Винаходи та інновації. Винахідники України
  Національний університет водного господарства та природокористування

 
Гурин
Василь Арсентійович


Ректор

   В. А. Гурин —доктор технічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України.
  Має виробничий, науковий і педагогічний досвід у галузі меліорації і водного господарства. Займається науковими дослідженнями з експлуатації і надійності систем водного господарства та гідромеліоративних систем. Уперше розробив цементно-піщану ізоляцію внутрішніх стінок водопровідних труб періодичного режиму подачі води, способи і пристрої попередження гідравлічного удару трубопровідної мережі; розробив відомчі норми і рекомендації з експлуатації закритої мережі, догляду за ріками. Опублікував 205 наукових і методичних праць, є автором 75 винаходів. Створив наукову школу. Підготував 7 кандидатів наук. Нагороджений знаками «Винахідник СРСР», «Відмінник освіти», почесною відзнакою навчально-методичних установ цивільного захисту за участь у ліквідації наслідків екологічно небезпечних ситуацій, зокрема повені на Прикарпатті та дослідження і моніторинг місцевості довкола станції Ожидів, де відбулася екологічна аварія.
 

  Національний університет водного господарства та природокористування є найпотужнішим навчальним закладом водогосподарського профілю. Університет пройшов славний шлях, узявши свій початок у 1922 р. з Київського інженерно-меліоративного технікуму. У 1959 р. навчальний заклад переведено зі столиці до Рівного, де він став Українським інститутом інженерів водного господарства. З 2004 р. — Національний університет водного господарства та природокористування.
   До базових складових НУВГП входять: 9 факультетів (водного господарства, гідротехнічного будівництва та гідроенергетики, механіко-енергетичний, екології та природокористування, будівництва та архітектури, економіки і підприємництва, землеустрою та геоінформатики, менеджменту, прикладної математики та комп’ютерно-інтегрованих систем), Інститут післядипломної освіти, 3 технікуми та коледж, навчально-консультаційні центри в Чернігівській, Донецькій, Закарпатській областях та в АР Крим. Університет видає збірники наукових праць, з технічних, сільськогосподарських та економічних наук: «Вісник НУВГП», «Гідромеліорація та гідротехнічні споруди», «Проблеми раціонального використання соціально-економічного і природно ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції», «Ресурсоекономні матеріали, конструкції, будівлі та споруди».
  

Патенти на винаходи
Навчально-наукову діяльність в університеті здійснюють 45 кафедр. Студентів навчають понад 730 викладачів, із них 35 академіків і членів-кореспондентів галузевих академій наук України та зарубіжних країн, 45 докторів наук і професорів, 371 — кандидати наук і доценти, 35 — заслужені діячі науки і техніки, заслужені працівники освіти, винахідники та архітектори України.
   В університеті навчається близько 18 тис. студентів за 30 спеціальностями та освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр», «спеціаліст», «магістр». Підготовка науково-педагогічних кадрів здійснюється за 16 спеціальностями в аспірантурі та 3-ма — у докторантурі. Діють спеціалізовані вчені ради із захисту кандидатських та докторських дисертацій. За останні п’ять років працівники університету захистили 12 докторських і 75 кандидатських дисертацій.
   Протягом багатьох років університет є найпотужнішим центром патентно-ліцензійної роботи: упродовж 2004–2009 років отримано близько 220 патентів на винаходи і корисні моделі.
   НУВГП розробляє необхідні інноваційні програми і проекти та готує для потреб держави і регіону висококваліфікованих спеціалістів. Більшість розробок, що університет виконує на замовлення підприємств і установ, завершується їх впровадженням як інноваційних рішень. Це нова техніка, технології і матеріали для водного господарства, будівельної індустрії, сільського господарства, водопостачання, охорони довкілля, економіки та менеджменту. Університет здійснює наукові дослідження в актуальних напрямах розвитку народного господарства за міжнародними програмами в інноваційній сфері з канадськими експертами «Проблеми та перспективи розвитку трансферу технологій на Рівненщині».
   Інноваційна діяльність студентів полягає в участі у розробці винаходів, корисних моделей, впровадженні наукових розробок на виробництві під час практик і застосуванні рішень інноваційного характеру в дипломних та магістерських роботах. НУВГП нагороджений золотою медаллю за перемогу у номінації «Інновації у впровадженні інформаційних технологій в освітній процес», удостоєний звання лауреата конкурсу у номінації «Інновації у розробці сучасних технічних та наочних засобів навчання», нагороджений дипломом «За розробку і впровадження у навчально-виховний процес інноваційних освітніх технологій». Науковці вишу нагороджені почесними грамотами «За плідну організаторську роботу з інноваційного оновлення процесу навчання і виховання молоді».
  
