у біогазових установках з обертовими реакторами (проф. Г. А. Голуб);

– виробництво та використання дизельного біопалива на основі рослинних олій (проф. Г. А. Голуб);

– біотехнологічний процес виробництва ентомологічного препарату трихограми з використанням пневматичного калібратора яєць зернової молі (проф. Г. А. Голуб, доц. О. А. Марус);

– ефективні технології з тракторами із системою використання дизельного біопалива В-100 (проф. Г. А. Голуб, к.т.н. В. В. Чуба);

– технологія і засоби реконструкції свинарників з повним циклом виробництва (доц. О. О. Заболотько);

– технологія і засоби реконструкції родильних відділень тваринницьких ферм (доц. В. С. Хмельовський).

До структури факультету входять шість кафедр: сільськогоподарських машин та системотехніки; механізації тваринництва; тракторів, автомобілів та біоенергосистем; технічного сервісу та інженерного менеджменту; охорони праці та інженерії середовища; транспортних технологій та засобів АПК.


Кафедра охорони праці
та інженерії середовища
ВОЙНАЛОВИЧ
Олександр Володимирович

Завідувач кафедри, кандидат технічних наук, доцент

О. В. Войналович — завідувач кафедри.

Народився 12 вересня 1953 р. в м. Коростишеві Житомирської області. У 1976 р. закінчив механіко-машинобудівний факультет КПІ.

Автор і співавтор понад 300 наукових, науково-методичних і навчально-методичних праць, з них 12 навчальних підручників і посібників, 20 патентів України на корисну модель. Під його керівництвом підготовлено та успішно захищено три кандидатські дисертації.

Нагороджений трудовою відзнакою «Знак пошани» Міністерства аграрної політики України (2007), Грамотою Міністерства промислової політики України (2006), Почесною грамотою Держгірпромнагляду України (2008), Почесною грамотою Міністерства аграрної політики та продовольства України (2013) та Почесною грамотою НУБіП України (2013).


Кафедру охорони праці було засновано у 1973 р. при навчальній частині УСГА. В 1990 р. вона ввійшла до складу факультету механізації сільського господарства. Певний час кафедра мала назву кафедри охорони праці та інженерної екології, а з 2010 р. — охорони праці та інженерії середовища.

Першим завідувачем кафедри охорони праці у 1973 р. став к.т.н. В. І. Дідківський. З 1984 до 1990 р. цю посаду обіймав к.т.н., доц. С. Д. Лехман. Далі кафедру очолював д.м.н., проф. В. Г. Цапко, а з 2007 р. — к.т.н., доц. О. В. Войналович.

Викладачі кафедри проводять лекційні, практичні та лабораторні заняття зі студентами всіх спеціальностей НУБіП України з дисциплін «Основи охорони праці», «Охорона праці в галузі», «Безпека праці та життєдіяльності» та ін.

У 1994 р. на кафедрі було відкрито спеціалізацію «Охорона праці», що передбачала вивчення студентами спеціальних дисциплін: «Теорія безпеки праці», «Організація охорони праці в АПК», «Виробнича санітарія», «Інженерна екологія», «Безпека виробничих процесів в АПК». У 2007 р. на базі спеціалізації «Охорона праці» на кафедрі запроваджено магістерську програму виробничого спрямування «Працеохоронні засади в агроінженерії» із уведенням додаткових дисциплін.

Основними напрямами науково-дослідної діяльності кафедри є: дослідження процесів виникнення небезпечних ситуацій в умовах функціонування ергатичних систем сільськогосподарського призначення (к.т.н. О. А. Гнатюк); застосування методів неруйнівного контролю для оцінювання показників безпеки мобільної сільськогосподарської техніки (к.т.н., доц. О. В. Войналович, к.т.н. М. М. Мотрич); оцінювання ризиків нещасних випадків на птахопідприємствах України та розроблення заходів щодо поліпшення умов праці на робочих місцях птахівників (к.с.-г.н., доц. Є. І. Марчишина, к.с.-г.н., доц. Т. О. Зубок); оцінювання умов праці та стану здоров’я механізаторів (к.б.н., доц. Т. О. Білько, ас. С. М. Голопура); вивчення впливу віддалених наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на здоров’я працівників села (к.т.н., доц. М. Ф. Калівошко); оптимізація елементів систем управління охороною праці та ризиками в АПК (к.т.н., доц. О. В. Войналович, к.т.н. Д. Г. Кофто); розроблення регресійних моделей технологій виробництва біопалива (к.т.н., доц. В. М. Поліщук, С. М. Виговський) та ін.

