МЕЛЬНИК
Юрій Федорович
Випускник зоотехнічного факультету (1985)
Герой України
Перший заступник голови Правління
ПАТ «Миронівський хлібопродукт»
Заслужений працівник сільського господарства
Доктор сільськогосподарських наук,
старший науковий співробітник,
академік НААН, державний діяч

Народився 5 серпня 1962 р. в с. Верхнячка Христинівського району Черкаської області. Трудову діяльність розпочав у 1979 р. слюсарем колгоспу ім. Горького Уманського району Черкаської області. З 1980 до 1985 р. — студент Української ордена Трудового Червоного Прапора сільськогосподарської академії за спеціальністю «Зоотехнія», після закінчення якої отримав кваліфікацію «зооінженер».

З особливою наснагою слухав лекції талановитих учених у галузі тваринництва, професорів академії: М. А. Кравченка, М. М. Колесника, К. Б. Свєчина, І. В. Смирнова, Г. Т. Кліценка, Д. Я. Василенка, Д. Т. Вінничука та ін. Брав активну участь в студентських гуртках. Уперше залучившись до науково-дослідної роботи, надавав перевагу дослідженням з селекції і розведення великої рогатої худоби.

Ще в академії в Юрія Федоровича сформувалися оптимізм і віра в українську державу, гордість за її здобутки, які стали векторами подальшого становлення активної громадської та політичної позиції лідера зооінженерної науки, талановитого організатора й реформатора аграрної галузі України.

Упродовж 1985–1989 рр. завідував молочним комплексом навчально-дослідного господарства Білоцерківського сільськогосподарського інституту. З 1989 до 1992 р. навчався в аспірантурі Українського науково-дослідного інституту з племінної справи у тваринництві (нині — Інститут розведення і генетики тварин імені М. В. Зубця НААН).

У 1992–1996 рр. — заступник голови Президії виробничо-наукової асоціації «Україна» із впровадження науково-технічного прогресу в тваринництві, яка відігравала роль координаційного й науково-методичного центру галузевих науково-виробничих організацій, науково-дослідних установ та ВНЗ; проводила республіканські та регіональні виставки, ярмарки, аукціони, конференції, спрямовані на пропаганду наукових досліджень і сучасних технологій. На основі першого позитивного досвіду створення республіканської науково-виробничої асоціації з тваринництва, в наступні роки були започатковані асоціації та системи за інтересами «Яловичина», «Свинина», «Птиця», «Конярство», «Руно», «Корми», «Ветсервіс», «Біотехнологія», «Племсервіс», «Інформекономсистема», «Комбікорми» та ін.

За часів державотворення в Україні постала гостра необхідність розбудови власної національної системи управління селекцією тварин на загальнодержавному рівні.

Для здійснення єдиної науково-технічної політики у племінній справі та відтворення поголів’я у скотарстві, свинарстві, вівчарстві та конярстві, раціонального використання племінних ресурсів, сервісного обслуговування тварин створено Національне об’єднання по племінній справі у тваринництві «Укрплемоб’єднання». Ю. Ф. Мельник у 1996–1997 р. був його генеральним директором. «Укрплемоб’єднання» виконувало комплекс взаємопов’язаних завдань: запровадження сучасних систем оцінки племінної цінності тварин; прискорення темпів якісного перетворення генофонду з використанням кращого селекційного матеріалу світової селекції; забезпечення в усіх категоріях господарств сервісного обслуговування з питань племінної роботи та відтворення стада; створення резерватів локальних малочисельних порід; застосування сучасних біотехнологічних методів репродукції поголів’я тварин тощо.

У 1997–1998 рр. обіймав посаду начальника Головного управління виробництва та маркетингу продукції тваринництва з Головдержплемінспекцією Мінсільгосппроду України, а в 1998–2000 рр. — заступника міністра агропромислового комплексу України. Ю. Ф. Мельник ініціював проект Закону України «Про племінну справу у тваринництві» (прийнятий 21 грудня 1999 р.), який було розроблено під його керівництвом. Закон регулює правові відносини в галузі племінної справи, визначає права та обов’язки власників і споживачів племінних (генетичних) ресурсів, систему селекції та основи державного контролю за його дотриманням.

З 2000 р. Юрій Федорович — начальник Департаменту ринків продукції тваринництва з Головдержплемінспекцією, член колегії Мінагрополітики України. З 2002 р. — заступник державного секретаря. З 2003 р. — заступник міністра аграрної політики, у 2005 р. — радник прем’єр-міністра України, у 2006 р. — віце-прем’єр міністр України.

Упродовж 2006–2010 рр. Ю. Ф. Мельник працював міністром аграрної політики України. Основні завдання Міністерства аграрної політики України в цей період: забезпечення реалізації державної аграрної політики, організація розроблення та здійснення заходів щодо гарантування продовольчої безпеки держави; забезпечення здійснення державного управління у сфері сільського господарства та переробки сільськогосподарської продукції; організація та забезпечення проведення аграрної реформи, розроблення і реалізація заходів щодо структурної перебудови галузей агропромислового виробництва, участь у реалізації державної політики у сфері підприємництва; участь у формуванні та реалізації соціальної політики в сільській місцевості тощо.