При університеті діє філія технологічного парку «Машинобудівні технології – Полісся». Ця структура створена для промислового впровадження наукоємких розробок, високих технологій, забезпечення виробництва конкурентоспроможної на світовому ринку продукції.
   В університеті діють 12 наукових шкіл, вчені яких тісно співпрацюють із багатьма підприємствами та установами.
   З 1991 р. у НУВГП в рамках діяльності наукової школи д. т. н., професора В. А. Гурина інтенсивно розвивається напрям із розробки та удосконалення технологій експлуатації гідромеліоративних систем.
   Вагомими є розробки наукової школи «Бетонні і залізобетонні конструкції в умовах тривалих та повторних навантажень» д. т. н., професора Є. М. Бабича.
   Під керівництвом заслуженого винахідника України, д. т. н., професора М. М. Гіроля успішно працює наукова школа «Водовідведення та очистка стічних вод, інтенсифікація технологій фізико-хімічного та біологічного очищення води, магнітно-реагентне очищення стічних вод, фільтрування через зернисті матеріали».
   Провідними напрямами наукової школи «Низькоенергоємні екологічно чисті технології виготовлення будівельних матеріалів, виробів та конструкцій з використанням техногенної сировини та відходів промисловості» є проблеми ресурсозбереження в технології будівельних матеріалів із використанням промислових відходів та багатофакторного прогнозування бетонів і оптимального проектування їх складів. Керівником є д. т. н., професор, заслужений діяч науки і техніки України, академік Академії будівництва України, член-кореспондент Академії технологічних наук України Л. Й. Дворкін. На базі цієї школи розроблено технології виготовлення нових будівельних матеріалів і виробів.
   Учені університету плідно працюють над розв’язанням галузевих програм, беруть участь у міжнародних проектах і програмах. Університет підтримує ділові стосунки з ВНЗ та установами країн Західної і Центральної Європи, Азії, США, є членом Міжнародної академії наук екології та безпеки життєдіяльності (МАНЕБ), Міжнародного торфового товариства, Міжнародної екологічної асоціації «Інтервір» та Міжнародної торгової палати.
   Укладено угоди про співпрацю з ВНЗ та установами Болгарії, Польщі, Латвії, Ізраїлю, Німеччини та Білорусії. Всього ж університет співпрацює з вишами 17 країн світу в рамках підписаних 53 угод про співпрацю.
   Науковці університету взяли участь у шести міжнародних освітніх організаційних програмах: дослідження архітектурної спадщини (Польща, Фонд Міяновського); створення цифрових карт місцевості, підготовка та видання цифрових карт із матеріалами аерофотозйомок (Польща, фірма «МGGP Aero»); інтерактивний мережевий розрахунок і графічна ілюстрація основних термодинамічних циклів. Також укладено угоду про співпрацю з групою компаній «Ленд Вест Компані». Результатом стали новітні дослідження науковців, зменшення ризиків та підвищення ефективності роботи компанії у сільськогосподарському виробництві.
   Вчені університету плідно працюють над вирішенням багатьох проблем у межах галузевих програм, серед яких «Екологічне оздоровлення р. Дніпро та поліпшення якості питної води». Розроблено основи теорії прогнозування властивостей будівельних матеріалів із використанням промислових відходів і оптимального проектування їх сховищ. Науковці виконують роботи з оптимізації природно-заповідного фонду Рівненської області, щороку проводять експедиції з вивчення природних заповідних об’єктів та створення нових.
   Суттєвий вклад у розвиток будівельної галузі зробили науковці кафедри інженерних конструкцій, вперше в Україні видавши «Відомчі будівельні норми», введені в дію Держкомводгоспом України.
   НУВГП налічує 28 науково-дослідних лабораторій. Науковцями фізико-технологічної лабораторії водних систем, яку очолює доцент В. Кочмарський, розроблено теорію кристалізації карбонату кальцію з водних розчинів, досліджено можливі канали впливу магнітного поля на карбонатну стабільність водних систем та розроблено конструкції магнітних апаратів, відомі у багатьох країнах світу. За останні п’ять років виконано та передано замовникам: методику визначення стабільності води щодо виділення солей твердості та відповідне обладнання; технологію стабілізаційної обробки в умовах внутрішньосистемного освітлення та підкислення води; методику розрахунку, прогнозування поширення та визначення зон забруднень нафтопродуктами, а також технологію відбору нафтопродуктів із підземних вод; методику оптимізації, обладнання та технологію знезараження питної води електролізним активним хлором. Винаходи захищені авторськими свідоцтвами і впроваджені на Рівненській, Хмельницькій АЕС, Зуєвській та Бурштинській ДРЕС, а також на електростанціях «Мосенерго», «Саратовенерго», «Ураленерго».
  