Серед наукових здобутків — «Класифікатор ризику травматизму основних професій на механізованих процесах у рослинницькій та тваринницькій галузях сільськогосподарського виробництва», рекомендований до впровадження згідно з рішенням Секції землеробства та механізації НТР Мінагрополітики та продовольства України.

У 2002 р. при кафедрі створено Навчально-методичний центр з охорони праці, який проводить працеохоронне навчання та надає навчально-консультаційні послуги працівникам підприємств та установ АПК. Діяльність центру спрямована на виконання завдань щодо впровадження в галузі аграрного виробництва вдосконаленої системи управління охороною праці з урахуванням концепції допустимого ризику.


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: ас. С. М. Голопура, зав. каф., к.т.н., доц. О. В. Войналович к.т.н., доц. Т. О. Зубок; другий ряд: к.т.н., доц. М. М. Мотрич, к.т.н., доц. В. М. Поліщук, лаб. В. Г. Демко, ас. О. П. Савицький, к.т.н., доц. Є. І. Марчишина, ст. викл. С. М. Виговський, к.т.н., доц. Т. О. Білько, к.т.н., доц. Д. Г. Кофто, к.т.н., доц. М. Ф. Калівошко

Кафедра тракторів, автомобілів
та біоенергосистем
ГОЛУБ
Геннадій Анатолійович

Завідувач кафедри, доктор технічних наук, професор

Г. А. Голуб — завідувач кафедри, академік Академії інженерних наук України.

Народився 3 червня 1959 р. в с. Коломійці Покровського району Дніпропетровської області. У 1983 р. закінчив факультет автоматизації сільськогосподарського виробництва УСГА.

Має 30 років наукового стажу. Автор і співавтор більше ніж 400 наукових і науково-практичних праць. Під його керівництвом підготовлено та успішно захищено 6 кандидатських та одна докторська дисертації.

У 2006 р. став лауреатом премії УААН «За видатні досягнення в аграрній науці» за роботу під назвою «Розробка і впровадження технічних засобів для агропромислового виробництва їстівних грибів», виконану спільно з акад. УААН М. К. Лінником.


Кафедра тракторів і автомобілів започаткувала свою діяльність у 1929 р. при факультеті механізації сільського господарства КСГІ. Першим завідувачем кафедри був проф. В. В. Заморський (1929–1932). У наступні роки кафедру очолювали: проф. Р. М. Пожитько (1932–1937); доценти В. Г. Кузьмінський (1937–1941, 1957–1971), Л. К. Головінський (1944–1952), М. Н. Бенедикт (1952–1953); проф. М. М. Настенко (1953–1957); доц. П. О. Кудінов (1971–1980); проф. В. В. Матвєєв (1980–1984); доценти В. П. Мартиненко (1984–1988), Я. Ю. Білоконь (1988–1995), проф. А. З. Філіппов (1995–2008).

Кафедру сільськогосподарського машинобудування та обладнання лісового комплексу було засновано в 2000 р. як кафедру сільськогосподарського машинобудування на базі кафедри сільськогосподарських машин для забезпечення підготовки фахівців за спеціальністю «Машини та обладнання сільськогосподарського виробництва». Першим її завідувачем у 2000–2003 рр. був проф. В. І. Кравчук. Із 2003 р. кафедру очолював проф. В. О. Дубровін, в 2006– 2013 рр. — проф. В. П. Ковбаса, в 2013–2015 рр. — к.і.н., доц. О. П. Деркач, а в 2015–2016 рр. — к.т.н., доц. К. М. Сєра.

У 2010 р. відбулося об’єднання двох кафедр, у результаті якого було створено кафедру автотракторного, сільсько- і лісогосподарського машинобудування. Починаючи з 2016 р., кафедру перейменовано на кафедру тракторів, автомобілів та біоенергосистем, яку очолив д.т.н., проф. Г. А. Голуб.

