Винаходи та інновації. Винахідники України
  ДП Науково-телекомунікаційний центр «Українська академічна
і дослідницька мережа» Інституту фізики конденсованих систем НАН України

 
Процикевич
Ігор Андрійович

Директор, кандидат
фізико-математичних наук,
старший науковий співробітник
 

  Державне підприємство «Науково-телекомунікаційний центр «Українська академічна і дослідницька мережа» ІФКС НАН України» (скорочена назва — ДП НТЦ «Уарнет» — абревіатура англійських слів «Ukrainian Academic and Research Network») створено постановою Президії НАН України від 20.11.1998 № 405 на базі лабораторії інформаційних технологій і комп’ютерних мереж Інституту фізики конденсованих систем НАН України.
   У 1993 р. вперше в Україні спільно зі Шведською космічною корпорацією ДП НТЦ «Уарнет» побудував власний супутниковий канал зв’язку до глобальних інформаційних мереж Інтернет. Відтоді ДП НТЦ «Уарнет» постійно розширює і вдосконалює власну мережу передачі даних.
   ДП НТЦ «Уарнет» забезпечує весь спектр послуг мережі Інтернет, що полягає в якісному доступі до глобальних інформаційних мереж з повним набором послуг Інтернет (http, ftp, irc, icq, nntp, telnet, skype, ...). Сервіси, що надаються компанією «Уарнет», відрізняються високою якістю, надійністю, універсальністю рішень, що пропонуються. Підприємство є реєстратором доменних імен у домені .ua, .com.ua, .gov.ua, .org.ua і т. д., а також виконує функції адміністратора географічного домену .lviv.ua з моменту його утворення.
   На цей час (IV квартал 2009 р.) ДП НТЦ «Уарнет» є одним із найкрупніших магістральних провайдерів Інтернету в Україні, входить у першу сотню інтернет-провайдерів світу згідно з рейтингом Міжнародної асоціації з аналізу Інтернет-даних «CAIDA» (www.caida.org). За багатьма технічними параметрами, які характеризують мережі інтернет-провайдерів, ДП НТЦ «Уарнет» займає перше місце в Україні.
   ДП НТЦ «Уарнет» має власну розгалужену міжміську транспортну мережу по всій Україні, побудовану на основі волоконно-оптичних технологій з використанням сучасного магістрального телекомунікаційного обладнання відомих виробників («Juniper», «Foundry»). Технічні майданчики (вузли) «Уарнет» в обласних центрах України зв’язані між собою 10-гігабітними каналами передачі даних. Магістральна мережа «Уарнету» має кільцеву топологію, що забезпечує її стабільність і надійність.
   ДП НТЦ «Уарнет» включений до української точки обміну інтернет-трафіком (UA-IX) каналом швидкістю 10 Гбіт/с, має паритетні гігабітні та 10-гігабітні канали з крупними інтернет-провайдерами України, в тому числі з ВАТ «Укртелеком».
   Сумарна ємність зовнішніх каналів (сім незалежних каналів) становить понад 50 Гб/с. Якісна і надійна зв’язність мережі «Уарнет» зі світовими телекомунікаційними мережами забезпечується як через 10-гігабітні канали до апстрім-провайдерів (американські «Левел3» та «Коджент», російські «РЕТН» та «Комстар»), так і через єропейський обмін інтернет-трафіком «DE-CIX» (10 Гб/с) та паритетні канали із східноєвропейськими інтернет-провайдерами (Польща, Словаччина).
   ДП НТЦ «Уарнет» побудувало у Франкфурті (Німеччина) свій вузол, який має прямі канали до більш ніж 200 світових і російських операторів. Це дозволяє надавати не лише доступ в Інтернет, але і організовувати міжнародні канали передачі даних з використанням сучасних інформаційних технологій (ІР-vlan). Зокрема, до російського сегменту Інтернету загальною пропускною здатністю 20 Гб/с вони побудовані найкоротшим маршрутом (через українсько-російські переходи), що забезпечує коротку (ping — до 50 мсек) зв’язність з російськими ресурсами.
   У грудні 2005 р. компанія «Уарнет» отримала сертифікат № 9 про включення до Переліку підприємств (операторів), які мають право надавати послуги Інтернету державним органам та організаціям, які одержують, обробляють, поширюють та зберігають інформацію, що є об’єктом державної власності та охороняються згідно із законодавством.
   Інтернет-послугами «Уарнету» користуються інтернет-провайдери у всіх регіонах України, органи вищої державної влади України, вищі навчальні заклади, установи Національної академії наук України, відомчі академії наук, промислові підприємства, банківські структури, бізнес-структури, освітні установи та ін.
   Висококваліфікований технічний персонал, цілодобовий моніторинг, професійне обладнання, схема, яка застосовується для резервування магістральної мережі, забезпечують абонентам ДП НТЦ «Уарнет» доступність 99,99 % до національних та зовнішніх каналів.
   Уже сьогодні підприємство здатне забезпечити:
   – транспортні телекомунікаційні послуги для операторів і провайдерів по всій території України на швидкості передачі даних до 10 Гб/с;
   – доступ до глобальної мережі Інтернет зі швидкістю до 10 Гб/с;
   – доступ до українського сегменту мережі Інтернет зі швидкістю до 10 Гб/с;
   – «аутсорсинг» резервування і підтримки інформаційних ресурсів абонента.
  

Топологія мережі «УАРНЕТ» на вересень 2009 р.
Особлива увага приділяється забезпеченню телекомунікаційних потреб наукових та освітніх установ. Підключення до мережі «Уарнет» забезпечує установам можливість розв’язання прикладних завдань, реалізація яких вимагає швидкісної мережі обміну даними, як от: грід-технології, голосова і відеотелефонія, аудіо- та відеоконференції, дистанційне навчання; корпоративні мережі (VPN — Virtual Private Network), об’єднання просторово розподілених інформаційних систем чи баз даних; доступ до інформаційних, бібліотечних, обчислювальних та інших ресурсів науково-освітніх мереж; доступ до мультимедійних бібліотек та архівів світу та ін.
   ДП НТЦ «Уарнет» є переможцем конкурсів «Обличчя міста — 2001» у номінації «Львів комп’ютерний», «Галицький лицар — 2004» у номінації «Краща фірма ІТ-бізнесу». Підприємство нагороджене дипломами за вагомий внесок у розвиток економіки у загальноукраїнському проекті «Лідер промисловості та підприємництва України — 2007», «Гордий Львів — 2008» у номінації «Інноваційний бізнес», «Кращий продукт року — 2009» тощо.
 
Вул. Свєнціцького, 1, м. Львів, 79011.
Тел./факс: 0 (32) 276-84-05. E-mail: uarnet@uar.net. Web-сайт: http://www.uar.net
     Назад   ]   Зміст   [   Вперед