Боярська лісова дослідна станція
КАРПУК
Анатолій Іванович

Директор

Станцію створено згідно з наказом ректора УСГА від 12 лютого 1966 р. № 50 на базі Боярського навчально-дослідного лісгоспу, який, своєю чергою, організовано у 1925 р. на базі Боярського науково-дослідного лісництва. До складу останнього входили Жорнівське, Дзвінківське і Боярське лісництва. У 1926 р. КСГІ, що також входив до складу лісгоспу, було передано урочище «Голосіївський ліс» Голосіївського лісництва.

На підставі Постанови РНК СРСР і ЦК ВКП (б) від 2 липня 1936 р., ліси Боярського навчально-дослідного лісгоспу були передані в розпорядження Головлісоохороні при РНК СРСР, а за інститутом залишили право проведення науково-дослідних робіт у лісгоспі.

Наукова діяльність станції тісно пов’язана з іменами таких відомих лісівників: Є. В. Алєксєєв, Є. П. Вотчал, П. С. Погребняк, Д. І. Товстоліс, З. С. Головянко, А. П. Тольський, І. О. Яхонтов, Р. Т. Кравченко, В. Е. Шмідт, М. М. Ягниченко, П. Г. Кальной, Б. Й. Логгінов, К. Є. Нікітін, Д. Д. Лавриненко, М. І. Гордієнко, М. І. Ониськів, М. В. Юр, В. Є. Свириденко та багатьох інших.

У структурі ЛДС діють: два лісництва, лісозаготівельний комплекс, деревообробний цех, автотранспортний парк, наукова частина. Загальна площа лісових угідь станції становить 17 932 га. Лісові масиви ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» розміщені в центральній частині Київської області на території чотирьох адміністративних районів: Києво-Святошинського (6703 га), Васильківського (9846 га), Макарівського (1064 га) та Голосіївського району м. Києва (299 га). Вони віднесені до особливо цінних насаджень і входять у зелену зону м. Києва, а 790 га високопродуктивного лісу відведені під державні заказники. Лісистість у районі діяльності Боярської ЛДС становить 25,5%. На підприємстві працюють 500 осіб, переважно молодого та середнього віку. Це фахівці-випускники різних факультетів НУБіП України. Нині станцію очолює заслужений лісівник України, відмінник лісового господарства, д.е.н., чл.-к. ЛАНУ А. І. Карпук.

Боярська ЛДС — це сучасне комплексне державне підприємство, яке, виконуючи освітянські функції, водночас успішно поєднує комплекс робіт із відтворення, охорони та захисту лісу з переробкою деревини. Також є головною базою для проведення навчальних і виробничих практик, об’єктом постійних наукових досліджень і активного впровадження у практику досягнень лісівничої науки.

Це наукова та виробнича база зі зразково-показового ведення лісового господарства та підготовки висококваліфікованих фахівців для лісової галузі. Велику роль під час закладання наукових об’єктів і проведення досліджень відіграло залучення головних спеціалістів підприємства та досвідчених працівників корпусу лісничих. Нині важливе значення має комплексне дослідження науково-дослідних об’єктів лісокультурної спадщини науковцями, аспірантами, студентами магістратури та їх ефективне використання в навчальному та виробничому процесах. За цей час на теренах станції створено приблизно 2000 науково-дослідних і дослідно-виробничих об’єктів.

Щорічно виробничники станції замінюють 100–130 га спілих і перестійних насаджень на молоді посадки, при цьому заготовляють 60 000–70 000 м3 деревини, яку надалі використовують для виготовлення ДСП, ДВП, столярних і меблевих виробів.

У лісовому фонді підприємства, головним чином, зростають високопродуктивні природні та штучні насадження з домінуванням сосни звичайної, яка характеризується найвищими в межах свого ареалу класами бонітету і тому представляє великий інтерес та зумовлює доцільність їх всебічного дослідження.

Науковці та інженерно-технічні працівники станції опрацювали та успішно впроваджують у виробництво понад 50 різних розробок із проблем лісового і сільського господарства, а також охорони природи. Створено унікальну плантацію з вирощування женьшеню, яка немає аналогів як в Україні, так і в СНД. У 1990 р. єдина в Україні лабораторія з вирощування женьшеню стала науково-виробничою. Останнім часом налагоджена переробка женьшеню і виготовлення на його основі продуктів харчування та біологічно-активних добавок.

Сьогодні Боярська ЛДС старанно працює за багатьма напрямами, серед яких — створення сучасної матеріальної, технічної і соціальної бази для навчання студентів, науково-дослідної і науково-інноваційної діяльності науково-педагогічних та наукових працівників НУБіП України.

Вирощування швидкорослих деревних видів у лабораторії біотехнології рослин
Посадка нових лісів спільно з Національним представництвом FSC