Нагороди НУВГП
Випробувальна лабораторія будівельних матеріалів і виробів під керівництвом Л. Й. Дворкіна здійснює наукові дослідження та метрологічні роботи стосовно випробувань якісних характеристик будівельних виробів та матеріалів. Науковцями лабораторії розроблені: технології виготовлення виробів із дрібнозернистого вібропресованого гіпсобетону; нові способи утилізації фосфогіпсових відходів; технологія отримання піногіпсу; ефективні ніздрюваті бетони неавтоклавного твердіння із використанням місцевої сировини та відходів промисловості; технології сульфатно-шлакового в’яжучого підвищеної активності матеріалів на його основі; сухі будівельні суміші з використанням відходів Бурштинської ТЕС. Наукові розробки захищені патентами та широко впроваджені у практику проектування і будівництва.
   Лабораторія будівельних конструкцій та споруд при кафедрі інженерних конструкцій під керівництвом Є. М. Бабича активно займається роботами, пов’язаними з надійністю експлуатації конструкцій, будівель та споруд, проектуванням нетипових металевих, залізобетонних, дерев’яних та металодерев’яних конструкцій, проектуванням основних тримальних конструкцій індивідуальних будівель та споруд. Лабораторія підтримує тісні зв’язки з будівельними підприємствами різних регіонів України.
   НУВГП неодноразово ставав переможцем всеукраїнських та міжнародних конкурсів. Нагороджений золотою медаллю Міжнародної виставки «Освіта та кар’єра 2009», золотою медаллю за перемогу в номінації «Досягнення у працевлаштуванні випускників вищого навчального закладу», срібною медаллю за перемогу в номінації «Інтеграція науки й освіти — необхідна умова підвищення якості підготовки фахівців у вищих навчальних закладах». За розробку і впровадження інноваційних освітніх технологій університет нагороджений дипломом у номінації «Інноватика в освіті України», дипломом за високі творчі досягнення в інноваційному оновлені національної системи тощо.
 
Вул. Соборна, 11, м. Рівне, 33028. Тел.: 0 (362) 22-10-86, факс: 0 (362) 22-21-97.
Web-сайт: http://www.nuwm.rv.ua
     Назад   ]   Зміст   [   Вперед