Винаходи та інновації. Винахідники України
  Національна академія мистецтв України

  Чебикін Андрій
Володимирович


Президент
Національної академії
мистецтв України
 
  Національна академія мистецтв України (НАМУ) заснована у 1996 р. як державна науково-творча установа в царині художньої культури та мистецтвознавства. НАМУ у своєму складі має відділення образотворчого, музичного, театрального та кіномистецтва, теорії та історії мистецтв (мистецтвознавства), синтезу пластичних мистецтв, секцію естетики та культурології у складі відділення синтезу пластичних мистецтв. Ці відділення займаються визначенням пріоритетних шляхів розвитку українського мистецтва, головних напрямкв фундаментальних наукових досліджень, розвитком національного мистецтва й освіти, організацією науково-прикладних досліджень у цій галузі.
   У грудні 2001 р. в складі академії утворено Інститут проблем сучасного мистецтва, який займається розробкою і втіленням конкретних програм дослідження історії й теорії сучасного національного та світового мистецтва, проблем художньої культури у світовому контексті; науковою розробкою проблематики експериментальних напрямів сучасного мистецтва — живопису, скульптури, графіки, інсталяції; дослідженням новітніх методик і технологій арт-дизайну, експериментальної архітектури. У наукових розробках інституту чільне місце посідають проблеми театру, кіно, музики, синтезу мистецтв. Директором є академік, віце-президент НАМУ, кандидат мистецтвознавства, народний художник України, професор В. Д. Сидоренко.
   В інституті працюють відділи й лабораторії, що систематизують і структурують інформацію із проблем сучасного мистецтва. Зокрема, серед завдань — здійснення наукової підготовки, редагування, підготовка до друку, художнє оформлення та видання збірників наукових праць, монографій, альманахів, каталогів, альбомів, котрі висвітлюють явища сучасного українського та світового мистецтва. Інститут видав низку монографій та збірників наукових праць: колективні монографії «Нариси з історії кіномистецтва України», «Нариси з історії образотворчого мистецтва України ХХ століття», «Нариси з історії театрального мистецтва України ХХ ст.»; збірники статей з мистецтвознавства та культурології «МІСТ (мистецтво, історія, сучасність, теорія)», «Актуальні проблеми мистецької практики та мистецтвознавчої науки: Мистецькі обрії: Науково-теоретичні праці та публіцистика», збірники наукових праць із мистецтвознавства, архітектурознавства і культурології «Сучасне мистецтво», «Сучасні проблеми дослідження, реставрації та збереження культурної спадщини», наукові вісники «Сучасні проблеми художньої освіти в Україні», «Художня культура. Актуальні проблеми» та ін. Інститут бере участь у міжнародних мистецьких акціях, реалізовує численні міжнародні проекти, виставки, фестивалі.
   У травні 2007 р. у складі НАМУ утворено Інститут культурології, який займається здійсненням фундаментальних і прикладних досліджень у галузі теорії та історії культури, зокрема з проблем художньої культури, її самоорганізації та динаміки, вивчення методологічних та науково-практичних аспектів розвитку вітчизняної культури, етнокультурології, музеєзнавства, пам’яткознавства, світової культури і міжнародних культурних зв’язків, практичних і пошукових дій, спрямованих на розвиток національної культури, впровадження нових мистецьких технологій і практик, науково-творче забезпечення процесу становлення національної культури. Рішенням Президії Національної академії мистецтв України директором інституту призначено віце-президента НАМУ, академіка, заслуженого діяча мистецтв України, професора, кандидата філософських наук Ю. П. Богуцького. Інститутом підготовлено і видано щорічник наукових праць «Культурологічна думка», низку монографій, збірників наукових праць, організовано численні наукові семінари, конференції, круглі столи.
   Заснування НАМУ стало втіленням сподівань багатьох поколінь художньої інтелігенції та вагомим надбанням нашої новітньої історії і має велике культурно-мистецьке й політичне значення для подальшого розвитку українського мистецтва, відродження, збереження та розквіту духовних традицій, активізації фундаментальних досліджень в галузі образотворчого, музичного, театрального, декоративно-ужиткового, кіномистецтва, архітектури і дизайну, мистецтвознавства, естетики і культурології.
