РАК Микола Миколайович |
|
Випускник агрономічного факультету
(2012) Голова Фермерського господарства «РОМ» |
Народився 17 січня 1965 р. в с. Велика Севастянівка Христинівського району Черкаської області у сім’ї колгоспників. Хліборобські гени в родині — ще з діда-прадіда. Батько очолював тракторну бригаду, відзначений орденом Трудового Червоного Прапора та орденом Пошани, був для сина прикладом відповідальності та любові до рідної землі.
З 1983 до 1985 р. М. М. Рак проходив службу в армії, брав участь у бойових діях в Афганістані. У 1987 р. закінчив Уманський технікум механізації, отримавши кваліфікацію інженера-механіка.
Професійний шлях Микола Миколайович розпочав головним інженером колгоспу імені Щорса Городищенського району Черкаської області. З 1990 р. працював інженером із газифікації в КСП «Великосевастянівське». Під час перебудови в Україні та переходу на ринкові відносини вирішив заснувати власне господарство. Завдяки працьовитості та енергійності реалізував задумане: з 1995 р. очолює Фермерське господарство «РОМ», назване на честь сина — Рака Олександра Миколайовича (за початковими літерами прізвища, імені та по батькові). З ранніх років син Олександр залюбки допомагає батькові, нині є його заступником, сповна орієнтується в усіх фермерських справах.
Господарство спеціалізується на рослинництві: озимій пшениці, кукурудзі, ярому та озимому ячменю, соняшнику. Також вирощують технічні культури: сою, озимий ріпак. Для досягнення ефективності та інтенсивності господарювання голова підприємства не боявся вчитися методом спроб і помилок, відвідував виставки та семінари, консультувався з фахівцями. Результатом наполегливих зусиль стала тісна співпраця із науковцями та фірмами, які не тільки забезпечують усім необхідним, але й інформують про нові досягнення в аграрній науці.
ФГ «РОМ» обробляє 900 га землі, здебільшого орендованої у Великій Севастянівці, а також у сусідньому Івангороді. Основна спеціалізація фермерського господарства — рільництво, але є невелика свиноферма, де утримується поголів’я української білої породи, що цілорічно забезпечує м’ясопродуктами їдальню господарства. М. М. Рак свято дотримується правила: «Добре працює лише ситий працівник».
Проте головне для ФГ «РОМ» — вирощування зернових і технічних культур. Торік фермери збирали на кожному гектарі кукурудзяної плантації по 115–117 ц сухого зерна качанистої. Цьогоріч основну ставку зробили на озиму пшеницю, під якою зайнято 350 га. Посіяне висококондиційне насіння кращих сортів хліба. По мерзлоталому ґрунту всі посіви ранньої весни підживлено мінеральними добривами, зараз вони інтенсивно розвиваються. У непоганому стані й озимий ріпак (100 га). Соєю фермер планує засіяти 250 га ріллі.
«Життя змушує дбайливіше ставитися до землі, — ділиться своїми думками Микола Миколайович. — Можна, як це дехто робить, засіяти всю землю соняшником, намолотити його багато та й збути за безцінь восени, коли увесь зерновий ринок засипаний пропозиціями з продажу соняшнику. Якийсь десяток тисяч прибутку буде, але земля виснажиться і віддачі від неї після соняшнику годі очікувати кілька років». М. М. Рак прагне повернутися до правильних сівозмін, адже це найдоступніший і найпростіший шлях збереження родючості ґрунтів. На майбутній рік планує посіяти горох, бо він потрібний і як продовольча культура, і як чудовий попередник для озимини. Сіятимуть гречку й просо — так потрібні для їдальні господарства і сільських шкіл, і населення не відмовилося б придбати недорогу та якісну свіжу крупу.
За період керівництва М. М. Рака господарство «РОМ» розширилося з 46 до 858 га орної землі. Підприємство орендує та успішно розвиває потужності, створені в 1969 р., зокрема, комплекс будівель і споруд для розведення свиней, критий тік зі стаціонарними складами, тракторний стан із боксами для техніки та підсобними приміщеннями, склад паливно-мастильних матеріалів. За цей час придбано необхідну сучасну техніку для вирощування сільськогосподарських культур, у тому числі іноземного виробництва: 2 комбайни — «CLAAS Lexion 760», «CASE Ш AF 5088», трактор «DEUTZ-FAHR Agrotron Х 720».
