Винаходи та інновації. Винахідники України
  Інститут надтвердих матеріалів імені В. М. Бакуля НАН України

   
Новіков
Микола Васильович


Директор,
академік НАН України,
професор

   М. В. Новіков —видатний український вчений у галузі механіки матеріалів і матеріалознавства. Народився 10 квітня 1932 р. у Києві. З відзнакою закінчив механічний факультет Київського політехнічного інституту.
   Працював у Київському політехнічному інституті (1954–1957), Інституті металокераміки і спецсплавів (1957–1966) та Інституті проблем міцності (1966–1977) Академії наук України. Від 1977 р. очолює Інститут надтвердих матеріалів імені В. М. Бакуля НАН України.
   Доктор технічних наук (1975), професор (1977), академік Національної академії наук України (1985), заслужений діяч науки і техніки України (1991), тричі лауреат Державних премій України (1973, 1996) та СРСР (1981).
   Автор понад 900 наукових праць, у тому числі понад 170 авторських свідоцтв і патентів. Заслуги вченого відзначені преміями Національної академії наук України, державними орденами і медалями України, СРСР, Болгарії та Чехословаччини. Отримав нагороди Міжнародного біографічного інституту (Кембридж, Англія), Американського біографічного інституту, Міжнародної асоціації сприяння національній промисловості (Париж, Франція).
 

  Заснований 1961 р. Інститут надтвердих матеріалів імені В. М. Бакуля НАН України є одним з відомих і визнаних науково-дослідницьких та науково-технічних матеріалознавчих центрів світу. Діяльність колективу інституту спрямована на створення нових надтвердих матеріалів (НТМ) в умовах надвисоких тисків і температур, вивчення надтвердого стану багатьох матеріалів, створення інструментальних сплавів, кераміки, композитів медичного призначення.
  

Синтетичні алмази
Виконуються дослідження фізико-хімічних процесів синтезу вуглецевих матеріалів, надтвердих нітридів та оксидів бору, високоміцної кераміки. Вивчаються структури моно- та полікристалів, порошкових композитів, плівкових структур та масивних нанокомпозитів, механізми фазових перетворень речовин в екстремальних РТ-умовах, природа надтвердого стану матеріалів у поєднанні з надпровідними, напівпровідними властивостями, високою теплопровідністю та іншими характеристиками.
   Одержані характеристики дозволяють визначити застосування створюваних матеріалів у різних сферах, найбільше в машинобудуванні, будівельній індустрії, гірничій галузі, електроніці, оптиці, медицині. Набули широкого застосування роботи науково-прикладного характеру, що стосуються розробки наукоємних технологій одержання інструментальних і конструкційних композиційних матеріалів та енергозберігаючих технологій обробки як металевих, так і неметалевих матеріалів інструментом з надтвердих матеріалів.
   Серед співробітників інституту, які здійснюють вищезазначені дослідження, відомі вчені, заслужені діячі науки і техніки України, лауреати державних та іменних премій НАН України. Член-кореспондент НАН України О. О. Шульженко відомий дослідженнями у галузі кінетичної кристалізації алмазів з використанням нових нетрадиційних розчинників вуглецю. Член-кореспондент НАН України В. П. Бондаренко виконав дослідження з результатами світового значення у галузі матеріалознавства твердих сплавів і зернистих композиційних матеріалів. Член-кореспондент НАН України В. З. Туркевич виконав піонерські дослідження термодинамічних властивостей матеріалів і побудував нові діаграми стану багатокомпонентних систем під високим тиском. Член-кореспондент НАН України Т. О. Пріхна зробила істотний внесок у розробку технологій синтезу, спікання та обробки під високим тиском керамічних надпровідних матеріалів. Роботи члена-кореспондента НАН України А. Л. Майстренка пов’язані зі
створенням удароміцних та високозносостійких композиційних матеріалів, розробкою програмованого комп’ютерного моделювання фізико-механічних властивостей композитів. Доктор технічних наук, професор О. О. Розенберг — відомий досягненнями на світовому рівні вчений у галузі фізики і механіки процесів різання і холодного пластичного деформування металевих матеріалів, зі створення медичних імплантатів. Наукові роботи доктора технічних наук Г. П. Богатирьової спрямовані на розробку процесів виготовлення порошків з надтвердих матеріалів та дослідження їхніх властивостей. Відомі наукові досягнення докторів технічних наук А. Ю. Шила, І. А. Петруші, Є. О. Пащенка, В. М. Перевертала, к. т. н. С. М. Дуба.
   За останні п’ять років інститут одержав понад 200 патентів на винаходи та корисні моделі. Винаходи стосуються способів синтезу та виготовлення порошків з НТМ, композиційних та керамічних матеріалів, твердих сплавів, способів обробки матеріалів інструментом з використанням НТМ.
   Інститут є головною організацією науково-технологічного алмазного концерну «АЛКОН», до складу якого входять 14 науково-виробничих та госпрозрахункових підприємств, що дозволяє забезпечити всі цикли доведення наукової ідеї аж до впровадження. Виготовлене підприємствами високотехнологічне обладнання, нові матеріали, інструменти щороку експортують до 15–20 країн світу.
   Роботи інституту відзначені 25 державними преміями та міжнародними нагородами («Золотий Меркурій» (1982), «Золота Зірка — Арка Європи» (1998), «Золота медаль SPI» (2000), диплом «Одіссей» (2000), премія Платона (2009) за нові високі технології обробки матеріалів та розробку конкурентноспроможної продукції).
   На основі значного наукового потенціалу інститут пропонує низку актуальних інвестиційних та інноваційних проектів, основною метою яких є залучення коштів у розвиток і промислове застосування перспективних розробок, нових матеріалів, високих енергозберігаючих технологій, створених науковцями інституту. Усі пропозиції, а їх більше 40, розміщені в каталозі інвестиційних та інноваційних пропозицій промислових та наукових підприємств і держадміністрації м. Києва. Колективне, переконані в інституті, — це і швидше, і економніше, і краще. Недарма ХХI століття називають ерою спільних науково-технічних рішень.
 
Вул. Автозаводська, 2, м. Київ, 04074. Тел.: 0 (44) 468-86-32.
Е-mail: almaz@ism.kiev.ua. Web-сайт: http://www.ism.kiev.ua
     Назад   ]   Зміст   [   Вперед