   Основні завдання академії: визначення пріоритетних напрямів наукових досліджень, залучення наукових і творчих працівників до виконання державних та міжнародних програм розвитку художньої культури; проведення фундаментальних науково-теоретичних досліджень із питань художньої творчості, історії і теорії українського мистецтва, художньої критики, мистецької освіти та естетичного виховання; вивчення й узагальнення наукового і творчого досвіду діячів вітчизняної та світової художньої культури, популяризація наукових знань і творчих здобутків світового та національного мистецтва; інтеграція і координація академічної, вузівської та галузевих мистецтвознавчих наук з метою розробки відповідних засад державної політики; пошук ефективних шляхів відродження та збагачення національних традицій у художній культурі, сприяння розвиткові мистецьких шкіл і різноманітних творчих напрямів; налагодження співпраці з відповідними органами державної влади з питань захисту авторських прав; розвиток наукової і культурної співпраці з іноземними ученими та митцями, а також представниками української діаспори; сприяння розвитку творчої діяльності митців і науковців, зокрема у створенні високохудожніх творів та підготовці мистецтвознавчих праць, підвищенні кваліфікації працівників мистецтв, науковців і викладачів художніх закладів; надання консультаційної науково-методичної допомоги мистецьким закладам, підприємствам, установам та організаціям у виконанні державних програм розвитку художньої культури; участь у розробленні пропозицій та рекомендацій щодо розв’язання проблем розвитку мистецтвознавчих наук, художньої культури й мистецької освіти; сприяння науковій і мистецькій творчості молоді в галузі художньої культури; сприяння соціальному і правовому захисту членів академії, їх інтелектуальної власності, надання підтримки в реалізації наукових проектів.
   Академія дедалі активніше втручається у сучасні мистецькі процеси з метою якісного оновлення духовного життя нашого суспільства, наповнення його високими моральними цінностями та естетичним змістом. Потужний науковий і творчий потенціал академії дає можливість досліджувати глибинні процеси мистецького життя і сприяти інтеграції України в міжнародну науково-творчу спільноту. Підтвердженням цього є численні публікації наших науковців у вітчизняних і зарубіжних мистецьких виданнях, участь у міжнародних конференціях, симпозіумах, семінарах, виставках, інших мистецьких проектах, присвячених проблемам розвитку культури та мистецької освіти.
   Виконуючи свою місію вищої науково-творчої установи в галузі професіонального мистецтва та науково-методичного центру, академія об’єднує творчі, наукові та педагогічні сили України для розв’язання актуальних мистецьких проблем, втілення в життя завдань розвитку національної культури, дедалі активніше бере участь у сучасних світових мистецьких процесах.
   Сьогодні Національна академія мистецтв України у своєму складі має 108 видатних учених та митців сучасності — художників, композиторів, режисерів театру і кіно, диригентів, акторів, мистецтвознавців, керівників національних художніх колективів і театрів, вищих мистецьких навчальних закладів. Також до науково-творчого складу НАМУ входять семеро іноземних та 13 почесних членів.
   Багато членів Національної академії мистецтв України відзначені державними нагородами: у складі НАМУ — 11 Героїв України, 37 лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка, 6 лауреатів Державної премії України в галузі науки і техніки, 3 лауреати Державної премії України в галузі архітектури, 5 лауреатів Державної премії України імені Олександра Довженка; 25 — народні художники України, 3 — заслужені художники України; 39 — народні артисти України, 5 — народні артисти СРСР; 2 — народні архітектори України, 3 — заслужені архітектори України; удостоєні інших почесних звань. 29 членів НАМУ мають науковий ступінь доктора наук, 68 — вчене звання професора.