Кафедра проводить навчальну роботу на 5 факультетах та викладає такі дисципліни: «Трактори і автомобілі», «Основи конструкцій мобільних енергетичних засобів», «Основи конструювання машин», «Моделювання сільськогосподарських процесів» та ін. На кафедрі функціонують 5 навчальних і 3 науково-дослідні лабораторії. При кафедрі постійно діють 6 студентських наукових гуртків.

Наукова робота спрямована на оптимізацію параметрів і режимів руху МТА, поліпшення екологічних та економічних показників енергетичних установок, взаємодію робочих органів сільськогосподарських та лісогосподарських машин з матеріалами та середовищами, оптимізацію параметрів, режимів роботи робочих органів сільськогосподарських та лісогосподарських машин, розробку технологій та технічних засобів для метанового зброджування біомаси.

Кафедра тісно співпрацює з ННЦ «Інститут механізації та електрифікації сільського господарства» НААН України, Національним транспортним університетом, Житомирським національним агроекологічним університетом, Харківським національним технічним університетом сільського господарства ім. П. Василенка, Таврійським державним агротехнологічним університетом, Львівським національним аграрним університетом, Тернопільським національними технічними університетами та ін., Харківським тракторним заводом, університетами Айова, Пурдю (США), фірмами «Versatile» та «John Deere».

Опубліковано понад 2100 наукових праць, з яких 12 монографій і 50 підручників, отримано понад 190 патентів і авторських свідоцтв на винаходи. Підготовлено 8 докторів і 40 кандидатів технічних наук. Нині на кафедрі проходять підготовку 1 докторант та 4 аспіранти.


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: ас. О. А. Завадська, зав. каф., д.т.н., проф. Г. А. Голуб, майст. вироб. навч. Н. В. Кулібаба; другий ряд: к.т.н., доц. О. А. Марус, к.т.н., доц. О. П. Деркач, к.т.н., доц. В. В. Чуба, майст. вироб. навч. Л. Г. Євченко, к.т.н., доц. Г. В. Шкарівський, к.т.н., ст. викл. М. Ю. Павленко, ас. Р. Л. Швець, ст. викл. О. В. Глуховська, к.т.н., доц. О. Т. Лавриненко, к.т.н., доц. О. А. Бешун, к.т.н., доц. О. В. Соломка

Кафедра транспортних технологій
та засобів у АПК
ОВЧАР
Петро Андрійович

Завідувач кафедри, кандидат наук з державного управління, доцент

П. А. Овчар — завідувач кафедри, заслужений працівник транспорту України.

Народився 8 липня 1964 р. в с. Білий Камінь Вінницької області.

У 1989 р. закінчив Кіровоградський інститут сільськогосподарського машинобудування за спеціальністю «Сільськогосподарські машини». З 2002 до 2005 р. навчався в Національній академії державного управління при Президентові України. В Національному університеті біоресурсів і природокористування України працює з 2015 р.

Петро Андрійович понад 30 років працював в системі управління на автомобільному транспорті. Читає лекції з дисциплін «Основи теорій систем і управління» та «Загальний курс транспорту» студентам ОС «Бакалавр» та «Магістр».

Автор і співавтор більше 30 науково-методичних праць.


Кафедру транспортних технологій та засобів у АПК було засновано в 2007 р. З 2015 р. кафедра транспортних технологій та засобів у АПК входить до складу механіко-технологічного факультету.

Першим завідувачем кафедри було обрано д.т.н. С. Г. Фришева. З 2016 р. кафедру очолює к.н.держ.упр., доц. П. А. Овчар.

Викладачі кафедри транспортних технологій та засобів у АПК проводять лекційні, практичні та лабораторні заняття зі студентами за напрямом підготовки «Транспортні технології (автомобільний транспорт)», здійснюють керівництво навчальними та виробничими практиками згідно з навчальними планами.

У 2017 р. на кафедрі транспортних технологій та засобів у АПК пройшла акредитацію нова магістерська спеціальність — «Автомобільне господарство», що дозволить розширити перелік освітянських послуг на факультеті.

