Винаходи та інновації. Винахідники України
  Центр таймерних обчислювальних систем
Інституту кібернетики імені В. М. Глушкова НАН України
 

  Український ідентифікатор-автентифікатор
   Створений у 1993 р. Центр таймерних обчислювальних систем (ЦТОС) Інституту кібернетики ім. В. М. Глушкова НАН України виконує широкий спектр науково-дослідних робіт, зокрема з апаратно-програмних систем контролю доступу, захисту периметру, засобів персоналізації та захисту інформації, які застосовуються у різних сферах діяльності людини.
   У 1998 р. був розроблений ключ-ідентифікатор Бардаченка (ВІК) — перший і єдиний вітчизняний механічний ідентифікатор користувача, пристрої зчитування якого можуть вбудовуватися в будь-які технічні системи, що потребують ідентифікації користувачів. На його основі було реалізовано низку комерційно успішних товарів. Зокрема такі:
   – апаратно-програмний комплекс «Персоналізація» з використанням пристрою «Миша персоналізована» (МОП–3), який дає можливість здійснювати дешевий та ефективний захист комп’ютерних ресурсів, розмежування прав доступу, ідентифікацію та автентифікацію користувача, захист конфіденційних даних, запобігти несанкціонованому доступу, але в той же час може працювати як стандартна миша. Використовується для роботи в операційних системах Windows 2000/XP/2003;
   – рідер для ключа BІK, розроблений під основні порти комп’ютерної техніки і використовується для ідентифікації та автентифікації користувача та персоналізації комп’ютерної техніки шляхом зчитування кодової комбінації з ключа ВІК;
  




– кодовий електронно-механічний замок «Кобра», основним принципом роботи якого є таймерна електронно-кодова система. Електронний ключ замка забезпечує більш ніж 1 млрд кодових комбінацій. Після двох неправильно введених кодових комбінацій вмикається звукова сирена на 30 секунд, а сам замок блокується на 12 хвилин. Внутрішня ручка замка не блокується, що дуже важливо з погляду пожежної безпеки.
   За сукупністю характеристик МОП-3 та Рідер BІK здобули звання «Товар року – 2007». Отримано також позитивний експертний висновок Національного банку України на використання зазначених пристроїв персоналізації у банківських установах.
   Але прогрес невпинний, і ключового простору ключа-ідентифікатора Бардаченка (214 кодових комбінацій, 228 — при подвійному введенні) вже недостатньо для надійної ідентифікації та автентифікації користувачів. Сьогодні ІТ-сфера розвивається активніше й дедалі частіше трапляються випадки зламу та викрадення інформації навіть при використанні крипостійких систем захисту.
   Тому в ЦТОС розроблено і запатентовано (пат. № 43446) новий механічний автентифікатор, ключовий простір якого складає вже не 214, як у попередника, а 2192 (це при використанні стандартної комплектації) або більше. За своїми характеристиками цей ключ-автентифікатор унікальний не лише в Україні, а й в усьому світі. Ключ складається з об’ємних секретних елементів, які можуть мати будь-яку форму та містять кодові отвори, фіксатори та кодові символи, що допомагають користувачеві запам’ятати обраний код у цифро-буквеному вигляді. Все це надає змогу вручну змінювати кодову послідовність та значно полегшує процес набирання і запам’ятовування її.
   Така будова ключа надає низку переваг:
   1. Кодові канали. На відміну від свого попередника, ключ-автентифікатор має об’ємні секретні елементи, в яких може бути кілька кодових каналів. За їх допомогою відбувається зчитування кодової комбінації та подальша генерація паролю.
   2. Можливість перекривання певних отворів. На деяких секретних елементах є спеціальні гвинти, за допомогою яких можна перекривати певні канали. Завдяки цьому значно розширюється кількість можливих кодових комбінацій.
   3. Фіксатори та кодові символи. На кожному секретному елементі ключа є спеціальні виступи-фіксатори та кодові символи. Вони дозволяють фіксувати кут секретного елемента при повороті відносно інших елементів. На кожній грані елемента нанесені символи, що дозволяють легко запам’ятовувати положення сегмента та допомагають користувачеві безпомилково встановлювати потрібний код.
   4. Різноманітність форм. Форма елементів може бути різна: трикутник, чотирикутник, п’ятикутник та інші багатогранники різного вигляду, навіть асиметричні.
   5. Вибір кількості та форми. Користувач на власний розсуд може обирати, скільки секретних елементів міститиме ключ та в якому порядку вони будуть розташовані, якої форми будуть ці елементи, кількість та кут кодових отворів. Він також може самостійно обирати, чи потрібно йому перекривати кодові отвори гвинтами (формуючи, наприклад, довгостроковий ключ), чи ні. Відтак кожен ключ буде унікальним і матиме власний набір кодових комбінацій.
   6. При викраденні ключа злодій не отримає доступ до паролів користувача, оскільки тільки користувач знає правильне положення секретних елементів, а підібрати код перебиранням майже неможливо.
   7. Універсальність застосування ключа. Користувач без будь-яких спеціальних пристроїв може вручну швидко змінювати загальну кількість, послідовність та положення секретних елементів. За допомогою одного ключа можна задавати безліч різних паролів та працювати з необмеженою кількістю пристроїв, що мають вбудований зчитувач кодової комбінації (миша для роботи з комп’ютером, сейф, дверний замок, тощо).
   Легкість та зручність користування роблять зазначений ключ неповторним у галузі інформаційних технологій та захисту інформації.
 
Пр. Академіка Глушкова, 40, корпус І, кім. 801, м. Київ, 03680.
Тел./факс: 0 (44) 526-55-85. E-mail: info@tau-systems.org.ua. Web-сайт: http://tau-systems.org.ua
     Назад   ]   Зміст   [   Вперед