ХАРАБАРА
Василь Федорович


Випускник факультету механізації сільського господарства (1979)
Голова Правління
Чернівецької обласної спілки аграрних інженерів
Заслужений будівельник України
В. Ф. Харабара після вручення нагрудного знака про присвоєння почесного звання «Заслужений будівельник України»

Народився 14 травня 1945 р. в с. Іванівці Кельменецького району Чернівецької області в сім’ї залізничників — Федора Івановича та Анастасії Єфимівни. Завзятим господарем був ще з дитинства, адже знав, що допомога батькам вкрай потрібна, тож Василеві мама й тато завжди могли доручити синові-школяреві навіть виснажливу дорослу роботу.

Велика сільськогосподарська техніка на жнивах здавалася хлопцеві справжнім дивом, створеним для ефективного виконання складних робіт. Допитливий юнак, надзвичайно зацікавлений різноманітними механізмами, прагнув фахової реалізації у відповідній сфері.

Середню спеціальну освіту здобув у Хотинському сільськогосподарському технікумі за спеціальністю «Механізація сільськогосподарського та лісового господарства».

Трудову діяльність В. Ф. Харабара почав у Кельменецькому райвідділенні «Сільгосптехніка». Перший досвід надав спраглому до знань парубку розуміння, що для стрімкого професійного розвитку необхідна якісна вища освіта.

На той час, як і сьогодні, одним із найкращих аграрних вищих навчальних закладів України вважали Кам’янець-Подільський сільськогосподарський інститут, де на відмінному рівні здійснювали підготовку інженерів-механіків. До зазначеного інституту Василь Федорович успішно вступив із єдиною метою — опанувати головні фахові компетенції, щоб стати майстром своєї справи.

Справжніми професіоналами В. Ф. Харабара називає дорогих викладачів рідного інституту, яким притаманне досконале знання своєї дисципліни, а також багато цінних рис: гуманність, здатність до емпатії, вміння надати особистісного забарвлення викладанню, створення творчого мікроклімату, демократичне управління колективом, а також справедливість, порядність, чесність, гідність, працьовитість, самовідданість.

Назавжди в пам’яті залишилися улюблені викладачі: завідувач кафедри сільськогосподарських машин, а пізніше — ректор Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту М. І. Самокиш, декан факультету механізації сільського господарства І. М. Бендера, заступник декана І. К. Беземський.

Онучки Юлечка та Анастасія

З дружиною Ніною Андріївною

Василь Федорович разом із синами Ігорем і Володимиром

Василь Федорович добре знає виробництво, адже пройшов довгий, не завжди легкий трудовий шлях від різнороба до головного інженера пересувної механізованої колони.

Як здібного, компетентного фахівця В. Ф. Харабару призначали на відповідальні керівні посади — голови районної міжколгоспної будівельної організації, керівника тресту «Чернівцісільбуд», заступника голови облагропрому, генерального директора підприємства «Облагропостачсервіс», директора філії Національної акціонерної компанії «Украгролізинг». Великий внесок задля добробуту рідної області Василь Федорович робить на посаді заступника голови Чернівецької обласної державної адміністрації.

Сумлінною працею, повсякденними зусиллями та глибокою компетентністю В. Ф. Харабарі завжди вдавалося налагодити ефективну діяльність всіх підпорядкованих йому підрозділів.

За час роботи Василя Федоровича на посаді заступника голови Чернівецької облдержадміністрації досягнуто зростання економічних показників у багатьох галузях виробництва та соціального забезпечення населення, зокрема перевиконано програми капітального будівництва за всіма джерелами фінансування, в сільській місцевості прокладено 400 км газових мереж, до яких підключено 4330 осель, введено в експлуатацію першу чергу об’їзної дороги навколо м. Чернівці. Відкрито автобусні маршрути до 8 населених пунктів, де таких не було, обсяг пасажиро- та вантажоперевезень, відповідно, зріс на 26,8% та у 2,3 раза, відправлення пасажирів з аеропорту зросло на 55,2%.

З ініціативи В. Ф. Харабари визнано пріоритетною та розроблено програму розвитку туризму в області на 2004–2005 рр. і перспективу. На її виконання побудовано нові туристичні об’єкти, зокрема лижні витяги в Карпатах, до яких прокладають дороги з твердим покриттям, розпочато реставрацію об’єктів, які мають історичну та архітектурну цінність. Забезпечено також оперативне реагування на виникнення надзвичайних ситуацій, завдяки чому не допущено їх зростання і кількості постраждалих та загиблих при цьому громадян.

Протягом 2006–2008 рр. був радником першого віце-прем’єр міністра України. У 2009 р. призначений начальником Верхнє-Дністровського державного басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства. З 2010 р. дотепер обіймає посаду голови Правління Чернівецької обласної спілки аграрних інженерів.

Василь Федорович принципово оцінює наслідки роботи керівників підконтрольних структур, наполегливо допомагає у вирішенні складних виробничих питань, за що заслужив велику повагу й шану.

За високі показники в роботі, професіоналізм, організаторські здібності В. Ф. Харабару нагороджено орденом «Знак пошани» та двома медалями. Йому присвоєно почесне звання «Заслужений будівельник України».

Активно співпрацював з рідним університетом. Був головою ДЕК в альма-матер, на посаді заступника голови облагропрому надавав допомогу в оснащенні матеріально-технічної бази інституту сільськогосподарською технікою.

Великих професійних здобутків Василь Федорович досягнув завдяки гарному вихованню мудрих батьків, які прищепили синові працьовитість як запоруку життєвого успіху, а також чудовій вищій освіті в навчальному закладі, що нині відомий як Подільський державний аграрно-технічний університет.

Турботливий сім’янин. Разом із дружиною, Ніною Андріївною, — вчителем за фахом, виховав двох синів: Ігор також є випускником Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту (1992), де отримав кваліфікацію інженера-механіка, обіймає посаду директора ТзОВ «Координація»; Володимир працює прокурором відділу прокуратури Чернівецької області.

Щасливий дідусь і прадідусь. Радіє спілкуванню з онучками Анастасією та Юлією, правнучкою Еммою.

На сторінках ювілейної книги В. Ф. Харабара від щирого серця вітає керівництво, професорсько-викладацький колектив, а також студентів та випускників Подільського державного аграрного технічного університету із визначним етапом в історії — 100-річчям! Зичить альма-матер освітньо-наукового зростання відповідно до найкращих аграрних стандартів!