МЕЛЬНИК Микола Васильович |
|
Випускник агрономічного факультету (1979) Директор СТОВ «Агрофірма «Світанок» Заслужений працівник сільського господарства України |
Народився 5 травня 1952 р. в с. Адамівка Погребищенського району Вінницької області в працьовитій селянській родині. Батько працював на залізниці, а мати — у рільництві.
У 1970–1972 рр. проходив службу в лавах Радянської армії. Вищу освіту здобував у 1974–1979 рр. в Українській сільськогосподарській академії. За високоякісні знання, вміння і навички щиро вдячний усім викладачам альма-матер. Із теплотою згадує проф. І. В. Веселовського та доц. А. К. Пархоменка. І досі тісно спілкується з проф., чл.-к. НААН України С. П. Танчиком, а також із випускником УСГА 1963 р., проф., акад. НАН України В. В. Моргуном.
Загальний трудовий стаж роботи М. В. Мельника у сільському господарстві складає 48 років. У 1979–1982 рр. обіймав посади заступника голови колгоспу «Шлях до комунізму» (с. Перемога) і заступника директора радгоспу «Здобуток Жовтня» (с. Козятин). У 1982–1984 рр. був завідувачем сільськогосподарського відділу Козятинського райкому партії. У 1984–1988 рр. — інструктор Вінницького обкому партії. У 1988–1991 рр. — голова виконавчого комітету Тростянецької районної ради народних депутатів Вінницької області. У 1991–1992 рр. працював заступником голови виконкому Козятинської районної ради, заступником голови Козятинської райдержадміністрації — начальником Управління сільського господарства. У 1992–1995 рр. був представником Президента України — головою Козятинської райдержадміністрації. З 1997 р. обіймає посаду директора СТОВ «Агрофірма «Світанок» (с. Непедівка Козятинського району Вінницької області).
Микола Васильович — досвідчений господарник, наділений вражаючою природною кмітливістю. Система господарювання агрофірми, котру він очолює, інноваційна, а головна інновація полягає у простому та єдино правильному підході до використання біоресурсів — без жодних відходів. Це золоте правило успіху М. В. Мельника.
Очоливши «Агрофірму «Світанок», Микола Васильович проявив високі організаторські здібності з виведення господарства із кризового стану. За період його роботи значно зросло виробництво зернових, цукрового буряка та олійних культур. Середня рентабельність у господарстві за останні три роки складає 70%. За останні п’ять років на освоєння нових технологій витрачено приблизно 80 млн грн, утричі збільшилася заробітна плата.
Велику увагу М. В. Мельник приділяє науковому підходу до виробництва сільськогосподарської продукції. Агрофірма вже 10 років на ринку насінництва української селекції. Середня врожайність — 75 ц/га. Сорти зернових культур, вирощених в «Агрофірмі «Світанок», висівають в усіх регіонах України.
У 2009 р. господарству надано статус елітного з вирощування насіння. Щорічно колектив, виробничі підрозділи, працівників та керівників господарства заносяться на районну Дошку пошани.
Агрофірма «Світанок» плідно співпрацює з Інститутом фізіології рослин і генетики НАН України, науковими закладами селекційної генетики м. Одеси та Миронівським інститутом пшениці імені В. М. Ремесла НААН України.
У 2015–2016 рр. проведено два міжнародні семінари. У зв’язку з потребою енергетичної незалежності, господарство першим придбало в Польщі лінію брикетування з виробництва паливних брикетів із соломи, які реалізують бюджетним організаціям. Також впроваджено енергозберігаючі технології, встановлено сонячні батареї.
Щорічно на соціальні потреби сіл спрямовують 15% чистого прибутку. За період роботи Миколи Васильовича завершено газифікацію протяжністю 16 км, фінансується будівництво 14 км водогону. Проводиться активна робота із залученням власних інвестицій щодо освоєння земель господарств, які збанкрутіли. За рахунок цього очолювана ним агрофірма збільшила площу в 2,2 раза. Протягом 20 років керує Радою сільгоспвиробників Козятинського району. Двічі обирався депутатом обласної та дев’ять разів — районних рад. З ініціативи М. В. Мельника в 2014–2015 р. Рада сільгоспвиробників Козятинського району виділила понад 12 млн грн на потреби АТО, із власних коштів — 680 тис. грн.
Досвід вінницького господарства «Світанок» свідчить, що українська земля здатна успішно забезпечувати потреби держави в біопаливі. На базі господарства Миколи Васильовича, в обробітку якого майже 3000 га ріллі, вирощують 50 сортів пшениці вітчизняної селекції. Ці сорти були представлені у 2016 р. на Всеукраїнському дні поля, проведеному з ініціативи директора сільськогосподарського товариства М. В. Мельника.
За високий професіоналізм Микола Васильович нагороджений Подякою Кабінету Міністрів України (2009), відзнакою за вагомий внесок у розвиток Вінниччини (2012), почесним званням «Заслужений працівник сільського господарства України» (2017).
Дбайливий сім’янин. Разом із дружиною, Катериною Михайлівною (заслужений лікар України), виховав двох синів. Юрій пішов материнськими стопами — має науковий ступінь кандидата медичних наук, обіймає посаду завідувача відділу перинатальної діагностики Київського міського центру репродуктивної та перинатальної медицини. Михайло, за прикладом батька, закінчив агрономічний факультет НУБіП України, працює заступником генерального директора СТОВ «Агрофірма «Світанок». Щасливий дідусь трьох чарівних онучок: Світланки, Катрусі та Марійки.
Улюблений вислів Миколи Васильовича: «Земля, все вона може, рідненька: нагодувати тебе хлібом зі своїх безкраїх ланів, насолодити плодами зі своїх казкових садів, напоїти крижаною водою зі своїх джерел. Лише одне вона не може — захистити себе від ворогів, недбайливих господарів».