   Керівництво Національної академії мистецтв України працює у такому складі:
   Чебикін Андрій Володимирович — президент НАМУ, академік НАМУ, народний художник України, ректор Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, професор, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, премії Ленінського комсомолу, премії імені І. Огієнка, почесний член Української академії архітектури, має почесне звання Сенатора Європейської академії природознавчих наук із врученням ордена «Зірка Сенатора», нагороджений орденом «За заслуги» І, ІІ, ІІІ ст., Почесною грамотою Верховної Ради України, Золотою медаллю імені М. Б. Грекова, Золотою медаллю АМУ, Золотою медаллю НАОМА, почесною відзнакою Київського міського голови «Знак Пошани» та ін.
   Працює в галузі станкової і книжкової графіки, монументального мистецтва. Серед численних творів академіка А. Чебикіна найвідоміші графічні серії «Село Обрадове» (1970), «Космічні офорти» (1976), «Планети» (1976), «Космос — Земля» (1979), «Під мирним небом» (1984), «Перехожі» (1987), «Американські каньйони» (1989–1990); кольорові офорти «Каньйон І» (1990), «Танець» (1992), «Падіння Ікара» (1995); графічні роботи «Дівчина» (1991), «Енергія ІІ» (1991), «Двоє» (1992). З-поміж останніх — цикли рисунків, монотипій, акварелей «Вчитель. Портрет Г. Якутовича» (2001), «Карпати. Жаб’є», «Бузок» (2002), «Танок», «Дві стихії» (2003), «Крим. Соколине» (2004), «Крим. Кацивелі», «Херсонес», «Сонячний день», «Казка», «Вечір», «Севастополь» (2005), «Іван Франко. Зів’яле листя» (2006), «Серпневе сонце» (2009) та ін.
   Безгін Ігор Дмитрович — віце-президент НАМУ, академік НАМУ, доктор мистецтвознавства, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, премії імені Івана Франка в галузі інформаційної діяльності, премії Національної спілки театральних діячів України, премії «Київська Пектораль», завідувач кафедри Київського національного університету кіно і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого, нагороджений орденом «За заслуги» І, ІІ, ІІІ ст., Почесною грамотою Верховної Ради України, Золотою медаллю АМУ, почесною відзнакою Київського міського голови «Знак Пошани», Золотою медаллю ім. В. В. Верещагіна Російської академії художеств та фонду ім. В. В. Верещагіна та ін.
   Богуцький Юрій Петрович — віце-президент НАМУ, академік НАМУ, заслужений діяч мистецтв України, професор, кандидат філософських наук, директор Інституту культурології НАМУ, заступник керівника апарату Верховної Ради України, нагороджений орденом «За заслуги» І, II, III ст., орденом Святого Григорія Великого цивільного класу та великою Срібною медаллю (Ватикан), Орденом Дружби (Росія) та ін.
   Сидоренко Віктор Дмитрович — віце-президент НАМУ, академік НАМУ, народний художник України, професор, кандидат мистецтвознавства, директор Інституту проблем сучасного мистецтва НАМУ, нагороджений орденом «За заслуги» II і ІІІ ст., Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, Золотою медаллю АМУ, лауреат Міжнародного фестивалю «Золотий перетин» (Київ) та ін.
   Яковлєв Микола Іванович — головний учений секретар НАМУ, академік НАМУ, заслужений працівник освіти України, доктор технічних наук зі спеціальності «естетика», професор, нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ст., почесними грамотами Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, відзнакою Міністерства культури і туризму України «За багаторічну плідну працю в галузі культури», Золотою медаллю АМУ та ін.


Перший склад Національної академії мистецтв України.
Зліва направо сидять: А. Т. Авдієвський, Т. М. Голембієвська, К. Т. Муратова, Т. Н. Яблонська, А. В. Чебикін, М. Ф. Колесса, Д. Д. Лідер,
І. Ф. Ляшенко, М. О. Криволапов, В. З. Бородай; стоять: В. А. Чепелик, В. І. Гурін, М. М. Вантух, В. І. Зноба, В. В. Шаталін, В. В. Цвіркунов,
М. П. Мащенко, Д. М. Гнатюк, О. М. Лопухов, М. І. Рєзникович, Е. П. Мисько, Є. Ф. Станкович, Г. В. Якутович, В. Д. Сидоренко, С. В. Данченко,
Ю. Г. Іллєнко, І. Д. Безгін, М. О. Бєліков
 
  Вул. Воровського, 20, м. Київ, 01054. Тел.: 0 (44) 486-24-60, 486-33-69.
E-mail: amu@academia.gov.ua. Web-сайт: http://www.academia.gov.ua
     Назад   ]   Зміст   [   Вперед