Винаходи та інновації. Винахідники України
  Подгуренко Володимир Сергійович

 
Директор —
головний конструктор
Південного центру
нетрадиційних джерел
енергії «БОЯР»


Академік Академії технологічних наук
України, заслужений винахідник
України, почесний енергетик України,
кандидат технічних наук, доцент
Національного університету
кораблебудування ім. адмірала Макарова
 
 

  Народився 27 травня 1937 р. у Миколаєві. У 1964 р. закінчив машинобудівний факультет Миколаївського кораблебудівного інституту ім. адмірала Макарова (вечірнє відділення) та аспірантуру МКІ в 1982 р.
   Трудову діяльність розпочав у 1954 р. на Південному турбінному заводі. До 1992 р. працював конструктором (розробка, випробування та виготовлення приводів корабельних газотурбінних двигунів), де пройшов усі щаблі професійного зростання від техніка-конструктора до провідного інженера-конструктора, начальника бригади приводів, заступника начальника сектору Союзного проектного бюро «Машпроект».
   За ці роки Володимир Сергійович, як безпосередній учасник створення нових зразків газотурбінних установок, зробив вагомий внесок у розвиток та становлення нової галузі промисловості — корабельного, суднового та енергетичного газотурбобудування.
  

Торсіонні вали після натурних випробувань при запусках ГТД до руйнування: верхній — виготовлений з базової технології при типовому експлуатаційному навантаженні (кут закрутки при руйнуванні j=116°); нижній — за новою технологією в режимі навантаження, в 3,5 рази перевищуючи типовий експлуатаційний (j=2270°)
Розробив низку унікальних вузлів газотурбінних двигунів (ГТД), які визнані винаходами: спосіб запуску двокаскадного ГТД, кілька пускових пристроїв, пристрій для управління електростартерами постійного струму для запуску ГТД, привод стартера-генератора, стартерні муфти вільного ходу, стенд для випробування агрегатів ГТД, спосіб виготовлення торсіонних валів приводів машин тощо. Численні розробки та винаходи вже багато років використовуються на підприємствах України та Росії (ДП НВКГ «Зоря» — «Машпроект», НВО «Пролетарський завод» та ін.).
   В. С. Подгуренко виконав чимало важливих експериментально-теоретичних досліджень із напрямів: динаміка машинних агрегатів, які мають механізми вільного ходу; динамічна міцність стартерних приводів суднових ГТД; удосконалення конструкції пускових систем ГТД; дослідження несучої здатності торсіонних валів приводів машин; аналіз і оцінка експлуатаційної надійності механізмів; дослідження працездатності зубчатих коліс, зубчатих муфт, муфт граничного моменту приводів машин; історія техніки та науки.
   Наукові та конструкторські розробки В. Подгуренка опубліковані в 5 книгах (у співавторстві) та більш ніж 70 статтях і винаходах.
   За визначну роль у розробці та впровадженні нових рішень у газотурбіній техніці став лауреатом премії Центрального правління науково-технічного товариства суднобудівної промисловості ім. О. М. Крилова (1984), премії Головного комітету ВДНГ УРСР (1988) і був удостоєний звання заслуженого винахідника України (1992). Нагороджений знаком «Винахідник СРСР» (1982), медаллю «Ветеран праці» (1986).
   Паралельно з роботами в СПБ «Машпроект» B. C. Подгуренко ініціював і в 1992 р. організував центр «БОЯР» для впровадження в регіоні нетрадиційних відновлювальних джерел енергії (НДЕ). Він був призначений директором — головним конструктором центру і досі обіймає цю посаду. За сумісництвом працює доцентом кафедри суднових енергетичних установок НУК імені адмірала Макарова.
   Володимир Сергійович керував науково-аналітичною роботою з вибору майданчиків для будівництва вітрових електричних станцій (ВЕС). Збудував і ввів у дослідну експлуатацію перший пусковий комплекс Аджигольської пілотної ВЕС у Миколаївській області, зробив особистий внесок у становлення конструкції перших вітчизняних вітроенергетичних установок (ВЕУ) розробки ДКБ «Південне» головного конструктора М. С. Голубенка. Під науковим керівництвом М. С. Голубенка центр опрацював і довів конструкцію ВЕУ АВЕ-250С, що дало можливість ДКБ «Південне» здійснити їх модернізацію. Установками АВЕ-250СМ укомплектована Анадирська ВДЕС, яка успішно працює в Росії.
   Багато інструктивних документів, розроблених центром «БОЯР», застосовано на інших ВЕС із позитивними відгуками експлуатаційників та галузевих інститутів. Вивчений вітропотенціал Миколаївської області, розроблена концепція використання вітропотенціалу південного регіону України.
  

Аджигольська пілотна ВЕС
Особисто Володимир Сергійович здійснив аналіз розвитку вітроенергетики України в контексті світових тенденцій, і запропонував конкретні пропозиції з подолання кризового становища цієї галузі промисловості. У співавторстві розробив принципово нову конструкцію вітродвигуна, на яку одержав патент України. За результатами цієї виробничо-наукової діяльності опублікував 2 книги (у співавторстві) та понад 30 статей.
   За впровадження НДЕ, особистий внесок у становлення національної економіки, високий професіоналізм B. C. Подгуренко удостоєний звання почесного енергетика України, нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ст., медаллю «Ю. В. Кондратюк», медаллю імені академіка М. К. Янгеля та медаллю Інженерної академії України.
   Ім’я Володимира Сергійовича внесено у довідники «Хто є хто в Україні» та «Николаевцы. 1789–1999».
 
Пр. Леніна, 67, м. Миколаїв, 54017.
Тел.: 0 (512) 36-47-40, факс 47-83-30. E-mail: pravda@mksat.net
     Назад   ]   Зміст   [   Вперед