З червня 2010 р. — перший заступник голови Правління ПАТ «Миронівський хлібопродукт».

Дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських на тему «Залежність продуктивності худоби української червоно-рябої молочної породи від спадкових і паратипових факторів» захистив у 2000 р. в ІРГТ ім. М. В. Зубця НААН. На основі власних експериментів і популяційно-генетичного аналізу матеріалів провідних племзаводів розробив методичні засади оптимізації вирощування ремонтного молодняку з урахуванням частки вихідних порід, умов годівлі та конкретного впливу плідників і маточного поголів’я. За участю Юрія Федоровича розроблено та впроваджено комплексні програми розвитку тваринництва в Україні («Програма селекції сільськогосподарських тварин на 1999–2010 роки» та ін.).

Дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук на тему «Формування м’ясної продуктивності тварин різних порід великої рогатої худоби в онтогенезі» захистив у 2010 р. в ІРГТ ім. М. В. Зубця НААН. Уперше на загальнодержавному рівні провів широкомасштабне породовипробування 19 порід великої рогатої худоби, яких розводили в Україні. Представив порівняльну оцінку екстер’єрно-конституціональних особливостей, забійних і м’ясних якостей, морфологічного складу та хімічного складу, кулінарно-технологічних якостей м’яса, амінокислотного складу білків найдовшого м’яза спини, гістологічної структури шкіри та її технологічних якостей. Розкрив вплив комплексу гено- та паратипових факторів на інтенсивне вирощування бугайців для одержання високих середньодобових приростів упродовж всього періоду відгодівлі.

Під час становлення в Україні галузі м’ясного скотарства, яке супроводжувалося інтенсивним породотворним процесом, отримані результати дозволили науково обґрунтувати вибір тієї чи іншої породи для конкретних регіонів на основі вивчення конкурентоспроможних прижиттєвих властивостей і забійних показників м’ясної продуктивності та технологічності тварин. Завдяки одержаним даним визначив генетичний потенціал порід великої рогатої худоби України, зумовлений спадковістю за ознаками вирощування помісної продуктивності тварин.

Ю. Ф. Мельник — один із представників авторитетної наукової школи «Селекція і біотехнологія в тваринництві», заснованої на базі ІРГТ ім. М. В. Зубця НААН д.с.-г.н., проф., акад. НААН В. П. Буркатом. Здобутком наукової школи є формування та реалізація нової теоретичної концепції селекційного перетворення генофонду порід. Головні положення концепції покладено в основу програм виведення українських спеціалізованих порід і типів великої рогатої худоби, генетичний потенціал продуктивності яких відповідає рівню європейських стандартів. Основна стратегічна мета полягала в залученні кращого світового генофонду та практично повного збереження позитивних якостей місцевих порід на основі складного відтворного схрещування. Зусиллями наукової школи досягнуто більшу спрямованість роботи з генетики та біотехнології, що стала надійним підґрунтям для подальшого розгортання селекційних досліджень.

Є співавтором української червоно-рябої молочної породи, її центрального та прикарпатського внутрішньопородних типів, трьох заводських ліній.

У 2003 р. Юрія Федоровича обрано членом-кореспондентом, а в 2010 р. — дійсним членом (академіком) Національної академії аграрних наук України (Відділення зоотехнії).

У творчому доробку вченого — понад 300 наукових праць із питань розвитку тваринництва України, серед яких 8 монографій, 1 підручник, 11 навчальних посібників, державні та регіональні породні програми селекції, методичні рекомендації, технологічні проекти, інструкції, положення. Закладено фундамент власної наукової школи, де на традиціях спадкоємності й наступності поколінь розвиваються ідеї зростання конкурентоспроможності тваринництва в Україні, вирішення глобальної продовольчої проблеми. З 2010 р. є членом спеціалізованої вченої ради Д 27.355.01 із сільськогосподарських наук при ІРГТ ім. М. В. Зубця НААН. З 2015 р. — член спеціалізованої вченої ради Д 26.004.05 при Національному університеті біоресурсів і природокористування України.

Багаторічну творчу працю вченого відзначено державними нагородами. Так, у 2001 р. за високі досягнення у праці та високий професіоналізм Юрія Федоровича нагороджено Почесною грамотою Кабінету Міністрів України. У 2004 р. став лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки за розроблення та впровадження у виробництво новітніх біотехнологій відтворення, ефективних методів селекційно-генетичного поліпшення сільськогосподарських тварин.

У 2007 р. за вагомий внесок у розвиток агропромислового комплексу України, досягнення високих показників у виробництві сільськогосподарської продукції, багаторічну сумлінну працю йому присвоєно почесне звання «Заслужений працівник сільського господарства». У 2008 р. нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня. Згідно з Указом Президента України В. А. Ющенка № 953/2009 від 23 листопада 2009 р., за визначні особисті заслуги у реалізації державної аграрної політики, організації забезпечення продовольчої безпеки Української держави міністру аграрної політики України Ю. Ф. Мельнику присвоєно звання «Герой України» з врученням ордена Держави.