Винаходи та інновації. Винахідники України
  Донецький національний університет

 
Шевченко
Володимир Павлович


Ректор, академік НАН України,
доктор фізико-математичних наук,
професор, заслужений діяч науки
і техніки України

   В. П. Шевченко— видатний діяч у галузі механіки деформівного тіла, професор, заслужений діяч науки і техніки України, Герой України, Голова Ради ректорів вищих навчальних закладів Донецької області. Нагороджений орденами князя Ярослава Мудрого IV і V ст., Святого князя Володимира IV ст. Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки. Почесний громадянин Донецька.
   В. П. Шевченко є автором та співавтором близько 140 наукових праць, зокрема п’яти навчальних посібників та монографій, членом рад із питань мовної політики та науки і науково-технічної політики при Президентові України, членом президій Національної ради Конгресу української інтелігенції та Національного комітету України з теоретичної та прикладної механіки, головою Донецького наукового центру НАН і МОН України.  
 


Дослідження і модифікація поверхні матеріалів і тонких плівок шляхом їх опромінення прискореними частинками
  Сьогодні Донецький національний університет — це регіональний центр інтеграції освіти, науки, культури та виробництва, що реалізовує єдність навчального процесу й наукових досліджень із широким залученням інтелектуального потенціалу та матеріально-технічної бази університету, академічних інститутів і провідних підприємств.
   У ДонНУ діють 11 спеціалізованих учених рад з 18 спеціальностей. Крім цього, вчені університету активно працюють у 7 спеціалізованих вчених радах академічних інститутів регіону. ДонНУ здійснює підготовку кандидатів та докторів наук через аспірантуру за 62 спеціальностями та через докторантуру за 20 спеціальностями.
   За останні роки ДонНУ спільно з провідними закордонними університетами та іншими впливовими зарубіжними партнерами брав участь у виконанні низки спільних міжнародних навчальних проектів за освітньо-науковими програмами Європейського Союзу та інших країн світу, а також наукових проектів за програмами TEMPUS, INTAS, STCU, CRDF, UK DFID. Університет є членом Асоціації європейських університетів та Євразійської асоціації університетів.
   До структури університету входять 12 факультетів, науково-методичне управління, управління інформатизації, науково-дослідна частина, кілька науково-дослідних інститутів та відділів, Спеціальне конструкторсько-технологічне бюро «Турбулентність», 21 науково-дослідна лабораторія, кафедра ЮНЕСКО «Екологія техногенного регіону», Асоційований центр ЮНЕСКО із мікронаукового експерименту, галузева лабораторія міжнародної науково-технічної співпраці, Регіональний центр науково-технічної й економічної інформації, Регіональний опорний пункт Національного інформаційного центру зі співробітництва з Європейським Союзом у сфері науки і технологій, Науково-інформаційний центр міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці, Центр інформаційних комп’ютерних технологій, наукова бібліотека, видавництво тощо.
   Активно розвивається студентська наука. У 2008 р. студенти Донецького національного університету одержали 55 дипломів МОН України за участь у всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт із природничих, технічних і гуманітарних наук. За їх результатами університет посів перше місце серед класичних університетів України за кількістю отриманих дипломів МОН України.
  

Інтерфейс системи пошуку бази даних
ДонНУ постійно займає провідні позиції у рейтингах вищих навчальних закладів України. У рейтингу ВНЗ «Компас-2009» ДонНУ посів загальне 9 місце, а у групі класичних університетів — 3 місце; у Всеукраїнському рейтингу університетів «Топ-200», який проводився на основі результатів 2008 року за методикою ЮНЕСКО, — 8 загальне місце та 4 серед класичних університетів; у рейтингу ВНЗ України за показниками наукометричної бази даних SCOPUS станом на 15.01.2009 — 12 загальне місце та 7 серед класичних університетів.
   ДонНУ має науково-технологічні розробки, які є конкурентноздатними на національному та світовому ринках. Про це свідчить зацікавленість вітчизняних та іноземних замовників, які щорічно укладають близько 20–30 господарчих угод на впровадження цих розробок.
   Співробітники кафедри неорганічної хімії створили електронний банк даних з ізоморфних заміщень, у якому зібрано інформацію про межі твердих розчинів для близько 4000 систем. Система пошуку дозволяє на основі елементного складу речовин швидко знайти необхідну інформацію.
   Банк даних розміщено на web-сторінці хімічного факультету Донецького національного університету (www.donnu.edu.ua /chempage/inorg/db).
   На кафедрі радіофізики розроблено низьковольтний електронний баласт для газорозрядної лампи на основі автогенератора класу Е.
   Пристрій дає змогу запалювати флюоресцентну (газорозрядну) лампу від низьковольтного джерела живлення. Його перевагами є низька напруга живлення, режим автогенерації, автоматичне запалювання, що не вимагає зовнішнього керування, простота схеми (один транзистор), високий ККД і висока робоча частота (440 кГц), що підвищує світловіддачу лампи й не викликає втомлюваності очей. Також у схемі запалювання передбачено обмеження вихідної потужності при підвищеній напрузі батареї в діапазоні 12–13,5 В, що продовжує термін служби лампи і збільшує тривалість роботи від батареї. На пристрої зазначені деклараційні патенти України № 65418 А і № 31002.
  