Основними напрямами науково-дослідної діяльності кафедри транспортних технологій та засобів у АПК у галузі транспорту є:

– дослідження транспортно-технологічних процесів при перевезенні основних вантажів сільськогосподарського призначення (д.е.н., доц. О. М. Загурський);

– дослідження теорії та методики практичної підготовки бакалаврів з транспортних технологій у АПК (к.пед.н., доц. О. А. Дьомін);

– дослідження та оцінка шляхів підвищення практичної підготовки студентів (к.пед.н., доц. І. О. Колосок);

– удосконалення методів організації транспортування вантажів у міжнародному сполученні автотранспорту (к.т.н., доц. С. І. Бондарєв);

– оптимізація логістичних систем в аграрному секторі України (к.т.н., доц. М. В. Семененко);

– теоретичні основи та шляхи вирішення екологічної проблеми автотранспортного комплексу (к.т.н., доц. Л. А. Савченко);

– теоретико-методологічні засади державного регулювання ринку послуг автомобільного транспорту в умовах Євроінтеграції (к.н.держ.упр. П. А. Овчар).

З грудня 2016 р. кафедра транспортних технологій та засобів у АПК бере активну участь у роботі но-воствореного підрозділу університету, а саме Навчально- науково-виробничого центру «Автоінжиніринг», який проводить навчання з підготовки водіїв категорій «А», «В» та «С» і надає навчально-консультаційні послуги з діагностування транспортних засобів. Діяль-ність центру покликана впровадити у галузь автотранспорту вдосконалену систему управління, підви-щення безпеки руху автомобілів, зменшення забруднювальних та небезпечних викидів у навколишнє середовище.


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: лаб. Н. В. Довженко, к.п.н., доц. І. О. Колосок, зав. лабораторіями Т. М. Гразіон, к.п.н., доц. О. А. Дьомін, зав. каф., к.н.держ. упр. П. А. Овчар, к.т.н., доц. М. В. Семененко, д.е.н., проф. О. М. Загурський, ас. Т. І. Сліпуха, к.т.н., ас. М. М. Ігнатєв, к.т.н., доц. В. В. Іщенко, к.т.н., доц. С. І. Бондарєв

Кафедра технічного сервісу
та інженерного менеджменту імені М. П. Момотенка
ВОЙТЮК
Валерій Дмитрович

Завідувач кафедри, доктор технічних наук, професор

В. Д. Войтюк — завідувач кафедри, академік Академії інженерних наук України та Польської академії наук.

У 1983 р. закінчив факультет аеропортів КІІЦА. В НУБіП України працює з 2000 р.: спочатку на посаді доцента, а з 2001 р. — завідувача кафедри. Автор 4 монографій, 1 підручника, 7 навчальних посібників, 153 наукових статей, 8 навчальних програм, 35 друкованих методичних розробок, 3 авторських свідоцтв на винаходи, 20 патентів на корисну модель.

Нагороджений відзнакою Міністерства освіти і науки України «Петро Могила» (2005), трудовою відзнакою Міністерства аграрної політики України «Знак пошани» (2005), почесними грамотами Міністерства аграрної політики України (2003, 2007), знаком «Відмінник технічної служби» Міністерства аграрної політики України (2005), срібною медаллю ВДНГ УРСР (1988), золотими медалями міжнародних агропромислових виставок «АГРО — 2008», «АГРО — 2010», «АГРО — 2015» і «АГРО — 2016».


Кафедру експлуатації машинно-тракторного парку створено в 1938 р. Першим завідувачем був доц. Ю. К. Кіртбай (1938–1965). У наступні роки кафедру очолювали: доц. І. Й. Натанзон (1965–1969), проф. М. З. Савченко (1969–1976), проф. М. К. Діденко (1976–1983), доц. В. Д. Гречкосій (1983–1989), проф. М. О. Демидко (1989–1999), проф. І. І. Мельник (1999–2007, 2010–2012), проф. В. Д. Войтюк (2001–2010, з 2012 р. і дотепер).

