Винаходи та інновації. Винахідники України
  Вовк Михайло Володимирович

   
Завідувач відділу механізмів органічних реакцій Інституту
органічної хімії Національної академії наук України, доктор хімічних наук, професор
 

  Народився 7 листопада 1954 р. в селищі Єзупіль Тисменицького району Івано-Франківської області. Після закінчення із золотою медаллю Єзупільської середньої школи у 1971 р. вступив на хімічний факультет Чернівецького державного університету ім. Ю. Федьковича, який закінчив із відзнакою в 1976 р.
  

Cтоять зліва направо: Н. В. Мельниченко,
В. А. Сукач, Н. Г. Чубарук, М. В. Вовк,
Н. М. Головач, А. В. Больбут, П. С. Лебедь
Із 1978 р. по 1981 р. — аспірант Інституту органічної хімії АН УРСР. Далі працює в Інституті органічної хімії НАН України. Тут пройшов шлях від інженера до провідного наукового співробітника, а 2009 р. очолив відділ механізмів органічних реакцій.
   У 2002–2008 рр. — член експертної ради ВАК України з хімічних наук, з 2004 р. — вчений секретар спеціалізованої вченої ради Д.26.217.01 в ІОХ НАН України.
   Cфера наукових досліджень М. В. Вовка — тонкий органічний синтез та вивчення механізмів реакцій гетероциклізацій. Наукові інтереси — хімія ненасичених сполук із кумульованими системами подвійних зв’язків, гетероциклічних сполук, фізіологічно активних речовин, хімія та технологія поліуретанових композицій, органокаталітичні процеси. Вчений відкрив низку невідомих раніше реакцій функціонально заміщених гетерокумуленів, які дали змогу створити оригінальні синтетичні підходи до нових типів гетероциклічних сполук, у т. ч. і з потенційною біоактивністю. Отримані експериментальні результати стали базою для створення наукового напряму «Хімія функціоналізованих гетерокумуленів».
   Розвиток сучасного органічного синтезу вимагає нових стратегій для дизайну різноманітних гетероциклічних систем, серед яких чільне місце займають частково гідровані похідні
   1,3-азинів (піримідинів, 1,3-оксазинів та 1,3-тіазинів). Хімія
   2,3-дигідро-1,3-азин-4-онів та їх регіоізомерних аналогів —
   3,4-дигідро-1,3-азин-2-онів — інтенсивно досліджується в останні роки. Названі типи сполук виявляють широкий спектр біоактивності, тому є надзвичайно цінними для медичної та біоорганічної хімії. Ядра дигідроазинів також входять до складу важливих природних продуктів. Разом з тим аналіз наявних літературних даних засвідчив, що методи одержання таких систем ґрунтуються на обмеженому колі синтетичних підходів, а в деяких випадках є недостатньо вивченими або відзначаються низькою селективністю. Власне, ці факти стали передумовою для системних досліджень з реалізації 1-функціонально заміщених гетерокумуленів та їх структурних аналогів як зручних електрофільних реагентів для реалізації простої та оригінальної схеми побудови поліфункціональних дигідро-1,3-азинонових циклів, які були розпочаті наприкінці 90-х років минулого століття в ІОХ НАН України під керівництвом д. х. н. М. В. Вовка. Михайло Вовк разом із співробітниками (к. х. н. А. В. Больбутом, к. х. н. П. С. Лебедем, к. х. н. В. А. Сукачем, інж. Н. В. Мельниченко) запропонували оригінальні синтетичні варіанти для низки поліфункціональних азинів і їх конденсованих похідних та отримали нові представники гетероциклічних систем, які є перспективними як біоактивні речовини, а також скафолди для раціонального пошуку препаратів медичного та агрохімічного призначення. Результати досліджень у цьому напрямі захищені 8 патентами України.
  

М. В. Вовк з кандидатом хімічних наук В. А. Сукачем
Під керівництвом М. В. Вовка к. х. н. В. А. Сукач та інж. Н. М. Головач активно проводять дослідження в галузі органокаталітичного асиметричного синтезу фторованих поліцентрових реагентів та оптично активних азотовмісних гетероциклічних систем. Вчені розробили ефективні способи одержання хіральних b-амінокетонів, азинів та діазепінів на їх основі, які були захищені 4 патентами України.
   У співпраці зі співробітниками Інститутів фізіології ім. О. О. Богомольця та молекулярної біології НАН України Михайло Вовк та Володимир Сукач упродовж кількох останніх років здійснюють системні дослідження, спрямовані на пошук модуляторів рН активованих рецептор-іонофорних комплексів (ASICs), що є актуальною проблемою як фундаментальної фізіології людини, так і надзвичайно важливою проблемою для медицини. Переконливо доведена участь цих комплексів у процесах, пов’язаних із больовим відчуттям, механорецепцією, навчанням та пам’яттю, встановлена суттєва роль підтипу таких рецепторів у розвитку патологічних процесів при ішемічному ушкодженні мозку. Із використанням методів комп’ютерного моделювання був здійснений дизайн та синтезовані похідні кисневмісних гетероциклічних сполук і досліджено взаємозв’язок між їх структурою та антагоністичними властивостями щодо ASIC рецепторів у первинних сенсорних та центральних нейронах.
   М. В. Вовк — автор понад 250 наукових публікацій, у т. ч. 1 монографії, 2 навчальних посібників, 5 авторських свідоцтв та 17 патентів України. Під його керівництвом захищено 6 кандидатських дисертацій.
   У 2009 р. Михайло Володимирович удостоєний звання «Винахідник року Національної академії наук України».
 
  Вул. Мурманська, 5, м. Київ, 02094.
Тел.: 0 (44) 499-46-02. Е-mail: mvovk@i.com.ua
     Назад   ]   Зміст   [   Вперед