Результати хімічного і структурно-біологічного аналізу забруднення середовища ртуттю
Характеристики пристрою: напруга живлення — 12 В; номінальна вихідна потужність — 18 Вт; робоча частота — 440 кГц; навантаження — люмінесцентна лампа T8 18 Вт; ККД — 80 %.
   Система біоіндикації, розроблена в лабораторіях біологічного факультету Донецького національного університету і Донецького ботанічного саду НАН України, не має жодних аналогів у світі й захищена 21 патентом України, схвалена на міжнародних конференціях і конгресах.
   Запропонована технологія передбачає:
   – проведення заходів комплексного екологічного біомоніторингу стану середовища;
   – отримання об’єктивної інформації про ступінь трансформації екотопів і токсичне навантаження на природні системи;
   – можливість ранньої діагностики змін у середовищі й корекції небажаних екологічних ефектів на локальному і національному рівнях.
   На кафедрі аналітичної хімії розроблені експресні методи визначення залізо- і марганцевмісних антидетонаційних присадок для виявлення фальсифікованих бензинів. Порівняно з уже наявними, розроблені методики дають можливість виявляти фальсифіковані бензини і перешкоджають їх проникненню на ринок автомобільних палив, відрізняються експресністю, усувають необхідність застосування дорогого екстрагента (метилізобутилкетону) і малодоступних стандартних зразків металорганічних сполук, підвищують безпеку праці. Усі новинки впроваджені в лабораторії ТОВ «Паралель М-ЛТД», яка контролює якість палива відомих нафтотрейдерів — ТОВ «Гермес», ЗАТ «Гефест», ТОВ «Паралель М-ЛТД» та ін.
  

Розроблено індикаторний папір для виявлення фальсифікованого бензину безпосередньо на АЗС пересічними автомобілістами


Демонстрація отриманих сонячних елементів на основі полімерфулеренових підкладок

Спучений гідроксиапатит


Система збору й передачі інформації


Розподіл іонів у розчині за допомогою сферичної високоградієнтної феромагнітної насадки

На кафедрі неорганічної хімії отримано гідроксиапатит кальцію, що синтезується відповідно до спеціально розробленої технології та відповідає вимогам міжнародних стандартів.
   Гідроксиапатит може використовуватися:
   – для створення імплантаційної кераміки, фізико-механічні характеристики якої наближені до властивостей людської кістки (міцність на згинання складає 100–145 MPа);
   – в стоматологічних композиціях для збільшення висоти альвеолярного краю щелепи при атрофії, заповнення лунок зубів при їх екстракції, заповнення кістозних порожнин кісткової тканини, при захворюваннях пародонту, при підготовці до протезування зубів, при лікуванні зубів, неускладнених карієсом, але при глибоко ураженому дентині для корекції кольору зубів.
   Розроблено також спосіб отримання порошку спученого гідроксиапатиту, що має питомий обсяг у 200 разів більший, ніж отримується за традиційною технологією. Він може використовуватися як високоефективний адсорбент.
   На базі СКТБ «Турбулентність» розроблено апаратно-програмний комплекс управління і моніторингу роботи видалених технологічних об’єктів, який має у своєму складі:
   – набір сигналізаторів і вимірювачів технологічних параметрів, встановлюваний на видалених об’єктах;
   – систему збору й передачі інформації, до якої підключаються сигналізатори і вимірювачі (також встановлюється на об’єктах);
   – автоматизоване робоче місце диспетчера — персональний комп’ютер;
   – комплект програмного забезпечення, з яким працюють диспетчер та інші служби підприємства.
   Система призначена для збору і передачі технологічної інформації з видалених об’єктів на пункт центральної диспетчерської за допомогою GPRS-каналу через мережу Інтернет.
   На кафедрі нанофізики здійснюється оптимізація структуроутворення і властивостей нанокристалічних багатокомпонентних плівок при іонно-плазмовому розпиленні. У межах цієї роботи:
   – розроблено та виготовлено макет плазмового джерела для нанесення покриттів на конструкційні матеріали та тверді сплави;
   – отримано зразки зміцнюючих покриттів на основі нітриду титану на твердих сплавах Т15К6 та ВК8;
   – одержано деклараційний патент на корисну модель «Багатошарова плівка VB2-VN»;
   – розроблено методи отримання плівок VB2-VN, VB з покращеною твердістю (на Si 48 ГПа, на ситалі 50 ГПа);
   – розроблено та випробувано технологію нанесення бориду танталу на конструкційні матеріали сталь 3 та сталь 45;
   – розроблено методи отримання нанорозмірних фулеритових та фулерит-композиційних плівок;
   – отримано зразки сонячних елементів на основі полімер-фулеренових і гібридних з ZnO на гнучких і скляних підкладках.
   У відділі «Фізики магнітних явищ і високотемпературної надпровідності» науково-дослідної частини ДонНУ розроблено високоефективні багаторівневі насадки для магнітної сепарації і очищення, способи управління концентрацією іонів, їх просторового поділу в градієнтному магнітному полі для керованого локального осадження металевих покриттів та застосування в медицині, металургії, хімічній і харчовій промисловостях.
   Розроблено заснований на селективній зміні складу поверхні метод здобуття плівок, перспективних для функціональних шарів пристроїв нанотехнології, створення датчиків контролю процесів десорбції (адсорбції) на опромінюваних поверхнях. Розроблено способи дефектоскопії поверхні, що базуються на її зондуванні зсередини магнітними неоднорідностями. Галузі застосування — нанотехнологія, мікроелектроніка.
   База іноваційних розробок науковців ДонНУ постійно оновлюється. Детальніша інформація розміщена на сайті наукової частини за адресою: www.donnu.edu.ua/science.
 
Вул. Університетська, 24, м. Донецьк, 83001.
Тел.: 0 (62) 337-19-45, 337-00-83, 305-16-51. E-mail: nauka@dongu.donetsk.ua
     Назад   ]   Зміст   [   Вперед