Кафедра проводить науково-дослідну роботу з розробки науково-технічних основ підвищення ефективності використання МТП у господарствах різних організаційних форм. У 1995 р. завершено дослідження з питань обґрунтування оптимальної структури МТП господарств, визначення раціональної структури інженерно-технічних служб і нормативів для їх взаємовідносин з господарствами, впливу організаційних факторів на експлуатаційну надійність комбайнів ДОН-1500, технології транспортних робіт на базі самонавантажуючого агрегату. Проводиться підготовка до виконання досліджень з питань економії енергоносіїв.

За час існування кафедри підготовлено 6 докторів наук та 32 кандидати наук. Опубліковано понад 700 наукових праць. Підготовлено та видано 4 монографії, 35 підручників і навчальних посібників, 145 методичних розробок, 617 наукових статей, отримано 54 авторських свідоцтва. У 1995 р. виконана госпрозрахункова тема зі впровадження активних методів навчання в навчальний процес СПТУ. З 1965 до 2001 р. співробітники кафедри виконали та впровадили у виробництво низку актуальних розробок.

Видано такі підручники і посібники: «Експлуатація машинно-тракторного парку» (проф. М. К. Діденко) для студентів ВНЗ, технікумів та слухачів ФПК; «Довідник сільського інженера» (за редакцією доц. В. Д. Гречкосія); «Довідник з механізації садівництва» (за редакцією проф. М. О. Демидко); «Технічне обслуговування та діагностування машин» (співавтор — доц. Я. М. Михайлович); «Комплексна механізація виробництва зерна» (співавтор — доц. В. Д. Гречкосій); «Оптимізація комплексів машин і структури машинного парку та планування технічного сервісу»; «Типові задачі машиновикористання в землеробстві» (І. І. Мельник, В. П. Бабій, В. В. Марченко); «Довідник з машиновикористання в землеробстві» (В. І. Пастухов, А. Г. Чигрин, П. А. Джолос, І. І. Мельник); «Економічний довідник аграрника» (І. І. Мельник, В. Д. Гречкосій, В. В. Марченко); навчальний посібник «Проектування технологічних систем рослинництва» (В. М. Павліський, Ю. П. Нагірний, І. І. Мельник).

Розроблено посібники (проф. В. І. Рубльов, проф. В. Д. Войтюк, проф. Я. М. Михайлович, доц. С. М. Бондар, доц. М. І. Денисенко, ст. викл. В. Г. Опалко, ас. О. С. Дев’ятко, 2005–2014 рр.).


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: ст. лаб. І. В. Катеринчук, зав. каф., д.т.н., проф. В. Д. Войтюк, к.т.н., ст. викл. Л. Л. Тітова; другий ряд: доц., к.т.н., доц. О. В. Надточій, к.т.н., доц. Р. В. Шатров, к.т.н., проф. Я. М. Михайлович, к.т.н., доц. В. Г. Опалко, к.т.н., доц. В. М. Поліщук, к.т.н., ст. викл. О. С. Дев’ятко, доц. А. В. Шостак, майст. вироб. навч. І. М. Нечай, к.т.н., доц. С. М. Бондар, к.т.н., доц. І. Л. Роговський зав. лаб. І. П. Олексін

Кафедра сільськогосподарських машин
та системотехніки ім. акад. П. М. Василенка
ГУМЕНЮК
Юрій Олегович

Завідувач кафедри, кандидат технічних наук, доцент

Ю. О. Гуменюк — завідувач кафедри.

Народився 24 квітня 1975 р. в м. Тернополі. В 1998 р. закінчив факультет механізації сільського господарства НАУ. З 1999 до 2001 р. навчався у стаціонарній аспірантурі рідного університету.

З червня 2016 р. до сьогодні працює завідувачем цієї кафедри. У 2012 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук. Основний науковий напрям — дослідження процесів взаємодії робочих органів ґрунтообробних машин з ґрунтовим середовищем.

Автор і співавтор приблизно 100 наукових, науково-методичних і навчально-методичних праць. Лауреат премії ім. акад. П. М. Василенка в галузі механізації і електрифікації сільського господарства ННЦ «ІМЕСГ».


Кафедра започаткувала свою діяльність у 1898 р. на базі сільськогосподарського відділення КПІ. У 2000 р. кафедрі присвоєно ім’я видатного вченого в галузі землеробської механіки акад. П. М. Василенка (до 100-річчя з дня його народження).