Микола Миколайович згуртував високопрофесійний колектив. Створені високооплачувані робочі місця, що є мотивацією для місцевих жителів працювати на рідній землі й не шукати роботи за кордоном. Підприємство має підтримку на всіх рівнях державної влади і місцевого самоврядування, адже його голова М. М. Рак дбає не лише про прибуток господарства, а й про покращення життя односельців. Щороку Фермерське господарство «Ром» славиться багатими та щедрими врожаями. Запорукою успіху є ефективність та інтенсивність аграрного виробництва, якісне насіння, а також копітка обробка полів. У господарстві надають перевагу пшениці миронівської селекції. Досвід показує, що вона краще пристосована до природно-кліматичних умов Черкащини. Щодо інших культур, обирають імпортний насіннєвий матеріал, що вирізняється високою врожайністю, стійкістю до шкідників та іншими корисними якостями.
Голова Фермерського господарства «РОМ» зарекомендував себе не просто професійним керівником, а й гнучким організатором виробництва, який вміє обрати оптимальний час для обробки ґрунту, внесення добрив.
У 2012 р. без відриву від виробництва М. М. Рак закінчив Національний університет біоресурсів і природокористування України за спеціальністю «Процеси, машини та обладнання агропромислового виробництва». Він постійно цікавиться розвитком інноваційних технологій, які успішно впроваджує у Фермерському господарстві «Ром».
Миколі Миколайовичу небайдужа доля села. Велику увагу він приділяє соціально-культурному розвитку Великої Севастянівки. З його ініціативи та за меценатської підтримки проведено капітальну реконструкцію Обеліску Слави, обладнано Алею Слави, присвячену фронтовикам, які повернулися до села живими — унікальний проект, чи не єдиний у всьому СНД. До 200-річчя з дня народження славетного земляка Тараса Шевченка закладено парк, встановлено погруддя Великого Кобзаря. Надає адресну допомогу пенсіонерам, хворим людям, іншим односельцям, які опинилися у скрутному становищі. У колі опіки знаного в районі фермера та мецената: школа, медична амбулаторія, сільська церква.
Сільський голова Великої Севастянівки Василь Павлович Поліщук висловлює безмежну подяку М. М. Раку, який постійно інвестує значні кошти в розвиток села з метою забезпечення добробуту його мешканців. Він зазначає: «Я чужих грошей не рахую, але торік він на соціальну сферу витратив, мабуть, більше ніж 300 тисяч (якщо не помиляюся, то лише на сквер і пам’ятник Шевченку витрачено 230 тисяч гривень). Наш меморіал Слави створювали свого часу обидва великосевастянівські колгоспи, які очолювали Є. А. Кутовий та М. О. Лемішка. Мені приємно, що Микола Миколайович всіляко підтримує те, що зробили Євген Антонович та Максим Оверкович. Меморіал особливий: тут увіковічено імена й тих односельчан, хто вижив у смертельних боях, пройшов фронтовими дорогами до перемоги, повернувся живим у рідне село до мирної праці».
На переконливу думку фермера М. М. Рака, соціальній сфері повинні сприяти всі, хто обробляє орендовані в селян землі. На останній сесії районної ради як депутат Микола Миколайович ініціював пропозицію створити в районі соціальний фонд при районній спілці сільгосптоваровиробників. Кожен орендар земель мав би внести у цей фонд по 20 гривень із кожного орендованого ним гектара. Ці кошти можна було б використати і на поточні потреби як соціального життя району (проведення спортивних змагань, поїздки спортсменів на обласні змагання), так і на більш ємні соціальні проблеми сіл. Дбайливий господарник зауважує, що село велике, чимало дітвори, потрібно відкривати дитсадок. Ремонт там провели, але до кінця все ще не доведено. Завершення ремонту потребує і сільський будинок культури.
Зараз нагальною проблемою в селі М. М. Рак вважає підтримку українського війська. Як голова Української спілки ветеранів Афганістану, він фактично через день буває у військкоматі, всіляко підтримує військових. Стверджує, що якби був районний соціальний фонд — райони матеріально підтримували б українське військо чи якийсь його конкретний підрозділ, частину.
Очільник Фермерського господарства «РОМ» Микола Миколайович Рак переконаний: «Хто дає — тому повертається». Окрім соціальної допомоги сільським жителям, інвестує кошти задля підтримки Свято-Успенського чоловічого монастиря, що в сусідньому Гайсинському районі Вінниччини, з яким межує його рідне село. З цією православною обителлю фермер підтримує давні зв’язки. Щиро вірить у Бога, своїм недругам чи ворогам бажає лише щастя, міцного здоров’я на довгі роки життя.
За значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний і культурно-освітній розвиток Черкаської області, вагомі трудові досягнення, високу професійну майстерність Микола Миколайович нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня (2014).