Винаходи та інновації. Винахідники України
  ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Символ»
 

  

Перший серійний зразок станції супутникового зв’язку «Епіграма», 1985 р.




Фільтри формування та стискання ЛЧМ та ФМ сигналів
На початку 1980-х років група молодих учених та інженерів одного з київських електронних НДІ розпочала розробку малогабаритної рухомої станції для здійснення зв’язку через геостаціонарний штучний супутник «Горизонт». Результатом розробки постала перша вітчизняна служба мобільної телефонії, здатна надавати послуги голосового зв’язку в будь-якій точці земної кулі. За двадцятилітній період експлуатації комплексу на планеті майже не залишилось континентів і країн, з території яких не виходила б в ефір станція супутникового зв’язку «Епіграма». Її перший діючий зразок із порядковим номером 1 зараз експонується в Музеї світопізнання та мирного освоєння космосу Національного історико-географічного заповідника «Переяслав» в м. Переяслав-Хмельницький. Досягнення колективу у справі створення апаратури комплексу свого часу були відзначені Державною премією СРСР у галузі науки і техніки та урядовими нагородами.
   Наукові результати та технічні здобутки, отримані в ході виконання проекту, послужили основою для розвитку низки досліджень і технічних розробок у галузі зв’язкових, радіолокаційних та телеметричних систем, що базуються на симбіозі мікропроцесорних технологій цифрової обробки сигналів та приладів на поверхневих акустичних хвилях (ПАХ). Для забезпечення поступального розвитку цих напрямів група спеціалістів, що працювала над проектом, була виділена в окреме державне підприємство, яке надалі було перетворено в ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Символ».
  

Електронний реєстратор імунологічних реакцій


Побутовий витратомір природного газу
Піонер у справі використання технології поверхневих акустичних хвиль у радіоелектронних системах НВП «Символ» виконує розробки та постачає широкий спектр спеціалізованих приладів для обробки радіосигналів, зокрема фільтри формування та стискання ЛЧМ та ФМ сигналів, спеціалізовані смугові фільтри та багатоканальні акустоелектронні процесори. Завдяки притаманним якостям ці прилади, незважаючи на тотальне поширення цифрових технологій, залишаються поза конкуренцією в стаціонарних та бортових радіолокаційних системах, станціях тропосферного та супутникового зв’язку.
   Особливу роль прилади на ПАХ відіграють у телеметричних системах. Великою мірою це визначається їх унікальною здатністю забезпечувати дистанційне безконтактне зчитування даних із пасивних сенсорів, які не потребують батарейного живлення.
   На основі принципу безконтактного зчитування даних спеціалісти підприємства упродовж останніх років розробили низку телеметричних пристроїв та систем, серед яких: безконтактний монітор тиску та температури повітря в шинах автомобіля (патент США US7.089.099), пристрій безконтактного вимірювання фізичних величин із використанням радіоімпульсного запиту (патенти України № 39546, № 39557), сенсор на ПАХ (патенти України № 39547, № 39320) та побутовий витратомір природного газу на його основі.
   Досягнуті успіхи в розробках системного рівня стали можливими завдяки застосуванню мікропроцесорних технологій. Постійне відстежування прогресу в цій галузі дозволило підприємству поширити свою діяльність на створення пристроїв тривалого зберігання топографічної інформації в межових знаках (патент України № 39320) та приладів медичної електроніки. З-поміж останніх найбільшого поширення набули електронні дозатори типу «Водограй» (патент України № 41664) для автоматизації процедури кишкового зрошення та забезпечення масового обслуговування пацієнтів у бальнеологічних лікувальних закладах. Упродовж кількох років підприємство провадить дослідження, спрямовані на створення вітчизняного електронного реєстратора імунологічних реакцій, здатного забезпечувати оперативне діагностування алергічних проявів при вживанні харчових продуктів.
   Наведений перелік напрямів діяльності підприємства не є вичерпним і постійно розширюється. НВП «Символ» безперервно відстежує потреби ринку, намагається гнучко та оперативно реагувати на його запити і постійно залишається відкритим для співпраці.
 
Вул. Академіка Кримського, 27, м. Київ, 03142.
Тел.: 0 (44) 451-20-24. E-mail: symvol@svitonline.com
     Назад   ]   Зміст   [   Вперед