Першим завідувачем кафедри був проф. К. Г. Шіндлер (1898–1911). Надалі завідувачами кафедри були: професори Л. П. Крамаренко (1911–1924), П. Ф. Вовк (1924–1928), акад. АН УРСР, проф. А. О. Василенко (1928–1930), акад. ВАСГНІЛ, проф. О. М. Карпенко (1930–1935), акад. ВАСГНІЛ і УААН, чл.-к. АН УРСР, проф. П. М. Василенко (1935–1941, 1944–1948, 1953–1962), доценти: П. І. Кондратюк (1948–1953), В. С. Гапоненко (1962–1969, 1971–1976), С. П. Бублик (1969–1971), П. С. Короткевич (1976–1988), заслужений працівник народної освіти УРСР, чл.-к. УААН, проф. Д. Г. Войтюк (1988–2005), відмінник освіти України, д.т.н., проф. Л. В. Аніскевич (2005–2011), д.т.н., проф. В. Г. Мироненко (2011–2012), к.т.н., доц. В. Б. Онищенко (2012–2013), д.с.-г.н., проф. В. В. Теслюк (2013–2016).

Працівниками кафедри опубліковано понад 1700 наукових праць, з яких 16 монографій, 87 підручників і навчальних посібників; отримано понад 250 авторських свідоцтв і патентів на винаходи; підготовлено 15 докторів і 70 кандидатів наук.

Основними напрямами НДР співробітників кафедри є: моделювання адаптивних технологічних процесів місцевизначеного землеробства; розробка новітніх інформаційно-технічних систем підтримки виробництва продукції рослинництва; розробка новітніх механізованих технологій і сільськогосподарських машин, адаптованих до системи точного землеробства; розробка мобільних самохідних енергетичних засобів з технологічними модулями для виконання польових робіт. Кафедра забезпечує підготовку бакалаврів та магістрів на 8 факультетах університету з 19 дисциплін.

Монографія П. М. Василенка та І. І. Василенка «Автоматизация сельскохозяйственного производства» занесена у Міжнародний фонд літературних джерел, на основі яких економічна комісія ООН оцінювала стан автоматизації сільськогосподарських процесів у різних країнах світу. У 1978 р., згідно з рішенням Президії ВАСГНІЛ, за розробку теоретичних основ землеробської механіки проф. П. М. Василенку була присуджена Золота медаль В. П. Горячкіна. У 1990 р. Президія Верховної Ради УРСР присвоїла проф. Д. Г. Войтюку звання «Заслужений працівник народної освіти УРСР». У 1995 р. за видатні заслуги в галузі землеробської механіки акад. П. М. Василенко удостоєний Почесної відзнаки Президента України.

Матеріальна база кафедри — це лабораторії: ґрунтообробних, посівних та садильних машин; хіміч-ного захисту рослин; зернозбиральних машин та машин для післязбиральної обробки зерна; гідропри-воду сільськогосподарської техніки; точного землеробства; курсового та дипломного проектування; комп’ютерний клас та машинний двір. Кафедра має філію в УкрНДІПВТ ім. акад. Л. В. Погорілого.


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: д.т.н., проф. Л. В. Аніскевич, асп. І. С. Любченко, майст. вироб. навч. В. В. Кіру, зав. каф., к.т.н., доц. Ю. О. Гуменюк, чл.-к. НААН України, проф. Д. Г. Войтюк; другий ряд: лаб. В. О. Поляков, ст. викл. О. М. Вечера, доц. М. С. Волянський, д.с.-г.н., проф. В. В. Теслюка, к.т.н., доц. В. М. Мартишко, к.т.н., доц. В. Б. Онищенко; третій ряд: зав. навч. лаб. І. К. Тихий, лаб. А. М. Береговець, к.т.н., доц. І. М. Сівак, ас. Ю. О. Росамаха, к.т.н., доц. С. В. Смолінський

Кафедра механізації тваринництва
ХМЕЛЬОВСЬКИЙ
Василь Степанович

Завідувачкафедри

В. С. Хмельовський — завідувач кафедри, відмінник аграрної освіти та науки України.

Народився 30 вересня 1968 р. в с. Глядки Зборівського району Тернопільської області. В 1993 р. закінчив УДАУ.

