Винаходи та інновації. Винахідники України
  Белалов Євген Якович

   
Фахівець у сфері
точного машинобудування,
винахідник СРСР
 
Народився 18 липня 1937 р. у м. Ленінград (Росія). З 1947 р. проживає у Києві, де в 1955 р. із золотою медаллю закінчив школу № 77 (зараз — Кловський ліцей).
Того ж року Євген Белалов вступив до Київського політехнічного інституту, обравши спеціальність «Конструювання та технологія виробництва радіоапаратури». В 1961 р. він отримав диплом радіоінженера.
Трудову діяльність Є. Я. Белалов розпочав у 1961 р. в Інституті автоматики Держплану УРСР (м. Київ). З грудня 1964 р. працював на заводі «Радіоприлад» (п/я 62), а з січня 1965 р. був переведений на державне науково-виробниче підприємство «Електронмаш» (м. Київ). Тут він пройшов шлях інженера, провідного конструктора, завідувача лабораторії, завідувача відділу наукового підрозділу, директора науково-дослідного комплексу з автоматизації управління у системах обліку та контролю розрахунків за енергоносії. У березні 2006 р. він вийшов на наукову пенсію.
Лічильники газу ЛИС-1С та ЛИС-1СК
Працюючи у ДНВП «Електронмаш» Євген Якович відповідно до планових завдань підприємства займався розробкою нової техніки, активно долучався до винахідницької діяльності, завдяки якій на заводі було досягнуто значного економічного ефекту. Є. Я. Белалов проводив роботу з підвищення надійності запам’ятовувальних пристроїв обчислювальних машин завдяки автоматизованим системам корекції похибок та методів їх тестових перевірок; покращення продуктивності багатофункціональної перевірки автоматизованих цифрових друкувальних приладів; автоматизації систем обліку природного газу та контролю розрахунків за спожитий газ (АСОГ) із використанням лічильників газу ЛИС-1С, яка дозволяє проводити дистанційне зняття показників витрат газу без входу до помешкань; автоматизації систем обліку природного газу та контролю розрахунків за спожитий газ із використанням лічильників газу ЛИС-1СК, що забезпечує не тільки дистанційне зняття показників витрат газу без входу до помешкань, а й припинення газопостачання кожного споживача у разі наявності його заборгованості за спожитий газ.
Під час роботи на ДНВП «Електронмаш» Євген Белалов брав участь у головних науково-дослідно-конструкторських роботах зі створення:
– запам’ятовувальних приладів обчислювальних машин;
– автоматизованих пристроїв контролю;
– електронної автоматизованої телефонної станції АТС-256;
– лічильників газу ЛИС-1, ЛИС-1С, ЛИС-1СК;
– автоматизованої комп’ютерної установки ТКПСИ для калібрування та повірки лічильників газу;
– автоматизованих систем обліку природного газу (АСОГ) та контролю розрахунків за його споживання.
Так лічильники ЛИС-1, ЛИС-1С, ЛИС-1СК, виготовлені на ДНВП «Електронмаш», призначені для вимірювання об’єму природного газу в газопроводах низького тиску, зокрема для проведення комерційного обліку у комунально-побутовій сфері, а також під час контролю технологічних процесів при калібруванні лічильників у серійному виробництві.
Лічильники мають внутрішній елемент живлення з напругою 3,6 В, при зниженні якої до 3,0 В на індикаторі з’являється попередження про необхідність заміни джерела живлення, а на модуль перетворення сигналів (МПС) подається відповідний сигнал. При цьому функціонування лічильників не припиняється протягом п’яти-шести місяців з урахуванням того, що ресурс елемента живлення повинен бути не меншим, ніж термін періодичної перевірки цих обчислювальних приладів.
Особливостями лічильників є:
– левітаційно-імпульсний принцип дії, при якому відсутнє тертя поверхонь деталей, тому пристрій може використовуватися у регіонах із газом, який має олійно-парафінові фракції, згубно впливаючи на лічильники газу інших типів;
– наявність послідовного цифрового інтерфейсу, який використовується під час калібрування та повірки приладів на комп’ютеризованих автоматизованих установках;
– видача сигналу попередження про необхідність заміни елемента живлення до припинення функціонування лічильників;
– наявність захисту від несанкціонованого впливу магнітного поля.
Автоматизована система обліку газу призначена для обслуговування одного чи кількох будинків із загальною кількістю абонентів до 512 у кожному домі.
Система, розрахована на один будинок, має таку структуру:
1) квартирні лічильники, що підключаються безпосередньо до МПС;
2) модулі МПС, на кожний з яких можна підключати до 16 лічильників газу;
3) супермодулі перетворення сигналів (СМПС), до кожного з яких можна приєднати до 32 МПС;
4) радіочастотний трансивер (для АСОГ-1) або GSM-модем (для АСОГ-2), що підключається на вихід СМПС і є інформаційним виходом із будинку;
5) комп’ютер (диспетчерський сервер), призначений для накопичення та обробки даних з обліку газу.
Підключення лічильників до МПС здійснюється за допомогою інтерфейсу ІРПС із максимальною довжиною лінії зв’язку 300 м, опором лінії не більше 190 Ом/км і ємністю не більше 0,1 мкф/км, а підключення модуля СМПС до модулів МПС виконується за допомогою інтерфейсу RS 485 із максимальною довжиною лінії зв’язку 1,2 км, опором лінії не більше 190 Ом/км і ємністю не більше 0,1 мкф/км.
Технічні особливості лічильників газу ЛИС-1С, ЛИС-1СК (здійснення контролю за прийнятими і переданими даними у процесі роботи, контролювання перевищення максимальної витрати, контроль несанкціонованої заміни приладу) дозволяють використовувати їх в автоматизованій системі обліку газу.
Євген Якович Белалов отримав 20 авторських свідоцтв СРСР та сім патентів України на винаходи, які були впроваджені у виробництво, зокрема два з них — на способи вимірювання та контролю витрат енергоносіїв у автоматизованих системах.
Нагороджений нагрудним знаком «Винахідник СРСР».
Тел.: 0 (63) 434-71-33. E-mail: belalov@i.ua
Заслужені винахідники України    ]   зміст   [   Гайдаржи Марина Миколаївна