ЖУК Валерій Миколайович |
|
Випускник економічного факультету (1983) Віце-президент Національної академії аграрних наук України Доктор економічних наук, професор, академік НААН Заслужений діяч науки і техніки України |
Народився 13 травня 1962 р. в м. Калуші Івано-Франківської області. Ключовими чинниками вибору свого майбутнього професійного шляху називає шкільну любов до математики, захоплення економічною географією, а також вплив найдорожчих батька й матері — випускників Української ордена Трудового Червоного Прапора сільськогосподарської академії.
Від щирого серця Валерій Миколайович висловлює безмежну подяку батькам, адже саме за їхньою порадою у 1979 р. він вступив на економічний факультет цього ВНЗ, обравши бухгалтерську спеціалізацію. Власне, такий крок є головним у його формуванні як висококваліфікованого, конкурентоспроможного на ринку праці фахівця.
Студентські роки хлопців-бухгалтерів товариської групи № 5, за словами В. М. Жука, — найкращі, оскільки юнаки навчалися у «квітнику» найчарівніших дівчат: 3 студенти та 24 студентки. Все було просто чудово, навіть те, що кімната, у якій мешкали, була на першому поверсі гуртожитку № 2, слугуючи, між іншим, проходом для механіків з гуртожитку № 8 до дівчат у «комендантську годину». Зауважує, що особливо це ставало актуальним, коли на вахту заступала знаменита баба Шура. Валерій Миколайович із гумором згадує й те, що механіки, враховуючи їх чисельну перевагу, лупцювали бухгалтерів, коли ті необґрунтовано (на їхній погляд) завищували «митні збори» чи «закривали кордони» таємного проникнення до дівчат.
Майстерним викладачам альма-матер В. М. Жук зичить усього найкращого і надзвичайно вдячний їм за щоденну невтомну працю, результат якої — випускники, котрих запрошують приєднатися до своїх колективів провідні роботодавці країни. На сторінках цього літопису Валерій Миколайович прагне згадати один епізод педагогічної майстерності, пов’язаний із проф. Л. С. Шатківською, лекції якої з «Ревізії і контролю» ніхто не пропускав. Всі розуміли, що ця дисципліна — основа професійності. Одного разу Людмила Станіславівна розписала на дошці бухгалтерські розрахунки щодо того, як викрали лісоматеріали, скориставшись прогалинами законодавства. В. М. Жук разом зі своїми друзями при цьому поясненні сидів на останніх партах і трохи заґавився. Коли ж отямився, мудрий професор записи з дошки вже стерла, активізувавши інтерес неуважних юнаків до навчання… Стверджує, що запал студентів на відтворення логіки подібних відображень — ефективний мотиватор до навчання на озброєнні проф. Л. С. Шатківської. Пізніше її надпрофесійність Валерій Миколайович неодноразово спостерігав у спільній аудиторській діяльності, й досі вражений професіоналізмом, людяністю і любов’ю до студентів цього викладача.
Із повагою згадує й багатьох інших педагогів рідної академії, зокрема відзначає високий рівень викладання економічної теорії як фундаменту наукового зростання. Так, «Політекономію» читав проф. Д. В. Шкарбан, «Теорію бухгалтерського обліку» — професори Г. Г. Кірейцев і В. П. Ярмоленко. У професійному зростанні особливо завдячує професорам В. К. Савчуку і вже згаданій Л. С. Шатківській.
Фахову стежину розпочав після закінчення УСГА, працюючи заступником головного бухгалтера, головним бухгалтером і керівником планово-облікового відділу колгоспів на Хмельниччині. З 1989 р. і дотепер — у науці: пройшов шлях від молодшого наукового співробітника до академіка НААН. Автор понад 300 наукових праць. Під його керівництвом захищено 18 докторів та кандидатів економічних наук.
Фундатор Федерації аудиторів, бухгалтерів і фінансистів АПК України, що входить до громадських рад Мінфіну та Мінагрополітики України. З 1993 р. — головний партнер Міжнародного інституту аудиту. Сертифікований аудитор, оцінювач, судовий експерт.
Нагороджений трудовою відзнакою «Знак пошани» Мінагрополітики України (2005), почесними грамотами Кабінету Міністрів України (2007), званням «Заслужений діяч науки і техніки України» (2012), почесними грамотами Верховної Ради України (2013), орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2017), званням лауреата премії імені М. І. Туган-Барановського НАН України (2017).
Є членом спеціалізованої вченої ради із захисту кандидатських дисертацій НУБіП України, а також входить до Ради роботодавців економічного факультету. Із задоволенням приймає на практику та працевлаштовує випускників рідного вишу. Альма-матер бажає приголомшливих успіхів у справі навчання і виховання молоді та науковій праці, подальшого розквіту!