Автор і співавтор приблизно 90 наукових, науково-методичних і навчально-методичних праць. Під його керівництвом підготовлено та успішно захищено одну кандидатську дисертацію.

Нагороджений Почесною грамотою Міністерства промислової політики України Державного департаменту тракторного і сільськогосподарського машинобудування України (2004), Почесною грамотою МОН України (2014), знаком «Відмінник аграрної освіти та науки України» ІІІ ступеня Міністерства аграрної політики України (2010) та багатьма іншими.


Кафедра створена в 1960 р., проте ще в 1951 р. із курсу сільськогосподарських машин як самостійна дисципліна була виокремлена «Механізація тваринницьких ферм». Засновниками та організаторами кафедри були доценти П. І. Кондратюк і В. М. Синявський. Першим завідувачем кафедри (1960–1963) став доц. І. Т. Осьмак. Надалі кафедру очолювали: доценти П. І. Кондратюк (1963–1964), В. М. Синявський (1964–1966), А. А. Яворський (1966–1976), Д. С. Чубов (1977–1992), проф. І. І. Ревенко (1992–2006), доц. О. О. Заболотько (2006–2011, 2012–2015), проф. Г. А. Голуб (2011–2012, 2015–2016). З вересня 2016 р. обов’язки завідувача кафедри виконує доц. В. С. Хмельовський.

Важливим для розвитку кафедри був період завідування А. А. Яворського: розширилася матеріальна база, викладацький штат поповнився молодими фахівцями. Підготовку наукових кадрів, крім названих керівників, здійснював проф. О. О. Омельченко (заступник директора НДІферммаш) — співробітник кафедри з дня її заснування і перший кандидат наук, підготовлений цією кафедрою.

У 1987 р., згідно з наказом ректора академії, при кафедрі було створено 5 комплексних і 5 спеціалізованих міжфакультетських технологічних лабораторій з виробництва продуктів тваринництва і птахівництва. З цією ж метою створено філію кафедри при Українському державному центрі випробування та прогнозування техніки і технологій сільськогосподарського виробництва. До 1993 р. навчальні заняття проводили з дисциплін «Механізація тваринницьких ферм» та «Механізація виробництва продукції тваринництва». З ініціативи керівництва та проф. І. І. Ревенко були створені навчальні курси: «Машини та обладнання для тваринництва», «Машиновикористання у тваринництві», «Проектування механізованих технологічних процесів тваринницьких підприємств» та «Монтаж i пусконалагодження фермської техніки»; розроблено їх програмне та інформаційне забезпечення. Викладачі кафедри є співавторами більше ніж 40 підручників і навчальних посібників, типових навчальних програм дисциплін циклу «Механізація тваринництва» для різних спеціальностей сільськогосподарських ВНЗ. Розпрацьовані методичні вказівки для виконання всього обсягу лабораторних робіт, курсового та дипломного проектування.

Співробітники кафедри одержали приблизно 350 авторських свідоцтв і патентів на винаходи та корисні моделі. В науково-дослідній роботі кафедри активну участь беруть і студенти, більше ніж 30 з яких є співавторами наукових публікацій і винаходів.

На кафедрі підготовлено 2 доктори та 23 кандидати наук, проводиться підготовка аспірантів та магістрів.

Кафедра підтримує тісні зв’язки з ННЦ ІМЕСГ УААН, УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, ВО «Уманьферммаш», ТДВ «Брацлав», компаніями «Де Лаваль» (Швеція), концерном «Вестфалія-Ландтехнік», ТОВ «Техна», ТОВ «Агросистема ЛТД», багатьма навчальними закладами України, Росії, Молдови, Білорусі та ін.


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: к.т.н., ст. викл. О. М. Ачкевич, к.т.н., доц. С. Є. Потапова, ст. лаб. М. О. Тетервак; другий ряд: ас. В. М. Сорокін, майст. вироб. навч. О. Х. Костенко, ст. лаб. Т. М. Нечупій, к.т.н., доц. О. О. Заболотько, зав. каф., к.т.н., доц. В. С. Хмельовський, к.т.н., доц. В. І. Ребенко, доц. М. М. Чос, ас. В. В. Радчук