Винаходи та інновації. Винахідники України
  Махліс Григорій Львович

   
Заслужений
раціоналізатор
України
 
 

  Народився 15 жовтня 1932 р. в м. Одеса.
  


Понад 38 років працював на Одеській кондитерській фабриці ім. Рози Люксембург. Як висококваліфікований спеціаліст, що має гнучкий розум та творчо підходить до всього нового, Г. Л. Махліс є автором та популяризатором багатьох інноваційних прийомів, засобів механізації, нових виробів у кондитерській, хлібопекарній, медичній, парфумерній та інших галузях. За його розробками вперше у практиці кондитерського виробництва було впроваджено механізоване замотування цукерок нестандартної форма типу «Шарик», «Гуллівер», «Тарас Бульба», «Чорнослив у шоколаді» та ін. (1962–1977 рр.).
   Вперше у світі винайшов новий вид кондитерського виробу — цукерки «Стріла» — і розробив пристрій для механізованого виготовлення упаковки (мішечка-конуса) під ці цукерки (АС № 619365, 1976 р.; АС № 865256, 1980 р.). Представлена на міжнародній виставці «Інпродмаш», що проходила 1981 р. у Москві, цукерка «Стріла» та пристрій для виготовлення упаковки під неї були відзначені срібною медаллю.
   Г. Л. Махліс брав безпосередню участь у випробуванні конструктивних напрацювань та запуску у промислове виробництво першого в Україні вітчизняного автомата А2-ШАВ для механізованого вкладання шоколадних цукерок у художні коробки. Автомат розроблено Київським інститутом УкрНДІпродмаш (1978 р.). Завдяки успішній експлуатації апарата А2-ШАВ Одеською кондитерською фабрикою згодом на базі підприємства відбулася Республіканська нарада та школа з обміну передовим досвідом.
  

Кінематична схема для виготовлення упаковки (конусних кульочків з фольги). Пристрій є прообразом поточних ліній, на яких виготовляють цукерки «Стріла»

Справою, якій Григорій Львович присвятив 10 років досліджень (з 1978 р.), стало використання відходів харчової промисловості, а саме — шкаралупи яєць, яку десятками тонн вивозили на звалище підприємства харчової промисловості. З власної ініціативи вперше у цій галузі невгамовний новатор самостійно провадив безліч науково-дослідницьких експериментів, спрямованих на дослідження властивостей яєчної шкаралупи, вивчав питання її практичного застосування в народному господарстві. Для впровадження результатів цих досліджень він особисто налагодив творчі контакти із провідними науково-дослідними закладами та виробничими підприємствами СРСР: Одеським НДІ стоматології, Ленінградським виробничим об’єднанням «Механобр», Російським НДІ птахопрому Москви, Всесоюзним інститутом медично-біологічних досліджень при Мінздоров’я СРСР, Московською, Харківською, Краснодарською парфумерними фабриками, управлінням космонавтів СРСР та ін.
   У результаті багаторічних пошуків та клопіткої праці вперше у галузі було знайдено практичне застосування яєчної шкаралупи та її перетворення у високоефективну мінеральну харчову добавку — кальцієве борошно (АС № 1500241; АС № 1500252; АС № 1520253, 1987–1988 рр.)
   На основі кальцієвого борошна Г. Л. Махлісом спільно з Одеським НДІ стоматології у 1986 р. було розроблено першу вітчизняну антикарієсну жувальну гумку та зубний порошок (АС № 1242173; АС № 1754104. На жувальну гумку автор має патент № 16491, 1983 р.).
   У 1985 р. вперше у практиці вітчизняного виробництва винахідником була розроблена поточно-механізована лінія отримання грильяжних сортів цукерок (АС № 984434; АС № 1178393 на елементи лінії). Вона стала першим інноваційним рішенням, яке використовувалось у практиці різання кондитерських мас. Автор запропонував різати кондитерські пласти у середовищі стиснутого повітря, що значно підвищило якість, виробничі потужності та знизило відходи виробництва. На Всесоюзному конкурсі винахідників та раціоналізаторів СРСР лінія була відзначена ІІ премією, дипломом та спеціальним призом журналу «Работница» — «Кришталевий черевичок».
  

Поточно-механізована лінія виготовлення грильяжних сортів цукерок
Г. Л. Махліс — автор 27 винаходів, 2 патентів та понад 700 раціоналізаторських пропозицій, які стосуються нових технологічних прийомів, засобів механізації, нових видів продукції в кондитерській, хлібопекарній, парфумерній та інших галузях народного господарства України й СРСР.
   Нагороджений медалями «Винахідник СРСР», «За доблесну працю», «Відмінник винахідництва» та ін.
   Раціоналізатор і новатор, він добре відомий читачам журналів «Винахідник і раціоналізатор» та «Хлібопекарна і кондитерська промисловість», адже має понад 40 друкованих праць, представлених у цих виданнях.
 
Тел.: 0 (67) 660-50-31, 0 (48) 761-38-16
     Назад   ]   Зміст   [   Вперед